فوری #جو ه/ پاسخ همزمان خیرالله محمدیان(محقق و پژوهشگر بهبهانی) و علی اصغر سالاری (مدیر پروژه جاده ولایت) به یک اظهار نظر احساسی یک کاوشگر

✍ خیرالله محمدیان و علی اصغر سالاری

حضرت رضا(ع) در شهرستان بهبهان نه یک «مقام» بلکه چندین «مقام» شناخته شده و شناسنامه دار دارند / هرگونه ادعای بدون مدرک، احساسی، تخیلی و غیر کارشناسی در این باره مصداق تحریف تاریخ است و تبعات خطرناک و ا وی برای منتشر کنندگان آن دارد.

با سلام

در خصوص اظهار نظر آقای اسماعیل یغمایی س رست محترم گروه کاوشگران منطقه باستانی ارجان، ضمن تشکر فراوان از زحمات طاقت فرسای ایشان و تیم زحمتکش همراه که بخشی از تاریخ ارجان را رونمایی کرده اند، با توجه به حساسیت موضوع و اظهار نظر ایشان برای نخستین بار در زمینه : «قدمگاه اولیه و راستین رضا ع در ارجان»، جهت تنویر افکار عمومی و روشن شدن اذهان پژوهشگران و علاقه مندان به این موضوع، متنی بر اساس مستندات معتبر تاریخی تنظیم شده که به زودی در فضای مجازی منتشر خواهیم نمود.

لازم به ذکر است که آقای یغمایی در فصل اول کاوش های گروه خود پس از تلاش چندین ماهه تیم کاوشگری در مرکز شهر ارجان و محلی که به زعم ایشان قدمگاه اولیه و راستین رضا علیه السلام بوده، در مصاحبه با روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۷ اظهار داشته بودند که: «باتوجه به شواهد موجود و مسجد بودن این مکان، این منطقه به احتمال فراوان قدمگاه اولیه و راستین رضا (ع) بوده است و ایشان در این مسجد خوانده اند و چون منطق حکم می کند اگر آن حضرت به این شهر آمده باشد، در این محل که مسجد بوده خود را به جای آورده است.»

در حالی که مستندات و شواهد تاریخی (اعم از متون معتبر تاریخی و جغرافیایی و شواهد و امکنه موجود) و تحقیقات میدانی و کتابخانه ای پژوهشگران این فرضیه را کاملآ تأیید نمی کند.

حقیقت این است که در شهر تاریخی ارجان دو مسجد وجود داشته است که یکی از آنها «مسجد جامع ارجان» بوده (یعنی همین مکان کاوش شده مورد بحث) و دیگری مسجد بکان یا «مسجد جامع بکان» که براساس مستندات تاریخی و اعتقادات مردمی از قدیم قدمگاه راستین رضا علیه السلام، مسجد بکان بوده نه مسجد جامع ارجان. البته مسجد جامع ارجان هم می تواند محل اقامه عصر آن حضرت باشد ولی این فقط یک احتمال است. مسجد بکان در کنار رودخانه وشان تاب (مارون کنونی) بعد از حضور آقا رضا ع و اقامه به «مسجد رضا ع» و «قدمگاه رضا ع» تغییر نام یافته است.

ظاهراً آقای یغمایی سایر «قدمگاه های حضرت رضا ع» در شهرستان بهبهان و ای ارجان را فراموش کرده اند و البته ناگفته نماند که ایشان یک کاوشگر هستند نه پژوهشگر...

شایان ذکر است حضرت رضا(ع) در جریان هجرت تاریخ ساز خود از مدینه به اسان، از ارجان عبور کرده و اکنون در شهرستان بهبهان چندین قدمگاه شناخته شده و شناسنامه دار تاریخی وجود دارد که از قرن ها پیش مورد توجه و عنایت و توسل مردم متدین منطقه بوده است:

قدمگاه روستای حسین آباد شیخ
مقوم علی ( در محل دبستان خواجه نصیر طوسی سابق و کانون پرورشی هدایت کنونی)
مقومی (در محل سادات طباطبایی پشت مسجد سیدفقیه)
قدمگاه روستای رضا که محل و اتراق آن حضرت بوده)

ù‚ø¯ù ú¯ø§ù‡ ùˆ ù ø³ø¬ø¯ ù ù‚ø¯ø³ ø­ø¶ø±øª ø±ø¶ø§(ø¹) ø¯ø± ø´ù‡ø±ø³øªø§ù† ø¨ù‡ø¨ù‡ø§ù†

و البته مهمترین و مقدس ترین آنها نزد مردم قدمگاه فعلی روستای رضا(ع) است که سالانه ده ها هزار نفر در سالروز شهادت آن حضرت تا این مکان پیاده روی دارند و بازتاب وسیعی در رسانه های داخلی و بین المللی داشته و به عنوان نماد تولی دسته جمعی مردم این شهرستان به ساحت قدسی هشتمین حجت خداست.

این قدمگاه که در قرن های گذشته محل حضور علمای بزرگ و مردم ولایت مدار و مشتاق اهل بیت علیهم السلام بوده است در کنار پل بکان واقع شده است. سابقه اعتقادی چندین قرن مردم بهبهان و منصوریه و همچنین وجود سنگ جای پای مبارک در این مسجد تا سال ۱۳۶۷ شمسی همواره این مکان را به عنوان قدمگاه معصوم معرفی کرده است.

در پایان متذکر می شود هرگونه اظهار نظر عجولانه، غیر واقعی و احساسی مصداق تحریف تاریخ، ضربه ای مهلک و جبران ناپذیر بر باور مردم مومن خواهد زد که تبعات ا وی آن بر بانیان آن قطعی است. هوشیار باشیم.

جزئیات بیشتر به زودی منتشر خواهد شد...