جستجو ها
tanning bed lotion معنی coming soon چیست html رونالدو بالاتر از نیمار آرای مربی برزیل برای انتخاب بهترین بازیکن سال خطیب ال صفری سئو سایت و انتخاب سیستم مدیریت محتوا محمد خنکداروالیبال پاو وینت معماری و ابعاد آن طرح لایه باز عید نوروز و هفت سین کلیپ امضا چند اصطلاح کوچه بازاری حرمت سایه برنامه 95html آموخت تربیت مطهری شعور ماست کتاب حقوق شهید مطهری hercules موافقت اولیه تهران با بازگشایی گذرگاه های اقلیم کردستان با ایران اسود تفاوت فرنجمشک با تخم شربتی انشا از کتاب هشتم درس اول ihavsknv kj آواتار آنگ html king mix خوشحالی یعنی بدختره درصد طلاق هتل فراز مشهد اهنگ بی کلام بلیط یک طرفه سوگند اقلام نمونه طرح توجیهی کربن فعال توجیه اقتصادی تولید زغال فعال شده شلغم شوروا طور علائم تشخیص و درمان گواتر چند ترفند در word love god 32 ssd صندلی مدیریتی راحتیران rahatiran t3100 قیمت ماشین حساب ی کاسیو muharram processions mourning in karbala دنیای بورس در ۳ روز نگرانی رسول الله ص در آستانه شهادت زند تواند minecraft gymnastic artistic نظرتون درباره مستقل شدن در دوران مجردی چیه احضا ری باقران من و تافی html لوو در آستانه بازی با آذربایجان لنو درون دروازه خواهد ایستاد listکشته فرهنگ روی سایلنت بودم واین عالی بود رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان بوئین زهرا جمع آوری زکات گندم و جو همزمان با فصل برداشت در بوئین زهرا درب ک نت جدید آزمایش موفق سامانه موشکی باور ترانه ک نه چهار تا موزه شانگهای د و فلسفه قدیمی مردم چین را ببینید list apocalypse ء شرمنده ایم اگر نویسی در انشاء موضوع مادر انقلاب دفاع چگونگی چرایی دفاع مقدس پاو وینت چرایی ای سلامی جواب فعالیت های کتاب علوم تجربی کلاس هشتم پروژه احداث شده سرد خانه insect وضوی نور بازی دخترانهps4 html قاری جواد ویڈیو gfhftyyfty www phonerpt com sitemap xml تحقیق شبکه های عصبی thats not the worst حنابندان م عان حرم در شب عملیات heaven s not too far away we three جلسه پرسش وپاسخ وکرسی آزاد شی سرزمین خودت پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت کیمبرلی یانگ 7 مزیت اهدای خون laps around the sun ziggy alberts برقی کرکره کیانوش علی شیر خدا جذب کیسه زرده در جوجه شترمرغ struthio elus تحقیق و پژوهش اصول و تعریف جامعه شناسی پاور زمان بهانه گیری ها پدر ومادر کتاب کامل اصول بیوشیمی لنینجر جلد دوم فروش پارچه نمدی قزوین تخلص م سرشک بر سرم بی تو برادر خاک عالم ریخته ثبت نام اینترنتی دانش آموزان پایه اول دبستان مدارس شاهد آغاز شد قربون صدقه های به زبان کردی ارتفاع پایین هواپیمای ای تی آر در دنا برنامه مطالعاتی 30دی الی6 بهمن ویژه دانش آموزان پایه هشتم بازدید از نوار ساحلی هرمزگان از شمال تنگه هرمز تا دماغه جاسک ترجمه مقاله راهنمای شغلی مدیریت تولید رشته حسابداری مدیریت برادر مدینه love funy دروس معرفت نفس درس سیزدهم اولویت های پژوهشی سازمان زیباسازی شهر تهران کاشت گیاه لگجیhtml flipside of the graveyard یعنی میشود قانون میزان ید
برترین ها


ایران فایل

پاو وینت احداث باغ پسته

پاو وینت احداث باغ پسته

فهرست:

طرح احداث باغ پسته

تعداد درختان نر در باغ پسته

آب و هوای باغ پسته

زمین و جنس خاک باغ پسته

تهیه بذر باغ پسته

پسته کاری

طرز کاشت پسته

توصیه های کودی باغ پسته

آب و هوا

درخت پسته در مناطقی که دارای زمستان خیلی سرد و تابستان خیلی گرم باشد بخوبی رشد می کند.ارتفاع از سطح دریا 1200-1600مترو عرض جغرافیایی 28-36 درجه مناسب است. درخت پسته نسبت به رطوبت حساس است ودر صورت بالا بودن رطوبت درخت دچار بیماری گموزخواهد شد.

زمین و جنس خاک

درخت پسته در زمینهایی که دارای خاک عمیق و سبک است بخوبی رشد میکند

آماده بذور

بذور انتخ به مدت 24ساعت در آب خیسانده و سپس آنها را در داخل کیسه از نوع کنفی و مرطوب به مدت 3-5روز قرار می دهیم تا بذور جوانه بزنند.

طرز کاشت

تاریخ کاشت معمولا در فروردین انجام میگیرد.به این ترتیب که در لبه های کرت کنار جویها بفواصل هر 3-4m تعداد3-4عددبذ سته را بطور جداگانه و بفواصل20cm از یکدیگرمیکارند . در هر یک از گودها همراه پسته یک بذر کوچک نیز کشت میشودو روی آن شن شسته و روی شن مقداری خاکبرگ همراه کود پوشیده میشود.

در سال دوم یاسوم از3-4نهالی که با فاصله 20cmروییده شده یک نهال قوی نگه داشته میشود و بقیه قطع می گردد.

پیش نمایشی از فایل:
ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت احداث باغ پسته - پسته ,درخت ,بذور ,کاشت ,احداث ,درخت پسته ,پاو وینت احداث

پاو وینت است اج عصاره گیاهان

پاو وینت است اج عصاره گیاهان


فهرست:

مقدمه

الکل های ت نی

هیدروکربن ها

اسیدها

آلدئیدها

کتون ها

فنل ها

است اج روغن های اسانسی

تقطیر distillation

فشردن expression

عصار گیری extraction

روش های تقطیر

است اج با حلالهای فرار

شرایط نگهداری اسانس ها

و...

مقدمه :

ترکیبهای معطر گیاه یکی از پدیده های جالب متابولیسم گیاه است . بشترین میزان رایحه را می توان از طریق گل های تازه احساس کرد که از حضور مقادیر ناچیز ی از روغن های اسانسی در گلبرگ ها ناشی شده است روغن های اسانسی گا هی در شکل آزاد هستند مانند اسانس موجود درگل رز واسطو قدوس و گاه به صورت گلو کوزید است که تحت شرایط مطلوب ودر حضور آنزیم وبا عمل تخمیر به شکل آزاد در می آید مانند اسانس یاس روغن های اسانسی در سایر اندام های گیاه نیز وجود دارند .

از جمله :

گل : مثل میخک ،یاس ، یاسمن ، وشکو فه های رز و بنفشه

گل وبرگ : نعناع ،بنفشه ، اسطو قدوس

برگ وساقه : عطر چای و دارچین

پوست وتنه: دارچین

میوه لیمو وپرتقال

دانه : بادام تلخ ،رازیانه و زیره

صمغ: آنغوزه، بنه

روغن های اسانس از دیدگاه شیمیایی مخلوط هایی بسیار پیچیده شامل ت نها، سزکویی ت نها، مشتقات ا یژنه آنها وترکیبات دیگر هستند. البته واژه آروماتیک در تجارت با مفهوم شیمیایی آن متفاوت است وبه هر ترکیبی اطلاق می شود که بوی خاص ومفیدی دارد. درباره تشکیل ترکیبهای اختصاصی روغن های اسانسی نقطه نظرهای کلی پذیرفته شده به شرح زیر است:

الکل ها: در کلروپلاستها تشکیل می شوند

استرها: به دلیل واکنش اسید والکل در کلروپلاست ساخته می شوند.

پیش نمایشی از فایل:ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت است اج عصاره گیاهان - روغن ,اسانسی ,است اج ,اسانس ,گیاه ,مانند اسانس ,عصاره گیاهان ,است اج عصاره ,پاو وینت است اج ,است اج عصاره گیاهان ,پاو وینت است اج عصار

پاو وینت معرفی و شناسایی مهمترین علفهای هرز ایران

پاو وینت معرفی و شناسایی مهمترین علفهای هرز ایران

مهمترین خانواده های علفهای هرز په ای بدون گلبرگ عبارتند از:

تاج وس amaranthaceae

اسفناجیان chenopodiacea

هفت بند polygonaceae

گزنه urticaceae

مهمترین ویژگیهای خانواده تاج وس (amaranthaceae):

گیاهان این تیره علفی یا چوبی برگها معمولا ً متناوب، عمدتاً کامل و بدون گوشواره ریشه راست گل آذین خوشه و گلها دو و منظم روش تکثیر : بذر

مهمترین علفهای هرز موجود در خانواده تاج وس:((amaranthaceae

1. تاج وس سفید amaranthus albus

نام انگلیسی: pigweed white

گیاهی است ی اله ، بارتفاع 50-10 سانتی متر ، روش تکثیر آن بذر میباشد ، پراکندگی زیادی داشته و در سبزیجات ، گیاهان زراعی و باغها ایجاد مزاحمت میکند

2. (تاج وس خو ده)amaranthus blitoides prostrate pigweed

گیاهی است ی اله، بهاره ، با عادت رشد خو ده و شاخه های جانبی فراوان،تکثیر آن بکمک بذر

مهمترین علفهای هرز خانواده اسفناجیان عبارتند از:

1. atriplex patulumاسفناج صحرایی

2.atriplex tatarica سلمه ، سلمه تاتاری

3.chenopodium album سلمه تره، سلمک

4.kochia scoparia جاروی قزوینی

5.salsola kali علف شور

مشخصات عمومی :گیاهان این تیره علفی یا درختچه ای، برگها متناوب یا متقابل، ساده و بدون گوشواره و دارای پوشش آردی رنگ

گل آذین : گرزن، گلپوش 5-3 عدد، پیوسته، سبز و غشایی، گل دارای 5 عدد پرچم.

میوه: فندقه

روش تکثیر: بذر

پیش نمایشی از فایل:ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت معرفی و شناسایی مهمترین علفهای هرز ایران - مهمترین , وس ,علفهای ,خانواده ,سلمه ,تکثیر ,مهمترین علفهای , وس amaranthaceae ,بدون گوشواره ,تیره علفی ,شناسایی مهمترین ,شناسایی مهمترین علفهای

مقاله جامعه شناسی

جامعه شناسی

چکیده

نقد جامعه شناسی برخلاف آنچه در نگاه نخست به نظر می آید، تنها بررسی تأثیر مستقیم رخدادهای اجتماعی مشخصی بر ادبیات یک دوره نیست و برخلاف بسیاری مکاتب دیگر نمی توان یک مقطع معین تاریخی و یک محدوده ی مشخص جغرافیایی و فرهنگی برای آن درنظر گرفت. بلکه در طول سال ها افت و خیزهای فراوانی را پشت سرگذاشته و با جریان های بسیار در پیوسته است.

یکی از مهم ترین این جریان ها که پیوندی گسست ناپذیر با جامعه شناسی دارد، نقد فمنیستی است. بسیاری از منتقدان، فمنیسم را شاخه ای از نقد جامعه شناسی می دانند که در آن به جامعه از رهگذر امکانات و شرایطی می نگرد که همواره از ن دریغ داشته شده است.

این رساله ابتدا به معرفی مشروح رویکرد جامعه شناسی می پردازد و ویژگی های اصلی آن را جست و جو می کند و مهم ترین گرایش های این گونه ی نقد ادبی را معرفی می کند. فصل دوم رمان سووشون را براساس شیوه های این رویکرد تحلیل می کند و مناسبات سووشون را با جامعه ای که در آن شکل گرفته و نیز جامعه ای که روایتش می کند مورد کنکاش قرار می دهد. در فصل سوم از رویکرد فمنیستی و نقد ادبی سخن می رود و در فصل پایانی سووشون از چشم انداز این رویکرد نوآیین و در حال شکل گیری بررسی می شود.

فصل اول

معرفی رویکرد جامعه شناسیپیوندهای جامعه و ادبیات در نگاه نخستین

نخستین تصوری که از شنیدن ترکیب جامعه شناسی ادبیات در ذهن نقش می بندد، احتمالاً بررسی تأثیر مستقیم رخدادهای اجتماعی مشخصی بر ادبیات یک دوره و به ویژه نمودهای معین آن در آثاری خاص است.

اما حتی پیش از آن که به سراغ آنچه ناقدان کهنه و نو در این باره گفته اند، برویم با تأمل در مجموعه ی نسبت های محتمل میان ادبیات و جامعه می توانیم آرام آرام دری م که این ماجرا بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که در آغاز می پنداشتیم، ببینیم پیوندها و تأثیر و تأثرات متقابل میان دو مفهوم گسترده ی جامعه و ادبیات چه ابهاماتی در ذهن ما برمی انگیزند:

1ـ آیا می توان از ع این نسبت یعنی تأثیر ادبیات بر جامعه نیز سخن گفت؟

2ـ آیا می توان این رابطه را تأثیر و تأثری دوجانبه و دیالکتیکی دانست؟

3ـ آیا جامعه مستقیماً بر متن ادبی تأثیر می گذارد یا به واسطه ی تأثیر بر نویسنده؟

4ـ آیا حوادث جامعه مستقیماً براثر ادبی تأثیر می نهند یا آن که حوادث اجتماعی با تحولی که در فضای فرهنگی و ادبی ایجاد می کنند، اثر را تحت تأثیر قرار می دهند؟

5ـ آیا نویسنده حتماً باید تحت تأثیر فضای اجتماعی قرار گیرد یا آن که در مواردی باید در برابر این تأثیر ایستادگی کند و حتی آن را خنثی و یا دیگرگون سازد؟

6ـ تأثیر جامعه بر ادبیات در قلمرو خود آگاه نویسنده جای دارد یا ناخودآگاه؟

7ـ تأثیر جامعه بر ادبیات به جنبه ی هنری ـ ادبی متن باز می گردد یا اثر از طریق تأثیر بر فضای فکری دوران و ذهنیت نویسنده از جامعه رنگ می پذیرد؟

8ـ آیا تأثی ذیری از جامعه صرفاً در آثار رئال تحقق پذیر است؟

9ـ آیا تأثی ذیری از جامعه محدود به انواع و قالب های خاصی است؟ آیا اث ذیری شعر و داستان با اثر تغزلی و تعلیمی به یک نسبت است؟

10ـ آیا می توان از اث ذیری اجتماعی نظریه های ادبی سخن گفت؟

11ـ آیا منظور از جامعه در این تع ر صرفاً جنبه های را دربر می گیرد؟ آیا تأثیر جامعه به معنای تأثیر حکومت و ایدئولوژی خاصی است؟

12ـ آیا ممکن است تأثیرات اجتماعی در مورد دو نویسنده، یا دو متن متفاوت و یا حتی متضاد باشد؟ آیا ممکن است اثری به گونه ای منفی و واکنشی تحت تأثیر جامعه قرار گیرد؟

13ـ واقعیت های اجتماعی براثر تأثیر می نهند یا آرمان هایی که هنوز تحقق نیافته اند؟

14ـ آیا نشانه های اث ذیری اجتماعی اثر ادبی به طور پراکنده در متن منتشر است یا آن که ساخت کلی متن از جامعه اثر می پذیرد؟

15ـ آیا اثر تحت تأثیر و نمایشگر بخش و طبقه ی خاصی از جامعه است یا می کوشد تصویری از همه ی جوانب اجتماع به دست دهد؟

16ـ آیا اثر با مقطع معینی از جامعه نسبت دارد یا با گستره ای تاریخی از اجتماع در ارتباط است؟

17ـ آیا روابط اثر و جامعه به گونه ای آشکار مطرح شده است یا به صورتی پنهان و نامستقیم؟

18ـ آیا اثر همواره صرفاً به روایت بی کم و کاست فضای جامعه دست می زند یا در آن تصرف و اغراق می کند و احیاناً با دیدگاهی ناقدانه به آن می نگرد؟

19ـ آیا آثار نویسندگانی که ظاهراً به جامعه توجهی نشان نمی دهند، برکنار از هرگونه تأثیر اجتماعی است؟

20ـ آیا نگاه اجتماعی به ادبیات ا اماً به معنای داوری ارزشی و نگاه تعهدآمیز است؟

بی تردید با تأمل بیشتر می توان بر این پرسش ها افزود و یا بسیاری از آن ها را به شکلی دقیق تر و فنی تر مطرح کرد.

مسأله ی پیوند جامعه و ادبیات بسیار پیچیده و دارای جوانبی گوناگون است و همواره در مباحث نقد ادبی حضور داشته است. در حقیقت گرایش های گوناگون جامعه شناسی ادبیات یا مکاتب دیگری که به نحوی با این قلمرو ارتباط یافته اند، هرکدام به بخش هایی از این زمینه ی پهناور توجه کرده اند و در پی پاسخ تنها تعدادی از پرسش های بیست گانه ی پیش گفته، برآمده اند.چشم انداز تاریخی جامعه شناسی ادبیات

گزارش تمام تأملات پیرامون مسائلی که به گونه ای به نسبت جامعه و ادبیات پیوند دارد، به صورتی دقیق، سزاوار و منسجم و در عین حال موجز بسیار دشوار است. تقریباً همه ی شاخه های د و کلان نقد ادبی، بعدی جامعه شناسی نیز دارند. جامعه شناسی ادبیات برخلاف بسیاری مکاتب دیگر در یک مقطع معین تاریخی و یک محدوده ی مشخص جغرافیایی و فرهنگی، دارای سیر تکوین، اوج و افول آشکاری نیست و پیوسته در حال اُفت و خیز و بازگشت به جریان های پیشین بوده است. از این ها گذشته مناسبات جامعه و ادبیات چندان عام و گسترده است که می توان ادعا کرد هیچ دوره ی تاریخی ای خالی از ذهنیتی هر چند مبهم و کلی و نظریه ای هرچند خام و نارسا در این باره نبوده است.

به هر روی می کوشیم در این مجال اندک پس از اشاره ای گذرا به ریشه های تاریخی جامعه شناسی ادبیات در مفهوم فنی امروزی آن، جریان های عمده، چهره های ممتاز و مفاهیم کلیدی این قلمرو پهناور را معرفی کنیم و با اشاراتی کوتاه به واپسین جریان ها که در زمانی نزدیک به ما متولد شده اند، به مسیر تحولات در پیش رونگاهی بیندازیم.

هنر و جامعه: همزادان دیروز

ارتباط هنر و جامعه از اساسی ترین مسائلی است که توجه تاریخ نگاران هنر و زیبایی شناسی را به خود جلب کرده است.

بی گمان یکی از نامدارترین و گسترده ترین پژوهش ها در این زمینه، کتاب تاریخ اجتماعی هنر نگاشته ی آرنولد هاوزر است، که تاریخ هنر را از منظری کاملاً اجتماعی بررسی کرده است و پیوند تحولات هنری و ایجاد سبک های جدید و از میان رفتن سبک های پیشین را با تحولات مختلف اجتماعی آشکار ساخته است و تولد یا زوال جریانات را با وقوع حوادث معین اجتماعی گره می زند.1

ارنست فیشر در ریشه ی ارتباط هنر و جامعه به اصل «تصورناپذیری ابزار بدون انسان و انسان بدون ابزار» توجه می دهد. فیشر می پندارد انسان از آغاز همان گونه که ابزار و سلاح می ساخت و در جست و جوی خوراک و پناهگاه بر می آمد، به کارهای هنری نیز دست می یازید، نقاشی و پیکرتراشی می کرد و به هنگام کارهای دسته جمعی، ترانه می خواند.2

آریان پور ـ از پیشگامان جامعه شناسی و جامعه شناسی هنر در میهمن ما ـ نیز پس از بررسی دیدگاه های گوناگون درباره ی منشأ هنر، نگرش ها یی را که به شیوه ای هنر را با فردیت هنرمند پیوند می دهد، به یک سو می نهد و به این نتیجه می رسد که اجتماع، مهم ترین منشأ پرورش شکوفایی هنر ابت است.3

در زندگی ابت ، جمع انسانی اهمیت بسیار داشت. زندگی معنای خویش را از جمع و روابط انسانی به دست می آورد ـ ذهنیتی که تا امروز همچنان تداوم یافته است. اشکال گوناگون هنری زبان، آوازهای موزون و مراسم جادویی ـ کوششی جمعی بود که همه ی انسان ها در آن مساهمت داشتند. هنر وسیله ای برای تسخیر طبیعت و حیوانات توسط جامعه ی انسانی به شمار می رفت. هنر فردی اساساً مفهومی متأ و حتی امروزین است. پیشرفت زندگی اجتماعی انسان ها، یک جانشینی و روی آوری آدمی به کشاورزی مفهوم هنر را دیگرگون ساختند.4

تقسیم کار و تخصص که پیامدهای مستقیم و ضروری شکل گیری تمدن بود، رفته رفته هنر را پدیده ای ویژه و هنرمندان را گروه های ممتاز ساخت. در این جامعه ی تازه شکل گرفته دیگر نه هنرمند، هنر خویش را به منزلـه ی ابزار می نگریست و از آن تنها برای بهره برداری از طبیعت سود می جست و نه هنر و جامعه می توانستند یگانگی آغازین خود را پاس دارند. پنداری «من» هنرمند و بسیاری مسائل غیراجتماعی دیگر این دو را از هم جدا می کرد.

با آن که از آن سال های دیرینه و جادویی هم نهادی و همانی هنر و جامعه دور افتاده ایم اما آثار پدیده آمده، هنوز هم این ارتباط دوسویه را می نمایانند.

پیشینه ی گره خوردگی مطالعات ادبی با مسائل اجتماعی

به سهولت و قطعیت نمی توان نقطه ی آغاز معینی برای مطالعات ادبی با مسائل اجتماعی سراغ کرد. در این زمینه اجماعی میان پژوهندگان وجود ندارد و شاید بهتر باشد اندکی دورتر رویم و زمینه های اجتماعی پدیداری این رویکرد را تا اندازه ای شناسایی کنیم ـ رویکردی اجتماعی به رویکرد جامعه شناختی ادبیات!

از حدود سال 1830م رمانتیسم در بیشتر کشورهای اروپایی جای خود را به واقع گرایی داد. از نویسندگانی که چندان واقع گرا نبودند، چون دیکنز، گوگول و با اک به گروهی واقع گراتر رسیدیم؛ مانند جرج الیوت، تولستوی و فلوبر. ن رمان نویسان واقع گرا را می توان واکنشی در مقابل کل گرایی رمانتیک ها دانست. واقع گرایی رمان سده ی نوزدهم ریشه در شیفتگی به «چنین استی» زندگی بود و برخلاف رمانتیسم توجه خود را نه به آینده و نه به گذشته، بلکه به زمان حال معطوف می کرد. رمان در میانه ی سده ی نوزدهم «منظری گسترده بر بخش های متعدد جامعه و شمار بزرگی از گونه های شخصیت می گشاید و البته این گونه های شخصیت برحسب کنش ها و رابطه های اجتماعی اشان به تصویر کشیده می شوند. انتقال محوری میان رومانتیک ها و نسل نخستین واقع گرایان، بیش از هر چیز انتقال از تخیل است به دیدی اجتماعی و همین انتقال در نظریه ادبی خود را نشان داد.5»

روان بنیادی و جامعه بنیادی از دیگر جریان های فکری بودند که تناقضاتشان در تولد نقد جامعه شناسی تأثیر قطعی داشت، مباحثات و مجادلـه های فراوانی در این زمینه به طور هم زمان در فرانسه (سورل، لانسون، ری، پو ، اَرِآ، موفیه، گاستینه و لالو)، آلمان (بورکهارت و هوسن اشتاین و شمارلو) و انگلستان (ایرجوهیرن) به وجود آمد. مناقشاتی که سرانجام باعث توجه بیشتر منتقدان ادبی به مسأله ی اجتماع شد اما ناقدان همچنان روان شناسی فردی را در آفرینش هنر مؤثرتر می دانستند. از این رو م.لالو در کتاب طرح یک زیبایی شناسی موسیقی علمی برای توصیف هنر سه جنبه را برمی شمارد: «جنبه ی فیزیولوژیک، جنبه ی روانی و جنبه ی جامعه شناسانه.» و نیز از همین روست که ای هیرن برآن است که «انگیزه ها یا محرک های درونی impulsions هنر، محرک های فردی هستند و ماهیت آن ها احساسی است و در نتیجه فقط از وضع روانی فرد ریشه می گیرند ولی نمی توانند منشأ هنری به خود بگیرند. مگر وقتی که هنرمند از تصویرهای ذهنی و وسیله های بیانی ای استفاده کند که محیط اجتماعی برای او فراهم می آورد.6 آنچه در زندگی هنری و سیر و تکامل آن توجه ناقدان را همیشه به خود جلب کرده است، تحولاتی است که در آن روی می دهد. دسته ای آن را نشانه ای از یک انحطاط کلی می دانستند و آن را با «زوال آرمان های و اجتماعی خود» نزدیک می دیدند. از همین رو منتقد و مورخ فرانسوی فردینان برونیتر در تبیین و توجیه جهش ها و انقلابات بزرگ در تحول ادبیات بسیار کوشید. برونیتر هنر را به نوع های زنده تقسیم کرد و کوشید تا اصول «گزینش انواع» داروین را در مقیاسی وسیع، در قلمرو هنر و ادبیات به کار گیرد.7

هرچند نظریه ی برونیتر ناکام ماند، راه را برای طبیعت گرایان گشود. ناقدانی برسرکار آمدند که برای عامل طبیعی نقش بسیاری قائل بودند و می کوشیدند تا هنر را با توجه به محیط طبیعی آن بررسی و تبیین کنند. اینان می پنداشتند که هنر عبارت است از ترکیب، تلفیق و بازپردازی transposition عوامل طبیعی، از همین رو «الی فور» هنر نقاشی را که از دید او نسبت به سایر هنرها همبستگی بیشتری با طبیعت دارد، می ستاید.8

ناقدان بعدی عوامل محیطی را به دو گروه عوامل طبیعی و عوامل اجتماعی تقسیم د. اکثر آن ها همچون سوروکین و به کر و بارنس تاکید می د که عوامل اجتماعی در مقایسه با عوامل طبیعی تأثیر افزون تری برهنر و ادبیات دارند و رها زمینه ی اجتماعی فرآیند هنری را خطایی سخت نابخشودنی خواندند.

برخی مورخان نقد ادبی مانند ادموند ویلسن، سابقه ی نقد ادبی برمبنای جامعه شناسی را به پژوهشی درباره ی حماسه ی هومر اثر «ویکو» در قرن هجدهم می رسانند. ویکو در این پژوهش به شرایط اجتماعی دوران زندگی شاعر یونانی توجه می کند. اما نقطه آغاز این مکتب به صورت یک جریان گسترده و ممتد را در سده ی نوزدهم باید جست و جو کرد. در آثار منتقدانی چونان مادام دواستان (1817-1766) و هیپولیت تن (1893 28) و فیلسوفانی مانند هگل و مار که اصولی را پی ریزی د که بسط و پرورش های بعدی، آگاهانه یا ناآگاهانه با آن ها پیوند می یابد.9

هرچند نمی توانیم تن را بنیانگذار یکه و تنهای نقد جامعه شناسی و پدر جامعه شناسی ادبیات معرفی کنیم، اما بی گمان او یکی از طلایه داران این مکتب به شمار می آید. تن در مواجهه با منتقدانی که طبیعت را یگانه عنصر تأثیرگذار در ادبیات می دانستند، زیست شناسی، جغرافیا و تاریخ را در کنار یکدیگر جای داد و عوامل مؤثر در ظهور آثار ادبی را نژاد، محیط و زمان معرفی کرد.10

محیط از نظر تن یک ذهنیت اجتماعی یک دست و اثیری است که از پیچیدگی ساختارهای قدرت تاریخی فاصله ی بسیار دارد. تأثیر محیط اجتماعی جزئی است از زمان ـ برداشت های فراگیر عصر ـ یا جزئی از محیط ـ شرایط خاصی که بر تولید ادبی تأثیر می گذارد.

«محیط یعنی حال و هوای کلی اجتماعی و فکری که گونه ی اثر ادبی را تعیین می کند. محیط گونه هایی را مجاز می داند که با آن هم سان و هم خوان باشند و گونه های دیگر را با موانعی که ایجاد می کند و حملاتی که در هرگام از تکاملشان تجدید می کند، نابود می سازد.»11

در نظر تن «عظمت اجتماعی یا تاریخی با عظمت هنری ی ان دانسته می شود. هنرمند بیان کننده ی حقیقت و ضرورتاً بیان کننده ی حقایق اجتماعی و تاریخی است. آثار هنری از این جهت که یادگار دورانی هستند، سند به حساب می آیند و فرض براین است که بین نابغه و عصر خودش هماهنگی وجود دارد.»12

دنیای درون هنرمند و شخصیت فردی نویسنده ی ره به سویی نهاده می شود. تن تحت تأثیر فلسفه ی اسپینوزا و تجربه گرایان انگلیسی بود. از اسپینوزا بی چون و چراترین جبرگرایی را آموخت و تجربه گرایان نیز به او آموختند که نظریات و عقاید ما چیزی نیستند «جز استحاله های تأثیراتی که از طریق حواس به ما منتقل می شوند»13

بی شک تن در عقیده ی خود راه اغراق و مبالغه پیموده است. نمی توان تمام جلوه های ذوق و هنر را مطلقاً محصول علل خارجی دانست و تأثیر ذوق و ابتکار انسانی را به کلی نادیده گرفت. در میان منتقدان انی بودند که تنها یکی از سه اصل مورد نظر تن را عامل عمده ی آفرینش ادبی می دانستند.14

گوایو کار تن را به نحوی تکمیل می کند و دومین جنبه ی زیبایی شناسی جامعه شناختی را می نمایاند. او به تأثیر ادبیات برمحیط اجتماعی تکیه می کند. تن می پنداشت که جامعه نابغه و نویسنده را برمی انگیزد و در عین حال او را مقید می کند. در نظر گوایو، نابغه به نوبه ی خود جامعه ای جدید خلق می کند. آمیزه ی آرای این دو را می توان این گونه بیان کرد: با آن که «نابغه از این یا آن محیط اجتماعی برمی خیزد، خود آفریننده ی یک محیط اجتماعی جدید یا دگرگون کننده ی محیط اجتماعی قدیم است.»15

شاید بتوان جامعه شناسی در معنای امروز را شکل تکامل یافته ی نظریه های تن و گوایودانست. یکی دیگر از سرچشمه های نقد اجتماعی در آراء برخی شگران سده ی نوزدهم روسیه یافتنی است که بر جامعه شناسی ادبیات به ویژه صبغه ی مار یستی آن تأثیر بسیار گذاشته است.

گفته می شود که آموزه ی رئالیسم سوسیالیستی از مار و انگلس است ولی حقیقت این است که نیاکان این آموزه منتقدان «دموکرات انقل » روسیه در سده ی نوزدهم یعنی و یساریون گریگوریویچ بلینسکی (1848 11) و پیروانش بودند. اینان به چشم نقد و تحلیل به ادبیات می نگریستند و هنرمند را روشنگر اجتماعی می دانستند و می پنداشتند «ادبیات می بایست از تکنیک های هنری پیچیده پرهیز کند و به صورت ابزار تکامل اجتماعی درآید. هنر بازتاب واقعیت اجتماعی است و می بایست ویژگی های نمونه نمای واقعیت اجتماعی را تصویر کند.»16

البته بلینسکی واقع گرایی را تا آن جا لازم می داند که ادبیات را با زندگی پیوند دهد و سیر این پیوند به شکلی منطقی و کارآمد برای دستی به یک تأثیر اجتماعی به کار برده شود.17 بسیاری او را پدر نقد ادبی اجتماعی، نه تنها در روسیه بلکه شاید در سراسر اروپا، می نامند. البته بلینسکی هنر را تنها از نظر گاه تاریخی و اجتماعی نمی نگریست و حتی سعی نمی کرد تا

«هنرمند یا اثر هنری را به فلان زمینه ی خاص اجتماعی نسبت دهد و تأثیرات خاصی را در هنرمند باز نماید و به بررسی و توصیف روش هایی که او به کار برده، بپردازد و دلایل روانشناختی یا تاریخی توفیق یا ش ت شگردهای خاص او را توضیح دهد، البته گاه این کارها را می کرد و در واقع نخستین و بزرگترین مورخ ادبیات روسیه بود اما از جزئیات بیزار بود و میلی به تحقیقات دقیق نداشت.»18

معروف ترین پیروان بلینسکی نیکالای یلوویچ چرنیشفسکی (1889 28)، نیکالای آل اندروویچ دابرالیوبوف (1861 36) و دمیتری ایوانویچ پیسارف (1868 40)، آن مایه راه افراط پیمودند که اساساً در این نکته تردید د که آیا «ادبیات آن مایه و مقدار رس اجتماعی در خود دارد که آن را مستحق یک هستی ماندگار کند»19 آنان می پنداشتند تنها زمانی هنر دارای ارزش است که سراپا از حقیقت زمانه سرچشمه گرفته باشد. آنان برای منتقد حتی ارزشی والاتر از نویسنده قائل بودند و او را دارای نیرویی خارق العاده می دانستند که می تواند دنیای توصیف شده در داستان را ژرف تر از خود نویسنده درک کند.

دابرالیوبوف حتی می گفت که هنر نه اثری ادبی یا هنری بلکه سندی اجتماعی است. او در نقد یک اثر چنان از شخصیت ها سخن می گفت که گویی اشخاصی واقعی اند که در برابر محیط واقعی خود واکنش نشان می دهند نه موجوداتی آفریده ی ذهن نویسنده.20

تکوین و تکامل جامعه شناسی ادبیات

جامعه شناسی ادبیات از سده ی بیستم به شکل رویکردی تخصصی و فراگیر مورد توجه قرار می گیرد، گسترش پیدا می کند، به شاخه های گوناگونی بخش می شود و تقریباً بر همه ی رویکردهای دیگر تأثیر می گذارد و رویکردهای تلفیقی تازه ای را نمایان می سازد.

در آغاز سده ی بیستم به سال 1904 تأملاتی از لانسون درباره ی پیوند تاریخ ادبیات و جامعه شناسی در مجله ی «فلسفه ی اولی و اخلاق» می ی م که در کنار نگاشته های امیل دورکیم جامعه شناس مشهور نشر می یافت. این نوشته ها و نگاشته های مشابه خبر از حضور جریانی تازه در این سده می داد. اما نقطه ی عطف رویکرد جامعه شناختی به ادبیات را باید در دوره ی رواج مار یسم ـ دهه های 1920 و 1930 ـ جست و جو کرد. منتقدان مار یست از منظری متفاوت با چشم انداز اومانیسم، به ادبیات توجه د. در این دو دهه نقد عملاً معطوف به رئالیسم بود. از این رو در ابتدا توجه نقد مار یستی بیشتر به رمان بود، به ویژه رمان سده ی نوزدهم. اگر شخصیتی را به عنوان نقطه ی عطف جامعه شناسی ادبیات، چه از نظر پدید آوردن نظام فکری و زبانی گسترده و منسجم و چه از نظر تأثیر برجریان ها و شخصیت های پس از خود سراغ کنیم، بی هیچ تردید او ی نیست جز گئورک لوکاچ ناقد و شگر مجارستانی.

لوکاچ در سال 15-1914 کتاب دوران ساز نقد نظریه رمان را منتشر می کند. مبانی نظری جامعه شناختی این اثر مهم از هگل، دیلتای و مار و بر است. همچنین از انگلس و مار باید یاد کرد. اما اهمیت کار لوکاچ آن است که این مبانی جامعه شناسی را به گونه ای روشمند و عمیق وارد قلمرو نقد ادبی می کند. این کوشش پیش از او به این دقت و سامان مندی صورت نگرفته بود. لوکاچ چندین دهه در پروردن جامعه شناسی ادبیات پیشتاز بود. البته در این سالیان دراز لوکاچ، پیاپی تغییر و تکامل می یابد. او شاخص ترین چهره ی این رویکرد در نیمه ی نخست قرن بیستم است. البته شاخص ترین چهره ی نیمه دوم قرن یعنی لوسین گلدمن به شدت تحت تأثیر اوست و در حقیقت مبانی فکری و روش های او را گسترش بخشیده است. جریان مار یستی تنها به شوروی و کشورهای بلوک شرق منحصر نیست. مثلاً اندکی پس از دهه های بیست و سی که از آن یاد کردیم، رالف فا مار یست انگلیسی کتاب شاخص رمان و مردم را به سال 1937 منتشر می کند. گرامشی نیز در ایتالیا در دهه ی 1930 آغازگر مباحث مهمی در این زمینه می شود. دو نویسنده ی آلمانی مار یست دهه ی سی یعنی برشت ـ هم در مقام عمل در صحنه ی تأتر و هم در مقام نظر ـ و و ر بنیامین با پژوهش های گسترده، چشم اندازهای تازه ای را در این قلمرو مطرح می کنند که با منظر لوکاچ تفاوت هایی دارد. بنیامین در مقاله ی مهم «اثر هنر در عصر باز تولید ماشینی» (1933) به گونه ای، برنوگرایی و خلاقیت و آشنایی ز ـ برخلاف نقد دهه ی بیست و سی مار یستی ـ تکیه ی بسیار می کند. در همین سال هاست که جمعی از ناقدان و فیلسوفان مار یست چون آدرنو، هورکهایمر و مارکوزه مؤسسه ی پژوهش های اجتماعی فرانکفورت را پایه ریزی می کنند. این جریان که با نام مکتب فرانکفورت شهرت دارد در سال 1932 از آلمان رانده می شود و در سال 1950 دوباره به آلمان باز می گردد. مکتب فرانکفورت دیدگاه کاملاً متفاوتی را با برشت، بنیامین و لوکاچ مطرح می کند. این مکتب در عین تکیه براهمیت تحلیل جامعه شناختی اثرهنری، برنفی رئالیسم اصرار می ورزد. چهره ی مهم تأثیرگذار برنیمه ی دوم سده ی بیستم چنان که یادآور شدیم لولسین گلدمن رومانیایی است. نقطه ی شروع فعالیت جدّی او را باید سال 1947 انگاشت. او از این زمان شالوده ی روش خویش را ضابطه بندی می کند. گلدمن با این اصل بنیادین آغاز می کند که «از دیدگاه ماتریالیسم تاریخی، عنصر اساسی در تحلیل آفرینش ادبی این واقعیت است که ادبیات و فلسفه در سطوح مختلف بیانگر نوعی جهان بینی اند و جهان بینی ها مسائل فردی نیستند بلکه اجتماعی اند.»21

گلدمن در تثبیت و استقرار جامعه شناسی ادبیات به عنوان یک رویکرد فنی و کارآمد نقشی بی بدیل دارد به ویژه آن که او در آمیختن این جریان با جریان دیگری که چه بسا رویاروی با رویکرد جامعه شناسی شناخته می شود یعنی ساختارگرایی بسیار نقش آفرین است. اساساً در ترسیم دامنه ی جامعه شناسی ادبیات، توجه به هایی از این دست بسیار اهمیت دارد. بسیاری از ناقدانی که بر این مکتب تأثیر گذاشته اند، ممکن است متعلق به رویکردهای دیگر باشند مثلاً میخائیل باختین شگر بزرگ روسی در بسیاری پژوهش های خود به عمیق ترین معنا به جامعه شناسی ادبیات می پردازد.

جریان نقد جامعه شناختی مار یستی پس از 1960 تحت تأثیر ساختارگرایی و پیامدهای آن مانند پسا ساختارگرایی و ساخت شکنی قرار گرفت. در همین دهه ی 1960 زبان و رویدادهای اجتماعی ـ تاریخی به طرزی ج ناپذیر با یکدیگر مرتبط می شوند.22

جریان نوآیین تر موسوم به «نقد اجتماعی» از دهه ی هفتاد و هشتاد با چهره هایی چون کلود دوشه و پیرزیما شکل می گیرد که عمدتاً متن را قلمرو مدّاقه ی انتقادی قرار می دهند و شاید بهتر باشد آن را جامعه شناسی متن خواند. جریان نسبتاً نوظهور دیگر «زیبا شناسی دریافت» یا «جامعه شناسی خواندن» است که شکل خام و ابت آن را در کتاب با داستان و خوانندگان (1932) نگاشته ی خانم لیویس می توان بازیافت. از پیش روان این جریان داگلاس ویپلر است که به سال 1937 یادداشت تحقیقی درباره ی جنبه های اجتماعی خواندن در بحران را منتشر می کند و نیز روبر اسکا یت را می شناسیم با جامعه شناسی ادبیات (1958). اما شکل فنی تر آن را در این دو کتاب مهم می توان ملاحظه کرد: در باب زیباشناسی دریافت (5-1972) نگاشته ی روبرت یاوز و خواندن را بخوانیم (1982) به قلم ژاک لنار و پیی وژا.23 از جمله نام آورترین منتقدان معاصر نظریه مار یستی جامعه شناختی ادبیات می توان از ایگلتون و جیمسون یاد کرد.

توضیح این نکته ها ضرورت دارد که اولاً جریان نقد مار یستی و نقد جامعه شناسی همواره به یک معنا به کار نمی رود. حتی خود نقد مار یستی در مراحل متفاوت تاریخی و در قلمروهای فرهنگی ـ جغرافیایی مختلف، معناهای چندگانه ای را القا می کند. اساساً «هرگز یک چشم انداز واحد مار یستی در مورد ادبیات پیدایش نیافت.»24 ثانیاً جامعه شناسی ادبی چه به معنای مار یستی آن و چه به معنای عام، با افت و خیزهایی همراه بوده است که با تحولات اجتماعی مانند انقلاب شوروی، اختناق استالینستی، جنگ های جهانی، جنگ ویتنام و دیگرگونی های فرهنگی به ویژه در قلمرو نقد هنری و ادبی مانند رواج ساختارگرایی ومدرنیسم در ارتباط نزدیک بوده است.25

پس از تأمل در سیر تاریخی جریان های این رویکرد به تحول مفهومی جامعه شناسی ادبیات می رسیم. به راستی جامعه شناسی به معنای سده ی بیستمی آن چیست؟ تمایز آن با رویکردهای دیگر کجاست و اساساً ضرورت وجودی این رویکرد کدام است؟

بسیاری از نظریه های ادبی را می توان به علت کم توجهی به ارتباط میان ادبیات و جهانی که آن ادبیات را در خود پرورانده است، نقد کرد. نظریه هایی که متن ادبی را جدا از جامعه ی پدید آورنده ی آن و تنها از طریق واژه، سبک، ساختار و. .. بررسی می کنند و چشم بر روی رویدادهای تاریخی می بندند که زمینه ی مساعد تولید یک اثر را فراهم آورده اند و مردمی را که همان گونه که بر فضای کلی ادبیات اثر می نهند، از آن تأثیر نیز می گیرند، نادیده می انگارند.

درباره ی تأثیر و تأثر متقابل ادبیات و جامعه در جای خود به تفصیل سخن خواهیم گفت. در این جا تنها به اصلی ترین چشم اندازهای اثرگذاری دوسویه و دیالیکتیکی اشاره می کنیم زیرا تحلیل تعامل های پیچیده و متنوع ادبیات و اجتماع در شکل گیری نقد جامعه شناسی ادبیات نقش بسیار داشته است. چشم انداز نخستین، تحلیل موقعیت اجتماعی نویسنده است که ممکن است بر پایه ی گفتارها و کردارهای غیرادبی اش تبیین شود.26 زندگی نامه ی نویسنده و کنکاش در محیط زندگانی و پرورش نویسنده به ویژه خانواده و محیط تربیتی او نیز گاه مورد توجه قرار می گیرد. البته، پیداست این زمینه چه بسا مجال افراط و گزاف کاری را برای برخی ناقدان ساده انگار فراهم کند.

اگر ادبیات را صرفاً بازتاب مستقیم جامعه و تاریخ و ع برداری از آن ها بدانیم و به تعبیر دیگر ادبیات را مدرکی اجتماعی بیانگاریم که نقد جامعه شناختی تنها ابزار بازنمایی ارجاعات آن به مسائل معین اجتماعی است، بی شک از ژرفا و پیچیدگی آن کاسته ایم.

جامعه شناسی ادبیات در معنای فنی و راستین آن، رابطه ی جامعه و اثر ادبی را بسیار پیچیده تر و متنوع تر فهم می کند. مثلاً چنان که ولک یادآور می شود در مرحله ی نخستین باید تصویرهایی را که متن از اجتماع به دست می دهد از این نظر بخش بندی کنیم که کدام یک تعمداً واقع گرایانه است و کدام یک کاریکاتور یا هجو یا آرمان سازی رمانتیک است.27

چشم انداز دیگر این رابطه که گاه مغفول می ماند، قلمرو مخاطبان و اث ذیری آن ها از متن است که در برخی مطالعات جدیدتر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. وسعت دامنه ی مخاطبان نیز در همین زمینه قابل تأمل است. یعنی در کنار جامعه شناسی خواندن و قرائت و فهم واکنش خوانندگان و بررسی متن، از جامعه شناسی مخاطبان نیز می توان سخن گفت. پس جامعه و تحلیل اجتماعی، سه دنیای پیش از اثر، در اثر و پس از اثر را دربر می گیرد.28

توضیح این نکته ضرورت دارد که مکتب نقد جامعه شناسی مبتنی برواکنش خواننده، خوانندگان عام را در نظر دارد، در حالی که مکتب نقد مار یستی برحسب «طبقه» تمایزات و تفاوت هایی را بین خوانندگان و مخاطبان درنظر می گیرد و این یکی از تفاوت های عمده ی این دو مکتب است.29

مکتب جامعه شناسی را با مکاتب دیگر نیز می توان سنجید. اکثر مورخان ادبی نقد اجتماعی را واکنشی به نقد نو و نقد روان شناختی ـ که شارل مورون در فرانسه آن را تبلیغ می کرد ـ معرفی می کنند. برخلاف نقد روانکاوانه که به روان شناسی فردی توجه دارد و می کوشد بازتاب های روان شناختی را در متون ادبی کشف کند، نقد جامعه شناسی به توده ی مردم ـ عام وخاص ـ و تأثیر و تأثرات آن ها توجه نشان می دهد. نقد جامعه شناسی راه خود را از مکتب های دیگر جدا می کند؛ از ناقدان نقد نو که در «جستجوی متن» خود را به «واژه های روی صفحه» محدود می کنند یاصورتگرایانی که در اصل به آنچه ادبیات را از دیگر روش های کاربرد زبان متمایز می کند، توجه نشان می دهند و نیز ساختارگرایانی که به دنبال تثبیت ساختارهایی هستند که زیربنای روایت اند و معنا را می سازند. جامعه شناسان ادبی در موقعیت ها و شرایط تاریخی و مسائل مربوط به متون ادبی تأمل می کنند.30


تأثیرها و امتزاج های جامعه شناسی ادبیات

هیچ کدام از رویکردهای نقد ادبی به ویژه جامعه شناسی ادبیات در چشم انداز تاریخی خود رویکردی ثابت، لایتغیر، خالص و به دقت مرزبندی شده نیست. جامعه شناسی ادبیات از یک سو تقریباً برتمام رویکردهای دیگر تأثیر گذاشته است و آن رویکردها را با مبانی و جهت گیری های خویش در آمیخته است و از سوی دیگر از رویکردهای بسیاری تأثیر پذیرفته است. این رویکردهای دیگر حتی شامل جریان هایی می شود که در اساس ی ره با اصول جامعه شناسی ادبیات رویاروی قرار می گیرند یا دست کم معارض شمرده می شوند. اساساً در تشکیل شاخه های گوناگون جامعه شناسی ادبیات این اث ذیری از رویکردهای دیگر نقش برجسته ای دارد. می کوشیم به اهمّ این اث ذیری ها و آمیختگی ها نگاهی گذرا افکنیم:

الف. رویکرد روان شناختی: پایان سده ی نوزدهم نقطه ی گره خوردگی نقد روان بنیاد و جامعه بنیاد است. شاید بتوان اشخاصی همچون تارد و ادموند ویلسون را نماد و ی این گره خوردگی دانست. شخصیت های دوچهره ای که آمیزه ای از روان شناسی و جامعه شناسند. تارد می کوشد نشان دهد که چگونه جامعه بر روی «من» نویسنده تأثیر می گذارد و به درون حساسیت های او نفوذ می کند و شخصیت روانی او را شکل می دهد. ادموند ویلسون نیز همچون تارد شیوه ای را به کار می گیرد که می توان آن را ترکیبی از روان شناسی و جامعه شناسی دانست. برخلاف مار یست ها که به تحلیل عوامل اجتماعی مؤثر در آفرینش اثر اصرار می ورزند، ویلسون می کوشد تا با عناصر روان شناختی، احساسات نویسنده نسبت به طبقه ی خود و تأثیراتی که تلاش های اقتصادی در زندگی او بر جای می گذارند، توصیف کند. ویلسون همچنین به برخوردها و واکنش های روانی نویسنده به عرف و قراردادهای اجتماعی توجه نشان می دهد.

موضوع نوشته های منتقدان مار یست عمدتاً اجتماعی است و در آن ها غالباً به فرد توجه خاصی نمی شود و بررسی جنبه های جامعه شناختی متون ادبی وجهه ی همت قرار می گیرد که چنان که پیشتر گفتیم، ممکن است در ای موارد با روان شناسی شخصیت های منفرد در تضاد باشد. منتقدان مار یستی در بررسی شخصیت ها، معمولاً عوامل اجتماعی و تاریخی گسترده ای را مورد بحث قرار می دهند و شخصیت ها را محصول آن شرایط تلقی می کنند و فراموش می کنند که «روان شناسی فردی هم فراورده ای اجتماعی است.»31

ب. نظریه اخلاقی: یکی از گرایش های نزدیک به مباحث روانشناسی است و از آن جایی که ادبیات را به عنوان بخش مکمل فعالیت یک گروه اجتماعی درنظر می گیرد و با توجه به وضعیت آن گروه به تفسیر و سنجش آن دست می یازد، با جامعه شناسی ادبیات هم مرز می شود.

«یک نظریه ی اخلاقی اگر با سعه ی صدر امور را تجزیه و تحلیل کند، باید با توجه به کلیت اجتماعی، ادبیات را تفسیر کند و ارج نهد. گروه اجتماعی یک نظریه ی اخلاقی هر قدر مشخص تر باشد نظریه ی اخلاقی قاطع تر و صریح تر خواهد بود»32

البته متأسفانه سوء تعبیری که از نظریه های معطوف به ساخت و صورت اثر و نیز آرایی که تکیه بر اعتبار و ارزش درونی و مستقل اثر دارند، ایجاد شده است، این تصور را رواج داده که منتقد تنها با خود اثر سروکار دارد و بس. از جمله باید به مجموعه ی نتایج بیرون از اثر و تأثیر اثر بر مخاطب کاملاً بی اعتنا و خونسرد باشد. «توجه به این نتایج را می توان به دیگران واگذاشت. شاید به یک کشیش یا پلیس»33 اما حقیقت این است که سخن از جنبه های اخلاقی اثر همواره نه به معنای طرح مسائل بیرون از اثر است و نه به معنای داوری ارزش گذارانه. به هر روی ارزش هایی که از طریق یک اثر ادبی مطرح می شود، ممکن است در نظر یک گروه، یک طبقه، یک ملت یا یک فرد، مهم جلوه می کند.

بدین ترتیب نظریه های اخلاقی ادبیات نیز نظریه هایی اجتماعی هستند اما این بدین معنا نیست که تمام اخلاقیات، اخلاقیات اجتماعی است و یا این که قضاوت های اخلاقی همان قضاوت های اجتماعی است.

ج. رویکرد تکوینی و ساختارگرایی: از دیگر رویکردهایی است که هرچند با جامعه شناسی ادبیات تفاوت های بنیادین دارد، اما در نقطه ای با آن در می آمیزد. نقد تکوینی اساساً به بررسی مراحل تکوین اثر بر پایه ی «پژوهش در دست نوشته های نویسنده در مراحل مختلف انشای اثر، دفتر یادداشت های او، منابع و آثار مشابه»34 می پردازد.

البته گاه از تأثیرات مختلف دیگری سخن می رود که در میان آن ها چه بسا خاستگاه های اجتماعی نیز مطرح شود، اما عمده ی توجه شیوه ی تکوینی به معنای سنتی آن به روایت های گوناگون اثر و روایت های مشابه باز می گردد. بعدها لوسین گلدمن تعبیر نقد تکوینی را به مفهومی دیگر و پیچیده تر به کار گرفت. او که میراث بر شیوه ها و مبانی ساختارگرایی بود، آن را به جامعه شناسی ادبی گره زد و در حقیقت تکوین ساختار اثر را با ساختارهای اجتماعی محیط براثر در پیوست. بنابراین کوشش گلدمن بیش از آن که به معنای نزدیک نقد تکوینی به جامعه شناسی ادبیات به شمار رود از نظر تلفیق سنّت ساختارگرایی که معارض و حتی عامل اصلی بی اعتنایی به جامعه شناسی ادبیات بود، اهمیت دارد.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : مقاله جامعه شناسی - اجتماعی ,ادبیات ,جامعه شناسی ,جامعه ,تأثیر ,ادبی ,جامعه شناسی ادبیات ,رویکردهای دیگر ,سده ی نوزدهم ,جامعه شناسی ,محیط اجتماعی ,جامعه شناسی ا

جوش ف ات رنگی و جوش لیزری

جوش ف ات رنگی و جوش لیزری

چکیده:

اغلب خواص جوش به دلیل تفاوت بین ترکیب و مراحل حرارتی با خواص ف مادر فرق دارد این مسئله وماً یک نقطه ضعف نیست به عنوان مثال در جوشکاری لب به لب استحکام بهتر جوش معمولاً مفید است البته به شرطی که از نرمی و شکل پذیری خوبی بهرهمند باشد. پس با عنوان این مسئله به این نکته خواهیم رسید که جوشکاری ف ات نرم مانند مس و ai و ni و به طور کلی ف ات رنگی همانگونه که نسبت به سایر ف ات آسان‏تر است احتیاج به دقت بالاتری دارند.

در این پژوهش به چند مسئله پرداخته شده است که سر فصل مطالب به عنوان روش‏های جوشکاری ف ات رنگین همچنین جوشکاری با گاز محافظ و جوشکاری با ماشین لیزر می‏باشد و می‏توان با مطالعه هر فصل اطلاعات کاملی راجع به موضوع مورد نظر به دست آورد.

مقدمه:

همواره در ایران صنعت دستخوش تحولاتی بوده است. که بعضی مثبت و برخی منفی بوده است. صنعت جوشکاری و جوش یا به عبارتی بهتر علم جوش نیز همواره دچار تغییر و تحول شده است و امروز از صورت سنتی خود به یک علم پیشرفته تبدیل شده است. آنچه در این مقاله مورد بحث قرار می‏گیرد بیان گوشه‏ای از پیشرفت این علم می‏باشد که در قالب جوشکاری ف ات رنگی و غیر فولادی و جوشکاری لیزری مورد بحث قرار می‏گیرد. جوش لیزری باعث شده که امروز کیفیت جوشکاری به طور فزاینده‏ای بهبود یابد و امروز بیشترین کاربرد را در صنعت داشته باشد. با امید به اینکه این مقاله بتواند کمکی هر چند کوچک در این زمینه باشد .

فهرست مطالب:

فصل اول

1-3 خواص حرارتی مس 1

2-3 نکاتی در مورد جوشکاری مس 1

3-3 جوشکاری مس با الکترود دستی 4

4-3 جوشکاری مس با شعله گاز 5

5-3 جوشکاری مس با فرآیند tig 7

6-3 جوشکاری مس با فرآیند mig 8

7-3 جوشکاری مقاومتی مس 11

8-3 تعریف 12

9-3 جوشکاری برنج 14

10-3 جوشکاری آلومینیوم – برنز 20

11-3 جوشکاری سیلیسیم برنز 25

12-3 جوشکاری مس – نیکل 31

فصل دوم

4- جوشکاری با گاز محافظ 35

1-4 تعریف 36

2-4 تاریخچه 37

3-4 روش‏های کاربرد 38

4-4 مزایا و محدودیت‏ها 40

5-4 نحوء انتقال قطرات و تجهیزات از مفتول در فرآیند جوشکاریmig 42

1-6-4 عیوب جوش mig 50

2-6-4 تاثیر ولتاژ در نرخ تغذیه 55

3-6-4 تنظیم میزان حجم گاز 57

4-6-4 ح ‏های از نفوذ ناقص 60

7-4 پارامترهای جوشکاری سیلیسلم برنز 67

8-4 پارامترهای جوشکاری مس – نیکل 69

فصل سه

9-4 جوشکاری با ماشین لیزر 72

1-9-4 مواد قابل جوش با لیزر 76

2-9-4 فولاد 77

3-9-4 فولاد ضد زنگ 78

4-9-4 آلومینیوم 79

5-9-4 مس 79

6-9-4 نیکل 80

7-9-4 تیتان 80

9-4 پارامترهای 80

10-4 نمودارهای از جوشکاری لیزری 82

11-4 جوشکاری اشعه لیزر دو لبه 88

12-4 آزمایشات 98

13-4 نتایج و بحث‏ها 100

14-4 چکیده مقاله جوش لیزر 106

منابع و مأخذ 109ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : جوش ف ات رنگی و جوش لیزری - جوشکاری ,ف ات ,لیزر ,لیزری ,مورد ,رنگی ,ف ات رنگی ,جوشکاری ف ات ,پارامترهای جوشکاری ,جوشکاری لیزری ,ماشین لیزر

پاو وینت معرفی آفات گیاهان باغی

پاو وینت معرفی آفات گیاهان باغی

مگس میوه مدیترانه

سر طومی سیب

کرم سیب

کرم خوشه خوار انگور

شته سبز سیب

شته مومی یا خونی سیب

شپشک یا سپردار واوی

شپشک دوکو ها نه

کنه تار تن

مینوزما یچ

سوسک گرده خوار

کرم گلو گاه انار

کرم آلو

زنبور مغز خوار بادام

لیسه ی سیب

سوسک کر گردنی ما

پیش نمایشی از فایل:ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت معرفی آفات گیاهان باغی - خوار ,گیاهان باغی ,آفات گیاهان ,معرفی آفات ,پاو وینت معرفی

پاو وینت معرفی آفات گیاهان زراعی

پاو وینت معرفی آفات گیاهان زراعی

سن گندم
یکی ازآفات گندم درایران{سن}است که به علت تاثیرمنفی اقتصادی که به جامی گذاردجزءآفات عمومی محسوب میشود.

شکل شناسی: ه کامل به رنگ زردخا تری تاقهوه ای مایل به سیاه است.سرمثلثی شکل داردکه دروسط آن شیاردیده می شود

زیست شناسی:زمستان رابه صورت ه کامل درزیربوته هابخصوص گون ودرمنه به صورت خواب سپری میکند

خسارت:این آفات درسه مرحله به گیاه آسیب میرساند مرحله اول:توسط ات بالغ نروماده که اصطلاحآ سن مادرگفته میشود مرحله دوم:توسط پوره های سنین مختلف مرحله سوم:توسط ات بالغ نسل جدید.

فهرست:

سن کوهی
سن گندم
ملخ دریایی
کک چغندر
کرم ساقه خواربرنج
شته سبز گندم
طنبور ساقه خوار غلاتید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت معرفی آفات گیاهان زراعی - مرحله ,آفات ,توسط ات , ات بالغ , ه کامل ,گیاهان زراعی ,معرفی آفات ,آفات گیاهان زراعی

سیستم گرمایش و ذوب برف بر اساس پمپ حرارتی زمین گرمایی در فرودگاه گولنیو لهستان

سیستم گرمایش و ذوب برف بر اساس پمپ حرارتی زمین گرمایی در فرودگاه گولنیو لهستان

این محصول در قالب فایل word و در 62 صفحه تهیه و تنظیم شده است.

توجه :

شما می توانید با ید این محصول فایل " قلق های پایان نامه نویسی (از عنوان تا دفاع)" را به عنوان هدیه دریافت نمایید.

عناوین :

خلاصه
معرفی
2.هیت پمپ ها در سیستم گرمایش
-2-1 قواعد اساسی
- 2-2اساس و پایه آرایش (چیدمان) تجهیزات
-3سیستم ذوب برف (مثال ها)
-3-1 ایسلند
- 3-2ژاپن
-3-3 ایالات متحده
-4 فرودگاه goleniow
-4-1 اطلاعات کلی
4.2- شرایط زمین گرمایی
-4-3 اطلاعات هواشناسی (اقلیم شناسی)
5 . تحلیل گرمای مورد نیاز
5.2 سیستم برف آ
6 . طراحی سیستم برف آب کن
-6-1 سیال ناقل حرارت
-6-2 ساختار پیاده رو
-6-3 سیستم لوله کشی
-6-4 کنترل *
-6-5 تنش های حرارتی *
7-طراحی شبکه گرمایش و ذوب برف
2-7- گرمایش رادیاتور
7.3 مبدل حرارتی زمین گرمایی
7.4 هیت پمپ
7.5 سیستم 1)
7.6 سیستم 2
-7-7 سیستم 3
8 - نتایج محاسبات
9 - جنبه های اقتصادی
10- نتایجید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : سیستم گرمایش و ذوب برف بر اساس پمپ حرارتی زمین گرمایی در فرودگاه گولنیو لهستان - سیستم ,گرمایش ,زمین ,حرارتی ,فایل ,گرمایی ,سیستم گرمایش ,زمین گرمایی ,حرارتی زمین ,گولنیو لهستان ,فرودگاه گولنیو ,فرودگاه گولنیو لهستان

پاو وینت راوانشناسی ورزش

پاو وینت راوانشناسی ورزش

طبقه بندی روانشناسی ورزش

nروانشناسی بالینی : روانشناسان دراین حیطه بیشتر با ورزشکاران دارای مشکلات روان شناختی مانند اضطراب،ضعف اعتماد بنفس ، برانگیختگی و... سرو کار دارند.

nروانشناسی آموزشی : روانشناسان این طبقه دارای دو نقش و مشاور روانشناسی ورزش هستند .

nروانشناسی تحقیقاتی : هدف تحقیقات این روانشناسان ،دستی به واقعیت های علمی ،آموزشی و بالینی است.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت راوانشناسی ورزش - ورزش ,روانشناسان ,nروانشناسی ,روانشناسی ورزش ,راوانشناسی ورزش ,پاو وینت راوانشناسی

پاو وینت تولید مثل گیاهان

پاو وینت تولید مثل گیاهان

¢بعضی گیاهان از کاشته شدن دانه آنها زیاد می شوند. مانند: لوبیا که دارای گل، میوه و دانه می باشد. از کاشتن دانه بعضی از گیاهان، گیاه جدیدی از همان گیاه می روید.

¢قلمه زدن شامل تهیه ی قطعه ای از گیاه است که وقتی در خاک قرار می گیرد ، می تواند ریشه های نابه جا تولید کند و از رشد جوانه های آن اندام های مختلف گیاه پدید می آید.مانند ساقه در شمعدانی و برگ در بگونیا

¢ریشه های نابه جا به ریشه هایی گفته می شود که از رشد بخشی به جز دانه تشکیل می شوند.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت تولید مثل گیاهان - گیاه ,دانه ,گیاهان ,تولید ,پاو وینت تولید

پاو وینت آشنایی با کشور ترکیه

پاو وینت آشنایی با کشور ترکیه

درزمان وجود ارمنستان کبیر دراین ناحیه طایفه اوراتور ازطوایف تورانی محسوب می شدند و این کوه را ارارات گفته اند که از تغییر شکل یافته اوراتی یا اوراتو می باشید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت آشنایی با کشور ترکیه - کشور ترکیه ,پاو وینت آشنایی

پاو وینت تغذیه ورزشی

پاو وینت تغذیه ورزشی

•کربوهیدرات انرژی عضلات را به شکل گلیکوژن از نشاسته ها و قندها تامین می کند . •فیبر موجود در این مواد غذایی به هضم و کنترل چربی وکلسترول کمک می کند . • پروتئین : •پروتئین برای تولید بافت های جدید و حفظ بافت های موجود

از جمله عضلات ، سلول های قرمز خون و موها ضروری اند .

• بدن برای تولید آنزیم های ضروری ، آنتی بادی و هورمون ها به پروتئین نیاز دارد . • پروتئین به کنترل میزان آب درون سلولی و برون سلولی

کمک می کند .
ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت تغذیه ورزشی - پروتئین ,برای تولید ,تغذیه ورزشی ,پاو وینت تغذیه ,پاو وینت تغذیه ورزشی

پاو وینت زمین شناسی زمین ناآرام

پاو وینت زمین شناسی زمین ناآرام

آتشفشان مراپی در اندونزی

یکی از فعال ترین کوه های آتشفشان در جهان است، در آ ین فوران این کوه در اوا 2010 بیش از 350 نفر کشته شدند اما مرگ بارترین فوران این کوه به سال 1930 باز می گردد که 1369 قربانی گرفت

کوه آتشفشان ایافیول در ایسلند

فوران این کوه در آوریل 2010، در قاره اروپا بحران ساز شد؛ یکصد هزار پرواز در این قاره به علت دود و خا تر ناشی از فوران این کوه لغو شد و بیش از 8 میلیون مسافر هوایی ظرف یک ماه موفق به سفر نشدندید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت زمین شناسی زمین ناآرام - زمین ,فوران ,آتشفشان ,زمین ناآرام ,شناسی زمین ,زمین شناسی ,پاو وینت زمین

پاو وینت روش تحقیق زبان فارسی

پاو وینت روش تحقیق زبان فارسی

جامعه شناسی وروان شناسی: مشاهده ،مصاحبه،پرسش نامه،آمارو تحلیل.

علوم پزشکی ،فیزیک ،شیمی: آزمایش وتحلیل

علوم انسانی: منابع تحقیق،مشاهده علمی،مطالعه

روش های کلی وعمومی تحقیق چهارمورد هستند ودر یک تحقیق یک یا دو وگاهی چهارمورد استفاده میشود
ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت روش تحقیق زبان فارسی - تحقیق ,زبان فارسی ,تحقیق زبان

پاو وینت انواع تولید مثل

پاو وینت انواع تولید مثل

در میان ویژگیهایی که جانداران را از موجودات بی جان متمایز می کند، شاید تولید مثل مهم ترین آنها باشد. زیرا در بین آثار حیات مختلف، مانند تغذیه، تنفس و حرکت و ....هیچکدام به اندازه ی تولید مثل تفاوت موجودات زنده و غیرزنده را نشان نمی دهد. شما ویروس ها را به عنوان گروهی که درمرز میان موجودات بی جان و جاندار قرار دارند می شناسید. ویروس ها نیز به نوعی تولید مثل می کنند. گرچه این عمل آن ها بوسیله ی سلول میزبان (سلولی که به آن وارد شده اند) صورت می گیرد. به هر حال تولید مثل تقریباً مهم ترین شباهتی است که ویروس ها به موجودات زنده دارند. هر جانداری دیر یا زود می میرد. اگرموجودات زنده تولید مثل نکنند، به زودی همه جانداران روی زمین از میان خواهند رفت.
بنابراین تولید مثل نقش اصلی را در بقای نسل جاندار به عهده دارد.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پاو وینت انواع تولید مثل - تولید ,موجودات ,ویروس ,زنده ,میان ,موجودات زنده ,انواع تولید ,پاو وینت انواع ,پاو وینت انواع تولید

خنک کن های گریت کولر کلینکر در صنعت سیمان

خنک کن های گریت کولر کلینکر در صنعت سیمان

سیمان مواد چسبنده ای است که قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و بوجود اوردن جسم یک پارچه از ذرات متشکله را دارد . سیمانها دارای ریشه ا ی هستند بعبارتی ماده اصلی این سیمانها سنگ ا میباشد که با ا یدهای دیگر نظیر ا ید الومینیم, ا ید سیلیسیم, ا ید اهن , ا ید منیزیم و ا یدهای قلیایی که میل ترکیب با اب داشته و در مجاورت هوا و در زیر اب به مرور سخت میگردد و دارای مقاومت می شود .

اولین بنای ساخته شده با سیمان بنای پارلمان انگلستان است . که در فاصله سالهای (1852 40)احداث گردیده است . پس از ملاحضه خواص شگفت انگیز این پدیده جدید تقاضا برای مصرف سیمان بالا رفت و در نتیجه از جنبه کیفی و کمی به انچنان رشدی رسیدکه به عنوان یک صنعت معتبر و گسترده درامد .

ورود سیمان به ایران توسط بیگانگان در ساخت بناهایی مانند کلیساها , سفارتخانه ها و تاسیسات بندری بوده است .

با شروع قرن چهاردهم (ه- ش) سرعت گسترش کارهای زیر بنایی انچنان بود که کمیت و کیفیت محصولات سنتی – ساختمانی جوابگوی نیازها نبود خصوصا با فکر احداث راه اهن تی ضرورت کاربرد سیمان جهت ساختمان پلها و تونلها و ایستگاهها محسوس تر گردید .

سیمان کالایی ارزان و سنگین می باشد و مصرف ان وقتی به صرفه است که محل تولید و مصرف تا حد امکان به هم نزدیک باشد در ابتدای ساخت تاسیسات راه اهن مقدار قابل توجهی سیمان از خارج واردگردید ولی بعد از مدتی تصمیم گرفته شد یک کارخانه سیمان با توجه به تحقیقات و مطالعات اولیه زمین شناسی در هفت کیلومتری جنوب تهران در

کوه بی بی شهر بانو احداث گردد و در سالهای بعد با توجه به اینکه مردم از این محصو ل استقبال می د کارخانه های با ظرفیت چند برابر کارخانه اول که معادل صد تن در روز بود احداث گردید و هم اکنون نیز در سال چندین کارخانه با ظرفیت های حدود چهار هزار تن در روز راه اندازی می شود .

فهرست مطالب:

مقدمه ای برشناخت سیمان 3

انواع سیمان 24

انواع خنک کن کلینکر 25

خنک کن دوار 27

خنک کن سیاره ای 29

خنک کن گریت 31

خنک کن گریت طراحی جدید 37

طرح تعویض خنک کن سیاره ای با طرح پان ی گریت 59

نقشه های مربوط به صفحات 85

منابعید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : خنک کن های گریت کولر کلینکر در صنعت سیمان - سیمان ,گریت ,کارخانه ,احداث ,ا ید ,صنعت ,صنعت سیمان ,کولر کلینکر ,گریت کولر

پروژه کارآفرینی خشک ذرت

پروژه کارآفرینی خشک ذرت

مقدمه :

ایران یکی از تولیدکنندگان مهم ذرت می باشد و مزارع ذرت خصوصاً در ناحیه غرب کشور قابل توجه می باشند ولی علیرغم تولید قابل توجه این محصول امکانات جهت خشک آن بسیار محدود است این نقیصه موجب مسائل زیر می باشد :

1- به دلیل خشک نشدن محصول فاسد شده و انواع قارچ ها به خصوص آنفولاتو ین در آن رشد می کند که علاوه بر ضرر مالی خطر آلودگی در کل منطقه نیز وجود دارد.

2- به دلیل اول زارعین مجبورند به قیمت بسیار پایین به واسطه ها بفروشند و سود کمتری ببرند و این امر موجب عدم نشان دادن رغبت برای ادامه تولید این محصول می شود.

با توجه به مناطق فوق در مناطقی که این محصول تولید مورد قبولی داشته باشند احداث چنین طرحی توجیه خوبی خواهد داشت.

1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

خشک ذرت

محل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام

نام خانوادگی

مدرک تحصیلی

تلفن

1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که خشک ذرت می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های صنعتی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.

1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .

1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 27 نفر میباشد .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

ذرت با نام علمی zea mays یکی از غلات گرمسیری و از خانواده گندمیان (گرامینه) متعلق به گیاهان تک لپه می باشد. گیاه ذرت ، تنها غله ای است که در کشور مکزیک و گواتمالا تکامل یافته است. ذرت پرمحصول ترین غله دنیا به حساب می آید و از لحاظ مقدار تولید ، پس از گندم و برنج قرار می گیرد. امروزه ذرت در تغذیه بسیاری از مردمان دنیا نقش اساسی دارد.

مشخصات گیاه شناسی

ذرت گیاه تک لپه ای ساقه بلندی است. برگهای آن بطور متناوب و به صورت افتاده در دو طرف ساقه قرار گرفته اند. زاویه بین برگ و ساقه ، 90 درجه می باشد. در اوایل رشد گیاه ، بعضی از یاخته های موجود در بخش بالایی ساقه اصلی ذرت از شاخه های فرعی متمایز می شود. در انتهای این شاخه ها ، عضوی به نام بلال بوجود می آید که در واقع ، گل ماده گیاه ذرت است.

این شاخه ها ، میان گره های بسیار کوتاهی دارند که از این گره ها ، برگهای تغییر شکل یافته ای بوجود می آید که هم دیگر و بلال را می پوشانند. بیرونی ترین این برگها ، برگی است کامل که غلاف ، زبانک ، گوشواره و پهنک دارد. اما برگهای زیرین غیر کاملند. موقعی که ارتفاع ساقه ذرت به 80 تا 120 سانتیمتر رسید، کلاله های ابریشم مانند یا کاکل ذرت به تعداد دانه های ذرت موجود در بلال ، نمایان می شوند.

تولید کننده های ذرت

کشورهای عمده تولید کننده ذرت عبارتند از: ایالات متحده ، یوگسلاوی و رومانی ، روسیه ، ایتالیا ، چین، آرژانتین، برزیل و آفریقای جنوبی. در ایران ذرت معمولا در گرگان و گنبد ، خوزستان ، کرمانشاه ، اسان ، گیلان و مازندران تولید می گردد.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی خشک ذرت - تولید ,گیاه ,ساقه ,محصول ,توجه ,کشور ,بوجود می آید ,برای جامعه ,شکوفایی اقتصادی ,قابل توجه ,پروژه کارآفرینی

پروژه کارآفرینی دبستان غیر انتفاعی

پروژه کارآفرینی دبستان غیر انتفاعی

مقدمه :

کودک در انتهای این دوره نیز به تدریج با تغییرات جسمانی و روانی مهمی روبه رو می شود. این تغییرات نگرش ها، ارزش ها و رفتار کودک را به نحوی تغییر می دهد که برای او نوعی عدم تعادل و ناسازگاری را به همراه می آورد، البته این تغییرات برای همه ک ن در یک سن واحد اتفاق نمی افتد و ممکن است ک ن از این جهت تفاوت های زیادی با یکدیگر داشته باشند.

دوره دوم کودکی از شش، هفت سالگی شروع می شود و تا قبل از مرحله بلوغ جسمی فرد (۱۲-۱۱ سالگی) ادامه دارد. ابتدا و انتهای این دوره با تحولا ت و شرایط جدیدی همراه است که تا اندازه زیادی بر شخصیت کودک و سازگاری های اجتماعی او اثر می گذارد. ابتدای این دوره برای بیشتر ک ن با ورود به مدرسه آغاز می شود. معمولا این تغییر در ابتدا، اکثر ک ن را دچار نوعی عدم تعادل می کند و سازگاری آنها را با نیازها و انتظارات جدید با دشواری همراه می سازد و آنها را از لحاظ عاطفی با آشفتگی روبه رو می کند. ورود به مدرسه وکلا س، کودک را آماده می سازد تا به سرعت تغییراتی در نگرش ها، ارزش ها و رفتار خود ایجاد کند.

کودک در انتهای این دوره نیز به تدریج با تغییرات جسمانی و روانی مهمی روبه رو می شود. این تغییرات نگرش ها، ارزش ها و رفتار کودک را به نحوی تغییر می دهد که برای او نوعی عدم تعادل و ناسازگاری را به همراه می آورد، البته این تغییرات برای همه ک ن در یک سن واحد اتفاق نمی افتد و ممکن است ک ن از این جهت تفاوت های زیادی با یکدیگر داشته باشند. این دوره از دیدگاه والدین، معلمان، مربیان و روانشناسان از ویژگی های خاص برخوردار است. برای بسیاری از والدین، ک ن در این دوره بسیار پردردسر و پرزحمت جلوه می کنند، زیرا ک ن چندان دقت و مسوولیتی (خصوصا پسران) در حفظ و نگهداری لباس ها یا سایر اشیایی که به آنها تعلق دارد از خود نشان نمی دهند و علا وه بر آن نسبت به ظاهرشان بی قید و بی توجه می شوند. معلمان و مربیان این دوره را دوره آموزش مقدماتی و یادگیری اصول و مبادی علم و دانش نامگذاری می کنند. همچنین از دیدگاه آنان در این دوره کودک باید مهارت های ضروری مشخصی را که هم در متن برنامه های آموزش و پرورش است و هم به صورت فعالیت های فوق برنامه پیش بینی شده است، فرا بگیرد. همچنین از دیدگاه معلمان و مربیان این دوره یک مرحله مهم و حساس برای میل به فعالیت و پیشرفت در فرد است.

یعنی در این دوره عادت به کم کاری ها، پرکاری ها یا کار متناسب با ظرفیت در فرد به وجود می آید و در طول زندگی آینده و بزرگسالی نیز پابرجا می ماند. مطالعات نشان داده است که این عادت می تواند در تمام عمر، نه تنها در فعالیت های تحصیلی، بلکه در کلیه جنبه های زندگی باقی و پایدار بماند. این دوره از نظر روانشناسان سنین گرایش به دسته وگروه است، یعنی دوره ای که ک ن به پذیرفته شدن در گروه و تایید از جانب اعضای دسته وگروه توجه زیادی می کنند و بسیار تلا ش می کنند تا خود را از نظر ظاهر، گفت وگو و رفتار با دسته و گروه همسالا ن خود تطبیق دهند به همین علت روانشناسان این دوره را سن همانندسازی نام گذاری کرده اند. در این دوره تکالیف و وظایف مربوط به کودک فقط به عهده والدین نیست، بلکه معلمان و تا حدودی نیز همسالا ن سهم مهمی در این زمینه برعهده دارند. به عنوان مثال مهارت های اصلی مانند خواندن، نوشتن و حساب و نگرش های مربوط به گروه ها و نهادهای اجتماعی در ک ن تا حدود زیادی به عهده معلمان است که در واقع به جای والدین عمل می کنند. در این دوره رابطه کودک با همسالا ن نیز تغییر عمده ای می کند.

کودک از این به بعد از تنها بازی یا تماشای بازی دیگران کمتر استقبال می کند و بیشتر دوست دارد که با ک ن دیگر ارتباط برقرار کند و در او تمایل به همکاری آشکار می شود. گروه همسالا ن نیز همچون خانواده می تواند در شکل گیری شخصیت کودک موثر باشد. همیشه مواردی برای تقلید و همانندسازی در گروه وجود دارد، ولی از سن دبستان به بعد، کودک بیشتر از مصاحبت همسالا ن لذت می برد. بیشتر ک ن در این سن از فعالیتی به فعالیت دیگر می پردازند و این کار برای آنها بسیار عادی است. نزاع بین ک ن بسیار کوتاه است وبه سرعت فراموش می شود. کودک مجبور است برای برقراری ارتباط با گروه هم سن، مرتب رفتار خود را مورد ارزی قرار دهد و رفتارهای مفید و موثر را در روابط با دیگران انتخاب کند و رفتارهای ناخوشایندی را که باعث طرد او و دوری دیگران می شود تکرار نکند. ک ن از حدود شش سالگی به بعد، در بازی با گروه همسالا ن قوانین و دستورهایی را می پذیرند و به آن احترام می گذارند که اگر در موارد عادی همان دستورها از طرف بزرگسالا ن صادر شود، آن اثر را ندارد و گاه مورد پذیرش قرار نمی گیرد.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی دبستان غیر انتفاعی - دوره ,ک ن ,کودک ,گروه ,همسالا ,تغییرات ,گروه همسالا ,یکدیگر داشته ,واحد اتفاق ,داشته باشند ,بیشتر ک ن ,یکدیگر داشته باشند ,پروژه کارآفرین

پروژه کارآفرینی درمانگاه شبانه روزی

پروژه کارآفرینی درمانگاه شبانه روزی

مقدمه :

درمانگاه شبانه روزی محلی است برای انجام فعالیت های عمومی و تخصصی پزشکی و خدمات موقت اورژانس ، این مرکز دارای امکاناتی از قبیل پزشک عمومی ، تزریقات و پانسمان ، داروخانه ، اورژانس موقت ، بینایی سنجی و جراحی های ایستاده و ... میباشد ، طرح ایجاد درمانگاه شبانه روزی یکی از طرح هایی است که باید با توجه به موقعیت شهری و مس ی منطقه ایجاد شود .

1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

درمانگاه شبانه روزی

محل اجزا :

استان

شهرستان

بخش

روستا

-

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

این طرح نیاز غیر قابل انکار هر خیابان و محله ای در شهر های بزرگ است ، دارا بودن یک مرکز پزشکی مدرن و دارای امکانات مناسب می تواند نین منطقه را در رفاه قرار دهد ، این طرح همچنین می تواند اشتغا ایی مناسبی داشته باشد و سوددهی این طرح نیز قابل توجه است .

1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، بالا بردن سلامتی فردی جامعه باعث افزایش توانایی فعالیت های اقتصادی و فرهنگی در جامعه می گردد .

1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد شاغلین این طرح در شروع کار 35 نفر پیش بینی شده است .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

آغاز تاریخچه پزشکی در ایران از دوره ای است که آریاییها در زادگاه اولیه خود به نام آریاویژ در حوالی خوارزم و پ جایی که ده ماه از سال سرد وتنها دوماه گرم بوده است زندگی می د و این شاید هفت هزار سال قبل از میلاد باشد . درباره این که اساساً علم طب چگونه آغاز شد اقوال گوناگونی بیان شده است . بعضی گویند در اعصار اولیه هرفردی که بیمار می شده اورا در کنار مسیر رفت وآمد مردم قرار می داده اند . آنگاه هر ی که درمانی برای آن شخص یافته بوده ارائه می داده است .از میان این درمانها آن موردی که به معالجه بیمار ختم می شده را انتخاب می کرده اند وبر روی سنگ حک کرده ودر هیاکل خویش می آویختند .نخستین پزشک آریایی به نام تریتا ( اترت ) نامیده شده که به منزله اسکلپیوس یونانیان وآسکولاپیوس رومیان است .چنانکه در وند یدادپرگرد 20بند 1-2 آمده است : زرتشت از اهورا مزدا پرسید : کیست در میان پرهیزگاران ، دانایان ، کامکاران ، توانگران ، رایومندان ، تهمتنان ، پیشدادیان ، نخستین ی که ناخوشی را بازداشت ، مرگ را بازداشت ، زخم نیزه پران را بازداشت ، گرمای تب را از تن مردم بازداشت ؟ اهورامزدا در پاسخ فرمود : ای اسپیتمان زرتشت ، تریتا در میان پرهیزگاران ... پیشدادیان نخستین ی است که ناخوشی را بازداشت ، مرگ را بازداشت ، زخم نیزه را بازداشت ، گرمای تب را ازتن مردم بازداشت .همچنین از مندرجات کتابهای مختلف زبان پهلوی چنین برمی آید که نخستین پزشک آریایی در جراحی نیز دست داشته است به قول بندهش : " اهورا مزدا کاردی مرصع به تریتا بخشید تا با آن عمل جراحی را انجام دهد"ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی درمانگاه شبانه روزی - بازداشت ,شبانه ,روزی ,درمانگاه ,جامعه ,میان ,شبانه روزی ,درمانگاه شبانه ,اهورا مزدا ,میان پرهیزگاران ,مردم بازداشت ,کارآفرینی درمانگاه شبانه ,پ

پروژه کارآفرینی دفتر تبلیغاتی

پروژه کارآفرینی دفتر تبلیغاتی

مقدمه :

در دنیای امروز نقش فرهنگ سازی در فرهنگ و آشنایی مردم به منظور استفاده مناسب از محصولات تولیدی به عنوان زیرساخت توسعه پایدار سایر بخش ها و به ویژه بخش اقتصادی و به دنبال آن رشد اقتصادی مناسب و به دنبال آن سهم بخش فرهنگ در حساب های مالی و درآمد انکارناپذیر است. در طرح های فرهنگی و هنری که معمولاً انگیزه های غیر اقتصادی نیز در کنار فاکتورهای اقتصادی در انتخاب سرمایه گذار دخ دارند، استقبال و اطمینان مؤسسات مالی برای تأمین سرمایه و حمایت بخش تی را به دنبال خواهد داشت. وجود تعداد زیاد واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی و خدمات وم معرفی تولیدات و خدمات آن ها را فراهم ساخته است.دامنه وسیع پراکندگی فرهنگی کشور و وم ی ازی فرهنگ مصرف وجود چنین واحدهایی را امکان پذیر می سازد.

رشد بسیار سریع بافت های روستایی در قالب فضاهای شهری این تلاش را می طلبد که بارهای فرهنگی عموم همراه با سرعت رشد فضاهای شهری و صنعتی رشد و توسعه متعالی پیدا کند.

1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

دفتر تبلیغاتی

محل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام

نام خانوادگی

مدرک تحصیلی

تلفن

1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که دفتر تبلیغاتی می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های تبلیغاتی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.

1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .

1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 14 نفر میباشد .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

مجلات:

آگهی های مجله ای می توانند بسیار گران تمام شوند. دنبال مجلاتی بگردید که عمدتاً صنعت مورد نظر شما را پوشش می دهند، چنین مجلاتی در واقع بر روی مشتریان و بازار مورد نیاز شما تمرکز دارند. در چنین مواردی هم می توانید آگهی بدهید و هم بتوانید به جای آگهی از یک مقاله کوتاه استفاده کنید.

خبرنامه:

خبرنامه ها برای انتقال ماهیت سازمان و خدمات آن ابزارهای بسیار مؤثری هستند. اگر از خبرنامه می خواهید استفاده کنید ابتدا با یک مشاور در مورد طرح اولیه و لی آوت آن م کنید. امروزه این امکان وجود دارد که با استفاده از نشر رومیزی کارهای جذ در این زمینه ارایه کنید و کار هم ارزان تمام شود.

رو مه های عمده محلی:

تقریباً همه رو مه های عمده محلی را می خوانند. شما می توانید از طریق آگهی یا نامه به سردبیر و یا با استفاده از یک رو مه نگار که برایتان مطلب تبلیغی تهیه کند، فعالیت هایتان را در رو مه منع کنید. این نوع از آگهی ها گرانقیمت هستند. خود رو مه ها هم می توانند برای این که چطور و کجا آگهی بدهید، مشاوران خوبی باشند. زمان آگهی دادن هم بسیار مهم است و این امر به عادات ید مشتریان مربوط می شود.

رو مه های کاملاً محلی:

این نوع رو مه ها قدرت رو مه های عمده را ندارند، اما فراموش نکنید که به هر حال می توانند به شما و مشتریان شما نزدیک باشند.

گروه های بحث آنلاین و اتاق های گفت وگو:

اگر در بحث های آنلاین اینترنتی و در اتاق های گفت وگو (چت روم ها) حضور ی د، مثل استفاده از ایمیل برای تبلیغ، برای معرفی شرکت و فعالیت هایتان مفید است.

اما فراموش نکنید که گروه های شرکت کننده در بحث های آنلاین و نیز در اتاق های گفت وگو، اساساً به شدت در برابر تبلیغات مستقیم واکنش نشان می دهند و به جز این دارای مقررات ریشه داری هم هستند. وقتی به چنین گروه هایی برای مباحثه می پیوندید با مدیر جلسه از قبل تماس بگیرید تا با مقررات بحث آشنا شوید.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی دفتر تبلیغاتی - اقتصادی , این , استفاده , برای , آگهی , شما ,دفتر تبلیغاتی , این نوع , رو مه های عمده , فراموش نکنید , اتاق های گفت وگو

پروژه کارآفرینی روغن کشی از دانه های روغنی

پروژه کارآفرینی روغن کشی از دانه های روغنی

مقدمه :

تغذیه صحیح در سلا مت مردم جامعه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در این بین، روغن نباتی با توجه به ارزش غذایی و میزان کالری از جمله اقلا م غذایی به شمار می آید که توسط تمام افراد جامعه مصرف می شود و در واقع جزء ج ناپذیر رژیم غذایی همه مردم در سنین مختلف است.

ورود روغن نباتی به کشور از اواسط دهه ۳۰هجری شمسی آغاز شد. به رغم نگرش منفی مردم به روغن نباتی که ناشی از دشواری تغییر عادت مصرف روغن حیوانی بود، این روغن به واسطه قیمت ارزان تر و بسته بندی بهتر و بهداشتی تر توانست در میان اقشار مختلف جامعه شهری جایگاه خود را پیدا کند و به تدریج مصرف آن افزایش یافت، به گونه ای که مصرف سرانه کشور در اوایل دهه ۱۳۴۰ به حدود ۵/۲ کیلوگرم، اوایل دهه ۱۳۵۰ به ۷/۴ کیلوگرم اوایل دهه ۱۳۶۰ به حدود ۸ کیلوگرم، اوایل دهه ۱۳۷۰ به حدود ۱۲کیلوگرم و اوایل دهه ۱۳۸۰ به ۱۶ کیلوگرم رسید (که براساس اعلا م وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بالا تر از استاندارد مصرف است.)بنابراین با توجه به جمعیت ۶/۷۱ میلیون نفری و لحاظ سرانه ۱۶ کیلوگرم نیاز سالا نه کشور به روغن خام، حدود ۱۱۵۰تا۱۲۰۰ کیلوگرم است که در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد این نیاز از طریق تولید داخلی (روغن استحصالی از دانه داخلی) تأمین و مابقی از طریق روغن خام یا دانه روغنی یا روغن ساخته شده وارداتی تأمین می شود. در این خصوص لا زم به توضیح است که هر سال بر اساس مصوبات شورای اقتصاد، بخشی از روغن خام مورد نیاز از طریق روغن کالا برگی و در قالب تعهدات ت تأمین و توزیع می شود که این میزان برای سال جاری در قالب ۶ کالا برگ ترکیبی به میزان سرانه هر نفر ۴/۵ کیلو گرم (حدود ۳۳ درصد از مصرف سرانه) است و مابقی نیاز توسط بخش خصوصی تأمین و توزیع می شود.

در این گزارش سعی شده است، وضعیت تولید، مصرف و توزیع روغن نباتی و دانه های روغنی در کشور بررسی شود تا زمینه آشنایی بیشتر با این بازار فراهم آید.

مصرف

تغذیه صحیح در سلا مت مردم جامعه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. در این بین، روغن نباتی با توجه به ارزش غذایی و میزان کالری از جمله اقلا م غذایی به شمار می آید که توسط تمام افراد جامعه مصرف می شود و در واقع جزء ج ناپذیر رژیم غذایی همه مردم در سنین مختلف است.

میزان مصرف روغن نباتی در کشور بالغ بر ۱۱۵۰ هزار تن است. با توجه به اینکه کمتر از ۲۰ درصد نیاز از محل تولید داخل تأمین می شود، می توان گفت فاصله بین مصرف و تولید دانه های روغنی و روغن نباتی در کشور ما بسیار زیاد است. براساس آمار موجود در سال ۱۳۴۰ میزان مصرف روغن نباتی ۵۰ هزار تن بوده است که از این میزان ۳۸ هزار تن از محل روغن استحصالی دانه های داخلی تأمین می شد و فقط ۱۲ هزار تن واردات روغن خام داشتیم به گونه ای که ضریب خودکفایی این صنعت در آن سال، ۷۶ درصد بود. به تدریج با افزایش مصرف روغن نباتی و کاهش میزان تولید دانه های داخلی ضریب خودکفایی کاهش یافته و در حال حاضر مصرف نسبت به سال مورد نظر حدود ۲۵ برابر اما واردات بیش از ۱۰۰ برابر شده، به گونه ای که ضریب خود کفایی بشدت کاهش یافته و به حدود ۱۴ درصد رسیده است.

در کنار افزایش میزان مصرف، کیفیت روغن های مصرفی (به لحاظ نوع روغن خام اعم از سویا، آفتابگردان، ک ا، زیتون و... ) ونوع روغن ساخته شده اعم از جامد، مایع، مخصوص سرخ ی و... از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. خوشبختانه طی چند سال اخیر با توجه به تلا ش ها و تبلیغات صورت گرفته توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صدا و سیمای جمهوری اسلا می ایران و تنوع محصولا ت ارایه شده توسط کارخانه ها، بستر های لا زم برای بهبود روغنهای مصرفی توسط مردم فراهم شده است به گونه ای که با فرهنگ سازی های انجام شده در حال حاضر به طور تقریبی ۴۰ درصد روغن مصرفی جامعه روغن مایع بوده که پیشرفت قابل توجهی است اما هنوز تا میزان مطلوب فاصله زیادی دارد. درخصوص روغن جامد مصرفی نیز یادآوری می شود که در حال حاضر ۶۰ درصد روغن مصرفی جامعه روغن جامد با متوسط اسید چرب ترانس ۳۵ درصد است (حداکثر میزان اسید چرب ترانس ۱۰ درصد است) از این رو، در مقایسه با آمار جهانی که مصرف روغن جامد به طور تقریبی کم و با اسید چرب ترانس حدود۵ تا ۱۰ درصد است می توان گفت هنوز فاصله زیادی داریم، ضمن اینکه مصرف امروز روغن های نامناسب اثرهای زیانبار خود را طی سال های آینده بر سلا مت جامعه خواهد گذاشت و هزینه زیادی باید صرف جبران اثرهای زیانبار آن شود. بنابراین به لحاظ اقتصادی منطقی به نظر می رسد به جای پرداخت هزینه های درمان، به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا الگوی مصرف به سمت مصرف کمتر و مصرف روغن های با کیفیت مناسب تر سوق داده شود. مطالعات انجام شده در سطح جهانی نیز گواه صادق این ادعاست که هر قدر اسید چرب ترانس کاهش پیدا کند، بیماری های قبلی و عروقی (که عامل دوم مرگ و میر در کشور ها است) نیز کاهش می یابد.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی روغن کشی از دانه های روغنی - روغن ,مصرف ,میزان ,درصد ,نباتی ,جامعه ,روغن نباتی ,مصرف روغن ,روغن جامد ,طریق روغن ,روغن ساخته ,روغن مصرفی جامعه ,وزارت بهداشت، درمان ,تمام افراد

پروژه کارآفرینی ریخته گری قطعات چدنی

پروژه کارآفرینی ریخته گری قطعات چدنی


مقدمه :

ریخته گری فن شکل دادن ف ات و آلیاژها از طریق ذوب، ریختن مذاب در محفظه ای به نام قالب و آنگاه سرد و انجماد آن مطابق شکل محفظه قالب می باشد. این روش قدیمی ترین فرآیند شناخته شده برای بدست آوردن شکل مطلوب ف ات است. اولین کوره های ریخته گری از خاک رس ساخته می شدند و لایه هایی از مس و چوب به تناوب در آن چیده می شد، برای هوا دادن نیز از فوتک بزرگی استفاده می د.

ریخته گری هم علم است و هم فن و هم هنر است و هم صنعت. به هر میزان که ریخته گری از حیث علمی پیشرفت می کند، ولی در عمل هنوز تجربه، سلیقه و هنر قالب ساز و ریخته گر است که تضمین کننده تهیه قطعه ای سالم و بدون عیب است. این فن از اساسی ترین روشهای تولید می باشد. به دلیل اینکه بیشتر از ۵۰ درصد از قطعات انواع ماشین آلات به این طریق تهیه می شوند. ف اتی که خاصیت پلاستیک کمی دارند با قطعاتی که دارای اشکال پیچیده هستند، به روش ریخته گری شکل داده می شوند.بطور کلی روش های ریخته گری به دو دسته تقسیم می شوند:

ریخته گری انبساطی و غیر انبساطی.1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

ریخته گری قطعات چدنیمحل اجزا :

استان


شهرستان


بخش


روستا


1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام


نام خانوادگی


مدرک تحصیلی


تلفن
1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

دلایل زیادی برای انتخاب این طرح وجود داشت که برخی از آنها عبارتند از : اشتغال به تحصیل در رشته مرتبط با موضوع ، میزان اشتغا ایی طرح ، میزان سوددهی و بازدهی سرمایه طرح ، نیاز کشور به این طرح .1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جمله طرح هایی است که می تواند اشتغا ایی مناسبی ایجاد نماید و همچنین نیاز بازار صنعتی کشور را تا حدودی برطرف نماید .1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

وضعیت اشتغا ایی این طرح 64 نفر میباشد .تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

فرآیند ریخته گری با تولید قالب آغاز می شود که شکل قالب، قرینه و مع قطعه ای است که ما نیاز داریم. قالب از مواد نسوز مانند ماسه تهیه می شود. ف بر روی یک اجاق حرارت داده می شود تا ذوب شود. سپس ف مذاب در گودی قالب که شکل قطعه مورد نظر است ریخته می شود. و تا زمان جامد شدن خنک می گردد. نهایتا قطعه ف ی شکل گرفته از قالب جدا می شود.

تعداد زیادی از سازه های ف ی که هر روز با آنها سرو کار داریم به روش ریخته گری تولید شده اند. علل این (گستردگی کاربرد ریخته گری) عبارتند از :

1- به روش ریخته گری می توان قطعاتی را تولید کرد که هندسه بسیار پیچیده ای دارند و یا دارای حفره های درونی می باشند.

2- برای تولید قطعات بسیار کوچک و همچنین قطعات بسیار بزرگ از چندصد گرم تا چندین هزار کیلو گرم می توان از این روش استفاده کرد.

3- این روش از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است . و هدر رفت کمی دارد. ف ات اضافی در هر بار ریخته گری دوبار ذوب شده و استفاده می شوند.

4- ف ریخته گری شده ایزو تروپیک است یعنی در تمام جهات دارای خواص فیزیکی و مکانیکی ی انی است.مثال های پرکاربرد:

دستگیره های در ، قفل ها ،پوشش یا بدنه موتور ها، پمپ ها و غیره، چرخ بسیاری از اتوموبیل ها.

از روش ریخته گری بطور گسترده ای در صنایع اسباب بازی استفاده می گردد . به عنوان مثال در تولید قطعات ماشین ها، هواپیما ها و غیره.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی ریخته گری قطعات چدنی - ریخته ,قالب ,ریخته گری ,قطعات ,تولید ,میزان ,تولید قطعات ,قطعات بسیار ,میزان اشتغا ایی ,قطعات چدنی ,کارآفرینی ریخته ,پروژه کارآفرینی ریخته

پروژه کارآفرینی زراعت گیاهان علوفه ای (به مساحت 400 تار)

پروژه کارآفرینی زراعت گیاهان علوفه ای (به مساحت 400 تار)

مقدمه :

امروزه تولید غذا به عنوان اصلی ترین مسئله در جهان مطرح بوده و در این میان تولید علوفه و دامپروری جایگاه ویژه ای می یابد. یونجه یا طلای سبز با نام علمی medicago iva و نام انگلیسی alfalfa مهمترین گیاه علوفه ای دنیا و اولین گیاه علوفه ای اهلی شده است که بشر اولیه آنرا به عنوان تغذیه دام تشخیص داده است. مبدا اصلی یونجه خاور نزدیک و آسیای مرگزی بوده و ناحه مرکزی ایران منشا جغرافیایی یونجه است. یونجه در بین گیاهان علوفه ای به علت کیفیت خوب، خوشخوراکی و دارا بودن ذخائر غذایی، از جمله مواد معدنی مانند کلسیم و مواد پروتئینی اهمیت خاصی پیدا کرده است به طوری که یونجه بیش از ۲ تن پروتئین در تار در سال را تولید می نماید. یونجه با تثبیت ازت خاک بر حاصلخیزی خاک می افزاید و عمری بین ۴ تا ۲۰ سال دارد که معمولا عمر مفید آن ۷ سال است. در مقابل تغییرات محیط حساس بوده و قادر است ۵۰ تا ۶۰ درجه زیر صفر و ۵۰ درجه بالای صفر را تحمل نماید.

یونجه هایی که امروزه کشت می شوند به ۴ گروه تعلق دارند:

۱ - گروه یونجه های معمولی جنس medicago iva دارای گل های بنفش رنگ هستند و بطور زیادی کشت می شوند.

۲ - گروه یونجه های تر تان که همان یونجه های معمولی هستند ولی مرکز پیدایش آنها آسیای مرکزی هستند. در این گروه رشد مجدد خیلی کم است.

۳ - گروه یونجه های الوان جنس medicago media هستند. این گروه بر خلاف گروه اول دارای گلهای الوان هستند. کاشت این گروه اگر به منظور تولید بذر باشد عملکرد بذری پائینی دارند.

۴ - گروه نان هاردی که این گروه دارای رشد عمودی زیادی هستند. خواب زمستانی در آنها خیلی کوتاه است و یا می توان گفت اصلا خواب زمستانی ندارد.

1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

زراعت گیاهان علوفه ای

محل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام

نام خانوادگی

مدرک تحصیلی

تلفن

1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که زراعت گیاهان علوفه ای می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های کشاورزی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.

1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .

1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 27 نفر میباشد .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

یونجه گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع آن تا یک متر میرسد برگهای آن دارای سه برگچه می باشد برگچه های نوک تیز، سبز رنگ و بیضی شکل است . گلهای یونجه بشکل سبز و برنگ بنفش تیره یا آبی روشن است میوه یونجه مانند صدف بوده و دانه داخل میوه مانند لوبیا ولی کوچکتر از آنزمی باشد .

یونجه ریشه ای بسیار عمیق درد و ریشه آن تا سه متر بداخل زمین نفوذ می کند و بنابراین منبع ویتامین ها و مواد معدنی است که از خاک می گیرد .

یونجه از زمانهای بسیار قدیم در ایران کشت می شده است و در حدود پنج قرن قبل از میلاد از یاران به یونان برده شد و در قرن هفتم بعد از میلاد به اروپا راه یافت . یونجه در ایران در مناطق مرکزی و جنوبی به مقدر بسیار زیاد کشت می شود. زنبور عسل گل یونجه را دوست درد واز آن شهد زیادی بدست می آورد و تبدیل به عسل می کند .

پرورش این گیاه در قدیم برای تهیه علوفه چها ایان بوده ولی در حال خاضر بعلت درا بودن مواد مغذی به مصرف غذایی نیز می رسد .

ترکیبات شیمیایی: یونجه سرشار از ویتامین های a,c,e,k و همچنین دارای آمیلاز که آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته ای است می باشد .

آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود بعنوان مثال می توان از امولسین ، اینورتاز ، و پکتیاز نام برد .

یونجه دارای حدود 20% پروتئین می باشد پروتئین های موجود در یونجه عبارتند از:

لیزین ، آرژنین ، هیستیدین ، آدنین ، فنیل آلانین ، آسپاراژین و سیستین . یونجه دارای اسید فسفریک نیز هست . یونجه همچنین دارای منیزیوم ، آهن و مقدر جزئی ارسنیک و سیلیس است . بنابراین یونجه از نظر مواد غذایی بسیار قوی است و غذای خوبی برای انسان و حیوانات است.

یونجه یکی از مهمترین محصولاتی است که به منظور تغذیه دام مورد استفاده قرار می گیرد ، لذا علاوه بر افزایش عملکرد باید با تامین عناصر میکرو ، کیفیت آن را بهبود بخشید .ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی زراعت گیاهان علوفه ای (به مساحت 400 تار) - یونجه ,گروه ,علوفه ,دارای ,تولید ,مواد ,گیاهان علوفه ,زراعت گیاهان ,گروه یونجه ,خواب زمستانی ,شکوفایی اقتصادی ,زراعت گیاهان علوفه ,کارآفرینی زر

پروژه کارآفرینی ساخت موتور جنرال

پروژه کارآفرینی ساخت موتور جنرال


مقدمه :

موتور عبارتست از وسیله ای که قدرت تولید می کند، ولی به تنهایی قادر به تولید کار نمی باشد. به زبان ساده تر موتور وسیله ای که با استفاده از منابع انرژی بخصوص ، انرژی ی تولید می کند. نوع موتور منابع انرژی اولیه متفاوت هستند. مثلا برخی از موتورها ، انرژی موجود در مواد نفتی را به انرژی ی تبدیل می کنند و برخی دیگر انرژی الکتریکی را و …

موتور یک کلمه انگلیسی است و معنای آن جنباننده یا محرک می باشد. لیکن در حال حاضر از کلمه موتور به عنوان وسیله تولید انرژی ی استفاده می شود.

موتور یکی از ارکان اصلی خودرو می باشد، که وظیفه اصلی حرکت آن بوسیله موتور با انجام یک سری اعمال خاص امکان پذیر می شود. بر این اساس تلاشهای زیادی در زمینه طراحی و ساخت انواع موتور صورت گرفته است که در حال حاضر نیز بیشتر سرمایه گذاریهای کارخانه های خودرو سازی در این زمینه انجام می شود. تمام موتورهایی که در زندگی بشر مورد استفاده قرار می گیرند انرژی ی را به شکل یک حرکت دورانی (چرخشی) در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. موتورها این انرژی را از طریق تبدیل انرژی های پتانسیل و یا انرژیهای دیگر بوجود می آورند که می توان بر حسب منبع انرژی اولیه ، موتورها را تقسیم بندی کرد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

بطور کلی می توان گفت که در پیرامون ما هر وسیله ای که کاری انجام می دهد دارای یک موتور است که حرکت قطعات آن و نیروی مورد نیاز آن وسیله را تأمین می کند. مثلا لوازم خانگی مثل یخچال ، ضبط صوت ، پنکه های تصویه و ... همگی دارای یک موتور الکتریکی می باشند و یا اتومبیلهایی که در خیابانها رفت و آمد می کنند هر کدام یک موتور جهت تأمین انرژی ی خود دارند.

1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

ساخت موتور جنرالمحل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام


نام خانوادگی


مدرک تحصیلی


تلفن

1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که ساخت موتور جنرال می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های صنعتی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.
1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 145 نفر میباشد .تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

ایده ساخت موتور به زمانهای دور باز می گردد، چنانکه قبل از سالهای 1700 میلادی تلاشهایی جهت مسافت موتورها به شکل امروزی انجام پذیرفته بود هر چند که موتورهای ساده آبی که انرژی ی آب را به حرکت چرخشی تبدیل می د از زمانهای بسیار دورتر ساخته شده و مورد استفاده قرار می گرفتند). لیکن اولین تجربه موفقیت آمیز در این زمینه ، در سال 1769 اتفاق افتاد. در این سال جیمز وات توانست یک موتور بخار اختراع کند که قابلیت استفاده از انرژی محبوس در سوختهای مختلف نظیر چوب و ذغال سنگ را داشت.سیر تحولی و رشد

مخترعین زیادی سعی د که اصول فوق را در موتورها تحقق بخشند. ولی «ان.ای.اتو» مخترع آلمانی اولین ی بود که موفق گردید. او در سال 1876 موتور خود را به ثبت رساند و دو سال بعد نمونه ای را که کار می کرد به معرض نمایش گذاشت. موتور مزبور همان چرخ چهارزمانه یعنی ، تکثیر ، تراکم ، توان و تخلیه را به کار می بست. دانشمندان هم عصر اتو عقیده داشتند که وجود تنها یک مرحله توان در دو دور چرخش زمان بزرگی است (یک موتور چهارزمانه در هر دو دور چرخش تنها یک بار سوخت را می سوزاند به اصطلاح دارای یکبار انفجار یا توان است).

بنابراین نظر خود را به موتور دو زمانه (که در هر دو چرخش یک انفجار دارد) معطوف د. این تلاشها تا آنجا ادامه یافت که در سال 1891 «جوزف دی» با کمک گرفتن از محفظه میل لنگ به عنوان یک سیلندر پمپ کننده هوا توانست ساخت موتورهای روزانه را ساده کند. در موتور دی ، مجاری ورودی هوا و وجی دود در بدنه سیلندر قرار داشت (همان سیستم موتورهای دو زمانه امروزی). در سال 1892 را ف دیزل یک آلمانی ، موتوری را به ثبت رساند که در آن سوخت در نتیجه گرمای تولید شده در اثر فشار زیاد ، مشتعل می شد. دیزل در اصل موتور خود را برای کار با پودر ذغال سنگ طراحی کرده بود. اما به سرعت به سوخت های مایع روی آورد.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی ساخت موتور جنرال - موتور ,انرژی ,تولید ,ساخت ,استفاده ,موتورها ,ساخت موتور ,موتور جنرال ,شکوفایی اقتصادی ,استفاده قرار ,برای جامعه ,ساخت موتور جنرال

پروژه کارآفرینی سردخانه 5000 تنی بالای صفر

پروژه کارآفرینی سردخانه 5000 تنی بالای صفر

مقدمه :

نظر به اینکه در کشور ایران در بسیاری از مناطق پتانسیل بالایی در زمینه تولید انواع میوه جات خصوصاً سیب درختی برخوردار بوده و این محصول با توجه به شرایط اقلیمی جزء اقلام درجه یک صادراتی می باشد و همچنین فرآورده های لبنی نظیر پنیر و پنیر لیقوان احداث سردخانه جهت نگهداری محصولات کشاورزی و لبنی اه خوبی را می تواند پوشش دهد. از جمله این اه :

1- تکمیل زنجیره تولید و سورتینگ میوه جات

2- با توجه به اینکه شرکت هایی در این مناطق در زمینه صنایع تبدیلی از قبیل تولید انواع اسانس های میوه، پودر میوه، میوه جات خشک، تخم مرغ و غیره وجود دارند اینگونه سردخانه ها می توانند انبار خوبی جهت مواد اولیه این صنایع باشند و در تکمیل چرخه تولیدات صنعتی نقش خوبی را ایفا کنند.

3- گسترش نفوذ در بازار های صادراتی منطقه و جهان

4- فرهنگ تعاونی بین اهالی منطقه

1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

سردخانه 5000 تنی بالای صفر

محل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام

نام خانوادگی

مدرک تحصیلی

تلفن

1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

با توجه به نیاز تولید کنندگان محصولات مختلف از جمله محصولات صنعتی به این صنعت و با توجه به این که سردخانه 5000 تنی بالای صفر می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های صنعتی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.

1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و نیاز تولید کنندگان محصولات صنعتی به سرد خانه ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در صنعت داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .

1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 13 نفر میباشد .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

برای نگهداری محصولات در سردخانه دو عامل عمده وجود دارد ، یکی برودت لازم و دیگری رطوبت نسبی – در عمل پس از ورود محصول به سردخانه پس از برداشت نمونه ، محصول به پیش سردکن رفته ، مقداری از حرارت اولیه خود را از دست داده و سپس وارد سالن شده روی پ ها قرار می گیرد ، برای نگهداری محصول و حفظ برودت از کمپرسورهای آمونیاک استفاده می کنند ، مزیت این کمپرسورها نسیت به کمپرسورهای فریونی پائین بودن هزینه نگهداری آنها میباشد ، درجه حرارت سردخانه پیشنهادی حداقل صفر بوده و بر این اساس قدرت کمپرسورها محاسبه گردیده است.

مجوز های قانونی :

تعریف: جواز تاسیس مجوزی است که جهت احداث ساختمان و تاسیسات بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه فعالیت های صنعتی بخش سازمان صنایع صادر میگردد.

مراحل صدور جواز تاسیس :

1- پذیرش درخواست متقاضی صدور جواز تأسیس فعالیتهای صنعتی و تکمیل پرونده توسط مدیریت سازمان سازمان صنایع شهرستان .

2- بررسی پرونده از نظر مدارک و تطبیق با مصادیق والویتهای سرمایه گذاری در واحد صدور مجوز مدیریت سازمان صنایع .

3- تکمیل پرسشنامه جواز تاسیس ( فرم شماره یک ) توسط متقاضی .

4- ارسال پرونده منضم به فرم شماره یک به اداره مربوطه بمنظور بررسی ، اصلاح و تائید فرم پرسشنامه جواز تاسیس با استفاده از اطلاعات طرحهای موجود ، طرحهای تیپ و تجربیات کارشناسی و ارجاع پرونده به مدیریت .

5- ارجاع پرونده توسط مدیریت به واحد صدور مجوز جهت مراحل صدور جواز تأسیس .

شرایط عمومی متقاضیان ( اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی ) دریافت جواز تاسیس

1- اشخاص حقیقی

- تابعیت ت ایران

- حداقل سن 18 سال تمام

- دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

2- اشخاص حقوقی

- اساسنامه ( مرتبط با نوع فعالیت )

- ارائه آگهی تاسیس و آگهی آ ین تغییرات در رو مه رسمی کشور

مدارک مورد نیاز:

1- ارائه درخواست کتبی به مدیریت سازمان سازمان صنایع شهرستان.

2- اصل شناسنامه وتصویر تمام صفحات آن

3- تصویر پایان خدمت یا معافیت خدمت سربازی

4- تصویر مدرک تحصیلی و سوابق کاری مرتبط با درخواست

5- یک قطعه ع از هریک از شرکاء

6- تکمیل فرم درخواست موافقت با ارائه طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی

7- پوشه فنردار

8- درصورت داشتن شرکت ، ارائه اساسنامه ، آگهی تاسیس و رو مه ، مرتبط با فعالیت مورد درخواستید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی سردخانه 5000 تنی بالای صفر - سردخانه ,جواز ,تاسیس ,صنایع ,صنعتی ,سازمان ,جواز تاسیس ,سازمان صنایع ,سردخانه 5000 ,مدیریت سازمان ,صدور جواز ,سازمان سازمان صنایع ,سازمان صنایع شه

پروژه کارآفرینی سنگ بری سخت بر (با ظرفیت 60000 متر مربع در سال )

پروژه کارآفرینی سنگ بری سخت بر (با ظرفیت 60000 متر مربع در سال )


مقدمه :

سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق می شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته اند، درست شده است. زمین شناسان ، بر پایه مشاهدات انجام شده ، سنگهای زمین را از نظر منشا به سه گروه اصلی تقسیم کرده اند که عبارتند از :

· سنگهای آذرین
· سنگهای رسوبی
· سنگهای دگرگونی

سنگهای حد واسط

سنگهای آذر آواری و توفها : این سنگها ، جزو سنگهایی هستند که از نظر ماده اولیه جز سنگهای آذرین و از نظر محل و طرز تشکیل جز سنگهای رسوبی هستند.

میگماتیت ها : میگماتیت ها در زبان یونانی به معنی اختلاط است و عبارت از سنگی مرکب و ناهمگن که قسمتی از آن رنگ روشن و ظاهر گرانیتی داشته و قسمت دیگر از نوع گنیسی و از کانیهای تیره تشکیل شده است. این سنگ حد واسط سنگهای آذرین و دگرگونی است.

گرانیت آنات ی : این گرانیتها منشا رسوبی دارند و معمولا رسهای شیستی سرشار از کوارتز ، گریواک و آرکوز مولد این گرانیت می باشند. اگر این سنگهای رسوبی تحت تاثیر دگرگونی ناحیه ای شدید قرار گیرند ، بخشی از این سنگها ذوب شده و ماده حاصل از ذوب در فرآیندهای سنگ زایی مجدد یعنی تولید ماگمای پالین ژنتیک یا گرانیت هایی که از ذوب رسوبات به وجود می آیند ، شرکت می کند.

در سنگهای رسوبی در اثر دیاژنز تغییراتی صورت می گیرد که در این صورت نه می توان این سنگها را سنگهای رسوبی اولیه دانست و نه می توان آنها را جزو سنگهای دگرگونی طبقه بندی کرد.1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

سنگ بری سخت بر (برش سنگ نمای گرانیتی)محل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام


نام خانوادگی


مدرک تحصیلی


تلفن
1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که سنگ بری سخت بر می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های صنعتی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 21 نفر میباشد .تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

صیقلی و سنگ زدن عبارتست از تراش ف ات توسط چرخ های سنباده که ابزار برش ماشین های سنگ زنی را تشکیل می دهد. در قدیم از چرخ سنباده هائی که از ماسه ساخته شده بودند برای تیز ابزارهائی که جنس آن ها از فولاد کربن دار بود استفاده می د و مخصوصاً در موقع رفع معایب حاصله از عملیات حرارتی روی قطعاتی که در ساختمانشان فولادهای سخت شده بکار برده شده بود، وم عمل کاملاً محسوس بود، زیرا بعلت جزئی بودن معایب، فقط قشر بسیار نازکی میبایست از رویشان سائیده می شد. صاف و تراش ف ات بوسیله سنگ سنباده از دیر زمان در صنایع ف کاری با همان روش های ابتدائی متداول بوده است تا آنکه در سال 1870 میلادی نخستین ماشین سنگ سنباده «گردساب» با شکلی شبیه به انواع امروزی آن ساخته شد، این شیوه ف سائی که مزایای زیادی را نیز بهمراه داشت در ماشین سازی برای خودش جا باز کرد و چون ضرورت زمان هم ایجاب می کرد، انواع مختلف ماشین های ساینده در کارخانجات طراحی و ساخته شدندماشین کاری سایشی یکی از فرایند های اساسی ماشین کاری است که درآن تشکیل تراشه بوسیله لبه های برنده ذرات یا دانه های ساینده صورت می گیرد .بی تردیداین فرایند قدیمی ترین فرایند ماشین کاری است .در موزه ها نمونه های فراوانی از ابزار،وسایل آشپزخانه وجنگ افزار هایی که توسط مردم باستان تهیه شده است مشاهده می گردد در آن زمان با سایش مواد نرم روی سنگ های سخت و از بین بردن قسمت های نا خواسته ، آن را به شکل دلخواه در می آورند. تا قرنها فقط مواد ساینده طبیعی در دسترس بود وماشین کاری سایشی از لحاظ اهمیت و کاربرد به وسیله فرایند های اساسی ماشین کاری جدید تر که حول مواد تراش برتر گسترش یافته بودند جایگزین شد . لیکن گسترش مواد ساینده و درک بهتر اصول فرایند ماشین کاری سایشی باعث شده است که این فرایند در انواع گوناگون آن از مهمترین فرایند های اساسی ماشین کاری شود .

با این فرایند می توان از نرم ترین و صاف ترین سطوح قابل تحصیل طی هر نوع فرایند ماشین کاری با برداشتن مقدار بسیار کمی براده تا سطوح خشن و زبر با نرخ براده برداری زیاد ایجاد کرد .ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی سنگ بری سخت بر (با ظرفیت 60000 متر مربع در سال ) - سنگهای ,ماشین ,فرایند ,کاری ,رسوبی ,سنباده ,ماشین کاری ,سنگهای رسوبی ,کاری سایشی ,اساسی ماشین ,فرایند ماشین

پروژه کارآفرینی سنگ معدن تراورتن

پروژه کارآفرینی سنگ معدن تراورتن


مقدمه :

تراورتن (به انگلیسی: travertine)، نوعی سنگ آ متخلخل است که از دسته سنگ های تزیینی به شمار می رود. این سنگ بجا مانده از رسوبات آب های معدنی غارها یا چشمه های آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانه ها است که به صورت پهنه های نسبتا وسیع دیده می شوند. تراورتن دارای رنگ های متنوع و بافت نواری شکل است که در اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی ها ایجاد شده است. این سنگ در رنگ های زرد، قهوه ای، قرمز، لیمویی، خا تری، سیاه و سفید قابل تولید است.

تراورتن به علت داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد. سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می باشد. این سنگ را می توان به ۲ شکل موج دار و بدون موج برش داد. تراورتن دارای سوراخ ها و حفراتی است که بایستی در هنگام فراوری سطح آن پر شود. وجود حفره در تراورتن باعث می شود در هنگام نصب سنگ، ملات سیمانی داخل این حفرات نفوذ کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند.1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

سنگ معدن تراورتنمحل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام


نام خانوادگی


مدرک تحصیلی


تلفن1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که سنگ معدن تراورتن می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های صنعتی و معدنی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 14 نفر میباشد .تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

تراورتن از جمله سنگ های آ ی متبلور است که در اثر تبخیر آب بی کربنات کلسیم در چشمه های آب گرم تشکیل می شود. به طور کلی سنگ های آ ی دارای بافت متغیری بوده ولی اکثر آنها ریزدانه اند . آنهایی که درشت دانه هستند متشکل از بلورهای درشت یا قطعات فسیل اند . انواع ریزدانه قابلیت پرداخت بهتری دارند و پایداری آنها در برابر هوازدگی بهتر است .

سنگ های آ ی و ومیتهای متراکم و همین طور آنهایی که فاقد ناخالصی اند دارای دوام خوبی هستند ولی دوام آنها از گرانیتها و ماسه سنگهای متراکم کمتر است . سنگ آ در ابتدا با فرآیند حل شدن هوازده می شود . تاثیر باران یا آب های سطحی ممکن است کند و تدریجی باشد ، اما احتمالا به شکل کاملا غیر یکنواخت رخ می دهد .انواع مختلف سنگ آ متراکم و سخت دارای جذب آب پایین ( کمتر از دو درصد ) هستند ، اما در انواع دیگران با چگالی کمتر که به عنوان سنگ ساختمانی نیز قابل استفاده اند ، جذب آب بیشتری حدود چهار تا دوازده درصد نیز دیده می شود.
سنگ تراورتن ؛ متخلخل ولی دارای مقاومت خوبی است و به رنگ های متفاوتی یافت می شود که برخی از آنها به دلیل کیفیت بالای رنگ ؛ منحصر به فرد بودن و سایر مشخصات فیزیکی و بصری ؛ طرفداران بسیاری در داخل و و نیز در خارج از کشور دارد.به طور حتم شناخت انواع این سنگ که به نوعی بومی کشور ما نیز محسوب می شود ؛می تواند بسیاری از ما را در انتخاب مصالح مناسب یاری رساند.معادن تراورتن توفارقان(آذرشهر)

تراورتن سنگ رسوبی کربناته­ای است که در محل چشمه­های آ ساز تشکیل می­شود که اگر این سنگ از بزرگی و پیوستگی لازم برخوردار باشد می­تواند به عنوان سنگ تزئینی و نما برای ساختمانها بکار رود. شرایط زمین شناسی لازم برای ایجاد چشمه­های تراورتن ساز در بسیاری از نقاط آذربایجان فراهم است. برای مثال هم اکنون چشمه­های تاپ تاپان توفارقان در حال تراورتن سازی هستند، یا چشمه­های تراورتن ساز و توالی های تراورتن در ای صوفیان، مرند، ارومیه، هشترود، جلفا و... را می­توان نام برد. تراورتن توفارقان بعلت داشتن رنگ قرمز و لیمویی، از تراورتن های کمی است که مشهوریت جهانی دارد. صدها سال پیش، در ساختمان آثار تاریخی آذربایجان نظیر ارک و گوی مچید(مسجد کبود)، از سنگهای معادن توفارقان استفاده شده است. همچنین سنگ نمای ساختمان" اپرای ملی شهر جنوا" در ایتالیا، سنگ نمای ساختمان "هتل کاخ ژاپن" که از بزرگترین و مشهورترین هتلهای ژاپن است، سنگ نمای ساختمان "موزه ملی تاریخ" در برلین و... از تراورتن توفارقان می­باشد.ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی سنگ معدن تراورتن - تراورتن ,دارای ,توفارقان ,انواع ,کشور ,چشمه­های ,تراورتن توفارقان ,نمای ساختمان ,برای جامعه ,چشمه­های تراورتن ,شکوفایی اقتصادی

پروژه کارآفرینی سنگبری نرم بر

پروژه کارآفرینی سنگبری نرم بر


مقدمه :

سنگ به موادی از پوسته زمین اطلاق می شود که از یک یا چند کانی که با یکدیگر پیوند یافته اند، درست شده است. زمین شناسان ، بر پایه مشاهدات انجام شده ، سنگهای زمین را از نظر منشا به سه گروه اصلی تقسیم کرده اند که عبارتند از :

· سنگهای آذرین
· سنگهای رسوبی
· سنگهای دگرگونی

سنگهای حد واسط

سنگهای آذر آواری و توفها : این سنگها ، جزو سنگهایی هستند که از نظر ماده اولیه جز سنگهای آذرین و از نظر محل و طرز تشکیل جز سنگهای رسوبی هستند.

میگماتیت ها : میگماتیت ها در زبان یونانی به معنی اختلاط است و عبارت از سنگی مرکب و ناهمگن که قسمتی از آن رنگ روشن و ظاهر گرانیتی داشته و قسمت دیگر از نوع گنیسی و از کانیهای تیره تشکیل شده است. این سنگ حد واسط سنگهای آذرین و دگرگونی است.

گرانیت آنات ی : این گرانیتها منشا رسوبی دارند و معمولا رسهای شیستی سرشار از کوارتز ، گریواک و آرکوز مولد این گرانیت می باشند. اگر این سنگهای رسوبی تحت تاثیر دگرگونی ناحیه ای شدید قرار گیرند ، بخشی از این سنگها ذوب شده و ماده حاصل از ذوب در فرآیندهای سنگ زایی مجدد یعنی تولید ماگمای پالین ژنتیک یا گرانیت هایی که از ذوب رسوبات به وجود می آیند ، شرکت می کند.

در سنگهای رسوبی در اثر دیاژنز تغییراتی صورت می گیرد که در این صورت نه می توان این سنگها را سنگهای رسوبی اولیه دانست و نه می توان آنها را جزو سنگهای دگرگونی طبقه بندی کرد.1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

سنگبری نرم بر (تولید سنگ تراش خورده)محل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام


نام خانوادگی


مدرک تحصیلی


تلفن

1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که سنگبری نرم بر می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های صنعتی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.

1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 19 نفر میباشد .تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

صیقلی و سنگ زدن عبارتست از تراش ف ات توسط چرخ های سنباده که ابزار برش ماشین های سنگ زنی را تشکیل می دهد. در قدیم از چرخ سنباده هائی که از ماسه ساخته شده بودند برای تیز ابزارهائی که جنس آن ها از فولاد کربن دار بود استفاده می د و مخصوصاً در موقع رفع معایب حاصله از عملیات حرارتی روی قطعاتی که در ساختمانشان فولادهای سخت شده بکار برده شده بود، وم عمل کاملاً محسوس بود، زیرا بعلت جزئی بودن معایب، فقط قشر بسیار نازکی میبایست از رویشان سائیده می شد. صاف و تراش ف ات بوسیله سنگ سنباده از دیر زمان در صنایع ف کاری با همان روش های ابتدائی متداول بوده است تا آنکه در سال 1870 میلادی نخستین ماشین سنگ سنباده «گردساب» با شکلی شبیه به انواع امروزی آن ساخته شد، این شیوه ف سائی که مزایای زیادی را نیز بهمراه داشت در ماشین سازی برای خودش جا باز کرد و چون ضرورت زمان هم ایجاب می کرد، انواع مختلف ماشین های ساینده در کارخانجات طراحی و ساخته شدندماشین کاری سایشی یکی از فرایند های اساسی ماشین کاری است که درآن تشکیل تراشه بوسیله لبه های برنده ذرات یا دانه های ساینده صورت می گیرد .بی تردیداین فرایند قدیمی ترین فرایند ماشین کاری است .در موزه ها نمونه های فراوانی از ابزار،وسایل آشپزخانه وجنگ افزار هایی که توسط مردم باستان تهیه شده است مشاهده می گردد در آن زمان با سایش مواد نرم روی سنگ های سخت و از بین بردن قسمت های نا خواسته ، آن را به شکل دلخواه در می آورند. تا قرنها فقط مواد ساینده طبیعی در دسترس بود وماشین کاری سایشی از لحاظ اهمیت و کاربرد به وسیله فرایند های اساسی ماشین کاری جدید تر که حول مواد تراش برتر گسترش یافته بودند جایگزین شد . لیکن گسترش مواد ساینده و درک بهتر اصول فرایند ماشین کاری سایشی باعث شده است که این فرایند در انواع گوناگون آن از مهمترین فرایند های اساسی ماشین کاری شود .

با این فرایند می توان از نرم ترین و صاف ترین سطوح قابل تحصیل طی هر نوع فرایند ماشین کاری با برداشتن مقدار بسیار کمی براده تا سطوح خشن و زبر با نرخ براده برداری زیاد ایجاد کرد .ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی سنگبری نرم بر - ماشین ,سنگهای ,فرایند ,کاری ,رسوبی ,تراش ,ماشین کاری ,سنگهای رسوبی ,کاری سایشی ,اساسی ماشین ,فرایند ماشین ,پروژه کارآفرینی سنگبری

پروژه کارآفرینی شالیکوبی و تولید حبوبات (به ظرفیت 3300 تن در سال )پروژه کارآفرینی شالیکوبی و تولید حبوبات (به ظرفیت 3300 تن در سال )


مقدمه :

شالی کوبی فرایندی است که طی آن شلتوک به برنج سفید تبدیل می شود.از محصولات جانبی مهم کارخانجات شالیکوبی، سبوس است که به عنوان غذای دام و طیور مصرف می شود.شالیکوبی در ایران به طور متوسط از دستکاه های سنتی استفاده می نمایند که راندمانی پایین دارد.با توجه به آن که چاقی زمینه ساز بروز انواع سرطان مانند سرطان ، روده ی بزرگ، پروستات ، آندومتر( رحم)، کلیه و کیسه ی صفرا؛ بیماری های غیر واگیر مانند دیابت نوع 2 و قلبی- عروقی است، وم استفاده از برنامه ی غذایی سالم که از حبوبات و غلات کامل یعنی نان های تهیه شده از آرد سبوس دار مانند سنگک، تافتون و بربری، انواع گوشت های سفید مانند مرغ و ماهی، فرآورده های شیری (شیر، ماست و پنیر)، روغن های گیاهی مایع، مغز ها (آجیل)، سبزی ها و میوه ها تشکیل شده باشد؛ ضروری به نظر می رسد.

تحقیقات نشان داده است، احتمال ابتلا به سرطان روده ی بزرگ، پروستات و بروز بیماری های قلبی- عروقی و دیابت نوع 2 در افرادی که دو بار یا بیشتر در هفته از حبوبات استفاده می کنند، کمتر از افرادی است که یک بار در هفته از آن استفاده می کنند یا برنامه ی غذایی آن ها سرشار از غذاهای پُرچرب، سرخ شده، غلات تصفیه شده مانند نان های سفید و شیرینی هاست.

حبوبات در ردیف سوم هرم غذایی در کنار گروه گوشت ها، تخم مرغ، آجیل (مغزها) قرار می گیرند و مصرف روزانه ی 3- 2 واحد از این گروه توصیه شده است.

هر واحد این گروه معادل 90- 60 گرم گوشت قرمز یا مرغ یا ماهی پخته شده، یک لیوان حبوبات پخته، یک عدد تخم مرغ ، 20عدد بادام زمینی ، 12عدد بادام، 2 قاشق غذاخوری کنجد و 12 عدد آجیل مخلوط است.

مصرف روزانه ی حبوبات در رژیم غذایی مردم مناطق مدیترانه ای (کشورهای اسپانیا، پرتغال، یونان، جنوب فرانسه، ، فلسطین ی، جزیره ی کرت، بخش هایی از ایتالیا) که کمتر از مردم شمال اروپا، و دیگر کشورهای در حال توسعه، دچار بیماری های قلبی- عروقی و برخی سرطان ها می گردند، توصیه شده است.

البته باید یاد آور شویم که با توجه به مزایای حبوبات، مصرف آن به تنهایی در هر روز موجب یک برنامه ی غذایی با کفایت نمی شود، زیرا انواع ویتامین ها و مواد مغذی ضروری که در گوشت ها، سبزی ها، میوه ها و فرآورده های شیری وجود دارد، در آنها موجود نیست.1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

شالیکوبی و تولید حبوباتمحل اجرا :1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام


نام خانوادگی


مدرک تحصیلی


تلفن

1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که شالیکوبی و تولید حبوبات می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های کشاورزی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.1 – 5 میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغا ایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغا ایی :

تعداد اشتغا ایی این طرح 16 نفر میباشد .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

برنج یکی از اجزای سالم رژیم غذایی می باشد و به هیچ عنوان نباید این غذا را از رژیم حذف نمود. برنج منبع غنی کربوهیدرات های پیچیده و فاقد سدیم و کلسترول می باشد. برنج کالری کمی دارد و فاقد چربی می باشد. سه چهارم لیوان برنج، حدود 160 کالری انرژی دارد.

برنج غذایی است که در تمام دنیا شناخته شده است. به طور میانگین، مردم آسیا سالانه 90800 تا 181600 گرم برنج مصرف می کنند. یی ها سالانه 90800 گرم برنج مصرف می کنند.

مردم آسیا به دلیل مصرف زیاد برنج، غذاهایشان دارای چربی اشباع کمتری می باشد، زیرا افزایش مقدار برنج و کاهش مصرف گوشت، به کم مصرف چربی های اشباع کمک می کند.

(به ظرفیت 3300 تن در سال )ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی شالیکوبی و تولید حبوبات (به ظرفیت 3300 تن در سال ) - مصرف ,حبوبات ,برنج ,غذایی , های ,تولید ,تولید حبوبات ,قلبی عروقی ,ظرفیت 3300 ,مردم آسیا ,برای جامعه ,پروژه کارآفرینی شالیکوبی

پروژه کارآفرینی شرکت خدمات تاسیسات ساختمانی (گرمایش و سرمایش)

پروژه کارآفرینی شرکت خدمات تاسیسات ساختمانی (گرمایش و سرمایش)

معرفی طرح

1-2-مشخصات محصول

1-1-2- نام و کاربرد محصول:

ایجاد و راه اندازی شرکت خدمات تاسیسات ساختمانی ( شرکتی برای انجام فعالیت های حرارتی و برودتی ساختمانی )

4-1-2-تشریح مختصر فرایند

سرمایش و گرمایش ساختمانی

تعیین ظرفیت :

2-2-تعیین ظرفیت انجام فعالیت

ردیف

نام محصول

ظرفیت انجام فعلالیت سالانه

ظرفیت انجام فعالیت ماهانه

ظرفیت انجام فعالیت روزانه

1

انجام فعالیت های گرمایشی ساختمانی

450

40

1 الی 2

2

انجام فعالیت های سرمایشی ساختمانی

450

40

1 الی 2

3

انجام فعالیت های گرمایشی صنعتی

250

25

1 مورد

4

انجام فعالیت های سرمایشی صنعتی

250

25

1 مورد

2-3-برآورد میزان مصرف مواد اولیه و قطعات یدنی برای هر پروژه

ردیف

نام ماده اولیه/ قطعات یدنی

مشخصات فنی

مورد مصرف در محصول

میزان مصرف

در محصول

مصرف سالیانه

منبع تامین

مقدار

واحد

داخلی

خارجی

1

انواع چیلر

2248a

-

-

*

2

انواع رادیاتور

rc21

*

3

پمپ های سنگین

2150

*

4

مکنده و تهویه هوای صنعتی

سنگین

*

سایر

2-5-معرفی تجهیزات و تاسیسات عمومی

ردیف

عنوان تاسیسات

به مقدار مصرف

مقدار مصرف

محوطه

کارگاه

اداری

بنزین

گازوییل

1

برق

*

*

*

*

2

آب

*

*

*

*

3

گاز

*

*

*

4

تلفن

*

*

5

سوخت گرمایش

*

*

پیشگفتار :

تصور کنید ساختمان ها می توانستند مانند موجودات زنده در شرایط متفاوت محیطی تغییر شکل بدهند! در حقیقت واژه "ساختمان های هوشمند" نگرش جدید ین معمار به آینده ساختمان سازی در جهان است، ساختمان هایی که قادرند خود را با شرایط محیطی داخل و خارج بنا تطبیق دهند.

چنین ساختماهایی که در تقلید از سیستم واکنش موجودات زنده ساخته می شوند. آنها قادرند در پاسخ به شرایط مختلف جوی مانند وزش باد، گرما و سرمای بیش از حد و تغییر تابش نور خورشید ع العمل نشان دهند. به علاوه در داخل ساختمان نیز با مشاهده مواردی چون بیش از اندازه جمعیت، تغییراتی از خود بروز دهند.

تریستان استرک (tristan destree sterk) از اعضای دایره معماری رباتیک و طراحی بناهای هوشمند، مشغول کار بر روی نمونه هایی از این ساختمان هاست، اسکلت اصلی آنها مجموعه ای از میله ها و سیم هایی است که توسط ماهیچه های بادی به هم متصل اند.

با اتصال این اسکلت به یک سیستم هوشمند، استرک موفق به طراحی ساختمان هایی سبک و محکم، که قابلیت تغییر شکل دادن را دارا می باشند، شده است. به علاوه با به کار گیری روش مذکور طبیعتا در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهد شد.

او در مورد مزایای چنین ساختمانهایی اظهار داشته :

"چنین سیستمی به ین معمار قدرت ساخت بناهایی را می دهد که قادرند چه در شرایط عادی و چه در شرایط غیرعادی و دشوار، به منظور تامین رفاه بیشتر نین، خود را با شرایط محیطی وفق بدهند. یک برج مرتفع را در نظر بگیرید که به هنگام وزش بادهای ناگهانی و شدید بتواند جلوی فشار باد را گرفته و آن را از خود دفع نماید، یا خانه ای که قادر باشد با ایجاد لرزش برف را از پشت بامش به زمین بتکاند!"

استرک می افزاید : "مدت هاست که ین به این امر که روش های ایجاد حرارت ، برودت و روشنایی در هر بنای ساختمانی به شکل ظاهری اش بستگی دارد، واقفند. ساختمان های مرتقع در مقایسه با بناهای کوتاه تر به روش کاملا متفاوتی گرم و سرد می شوند."

"با مجهز نمای ساختمان ها به نسل جدیدی از مصالح که قادرند در جهت تابش اشعه خورشید تغییر شکل داده و ماکزیمم انرژی خورشیدی را جذب نمایند، می توان نوعی تولید انرژی در ساختمان ها انجام داد. در چنین شرایطی حتی می توان ادعا کرد که به سیستم تهویه نیز نیازی نخواهد بود."

استرک در حال حاضر مشغول بررسی و تست مجمو عه ای از آسمان اش هایی با ویژگی های نامبرده در شهر شیگاگو است.

متخصصین در این زمینه معتقدند همانگونه که امروزه در صنایع دیگری مانند خودرو سازی با به کار گیری سیستم های پیشرفته از استهلاک لاستیک ها، ترمزها و هدر رفتن سوخت جلوگیری می شود و یه های هوا (air bag) در مواقع مورد لازم به نجات جان سرنشینان کمک می کنند، منازل مس ی ما نیز همچون اتومبیل هایمان نیاز به تسهیلات مشابهی دارند، هر چند تا کنون از آنها بی بهره بوده ایم، اما اکنون توانایی انجام چنین امر خطیری را دارا هستیم.

عایق کاری ساختمان

عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد . به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان ۵ درجه گرمتر و در تابستان ۱۰ درجه خنک تر نگه داشت .

انواع عایق کاری :

۱) عایق هایی که در ساختار آنها حبابهای هوا وجود دارد و باعث کاهش هدایت حرارت می شوند.

۲) عایق هایی که حرارت را باز می تابند .پشت این عایق ها باید حدود ۲۰ میلی متر فاصله هوایی تعبیه شود .

عایق ها چگونه ارزی می شوند ؟

فاکتور مهم در انتخاب عایق ها ، میزان مقاومت حرارتی آن هاست .هر قدر n مقاومت بالاتر باشد ، عایق حرارت را کمتر از خود عبور می دهد و صرفه جویی که به همراه دارد افزایش می یابد ، پس به جای ضخامت عایق ها ،باید مقاومت حراتی آن ها با هم مقایسه شوند.

عایق های گوناگون با مقاومتهای حرارتی برابر ، از نظر میزان صرفه جویی در انرژی همانند هستند و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل کاربرد است .

چه جاهایی باید عایق کاری شوند؟

▪ سقفها :

با عایق کاری سقف مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان ۳۵% تا ۴۵% کاهش می یابد .

▪ دیوار های خارجی :

مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان را حدود ۱۵% کاهش می دهد.

▪ کف :

مصرف انرژی در زمستان را ۵% کاهش می دهد .ید فایل
[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
عنوان وبلاگ : ایران فایل
منبع :
برچسب ها : پروژه کارآفرینی شرکت خدمات تاسیسات ساختمانی (گرمایش و سرمایش) - عایق ,ساختمان ,انجام ,مصرف ,فعالیت ,ساختمانی ,انجام فعالیت ,عایق کاری ,ظرفیت انجام ,مصرف انرژی ,صرفه جویی ,ظرفیت انجام فعالیت ,خدمات تاسیسات ساخ
All rights reserved. © Javane 2017 Run in 0.774 seconds
RSS