جستجو ها
هزینه پایان نامه قیمت گل زعفران به روز در نیشابور وقتی خانه نسرین ساعدی html نتایج آزمون حرفه ان پاو وینت بازدید منزل و فرایند پرستاری در خانواده باران تازیانه خورده s fashion 6939 عملیات استانچ مشاوره پویا درمان های خانگی برای درمان جوش های صورت امور دفاعی ما به رئیس جمهور فرانسه ارتباطی ندارد شکافی بین اروپا و در فشار به ایران وجود ندارد منوچهر زنگنه یار شی کرده _اپارات مسیب عربگل list اگسترال لگنچه عاشورا واسطه دعای حسین زیارت حسین زیارت عاشورا دعای علقمه html روغن موها موهای دهید دقیقه طبیعی درمان موها قابل تخفیف بودن مجازات قاچاق مشروبات الکلی.html ترکیب زرد چوبع ه ودارچین 26 از این پست بپرید gauss army تمرین استعداد ی دایورت لنوو a3500 مانتو جدیدترین نمایشنامه کله گردها و کله تیزها.html hercules کاسیبلار ترانه سی ترکے ملیکا خیلی دفترچه شکوفه html تعمیرات تخصصی cash jar سریال بازرس ویژه ذوالقرنین قدراک html عواقب شدید خود یی احنه للصدیق وفایه revolt برنامه ی کلاسی پیام نور استارا سایت سهبا به سلامتیش مسابقات فرزاد ی شانس ریحانی رامهرمزی فرزاد ی سامان ریحانی شرکت کنندگان زیادی برای پرورش اندام html ترکمن متخصص نوزادان الولوژی خانم html پارکی رنگ آسمان مردم مراقب فرش فروشان دوره گرد باشند مداحی ای تمام آرزویم غم تو شد آبرویم سیستم اینو ببینید معنی اسم نیکبد نسرین بهجتی شاعر را دوستم یل مهربان آبادان آقای فواد جمشیدیان به من شناسانید السابه جک کمک میکنه نمیتونم هیجان نداشته باشم بایرن مونیخ 3 1 هانوفر صدرنشینی مقتدرانه باواریایی ها لایق مرگ ی نی نی لای لای برقی و گهواره نوزاد و کودک baby bouncer.html اکنون گاه یاری اوست بیاین یه چیزی بگین هادی بهمدی.html اینترنت ها همه نامحدود شد موبایل تخصصی موبایل دوستان سالم رسیدم pilot hse زیباترین مترسک تولید درصد افزایش منو خدا نقطه رأفت ی شوم چشم چشم ببستم وارث زمینم صدا می زند نه زنم اطلاعیه درباره سانحه ناوشکن دماوند در دریای خزر دندان در دفینه رایحه بصیرت چت روم اکبراباد تالار فدک در ترشکوه بهانه گیری ها پدر ومادر سفا رت المان گزارش کاراموزی کارخانه سولفات سدیم جنگل چہ شکلی است free birds کفس ورزین سنگ پاسخ اقتصاد ت قبل به نقدهای تمردان یازدهم قسمت دوم جوغان الاغ نتیجه بازی ب رئال مادرید و یوونتوس در فینال لیگ قهرمانان تعبیر خواب سوره قل هو و الله احد html کاوش در علم عوض تو من نیابم که به هیچ نمانی سعدی بالان درباستان شناسی به چه معنایی است؟ داستان زندگی هنده همسر یزید به روایت کافی رهایی از وابستگی سیسمونی آنجل تکنولوژی 3lcd چیست wall e شهید فرامرزی ۴۰۵ صورت تولید خودرو کشور بنزین ایران خودرو عنوان بهترین کشور فرانسه اتصال به اینترنت با تبلت لنوو با همراه اول شب امتحان چی بخوریم آشنایی با لمپس آشنایی مقدماتی با نرم افزار لمپس lammps به کمک شبیه سازی گاز آرگون khianat استیکر کشور امریکا پیام تبریک اولین روز مدرسه رفتن فرزند crazy lllll


محیط زیست و مشکلات ان در جهان

عجیب ترین درختان دنیا

عجیب ترین درختان دنیا :

درخت ها از قدیمی ترین موجودات زنده روی زمین هستند و می توان گفت روی تنه بسیاری از آنها بخشی از تاریخ جهان حک شده است. سن قدیمی ترین درخت های جهان در مقایسه با دیگر موجودات زنده بسیار زیاد است.

بعد از درخت های قدیمی که هزاران سال عمر دارند، قدیمی ترین موجود جهان لاک پشتی است که فقط 183 سال سن دارد. این موجودات ارزشمند برای زمین و انسان فواید بی شماری دارند و در عین حال به محیط اطراف خود بسیار حساس هستند. کیفیت ضعیف خاک، ازدحام درختان کاشته شده در یک منطقه و رقابت بر سر آب بین انواع ... اهان استرس زیادی به درختان وارد می کند. استرس داشتن درختان باعث اختلال در رشد و چرخه فتوسنتز درخت می شود، بنابراین درختان برای زنده ماندن نیاز به خاک مغذی و فضای کافی برای تنفس دارند. این موجودات شگفت ان ... ز علاوه بر زیبایی و ایجاد سایه ای در برابر نور خورشید می توانند گاهی نقش یک قطب نمای طبیعی را ایفا کنند، یا شرایط آب و هوایی را کنترل کنند. اما مهم ترین اهمیت آنها برای زمین کمک به تنفس این سیاره خاکی است.

قدیمی ترین درختان جهان

درخت متوسلا (methuselah) تک درختی است که 4848 سال عمر دارد. این درخت نوعی کاج در کوهستان سفید کالیفرنیای ... ست که تا سال ها قدیمی ترین موجود زنده شناخته شده در جهان به شمار می رفت، اما سال 1391/ 2012 جایش را به نوع دیگری از این کاج داد که 5066 سال سن دارد. در واقع کهن ترین درخت جهان 3050 سال پیش از میلاد ... جوانه زده است و اکنون درخت پیری است که هنوز روی زمین زند ... می کند. متوسلا در بیشه زاری که حدود 3000 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در پارک جنگلی اینیو (inyo national forest) قرار دارد. این پارک جنگلی در محدوده دو ای ... کالیفرنیا و نوادای ... قرار دارد، اما محل اصلی درخت قدیمی تر که همان حوالی است، هنوز فاش نشده است.

این درخت ها، در واقع تک درخت هایی هستند که از هزاران سال پیش زنده مانده اند. در میان درختانی که به صورت مجموعه ای در جنگل ها و کوهستان ها وجود دارند، درختانی هستند که گرچه به تنهایی عمری به قدمت هزاران سال ندارند، اما در منطقه ای زند ... می کنند که درختان در هزاران سال گذشته آنجا وجود داشته اند. معمولا این مجموعه ها در زیرزمین ریشه های متصل به یکدیگر دارند و در طول هزاران سال به مجموعه آنها افزوده شده است. درختان پاندو (pando) از جمعیت صنوبرها در ای ... یوتا ... از این گونه هستند که بیش از یک میلیون سال قدمت دارند. این درختان سن ... ن ترین درختان جهان هستند که هر کدام حدود 6000 تن وزن دارند.

قاره اروپا نیز میزبان مجموعه درختان کهنسال بسیاری است. درختانی که در عصر برنز انگلیس یا زمان یورش وایکینگ ها در زمین ریشه کرده اند و هنوز زنده هستند. جنگل صنوبری در کوهستان های سوئد وجود دارد که9550 سال قدمت دارد. یکی از ویژ ... های جالب این درختان این است که می توانند از طریق منافذ روی شاخه ها، نمونه هایی شبیه خود را دوباره تولید کنند. به این ترتیب هنگامی که تنه درخت جوان تر بوده است، شروع به تولید شاخه های تنومند کرده و مجموعه ای از صنوبرها در طول قرن ها تولید شده است. این درخت ها اکنون 600 سال عمر دارند، اما ژنتیک آنها کاملا شبیه به اجداد قدیمی آنهاست. یکی دیگر از ویژ ... های صنوبر تحمل شرایط سرد و سخت است که این همه سال در طبیعتی با شرایط آب و هوایی بسیار سرد سوئد زنده مانده است. البته این هوای معتدل است که فرصت رشد به درخت را می دهد.

سرو ابرکوه

سرو ابرکوه از قدیمی ترین درختان باقیمانده از حدود 4000 سال پیش است و یکی از آثار طبیعی ملی ایران به شمار می رود. این درخت در شهر ابرکوه یزد قرار دارد و حدود 5/11 متر ارتفاع دارد و البته بلندای آن با ریشه بین 25 تا 28 متر است. این درخت در ادبیات و فرهنگ ایران اهمیت خاصی دارد و در جهان به عنوان نمادی از زند ... و زیبایی معرفی شده است. سن دقیق این سرو اندازه ... ری نشده، اما بی شک در بین شش درخت قدیمی دنیا قرار دارد. سرو ابرکوه همزمان با دوران اختراع چرخ در آسیای مرکزی در زمین ریشه داده و در طول دوران شاهد پیشرفت تمدن بشر بوده است.

درختان همیشه ...

سکویای همیشه ... (sequoia sempervirens) یا درختان ردوود (redwood) از بلندترین و قطورترین گونه های درخت روی زمین است. این درخت در منطقه غربی نوادا در ... زند ... می کند و حدود 91 متر ارتفاع دارد. یکی از دلایل ماندگاری این درخت انعطاف پذیری در برابر هجوم ... ات و آتش سوزی های جنگلی است. سال 1395/2016 محققان خبر از کشف بلندترین درخت جهان تا امروز دادند که 94/1 متر ارتفاع دارد. در واقع می توان گفت ارتفاع این درخت به اندازه یک برج 31 طبقه است. به غیر از ردوود گرمسیری 49 درخت دیگر در جهان وجود دارد که ارتفاع آنها بیش از 90 متر است. متاسفانه این گونه که یکی از سرمایه های زمین محسوب می شود، اکنون آسیب پذیر و در خطر انقراض است.

درخت رن ... ن کمان

تنه درختی که اکالیپتوس رن ... ن کمان نام دارد، چنین می نماید که انگار سطلی از رنگ های گوناگون روی تنه سرازیر شده است. این درخت بومی مناطقی در جنوب اقیانوس آرام مثل ... نه نو و جزایر هاوایی است. طیف های گوناگون و متفاوت رن ... ن تنه این درخت چهره خاصی به آن داده است. این اکالیپتوس در عین زیبایی برای بشر سودمند نیز هست. پوسته تنه درخت که براحتی می ریزد، جنس چوب مناسبی برای ساختن خمیر کاغذ دارد و دیگر نیازی به قطع درخت نخواهد بود.

سومین درخت بلند جهان در ای ... کالیفرنیا ... و در پارک ملی سکوییا (sequoia national park) ، 73 متر ارتفاع و 28 متر محیط دارد. به ابعاد آدم ها در برابر بلندی درخت توجه کنید. ع ... :michael nichols

تنه های متورم بائوباب

درخت بائوباب از عجیب ترین درختان روی زمین است. تنه این درخت به شکل عجیبی متورم است و انگار هر لحظه در حال انفجار است. از طرفی تنه بلند درخت بدون هیچ شاخه ای بالا رفته و شاخه ها، برگ ها و میوه ها همه در بالاترین نقطه درخت قرار گرفته است. درواقع شکل عجیب تنه این درخت کمک می کند تا هزاران گالن آب را ذخیره کند و در شرایط آب و هوایی گرم و خشک به خوبی دوام آورد و در زمان خش ... الی از آبی که در تنه خود ذخیره کرده استفاده می کند. فیل ها و نوعی ... کوهی آفریقایی در فصل های خشک سال برای به دست آوردن آب به تنه درخت آسیب می رسانند و به همین دلیل دشمن این درخت به شمار می روند. بائوباب بومی ماداگاسکار و گونه هایی از آن بومی آفریقا و استرالیاست و عمر بعضی از درخت های بائوباب تا 1275سال نیز می رسد.

قدیمی ترین درختان جهان

سن درختان را چطور تخمین می زنند؟

یکی از راه های رایج تخمین سن درختان اندازه ... ری حلقه های تنه درخت است که سن دقیق آن را مشخص می کند، اما این روش برای اندازه ... ری سن درختان جوان کاربرد دارد و مشکل آن این است که بعد از قطع درخت می توان حلقه را شمارش کرد و سن درخت را حدس زد. روش جایگزین استفاده از دریل مخصوصی است که به کمک آن حفره ای روی درخت ایجاد می کنند و با جدا ... سطح مقطع کوچکی از درخت، بدون آسیب رساندن به آن، می توان سن درخت را به دست آورد. در این ح ... باتوجه به گونه درخت، میزان برش و محل برش طوری انتخاب می شود تا کمترین آسیب به درخت وارد شود. اما در مورد درختانی که بیش از هزاران سال عمر دارند، بهترین و مطمئن ترین راه تخمین سن استفاده از علم ژنتیک است. در این روش به کمک اطلاعات دی اِن اِی سن واقعی درخت به دست می آید.

تنومندترین درخت جهان

درباره قطورترین درخت بساد ... نمی توان اظهار نظر کرد، زیرا معیارهای اندازه ... ری قطر درخت متفاوت است، اما به طور معمول قطر درخت را از ارتفاع 5/1 متر بالای سطح زمین اندازه می ... رند. بائوباب و ردوود گرمسیری از قطورترین درختان جهان است و هنگامی که بائوباب آب در تنه ذخیره می کند، قطر آن 5/2 درصد افزایش می یابد. با این حال قطورترین درخت جهان، موکرناتوم (taxodium mucronatum) گونه ای از درختان تا ... ودیوم کشور مکزیک و ای ... تگزاس ... ست که 11/6 متر قطر دارد. عمر این درخت حدود 1400 سال است و پهن ترین درخت جهان نامیده می شود. مطالعات ژنتیک این گونه نشان می دهد که این تک درخت تنها نمونه زنده این گونه است و متاسفانه از دهه 90 میلادی شروع به خشک شدن کرده است.

منبع :

جام جم انلاین - برگرفته شده از national geog ... hic

منبع :
برچسب ها : عجیب ترین درختان دنیا - درخت ,درختان ,جهان ,زمین ,ارتفاع ,زنده ,ارتفاع دارد ,درخت جهان ,درختان جهان ,قرار دارد ,قدیمی ترین درختان

تبدیل زباله های هسته ای به الماس

محققان دریافتند

تبدیل زباله های هسته ای به الماس :

را ... ار محققان این است که از بلوک های گرافیتی «کربن- 14» را حذف کنند و زباله های هسته ای را به الماس با قابلیت تولید برق تبدیل کنند.
با زباله های هسته ای چه می کنید

به گزارش جام جم آنلاین از فارس : یکی از بزرگترین مشکلات در مورد زباله های هسته ای این است که نمی توان آنها را در هیچ یک از خانواده پسماندها طبقه بندی کرد و نمی توان به درستی دریافت که این زباله تا چه اندازه ارزش دارد.

از مدت ها قبل فیزیکدانان و شیمیدانان ... بریستول بررسی های گسترده ای را در این زمینه آغاز ... د و نتایج حاصل از آن نشان داد روش هایی وجود دارد که به واسطه آن می توان هزاران تن زباله هسته ای به ظاهر بی ارزش را به باتری های الماسی دست ساز تبدیل کرد.

این باتری ها به گونه ای ساخته می شوند که با جریان الکتریسیته کوچک خود می توانند برای بیش از کل تاریخ حیات بشر انرژی تولید کنند.

بازیافت زباله های هسته ای یکی از بزرگترین مشکلات قرن بیست ویکم محسوب می شود. محققان ... بریستول برای آنکه مشکل یاد شده را حل کنند، زباله های به جا مانده از رآکتور بازنشسته شده شهر بریستول موسوم به magnox را در اختیار گرفتند. این رآکتور بیش از نیم قرن است که از رده خارج شده است.

این رآکتورهای قدیمی از بلوک های گرافیتی به عنوان تعدیل کننده استفاده می ... د تا با کاهش سرعت نوترون ها، امکان ادامه روند شکافت هسته ای را فراهم آورند ولی همین روند باعث شد تا انگلستان به تنهای بیش از 1.4 هزار تن بلوک گرافیتی که هم اکنون در خانواده زباله های هسته ای طبقه بندی می شوند را در اختیار داشته باشد. زیرا اشعه رآکتورها باعث شد کربن ... ن در بلوک ها به کربن رادیواکتیو-14 تبدیل شود.

را ... ار محققان بریستول این است که از بلوک های گرافیتی کربن-14 را حذف کنند و زباله های هسته ای را به الماس با قابلیت تولید برق تبدیل کنند. باتری های الماسی هسته ای بر مبنای هیچ بخش متحرکی ندرند، هیچ گونه آلود ... تولید نمی کنند و نیاز به نگهداری هم نخواهند داشت.

منبع :

جام جم انلاین

منبع :
برچسب ها : تبدیل زباله های هسته ای به الماس - هسته ای ,زباله های ,تولید ,گرافیتی ,بریستول ,الماس ,زباله های هسته ای ,بلوک های گرافیتی ,باتری های الماسی ,محققان بریستول ,بزرگترین مشکلا

قطب شمال، 20 درجه گرم تر از حد معمول

قطب شمال، 20 درجه گرم تر از حد معمول :

محققان می گویند دمای کنونی در ... قطب شمال به طرز بی سابقه ای 20 درجه سانتی گراد گرم تر از حد متوسط آن است. منطقه شمالگان در حال حاضر در میانه شب قطبی به سر می برد؛ یعنی زمانی که خورشید بندرت طلوع می کند. معمولا این زمان، زمانی است که همه چیز سرد و مرطوب است و ورقه های ضخیم یخی برای زمستان در حال شکل ... ری هستند. با وجود آن که یخ های دریا یک بار دیگر پس از کاهش سطح آنها در ماه سپتامبر، در حال تشکیل است، اما بالاتر بودن دما از حد معمول خود باعث شده است روند این شکل ... ری بسیار کند شود.
northpoleanimals

در واقع مقدار پوشش یخی که تاکنون تشکیل شده است حتی رکوردی پایین تر از رکورد ثبت شده در سال 1391/ 2012 را نشان می دهد. پتری تالاس دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی می گوید در بخش هایی از شمالگان روسیه دما شش تا هفت درجه سانتی گراد بالاتر از حد متوسط است. وی می افزاید بسیاری دیگر از مناطق شمالگان در روسیه، آلاسکا و شمال غرب کانادا دست کم سه درجه سانتی گراد گرم تر هستند و این برای ما که عادت به برآورد دما در مقیاس ... ری از درجه داشته ایم، تفاوت زیادی است.

این دومین سال پیاپی است که دمای مناطق نزدیک قطب شمال به طور غیرمعمولی بالاتر است. در اوا ... 1394/ 2015 دمای منطقه شمالگان به دلیل بادهای شدیدی که هوای گرم را به منطقه پمپاژ ... د تقریبا به دمای نقطه ذوب رسید. اما دلیل همه این تغییرات غیرمعمول چیست؟ جنیفر فرانسیس کارشناس منطقه شمالگان در ... راجرز در این باره می گوید این موضوع با تغییرات آب و هوایی در دیگر مناطق سیاره زمین ارتباط دارد. سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده است سال 1395/ 2016 احتمالا گرم ترین سال به ثبت رسیده تا به امروز است.فرانسیس می افزاید گرمای منطقه شمالگان نتیجه نازک بودن یخ دریاها برای این موقع از سال و نیز توده های زیادی از هوای گرم و مرطوب است که توسط جت استریم بسیار مواج از عرض های پایین تر به سمت شمال رانده شده اند.

arcticterns01

مشخص نیست این الگوی آب و هوایی بی سابقه بر زند ... حیات وحش بومی منطقه مثل ... س های قطبی که در این فصل از سال برای شکار روی یخ دریاها به منطقه شمالگان می روند چه تاثیری خواهد گذاشت. کافی نبودن ضخامت یخ ها احتمالا برای جمعیت ... س های قطبی فاجعه بار خواهد بود. همچنین باید منتظر بود و دید آب و هوای گرم منطقه شمالگان بر گرداب قطبی، محدوده وسیعی از هوای سرد و کم فشار که مناطق قطبی را احاطه می کند و معمولا در زمستان در مناطق قطبی ایجاد می شود چه تاثیری می گذارد.

محققان به بررسی دقیق شرایط ادامه می دهند. باید امیدوار بود منطقه شمالگان بزودی آب و هوای سردی به خود ببیند، در غیر این صورت ما احتمالا وارد دوره رکوردشکن دیگری از تغییرات آب و هوایی خواهیم شد.

منبع :

جام جم انلاین - برگرفته شده از science alert

منبع :
برچسب ها : قطب شمال، 20 درجه گرم تر از حد معمول - منطقه ,شمالگان ,درجه ,مناطق ,هوای ,قطبی ,منطقه شمالگان ,درجه سانتی گراد ,س های قطبی ,مناطق قطبی ,جهانی هواشناسی ,سازمان جهانی هواشناسی ,درجه س

کشف زنبورهای زیرآبی با قابلیت گرده افشانی!

کشف زنبورهای زیرآبی با قابلیت گرده افشانی!

شاید باور ... ی نباشد اما در زیر اقیانوس ها جانورانی زند ... می کنند که عملکردشان در گرده افشانی همانند زنبورهای ... ن در خشکی است.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از مهر : این برای نخستین بار است که محققان موفق به کشف این واقعیت دیدنی می شوند که ا ... یستم های زیرآبی متکی به گرده افشان هایی هستند که از حیث عملکرد، با زنبورهای ... ن در خشکی قابل مقایسه هستند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، ... اهان زیرآبی همچون ... اهان خشکی از طریق گرده افشانی تکثیر می شوند. تا پیش از این تصور می شد که فرآیند گرده افشانی ... اهان با تکیه بر جریان آب انجام می شود اما حالا مشخص شده که در زیر آبهای جهان فرآیند گرده افشانی از طریق «زنبورهای دریایی» صورت می ... رد.

محققانی از ... ملی مکزیک با استفاده از سیستمهای پیشرفته ... برداری در زیر آب گونه ای از علفهای دریایی موسوم به thal ... ia testudinum را زیر نظر قرار داده و در کمال حیرت متوجه شدند انواعی از جانوران بی مهره بیشتر از آنکه به سراغ ... اهان بدون گل بروند خود را به شاخه های گلدار این نوع ... اه نزدیک می کنند و این دقیقا همان کاری است که زنبورها در خشکی برای عمل گرده افشانی انجام می دهند.

در این مطالعه به وضوح دیده می شود که جانوران مورد نظر با نزدیک شدن به گلهای ... اهان، گرده آنها را با خود حمل می کنند.

نکته جالب اینجاست که محققان پیشتر این جانوران را شناسایی کرده بودند اما هرگز تصور نمی ... د که نقشی در گرده افشانی ... اهان زیرآبی داشته باشند.

منبع :

جام جم انلاین - برگرفته شده از خبرگزاری مهر

منبع :
برچسب ها : کشف زنبورهای زیرآبی با قابلیت گرده افشانی! - گرده ,افشانی ,اهان ,زیرآبی ,خشکی ,زنبورهای ,گرده افشانی ,افشانی اهان ,فرآیند گرده ,اهان زیرآبی ,زنبورهای زیرآبی

چرا انقراض یوزهای آسیایی فاجعه است؟

به مناسبت 14 آذر/ 4 دسامبر، روزجهانی یوزپلنگ

چرا انقراض یوزهای آسیایی فاجعه است؟

در 30 سال گذشته، یوزهای آسیایی همانند خویشاوندان نزدیک آفریقایی شان به دلیل از دست دادن زیستگاه و ط ... در سراسر قلمروشان با کاهش جدی جمعیت مواجه بوده اند. براساس تحقیقات، یوزهای آسیایی ، نوعی زند ... مبتنی بر کوچ دارند و به همین دلیل تنها در مناطق حفاظت شده و امن حضور نداشته و بارها در خارج از مناطق حفاظت شده نیز رویت شده اند. حتی در مناطق حفاظت شده ای همچون بافق یزد، تاثیرات توپوگرافی سبب شده تا جایگاه شکارچی و رقیب دیرین یوزها یعنی پلنگ ها مستحکم تر شود و پلنگ ها در عمل یوزها را از زیستگاه شان بیرون کنند.

... هومن جوکار، مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ضمن اشاره به تهدیدات بقای یوزها در ایران به جام جم می گوید: «شش میلیون ... تار زیستگاه یوز در ایران را می توان یک ظرفیت گردشگری استفاده نشده توصیف کرد، این ظرفیت همانند بسیاری دیگر از ظرفیت ها به واسطه وجود نفت در سایه باقی مانده است. صنعت گردشگری نمونه بارزی از ظرفیت های استفاده نشده در کشور ماست، درحالی که ظرفیت پذیرش گردشگر در ایران خیلی بیشتر از میزان کنونی است. شاید اگر از همین فردا گردشگری به ایران نیاید و ما بخواهیم هزینه اقتصادی این مساله را برآورد کنیم، در وهله نخست به نظر برسد که چندان زیان اقتصادی متحمل نشده ایم، اما این واقعیت نیست؛ چراکه اگر فرضا روزی نفت ما تمام شود و بنا باشد که چرخ های اقتصاد بر پایه صنعت توریسم بگردد، آن گاه مشخص می شود که ما چقدر متضرر شده ایم.»

وی می افزاید: «در زیستگاه های یوز نیز دو ظرفیت مهم وجود دارد که هم می توان روی آنها خیلی تکیه کرد، هم این که در عین حال حفاظت یوزها را به نوعی معنا می کنند. این دو ظرفیت عبارت است از کارکرد بازاری و کارکرد غیربازاری. کارکرد بازاری همان کارکردی است که به پول تبدیل و وارد جامعه می شود، اما کارکرد غیربازاری آن کارکردهایی است که منافع آن به جامعه می رسد، اما در این میان پولی رد و بدل نمی شود. برای مثال کارکرد جنگل های هیرکانی منطقه گلستان و ممانعت آنها از سیل نوعی کارکرد غیربازاری است. چنانچه در حال حاضر نیز به دلیل مدیریت 15 ساله مرتع در زیستگاه های یوز ما کارکردهای غیربازاری داریم که باعث می شوند تا چشمه های گرد و غبار در زیستگاه های کویری که البته بسیاری از آنها نزدیک به س ... تگاه های شهری هستند، شکل ن ... رند. درحالی که اگر مدیریت این مراتع به واسطه پرچمداری حفاظت از یوز نبود، بسیاری از این مناطق به عنوان مثال در ... وار و نیشابور یا حتی بافق به نقاط بحران خیز زیست محیطی تبدیل شده بودند.»

... جوکار در ادامه به فعالیت های اقتصادی پایدار در س ... تگاه های انسانی همجوار با زیستگاه های یوز اشاره کرده و افزود: «در زیستگاه های یوز مدت هاست که ما روی نمونه های پایلوت معیشت پایدار کار می کنیم. برای مثال در توران و روستای قلعه بالا حدود چهار پنج سال است که روی نمونه های پایلوت از کارکردهای بازاری کار شده و این نمونه پایلوت خوشبختانه به نتایج خوبی هم رسیده است، هرچند که مقیاس آن کوچک بوده، اما واقعیت این است که ما توانسته ایم حداقل گامی رو به جلو برداریم و نه تنها از مهاجرت جامعه محلی جلو ... ری کنیم، بلکه در عین حال تعدادی از خانواده هایی را هم که از روستا مهاجرت کرده بودند، از طریق آشنایی با معیشت پایدار مجدد به منطقه بازگردانده ایم. آشنا ... مردم محلی با جاذبه های گردشگری منطقه شان و این که برای مثال چطور می توانند با حفظ خانه هایشان، باعث جذب گردشگران شوند، اکنون روستای قلعه بالا را به جایی رسانده که گردشگران حتی در آغاز ماه های سرد سال مانند مهرماه نیز به تعداد قابل توجه وارد این منطقه می شوند و در روستا اقامت می کنند. بنابراین اگر روزی یوزها منقرض شوند، به این معناست که مدیریت مرتع و دقت لازم برداشته خواهد شد، بنابراین تمامی آن ظرفیت ها اعم از بازاری و غیربازاری از بین خواهد رفت، درحالی که یوزها با حضورشان این ظرفیت ها را معنا می بخشند.»

منبع :

جام جم انلاین

منبع :
برچسب ها : چرا انقراض یوزهای آسیایی فاجعه است؟ - یوزها ,کارکرد ,غیربازاری ,زیستگاه های ,ظرفیت ,آسیایی ,یوزهای آسیایی ,برای مثال ,کارکرد غیربازاری ,نمونه های پایلوت ,روستای قلعه بالا ,یوزها

نجات فک خزری از تور صیادان مازنی

نجات فک خزری از تور صیادان مازنی :

ایرنا : یک قلاده فک خزری که در تور ماهی ... ران مازندرانی در تالاب میانکاله در حاشیه دریای خزر به دام افتاده بود، با کمک صیادان و محیط زیست نجات یافت

فک خزری از گونه های جانوری در معرض انقراض در دریای خزر است.


مدیر روابط عمومی محیط زیست مازندران یکشنبه شب به خبرنگار ایرنا گفت که فک خزری روز یکشنبه در تور صیادان ... ر کرده بود که پس از نجات توسط صیادان تحول کلینیک' لنی هارد ' در آشوراده شد.


میلاد بهرامی افزود: این فک خزری ماده که سنش حدود 14 ماه است، به دلیل ... ر ... در تور ماهی ... ران از ناحیه دندان جلو و دست دچار آسیب شده که هم اکنون در کلینک ویژه این گونه دریایی در آشوراده تحت درمان قرار دارد.


وی گفت که فک ... زی پس از درمان در کلینیک لنی هارد در دریای خزر رها می شود.


فُک خزری که نام علمی آن ' پوسا کاسپیکا pusa caspica ' است ، از ... داران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن زند ... می کند.


این گونه تنها ... دار دریای خزر محسوب می شود و به دلیل صید بی رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین المللی است.


فک خزری به طور میان ... ن یک و نیم متر طول و 68 کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک ترین انواع فک به شمار می رود.


فک ها جانوران با ارزشی هستند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می آورند و نابودی آن ها ا ... یستم خزر را به خطر می اندازد.


فک ها در تابستان، بهار و پائیز بیشتر در آب های ایران زند ... می کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می کنند.


گفته می شود کمتر از یکصد قلاده از فک خزری در دریای خزر وجود

منبع :

ایرنا

منبع :
برچسب ها : نجات فک خزری از تور صیادان مازنی - خزری ,دریای ,صیادان ,نجات ,گونه ,ایرنا ,محیط زیست ,صیادان مازنی

پرندگان ؛ توسعه رنگ قرمز

پرندگان ؛ توسعه رنگ قرمز

در دنیای پرندگان رنگ قرمز معنی و اهمیت خاصی دارد. بسیاری از گونه ها از سیگنال رنگ قرمز برای جلب توجه جفت یا دک ... رقیب استفاده می کنند و این رنگ را به نوک، پرها و پوست خود می افزایند. تا آنجا که به بسیاری از پرندگان مربوط است، هر چه رنگ آنها قرمزتر باشد بهتر است. در برخی گونه ها دو ژن کشف شده که وظیفه تبدیل رنگدانه زرد موجود در جیره غذایی پرندگان را به قرمز انجام می دهند

برای تولید پرهای با رنگ قرمز، پرندگان رنگدانه های زردرنگ جیره ای تحت عنوان عمومی «بتاکاروتنوئید ها» را به رنگدانه قرمز تبدیل می کنند و آن را در پرها رسوب می دهند. پرندگان همچنین رنگ های قرمز را در سلول های ... رنده نوری م ... وطی شبکیه چشم خود ... می د هند تا دید رن ... خود را توسعه دهند. در پژوهش های اخیر کدهای آنزیمی که موجب تبدیل رنگ زرد به قرمز می شود در پرندگان مشخص شده ست.

اکنون می دانیم که برخی پرندگان دارای توانایی سنتر «کتوکاروتنوئید ها» از کاروتنوئید های زردرنگ برگرفته از جیره غذایی خود را دارند ولی ژن یا آنزیم دخیل در این تبدیل ها و موقعیت آناتومیک آنها همچنان در هاله ابهام است. بررسی جدید این شکاف را پر کرده و جنبه های متعددی را برای تحقیقات در زمینه تکامل و اکولوژی رنگ قرمز در پرندگان گشوده است. محققین مدرسه پزشکی ... واشنگتن و ... اوبورن این کشفیات را به لطف قناری بازهایی بدست آوردند که حدود 100 سال پیش یک قناری زرد رنگ را با یک سیسکین تلاقی دادند و اولین قناری قرمز جهان را تولید ... د. در بررسی جدید، محققین توالی ژنوم قناری ها زرد و قرمز را تعیین و با سیسکین قرمز مقایسه ... د تا ژن مسئول تفاوت رنگ را در این پرندگان بیابند.

تحقیقات این دانشمندان آنها را به یک آنزیم سایتوکروم p450 بنام cyp2j19 هدایت کرد. آنالیزهای بیشتر بیان ژن نشان داد که این آنزیم در پوست و کبد قناری بعنوان عامل رنگ قرمز به مقدار زیادی وجود دارد. این قویاً نشان می دهد که آنزیم مزبور مسئول ایجاد رنگ قرمز است.

در گزارشات دیگر خوشه ژنی سایتوکروم p450 از طریق مقایسات بین فنچ های گور ... ی استاندارد و فنچ گور ... ی موتانت بررسی شد. اولی نوک منحصربفرد و قرمزرنگ دارد ولی نوک دومی زرد است. فنچ گور ... ی دارای سه ژن سایتوکرم p450 می باشد و در پرندگان با نوک زرد، موتاسیون های مختلفی در این منطقه رخ می دهد. همچنین آنزیم های مربوطه به میزان غیر قابل تشخیص در نوک زرد این پرندگان یافت می شود.

یافته های ژنتیکی این بررسی مسیر را برای مطالعات جدید در زمینه رنگ بندی قرمز در پرندگان فرش می کند. سؤالات جدید و جالبی نیز مطرح می شود. ژنی که در این بررسی ها تعیین شده متعلق به خانواده ای از ژن ها است که در سمیت ز ... بدن نیز نقش بازی می کنند.

در انتخاب ... ، رنگ قرمز برای ارسال علایم در زمینه کیفیت فردی بکار میرود. مقدار رنگ قرمز در بدن پرنده رابطه ... با فرایندهای فیزیولوژی بدن آنها مثل سم ز ... نیز دارد. نتیجه این بررسی که ژن سمیت ز ... را با متابولیسم کاروتنوئیدها ارتباط می دهد پرتو جدیدی بر سیگنال های مبتنی بر صداقت بر اساس رنگ های کاروتنوئیدی می اندازد. نکته عجیب کشف این مسئله بود که ژن رنگ قرمز در ژنوم های بسیاری از گونه های پرندگان (اگر نه اغلب آنها) وجود دارد و لو پرنده مربوطه اساساً رنگ قرمزی را در بدن خود تولید نکند.

پرندگان روزفعال از این ژن برای تولید رنگدانه قرمز در شبکیه چشم استفاده می کنند تا بینایی خود را توسعه دهند. تنها پرندگان با پرهای قرمز این ژن را بعلاوه در پوست خود نیز بروز می دهند. این یافته ها دل ... بر آن دارد که تقریباً همه پرندگان دارای ظرفیت پنهانی برای تولید رنگ قرمز می باشند ولی برای اینکه این کار را عملاً انجام دهند بایستی ابزارهایی برای بروز این ژن نیز در پوست و شبیکه چشم آنها وجود داشته باشد. محققین هم اکنون در حال رجوع به پرندگانی از قبیل مرغ جولا آفریقایی هستند که تحقیق در مورد نشانگرهای قرمز آنها قبلاً آغاز شده است و تفاوت قابل توجهی در میان گونه های متفاوت آنها دیده می شود. نکته جالب دیگر اینکه بارها رنگ های قرمز براق در این گروه توسعه یافته که مکانیسم آن در اینجا توصیف شده است ولی استثنائات جالبی در این میانه وجود دارد.

محققین به طراحی آزمایشاتی برای کشف پرهای قرمزرنگ در بسیاری از گونه ها ی پرندگان نموده اند تا ببینند آیا آنها بر مکانیسم مشابهی تکیه دارند یا خیر. احتمالاً در این آزمایشات نیز قناری به عنوان مدل انتخاب شود تا بنیان ژنتیکی صفات جالب را در پرندگان کشف نمایند.

1. lopes, johnson, and toomey et al. genetic basis for red coloration in birds. current biology, 2016.

2. mundy and stapley et al. red ketocarotenoid pigmentation in the zebra finch is controlled by a cytochrome p450 gene cluster.current biology, 2016.

منبع :

دانستنی حیوانات - http://animal-informatics.com

منبع :
برچسب ها : پرندگان ؛ توسعه رنگ قرمز - قرمز ,پرندگان ,توسعه ,تولید ,بررسی ,آنزیم ,وجود دارد ,برای تولید ,سایتوکروم p450 ,biology 2016 ,آنها وجود

آتمسفر قدیم زمین؛ وزن کمتر

آتمسفر قدیم زمین؛ وزن کمتر :

در دهه های گذشته دانشمندان بر این باور بودند که آتمسفر قدیمی زمین دارای گازهای گلخانه ای قوی تر و آتسمفر ضخیم تر از امروز بوده است تا عبور نور خورشید ضعیف تر آن زمان را جبران کند.

بررسی غلظت گازهای آتسمفر از طریق مطالعه حباب های بجامانده در میان گدازه های آن دوران نشان می دهد که ضخامت آتمسفر قدیم زمین تقریباً نصف آتمسفر امروز بوده است. بنابرین ایده مورد قبول تا کنون کاملاً ع ... شده است.

بر اساس مقاله منتشره در مجله ژئوساینس، آتمسفر قدیم زمین در 2,7 میلیارد سال پیش، حدود نیم تا یک چهارم ضخامت امروز آن را داشته است. این کشف دانشمندان را بر آن داشت تا هر چه را که تا کنون در مورد آتسمفر اولیه زمین می دانستند مورد تجدیدنظر و بررسی مجدد قرار دهند.

مدت ها گمان ها بر آن بود که فشار آتسمفر در زمان های قدیم باید بیشتر بوده باشد زیرا خورشید ضعیف تر بوده است. نتایج این بررسی خلاف آن چیزی را نشان می دهد که تا کنون انتظار داشته ایم. در این بررسی محققین به آنالیز حباب های هوای به دام افتاده در باز ... های روان 2,7 میلیارد ساله زمین در «پیلبارا» استرالیا غربی پرداختند. با استفاده از تکنیک اسکن اشعه ای ... با دقت بالا اندازه حباب های بین لایه های بالایی و پایینی گدازه ها بررسی شد.

با اندازه ... ری اندازه حباب ها در بالا که در برابر وزن آتمسفر مقاومت می ... د و مقایسه آنها با حباب های ریزتر در قسمت ته گدازه ها که در برابر فشار ناشی از آتسمفر و وزن خود ص ... ه ها قرار داشتند، توانستند فشار هوا را در روزگاران قدیم حدس بزنند.

بعد از مشاهده حباب ها دانشمندان متعجب شدند زیرا نتایج این بررسی نشان می داد که آتسمفر قدیم باید سبک تر از آن باشد که تا کنون فرض می شده است. این بر پایه اندازه حباب هایی بدست آمد که در سطح گدازه ها وجود داشتند.

نتیجه اینکه فشار آتسمفری کمتر در 2,7 میلیارد سال پیش ممکن است از طریق توانایی تثبیت نیتروژن ارگانیسم های تک سلولی ایجاد شده باشد. در دوره تثبیت نیتروژن، باکتری ها نیتروژن را از هوا گرفته و آن را به آمونیاک تبدیل ... د. افزایش ناگهانی باکتری های تثبیت کننده نیتروژن باعث شد که سطح نیتروژن در اتسمفر کاهش یابد و فشار هوا بطور قابل توجهی کاهش یابد. با بدست آمدن این نتایج احتمال آن میرود که بسیاری از اطلاعاتی که امروز در مورد حیات اولیه می دانیم درست نباشد.

www.natureworldnews.com/articles/21875/20160510/earths-ancient-atmosphere-weighs-less-half-todays-study-shows.htm

منبع :

دانستنی های حیوانات - http://animal-informatics.com

منبع :
برچسب ها : آتمسفر قدیم زمین؛ وزن کمتر - آتمسفر ,قدیم ,آتسمفر ,بررسی ,زمین ,فشار ,آتمسفر قدیم ,قدیم باید ,کاهش یابد ,قدیم زمین ,خورشید ضعیف تر

به مناسبت روز جهانی خاک

به مناسبت روز جهانی خاک :

خاک یک منبع محدود و در مقیاس انسانی، تجدیدناپذیر است و امروزه علیرغم نقش مهم آن در حیات بشر، در سطح جهان در معرض ت ... یب جدی قرار دارد. اتحادیه بین المللی علوم خاک با درک اهمیت آن در سال 2002 پیشنهاد داد که 5 دسامبر (14 آذر) هر سال بعنوان روز جهانی خاک نام گرفته و از اهمیت خاک بعنوان جزء اساسی سیستم های طبیعی جهان و از عوامل مهم رفاه و حیات بشر یاد شود. این پیشنهاد به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید. ت ... یب و آلود ... خاک دو شاخص مهم مدیریت خاک هستند. ایران از این نظر وضعیت مناسبی ندارد.

با وجود کوشش ستودنی اتحادیه علوم خاک و دانشمندان آن در جهان، خاک در دهه اخیر در فرایندهای تصمیم سازی ملی و بین المللی اولویت درجه دوم داشته است. در واقع ت ... یب خاک فرایند خاموشی است که توجه تصمیم ... رندگان جهان را به خود جلب نکرده است. خاک یک منبع اساسی و محدود سیاره برای تأمین نیاز رو به برشد جمعیت رو به افزایش بشر می باشد. درک، طرفداری و حمایت از مدیریت پایدار خاک تنها ... رناتیو برای تضمین سلامت خاک بعنوان یک منبع جهانی جهت تولید غذا و حفظ خدمات ا ... یستمی جهان می باشد.

وضعیت رو به تغییر است. بزودی لحظه ای فرا میرسد که آگاهی ما انسان ها در مورد خاک باید مورد توجه جدی قرار ... رد زیرا کشاورزی و امنیت غذایی به مهمترین دستور کار سیاست مردان مناطق مختلف جهان تبدیل می گردد. امنیت غذایی در دهه های آینده تحت تأثیر رشد جمعیت شهری (بالای 50 درصد)، بحران قیمت غذا، محدودیت تولید بدلیل گرمایش زمین، بارند ... نمطمئن، سیلاب و طولانی شدن خش ... الی در برخی مناطق، به ح ... بحرانی خود نزدیک می شود.

در درون شبکه «مشارکت جهانی خاک» (gsp)، سازمان خواربار و کشاورزی (fao) از تأسیس رسمی روز جهانی خاک بعنوان یک پلاتفرم مناسب برای افزایش آگاهی جهانی استقبال کرد. در ژوئن 2013 کنفرانس فائو به پشتیبانی از روز جهانی خاک پرداخت و در 68 مین مجمع عمومی سازمان ملل آن را بصورت رسمی مطرح نمود و در 20 دسامبر همین سال در 68 مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، پنجم دسامبر بعنوان روز جهان خاک اعلام شد. از سال 2012 تا کنون سازمان فائو و gsp جشن های این روز مهم را اداره می کنند.

سال بین المللی خاک

در همان اجلاس 68 مجمع عمومی سازمان ملل در 20 دسامبر 2013، سال 2015 بعنوان سال بین المللی خاک نامگذاری شد. هدف از این سال این است که آگاهی مردم در مورد اهمیت خاک در حوزه امنیت غذایی، کشاورزی، کاهش اثرات تغییرات اقلیمی، کاهش فقر و توسعه پایدار مورد گوشزد و اطلاع رسانی قرار ... رد. سازمان مشارکت جهانی خاک وبسایت رسمی، لوگو و فعالیت های این سال را برنامه ریزی می کند. سازمان های کشاورزی و محیط زیستی سراسر دنیا برنامه های خود را به گونه ای طراحی می کنند که در این سال مخصوص سهم و مشارکت بیشتری داشته باشند.

فرسایش و آلود ... خاک

«فرسایش یا ت ... یب خاک» و «آلود ... خاک» از مهمترین مباحث مدیریت خاک هستند. فرسایش خاک به معنی انتقال خاک توسط عوامل نظیر آب (روان آب ها، سیلاب ها) و باد است که منجر به از دست رفتن خاک و عناصر غذایی آن می گردد. آلود ... خاک بمعنی افزوده شدن آلاینده های صنعتی، ترافیکی و کشاورزی به خاک شامل انواع مواد شییمایی از قبیل مواد نفتی، کودها، آفت کش ها، فاضلاب شهری، مواد شوینده، ف ... ات سن ... ن و... است که موجب پایین آمدن کیفیت خاک و تهدید امنیت غذایی می شوند.

مشکل فرسایش خاک و دیگر شاخص های محیط زیستی در تمام کشورهای در حال توسعه وضعیت نامناسبی دارد. 75 درصد خاک های جهان بر اثر فرسایش آبی، 81 صد بر اثر فرسایش بادی، 92 درصد بر اثر ت ... یب شیمیایی و 60 درصد در اثر ت ... یب فیزیکی در کشورهای در حال توسعه تلف می شود.

ایران و فرسایش خاک

آقای محمدرضا نیشابوری مدرس ... معتقد است ایران رتبه دوم را در فرسایش خاک در میان کشورهای جهان دارد: «خاک 75 درصد مساحت کشور تحت فرسایش آبی است. میزان فرسایش خاک کشور 15 تن در ... تار در سال و 3 تا 5 برابر متوسط کشورهای آسیایی است. فرسایش خاک در جنگل های شمالی کشور 10 برابر استاندارد جهانی است. بطور کلی در ایران فرسایش خاک، سالانه سه هزار و پانصد میلیارد ریال هزینه در بر دارد»

روند فرسایش خاک از یک میلیارد تن در سال 1355 به 6,4 میلیارد تن در سال 1390 رسیده و همچنان رو به افزایش است. شاخص فرسایش نسبی خاک در ایران 16,7 تن در ... تار است. متوسط این شاخص در جهان 5 تا 6 تن در ... تار می باشد. پیامدهای فرسایش خاک شامل کاهش 11 درصدی وسعت جنگل ها در طول 40 سال، رسوب گذاری در حدود 240 میلیون متر مکعب در حوزه سدهای کشور (معادل سالانه 5 سد با ذخیره 50 میلیون متر مکعب) و بیابان زایی در بیش از 100 میلیون ... تار از اراضی کشور بوده است. تشکیل 25 میلی متر خاک احتیاج به 300 سال زمان دارد. ایران از نظر ت ... یب جنگل جزو 6 کشور نخست دنیا، در بیابان زایی از نظر مؤلفه تأثیر عوامل انسانی نخستین کشور و در نابودی حیات وحش نیز نخستین کشور دنیا به شمار میرود.

احداث بادشکن ها بصورت ردیفی از درخت ها برای کند ... سرعت باد، کاشت درختچه ها، تراس بندی اراضی شیب دار و کشاورزی در تراس ها و ... از جمله اقدامات مقابله با فرسایش خاک می باشند.

http://www.fao.org/globalsoilpartnership/news-events-archive/gsp-events/detail/en/c/206930/

http://www.sedayeeghtesad.ir/news/17861 ...

http://www1.jamejamonline.ir/newstext2.aspx?newsnum=100875735780

منبع :

دانستنی های حیوانات - http://animal-informatics.com

منبع :
برچسب ها : به مناسبت روز جهانی خاک - فرسایش ,جهانی ,جهان ,کشور ,سازمان ,بعنوان ,عمومی سازمان ,مجمع عمومی ,امنیت غذایی ,نخستین کشور ,محیط زیستی ,مجمع عمومی سازمان

اتولوژی؛ رفتارشناسی حیوانی

اتولوژی؛ رفتارشناسی حیوانی :

اتولوژی یا علم مطالعه هدفدار رفتار حیوانات، ریشه در داروین دارد ولی در اوایل قرن بیستم و به کار ... ری «اتوگرام» آغاز شد و با کارهای «تین برگن»، «لورنتس» و «فون فریش» در اروپا توسعه یافت و علم کاملی شد. اتولوژی و «روان شناسی مقایسه ای» هر دو رفتار حیوان را مطالعه می کنند ولی اولی در حوزه بیولوژی و دومی در حوزه روان شناسی است. اخیراً «اتولوژی اجتماعی» ظهور کرده است. اتولوژی به شناخت رفتارهای «غریزی» (الگوی عمل ثابت و...) و «اکتس ... » (عادت، یاد ... ری از طریق تداعی، نقش پذیری و تقلید و...) می پردازد و در بررسی آنها چهار سؤال تین برگن شامل «کارکرد»، «علت»، «توسعه» و «تاریخچه تکامل» آن رفتار توصیف می شود.

«اتولوژی» (ethology) به معنی مطالعه علمی و هدف دار رفتار حیوانات است و معمولاً روی رفتارهای آنها در شرایط طبیعی (و نه اسارت) تمرکز می کند و این گونه رفتارها را بعنوان صفات سازگار از نظر تکاملی می داند. «رفتارگرایی» (behaviorism) نیز برای توصیف مطالعات علمی و هدفدار رفتار حیوانات بکار میرود و معمولاً به ع ... العمل های قابل اندازه ... ری در برابر محرک ها یا ع ... المل های رفتاری یاد ... ری شده در آزمایشگاه اشاره دارد بدون اینکه تأکید خاصی بر سازگاری آ نها از نظر تکاملی داشته باشد.

بسیاری از طبیعت شناسان جنبه هایی از رفتارهای حیوانات را در تاریخ انجام داده اند. ریشه علمی اتولوژی در کارهای داروین و پرنده شناسان ... یی و آلمانی اوا ... قرن 19 و اوایل قرن 20 همچون «چار ... وایتمن»، « اوسکار هاین راث» و «والاس کریگ» دارد. اصول مدرن علم اتولوژی در دهه 1930 با فعالیت های زیست شناس آلمانی «نیکلاس تین برگن» و دو زیست شناس اتریشی به نام «کنراد لورنتس» و «کارل فون فریش» آغاز شد که در سال 1973 مشترکاً جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را دریافت ... د. اتولوژی ترکیبی از علوم آزمایشگاهی و میدانی است و ارتباط قوی با برخی علوم مثل عصب شناسی، اکولوژی، و بیولوژی تکاملی دارد. اتولوژیست ها معمولاً بجای گروهی از حیوانات به یک فرایند رفتاری توجه دارند و معمولاً یک نوع خاص از رفتار مثل تهاجم را در حیوانات مخلف دنبال می کنند.

اتولوژی یک علم رو به توسعه و گسترش است. در حالی که جوامع علمی مدت ها بود فکر می ... د به اندازه کافی جنبه های مختلف ارتباطات، هیجانات، فرهنگ، یاد ... ری و ... ت را در حیوانات به اندازه کافی درک شده است، از طلیعه قرن 21، مجددا این حوزه ها مورد بررسی مجدد قرار گرفت. حاصل آن نتیجه ... ری های جدید و توسعه علوم جدیدی از قبیل «نورواتولوژی» بود.

درک اتولوژی یا رفتار حیوانات در پرورش حیوانات اهمیت اساسی دارد. دانستن رفتارهای طبیعی گونه های مختلف حیوانات به پرورش دهندگان و تربیت کنندگان حیوانات کمک می کند که افراد مناسبی را انتخاب کنند که برای اجرای وظایف مورد نظر آنها مناسب هستند. دانستن این موضوعات همچنین مربیان حیوانات را قادر می سازد که عملکرد رفتارهای طبیعی حیوانات را بهبود دهند و از ادامه رفتارهای نامطلوب جلو ... ری کنند.

ارتباط با روان شناسی مقایسه ای

«روان شناسی مقایسه ای» (comparative psychology) نیز به مطالعه رفتار حیوانات می پردازد ولی بر خلاف اتولوژی، زیرشاخه ای از روان شناسی (و نه بیولوژی) است. به لحاظ تاریخی، روان شناسی مقایسه ای شامل تحقیقاتی در زمینه رفتار حیوانات در رابطه با روان شناسی انسانی می باشد در حالی که اتولوژی مطالعه رفتار حیوانات از جنبه های مختلف آناتومی، فیزیولژی، نوروبیولوژی و تاریخچه فیلوژنتیک را انجام می دهد. بعلاوه روان شناسی مقایسه ای ابتدا بر مطالعه یاد ... ری تمرکز داشت و میل داشت رفتار را در شرایط ... تحقیق کند در حالی که اتولوژیست های اولیه بر رفتار حیوانات در شرایط طبیعی تأکید داشتند و می خواستند آن را بعنوان رفتارهای غریزی توضیح دهند.

این دو علم رقیب هم نیستند بلکه مکمل هم هستند ولی دورنماهای متفاوتی دارند و گاه در مورد برخی موضوعات در برابر هم می ایستند. بعلاوه در نیمه قرن بیستم، روان شناسی مقایسه ای عمدتاً در ... ی شمالی توسعه یافت در حالی که اتولوژی در اروپا قوی تر بود. از نقطه نظر عملی، روان شناسی مقایسه ای اولیه بر روی بدست آوردن دانش گسترده در مورد رفتار تعداد معدودی از گونه ها تمرکز داشت. اتولوژیست ها بیشتر علاقه به درک رفتار در طیف وسیعی از گونه ها دارند تا بتوانند گروه های تا ... ونومیک مختلف را از نظر رفتاری مقایسه کنند. اتولوژیست ها در مقایسه با روان شناسان مقایسه ای از این گونه مقایسات بین گونه ای سود بیشتر می برند و استفاده بیشتری می کنند.

تاریخچه

تا قرن 19 رایج ترین تئوری در میان دانشمندان مفهوم «اسکالا ناتورا» (scala naturae) پیشنهادی ارسطو بود. در این تئوری موجودات زنده در یک منشور تصویر می شدند بطوری که موجودات غیرزنده (مثل مواد معدنی و رسوبات) و ساده ترین حیوانات در سطوح پایین تر قرار می گرفتند و هر چه به سمت بالا می رفتیم پیچید ... موجودات افزایش می یافت و پس از انسان به شاهان، رجال و سایر پدیده ها و هویت ها در سلسله مراتب خلقت اشاره می شد و در نهایت به خدا میرسید. در آن روزگار غربیان معتقد بودند که گونه های حیوانی جاودانه و تغییرناپذیر هستند و با اه ... خاصی خلق شده اند. این تنها توصیفی برای تنوع موجودات زنده و سازگاری آنها با س ... تگاه هاشان بود.

«جان باپتیست لامارک» (1829-1744) اولین زیست شناسی بود که تئوری پیچیده تکامل را عرضه کرد. تئوری او مشتمل بر دو جمله ساده بود: اول اینکه اندام ها و رفتارهای حیوانات بسته به روشی که از آن استفاده می شود، تغییر می کند و جمله دوم اینکه برخی خصوصیات از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. مثال کلاسیک خود او در این زمینه زرافه است. به نظر او زرافه برای بدست آوردن برگ های سر درخت گردنش را می کشد و آن را بزرگ و بزرگ تر می کند. او نتیجه می ... رد که هر موجود زنده و از جمله انسان قادر است به سطح بالاتری از کمال دست یابد. وقتی چار ... داروین به جزایر گا ... گوس رفت بخوبی از تئوری های لامارک آگاه بود و البته تحت تأثیر او نیز قرار داشت.

تئوری تکامل از طریق انتخاب طبیعی؛ شروع علم اتولوژی

از آنجا که اتولوژی یکی از علوم زیرشاخه بیولوژی است، لذا اتولوژیست ها بخصوص به تکامل رفتار در تئوری انتخاب طبیعی علاقه نشان می دادند. به عبارتی اولین اتولوژیست مدرن «چار ... داروین» بود که کتاب او تحت عانوان «بروز عواطف در انسان و حیوان» بسیاری از اتولوژیست ها را تحت تأثیر قرار داد. او علاقه خود در مورد رفتار حیوانات را از طریق تشویق شاگردش «جرج رومانس» دنبال کرد که در زمینه یاد ... ری و هوش حیوانات بویژه با استفاده از روش آنتروپومورفیک تحت عنوان «شناخت گرایی روایی» کار می کرد ولی مورد حمایت علمی قرار نگرفت.

دیگر اتولوژیست های اولیه مثل «چار ... وایتمن»، « اسکار هاین وورث»، « والاس کریگ» و «جولیان ها ... لی» در عوض بر رفتارهایی تمرکز یافتند که می توان آنها را رفتار غریزی یا طبیعی دانست و در شرایط خاص در تمام اعضاء یک گونه بروز می یابد. شروع مطالعه رفتار یک گونه جدید توسط آنها منجر به ابداع «اتوگرام» شد که توصیفی از انواع اصلی رفتارهای حیوان با توجه به فراوانی ظهور آنها در یک مقطع زمانی خاص (مثل در یک روز) بود. این روش به وضوح یک روش عینی و مبتنی بر داده های بدست آمده از حیوانات است که محققین پس از آن می توانستند آن را کنترل و کامل کنند.

اتولوژی اجتماعی و توسعه های اخیر

در سال 1970 اتولوژیست انگلیسی «جان کروک» مقاله مهمی منتشر کرد و در آن «اتولوژی مقایسه ای» را از «اتولوژی اجتماعی» جدا ساخت و گفت بیشتر آنچه که تا کنون در مورد اتولوژی انجام شده، اتولوژی مقایسه ای بوده است یعنی بررسی حیوانات بصورت فردی انجام شده است. این در حالی است که در آینده اتولوژیست ها باید بر رفتار گروه های بزرگ تر حیوانات و یا ساختارهای اجتماعی درون آنها تمرکز نمایند.

در سال 1970 کتاب «قرارداد اجتماعی: یک بحث شخصی در زمینه منابع تکاملی نظم و ناهنجاری» توسط «رابرت آندری» منتشر شد. در این کتاب رفتار حیوانات مورد بررسی قرار گرفته و رفتار انسان با پدیده های مشابهی مقایسه شده بود.

کتاب «ای او ویلسون» تحت عنوان «سوسیوبیولوژی: سنتز جدید» در سال 1975 به بازار آمد و از آن زمان، مطالعه رفتار با توجه و تمرکز بیشتر بر جنبه های اجتماعی آن انجام شد. بعلاوه اتولوژی با نوعی داروینیسم قوی تر و پیچیده تر و توسط «ویلسون»، «رابرت تریورس» و «ویلیام همیلتون» ادامه یافت. توسعه «اکولوژی رفتار» نیز به این تغییر و تحولات در علم اتولوژی کمک کرد. بعلاوه ... مجدد اتولوژی با روان شناسی مقایسه ای رخ داد بطوری که مطالعه علمی رفتار توسط طیف محدودتری از روش ها ادامه یافت: از ادراک حیوانات تا روان شناسی مقایسه ای سنتی، اتولوژی، سوسیوبیولوژی و اکولوژی رفتار.

رشد اتولوژی

اتولوژی در نتیجه فعالیت های لورنتس و تین برگن در سال های قبل از جنگ دوم جهانی رشد خارق العاده ای در اروپا کرد. بعد از جنگ تین برگن به ... آ ... فورد رفت و اتولوژی در کشور انگلستان قوی تر شد و توسط «ویلیام تو ... »، « رابرت هینده» و «پاتریک بیتسون» در دپارتمان رفتار حیوانات در ... کمبریج ادامه یافت. در این دوره همچنین اتولوژی در ... ی شمالی نیز آغاز شده و به سرعت در حال رشد بود.

لورنتس، تین برگن و فون فریش به دلیل تحقیقات شان در حوزه رفتارشناسی حیوانات در سال 1973 جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را برنده شدند. اتولوژی اکنون یک علم شناخته شده و کامل است و چندین مجله مثل «رفتار حیوانات، «آسایش حیوانات»، «علوم رفتارشناسی حیوانی کاربردی»، «رفتار»، «اکولوژی رفتار» و «مجله اتولوژی» منتشر می شود. در سال 1972 انجمن بین المللی اتولوژی انسانی بنیانگذاری شد تا با استفاده از اصول و روش های اتولوژی به تبادل ... شه و دانش مربوط به رفتار انسان بپردازد. آنها مجله خود «بولتن اتولوژی انسان» را منتشر ... د. در سال 2008 در مقاله منتشره در مجله «رفتار» اتولوژیستی بنام «پیتر وربیک» عبارت «اتولوژی صلح» را در قالب علمی در زیرشاخه اتولوژی انسان معرفی کرد که در آن به موضوعاتی از قبیل برخوردهای انسانی ، راه حل های برخوردها، آشتی، جنگ، صلح و صلح بانی مرتبط بود.

امروزه در کنار اتولوژیست ها، بسیاری از زیست شناسان، جانورشناسان، نخستی شناسان، انسان شناسان، دامپزشکان و پزشک ها به مطالعه اتولوژی و حوزه های مرتبط با آن مثل روان شناسی حیوانات، مطالعه گروه های اجتماعی حیوانات، ادراک حیوانات و علوم آسایش حیوانات می پردازند.

غریزه

در فرهنگ مریام- وبستر، غریزه به این صورت تعریف شده است: «یک تمایل توارثی و غیر قابل تغییر در موجود زنده برای بروز یک پاسخ پیچیده و خاص در برابر محرک محیطی بدون اینکه دلیل خاصی بر آن وجود داشته باشد»

الگوهای عمل ثابت. پیشرفت جدیدی در زمینه رفتارهای غریزی یا ذاتی یا مادرزادی که بنام «کنراد لورنتس» رقم خورد و حاصل ارتباط نزدیک وی با معلم او «اسکار هاین ورث» بود. لورنتس الگوهای عمل ثابت را بعنوان ع ... العمل غریزی می داند که بصورت مطمئن در پاسخ به وجود محرک های قابل شناسایی بروز می کند که وی آنها را «محرک علامت» یا «محرک رهاکننده» می نامید. الگوهای عمل ثابت امروزه بعنوان یک سری رفتارهای متوالی غریزی در نظر گرفته می شود که بصورت نسبی در افراد مختلف یک گونه ثابت و غیر قابل تغییر است و به محض آغاز تا انتها ادامه می یابد.

یکی از مثال های رهاکننده ها، حرکت نوک در بسیاری از پرندگان است که توسط جوجه ها انجام می ... رد و مادر را برای بالا آوردن غذا تحریک می کند. مثال دیگر، مطالعه کلاسیک تین برگن در زمینه رفتار بازی ... و پس کشیدن تخم های خارج شده از آشیانه به سمت آشیانه توسط بخش زیرین نوک در غاز گری لگ است که خود وی آن را «محرک مافوق طبیعی» می نامید. تحقیق دیگر در این زمینه، مطالعه « ... دم جنبانی» در ارتباطات زنبور عسل توسط «کارل فون فریش» بود. لورنتس به دنبال آن تئوری تکامل ارتباط حیوانات را بر اساس مشاهده خود در زمینه الگوهای عمل ثابت نوشت.

یاد ... ری

عادت پذیری : عادت پذیری شکل ساده ای از یاد ... ری است که در رده های مختلف جانوران دیده می شود و فرایندی است که در آن حیوان ع ... العمل خود را در برابر یک محرک قطع می کند. اغلب اوقات آن ع ... العمل یک رفتار غریزی و ذاتی است. در واقع حیوان یاد می ... رد که به یک محرک نامربوط واکنش نشان ندهد. سگ چمنزار هرگاه شکارچی را در حال نزدیک شدن به لانه خود می بیند صدای اخطار سر می دهد و این باعث می شود که همه افراد گروه به سرعت به سوراخ های خود فرار کنند. وقتی سگ چمنزار نزدیک باشگاه های انسانی زند ... می کنند، اگر بخواهند هر بار که انسانی را دیدند صدای اخطار سر بدهند برای آنها از نظر زمان و انرژی پرهزینه است. بنابرین عادت پذیری این حیوان به انسان روش مناسبی برای سازگاری آنها در چنین فضا محیطی است.

یاد ... ری از طریق تداعی (شرطی شدن) : یاد ... ری تداعی در رفتار حیوانات به هر فرایند یاد ... ری گفته می شود که در آن یک پاسخ جدید با یک محرک خاص ارتباط می یابد. اولین مطالعات در زمینه یاد ... ری تداعی توسط «ایوان پاوولف» فیزیولوژیست روس صورت گرفت. مثال های یاد ... ری تداعی شامل این است که ماهی حوض وقتی انسان به سمت او می آید و غذا برایش میریزد برای تغذیه به سطح آب می آید و یا سگ به محض اینکه افسار تفریحش را می بیند خوشحال و هیجان زده می شود.

نقش پذیری: توانایی افراد برای تشخیص دیگر افراد هم گونه یکی از شاخص های مهم در موفقیت تولید مثلی است. این قابلیت بر پایه چند عامل بنا می شود و در بسیاری از حیوانات بصورت نقش پذیری شکل می ... رد. نقش پذیری در شناسایی مادر توسط فرزند نیز از اهمیت برخوردار است. نقش پذیری که از یافته های مهم لورنتس محسوب می شود، نوع خاصی از یاد ... ری است که تنها در دوره کوتاهی پس از تولد آموخته می شود. او مشاهده کرد که جوجه های غاز یا مرغ خان ... ، مادران خود را بصورت خودبخودی از همان روز اول و پس از تولد و ... وج از تخم دنبال می کنند. او متوجه شد که اگر تخم ها در جوجه کشی ... خوابانده شود و محرک خاصی در دوره های اولیه بعد از تولد به آنها نشان داده شود، با آن نقش پذیری نشان می دهند و او را بعنوان مادر خود می شناسند. او یک بار جوجه اردک ها را با پوتین خود نقش پذیر کرد و جوجه ها هر جا که پوتین میرفت آنها هم میرفتند گواینکه مادر آنها است.

تقلید: تقلید یک رفتار نسبتاً پیشرفته است که در آن حیوان ابتدا مشاهده و سپس رفتار دیگران را تقلید می کند. انستیتو ملی بهداشت گزارش کرد که میمون های کاپوچین بیشتر به محققین علاقه دارند که از آنها تقلید می کنند. میمون ها نه تنها زمان بیشتری را با مقلدین سپری می کنند بلکه ترجیح می دهند در اجرای وظایف ساده ای با آنها همکاری کنند ولو امکان اجرای همان عمل را در برابر افراد غیرمقلد از خود داشته باشند. تقلید در تحقیقات اخیر شمپانزه نیز ادامه یافته است و نه تنها این شمپانزه ها در صورت امکان انتخاب عمل افراد دیگر را کپی می کنند، بلکه آنها از عمل شمپانزه های با مرتبه عالی در گروه تقلید می کنند.

پیشرفت محرک و پیشرفت موضعی

انواع مختلف حیوانات از طریقی به مشاهده دیگران می پردازند بدون اینک از فرایند تقلید استفاده کنند. یکی از آنها «پیشرفت محرک» (stimulus enhancement) است که در آن افراد پس از مشاهده تعامل دیگران با یک شیء خاص به آن علاقه پیدا می کنند. افزایش علاقه به یک شئ خاص منجر به دستورزی با آن می شود و از طریق دیگری آزمایش و خطا رفتارهای جدید مبتنی بر تعامل با آن شئ در فرد توسعه می یابد. «هاگرتی» در اوایل قرن گذشته آزمایشی را توصیف می کند که در آن میمونی از دیواره قفس بالا میرود و بازوانش را در یک شیار چوبی قرار می دهد و طناب موجود در شیار را می کشد تا غذا رها شود. میمون دیگری بعد از نگاه ... به آن توانسته بود به همین شیوه غذا را نصیب خود کند. میمون روش های متفاوتی را اجرا کرده و در نهایت بعد از آزمایش و خطا به غذا دست می یافت. مثال دیگر که برای صاحبان گربه و سگ آشنا است، توانایی این حیوانات برای باز ... در است. عمل انسان و پایین دادن دست ... ره برای باز ... باعث می شود که حیوان به آن علاقه یابد و از طریق آزمایش و خطا یاد ب ... رد که در را باز کند.

در «پیشرفت مکانی» حیوان مجری یا آموزش دهنده توجه حیوان آموزش پذیر یا بیننده را به مکان خاصی جلب می کند. پیشرفت مکانی در انتقال اطلاعات غذایی در میان پرندگان، موش ها و خوک ها معروف است. زنبور عسل فاقد نیش از این روش برای مکان ی ... دیگر اعضاء کلنی و منبع غذا استفاده می کند. انتقال اجتماعی. مثال کاملاً مستندی در مورد انتقال اجتماعی یک رفتار در گروهی از ماکاک ها در جزیره هاشیجوجیما در ژاپن مشاهده شد. این میمون تا سال های دهه 1960 در عمق جنگل زند ... می کرد. گروهی از محققین در نزدیک ساحل به آنها سیب زمینی دادند. بزودی آنها به ساحل سر میزدند و سیب زمینی ها را از ساحل شنی بر می داشتند و پاک می ... د و می خوردند. حدود یک سال بعد یکی از میمون ها یک سیب زمینی را به دریا برده و آن را با یک دست در آب گذاشته و با دست دیگر آن را تمیز می کرد. این رفتار به زودی توسط افراد دیگر که با او تماس داشتند ظهور یافت. اکنون به محض زایمان یک ماکاک جوان، این رفتار توسط نوزادان بروز می یابد. این پدیده را می توان شکلی از انتقال اجتماعی دانست.

آموزش: آموزش یک جنبه فوق العاده تخصصی از یاد ... ری است که در آن آموزنده رفتار حیوان را تنظیم می کند بطوری که حیوان تحت آزمایش نتیجه نهایی رفتار خاصی را با احتمال بیشتر انتخاب کند. مثلاً نهنگ قاتل خود را برای گرفتن شیر یا خوک دریایی به ساحل می اندازد. نهنگ های مادر به بچه های خود یاد می دهد که با راندن خود به سمت ساحل چگونه شکار کنند. آنها در این عملیات به بچه های خود یاد می دهند و آنها را تشویق می کنند که به شکار حمله کنند. از آنجا که مادر رفتار خود را تغییر می دهد تا به فرزند خود چیزی یاد بدهد، می توان رفتار او را نوعی آموزش دانست. آموزش محدود به ... داران نیست. بسیاری از ... ات نیز دارای اشکال مختلفی از آموزش برای بدست آورن غذا هستند. مثلاً مورچه ها همدیگر را از طریق یک فرایند بنام « ... دونفره» (tandem running) به سمت منبع غذا هدایت می کنند که در آن یک مورچه، مورچه همراه خود را به سمت منبع غذا می برد. در اینجا مورچه آموز نده مسیر یافتن غذا را یاد می ... رد و آن را به دیگر مورچه ها یاد می دهد. این رفتار آموزش در کلاغ ها بویژه کلاغ نیوکالدونین نیز دیده می شود. افراد بالغ (خواه فردی یا خانواد ... ) جوجه ها جوان خود را آموزش می دهند که چگونه ابزار بسازند و از آن استفاده کنند. برای مثال آنها از یک ترکه درخت برای بیرون کشیدن ... ات از لانه آنها و یا بیرون کشیدن لاروها از زیر پوست درختان استفاده می کنند.

جفت ... ری و جدال برتری

تولید مثل فردی مهمترین مرحله تکثیر مثل یا تکثیر ژن ها در یک گونه می باشد. به همین دلیل آیین های ... ی پیچیده ای در آنها وجود دارد که بعضاً خیلی پیچیده هستند و لو آنها را بتوان از نوع الگوهای عمل ثابت نامید. آیین ... ی پیچیده ماهی آبنوس که توسط تین برگن مطالعه شده است مثال جالبی از «الگوی عمل ثابت» می باشد. اغلب در زند ... اجتماعی، حیوانات برای حق تولید مثل خود به جدال می پردازند و برای خود برتری اجتماعی ایجاد می کنند. مثال مناسب آن نبرد برای بدست آوردن برتری اجتماعی و ... و توسعه سلسله مراتب نوک در مرغ خان ... است.

هرگاه گروهی از مرغ ها در یک زمان معین کنار هم قرار ... رند، بلافاصله در میان آنها نظم نوک یا سلسله مراتب اجتماعی برقرار می شود. در این گروه ها، یک مرغ بر دیگران برتری کامل می یابد و بدون اینکه نوک بخورد به همه نوک می زند. مرغ دوم به همه نوک میزند بجز اولی و به همین ترتیب سلسله مراتب اجتماعی در میان آنها کامل می شود. مرغ هایی که دارای مرتبه اجتماعی بالاتری هستند به راحتی قابل شناسایی می باشند. در حالی که سلسله مراتب نظم نوک در حال برقراری است، نبردهای مکرر و بعضاً توآم با خشونتی رخ می دهد ولی وقتی سلسله مراتب شکل گرفت، تنها زمانی این نظم به هم می خورد که افراد جدیدی به گروه وارد شوند و مجدداً سلسله مراتب جدیدی شکل ... رد.

زند ... در گروه

برخی گونه های حیوانی از جمله انسان تمایل به زند ... در گروه دارند. اندازه گروه جنبه مهمی از محیط اجتماعی زند ... آنها محسوب می شود. زند ... اجتماعی یک استراتژی بقای پیچیده و مؤثر است و می توان آن را نوعی همزیستی بین افراد هم گونه به حساب آورد: جامعه مرکب از گروهی از افراد متعلقه به یک گونه مشابه است که تحت قائده تعریف شده ای از نظر مدیریت غذا، تکالیف و نقش ها و وابست ... های متقابل در کنار هم زند ... می کنند. وقتی بیولوژیست ها به تئوری تکامل علاقه نشان می دهند ابتدا رفتار اجتماعی آنها را بررسی می کنند. در این زمان تعدادی سؤال جدید ظهور می کند.

مثلاً چگونه تولد کاست های طبقاتی عقیم (مثل زنبورهای کارگر که ماده های عقیم هستند) می توانند مکانیسم تولید مثلی و اهمیت آن را برای موفقیت تولید مثلی افراد توضیح دهد؟ چرا در میان حیوانانی که در گروه های کوچک زند ... می کنند (مثل سنجاب ها) یک فرد زند ... خود را در معرض خطر قرار می دهد تا جان بقیه افراد را حفظ کند؟ این رفتارها نمونه هم گونه خواهی (altruism) است. البته همه رفتارها از جنس هم گونه خواهی نیست (تصویر) و می توان آنها را بر اساس منافع شایست ... که دهنده و ... رنده بدست می آورند به 4 دسته اساسی تقسیم کرد:

الف- «خودخواهی» (egoistic) که شایست ... فرد دهنده افزایش می یابد ولی شایست ... ... رنده کاهش می یابد.

ب- «همکاری» (cooperative) که هم در ... رنده و هم دهنده شایست ... افزایش می یابد.

ج- « هم گونه خواهی» (altruistic) که در آن شایست ... دهنده کاهش و شایست ... ... رنده افزایش می یابد. رفتار هم گونه خواهی را می توان از طریق تکامل متمرکز بر ژن توضیح داد.

د- «انتقام» (revengeful) که شایست ... هر دو نفر کاهش می یابد. این رفتار منحصرا در جنس «هومو ساپینس» دیده می شود ولی مواردی از این رفتار در شتر و شمپانزه نیز گزارش شده است.

هزینه و فایده زند ... گروهی: یکی از امتیازات زند ... گروهی، کاهش شکار افراد گروه توسط شکارچیان است. اگر تعداد حملات شکارچی را ثابت فرض کنیم، هر چه تعداد افراد یا اندازه گروه شکار زیاد شود، هر یک از آنها با احتمال کمتری در برابر حمله شکارچی قرار می ... رند. این اثر را اصطلاحاً «اثر ترقیق» (dilution effect) می نامند. بعلاوه شکارچی که توسط توده انبوهی از شکار ... ج و گول شده است، به زحمت قادر است یکی از آنها را هدف قرار دهد و شکار کند. به همین دلیل نوارهای عمودی گور ... ها نه تنها موجب استتار آنها در س ... تگاه های پر از علف های بلند می شود بلکه او را در میان گروهی از گور ... ها در نظر شیر گم می کند. موجودات شکار در قالب گروه همچنین می توان از طریق بکار ... ری تاکتیک های دفاعی بهتر و یا از طریق تشخیص زودهنگام شکارچی به دلیل هشیاری جمعیت بیشتر گروه در نتیجه زیادی تعداد آنها خطر شکار شدن خود را کاهش دهند.

امتیاز دیگر زند ... در گروه، افزایش توان غذای ... برای هر یک از افراد است. اعضاء گروه اطلاعاتی را در زمینه منبع غذا بین خود رد و بدل می کنند و فرایند مکان ی ... منبع غذایی را تسهیل می کنند. زنبور عسل نمونه مناسب آن است که با استفاده از ... دم جنبانی خود محل گل ها را برای دیگر افراد هم گروه آشکار می سازد. شکارچیان نیز از شکار دسته جمعی و گروهی سود می برند اگرچه لازم است استراتژی های بهتری بکار برند و شکارهای بزرگ تری را به زمین می اندازند.

زند ... در گروه معایبی نیز دارد زیرا زند ... در ... دیگر حیوانات، احتمال انتقال انگل ها و بیماری ها را افزایش می دهد. همچنین در گروه هایی که خیلی بزرگ هستند، از نظر منابع غذا و جفت رقابت بیشتری بین افراد آن وجود دارد.

اندازه گروه: به لحاظ تئوریک، حیوانات اجتماعی باید اندازه گروه مناسبی داشته باشند تا بتوانند منافع خود را بیشینه و هزینه زند ... در گروه را کمینه کنند. البته در طبیعت اغلب گروه ها در سطح که به مقدار جزئی بالاتر از اندازه بهینه است به ثبات می رسند. پیوستن فرد به یک گروه با اندازه مناسب برای خود وی سودآور است ولی حضور وی امتیاز تک تک افراد گروه را به میزان جزئی می کاهد. با این وجود گروه تا زمانی به افزایش اندازه خود علاقه نشان می دهد که پس از آن تنها زند ... ... در مقایسه با پیوستن به گروه شلوغ شده برتری داشته باشد.

چهار سؤال تین برگن برای اتولوژیست ها

نیکو تین برگن اظهار داشته است که فرد باید برای توصیف کامل رفتاری که مطالعه می کند به 4 سوال زیر پاسخ دهد:

کارکرد (function). رفتار چگونه شانس حیوان را برای بقا و تولید مثل افزایش می دهد؟ چرا حیوان به این روش و نه به روش دیگر رفتار می کند و پاسخ می دهد؟

علت (cause). علت ایجاد این ع ... العمل در حیوان چیست؟ و چگونه تحت تأثیر یاد ... ری های اخیر وی قرار می ... رد؟

توسعه (development). چگونه این رفتار با افزایش سن تغییر می کند؟ تجربیات اولیه حیوان برای بروز این رفتار تا چه حد ضروری است؟

تاریخچه تکاملی (evolutionary history). این رفتار را چگونه می توان با رفتارهای مشابه در گونه مربوطه مقایسه کرد؟ این رفتار در فرایند فیلوژنی چگونه ظهور یافته و آغاز شده است؟

این توضیحات مکمل هم هستند. به عبارت بهتر این سؤال ها مانعه الجمع نیستند و لازم است هر رفتاری که در حیوانات مشاهده می کنیم، از نظر این چهار سؤال توضیح داده شوند. برای مثال کارکرد خوردن، « ... ب مواد مغذی» است که در نهایت به «بقا و تولید مثل» فرد کمک می کند ولی علت فوری خوردن، «گرسن ... » می باشد. گرسن ... و خوردن از نظر تکاملی قدیمی هستند و در همه گونه ها دیده می شوند (تاریخچه تکاملی) و در اوایل عمر موجود زنده توسعه می یابند. چه بسا این گونه سؤالات ما را به اشتباه بیاندازد. مثلاً ... ی بگوید ما می خوریم چون گرسنه هستیم نه اینکه می خوریم چون می خواهیم مواد مغذی بدست آوریم. این در حالی است که می دانیم علت اینکه انسان گرسن ... را تجربه می کند این است که مواد مغذی را بدست آورد.

https://en.wikipedia.org/wiki/ethology

منبع :

دانستنی های حیوانات - http://animal-informatics.com

منبع :
برچسب ها : اتولوژی؛ رفتارشناسی حیوانی - رفتار ,حیوانات ,اتولوژی ,افراد ,گروه ,می کند ,رفتار حیوانات ,سلسله مراتب ,روان شناسی مقایسه ای ,اندازه گروه ,مطالعه رفتار ,سلسله مراتب اجتما
All rights reserved. © Javane 2017 Run in 0.361 seconds
RSS