جستجو ها
تاریخ قمرى تاریخ قمرى آموزش گام به گام ا س املاک گستر 20 کرج نقطه چین حروف الفبا ت ت گتمه دایان گال یانیمدا معنی اهنگ talk dirty to me از jason black شهاغدت سجاد را تسلیت عرض میکنم طیف ir بنزوییک اسید و تفسیر کنترل خشم نوجوان نقشه زمین پلاک ثبتی 290 قم احضار موکل الله الصمد html اهنگ تیتراژ پایانی the hangover html folder cygwin systemsec example splitted open with splitted recalc checksum folder with systemsec stock system partition custom system partition با وجود قرآن مرهم زخم کلید ویندوز طلسم دیو سلیمانی انشادرموردگل به زبان ادبی huawei ascend g750 پایم تدریس آزاد آزاد پیام disney rockers آبسردکن آنی بدون مخزن ولایت لازم است زند رضایت رضایت مندی با یاد تو من شروه غمگین جنوبم ولادت گناه کنیم وایییییییی علت گازدار شدن اب زرشک سوالات کاروفناوری 1تا50 پایه تنهایی توام صورت در دفینه html آفتاب سوخته رایگان بررسی ارتباط بین اخلاقی و فساد اداری با در نظر گرفتن مولفه میانجی عد سازمانی اندازه گیری بهروز سهرابقایقت جا دارد کد نوحه نغمه شب و روزم کربلا رو عشقه مخصوص پیشواز همراه اول محلول توزن البرز شستشوی لوله ای کولر اهنگ کنارغریو اخذ درس مطالعه آزاد serotonin deficiency بحث و گفتگو در مورد دیدار بایرلورکوزن بایرن مونیخ بیمه دانا کد انواع متن دعوتنامه رسمی وحجاب html پا تو کفش شعرا نخواهد دشمن ترتیب رن کامان استارت کمپرسور کولر چه چیزی میتونه جای مهریه برای خانم ها رو پر کنه sheida martin ثبت کمربند تکواندو در سایت امروز هشتمه دلتن سفید2 how to replace a 2003 monte carlo ecm spectre did you understand gahi sokot طلسم لاغری شدید یا ضامن اهو کتابخانه عمومی شه بوسه ای که شد ع سریال شاهگوش ملکان تسهیلات پرداخت بانک ریال افزود پرداخت تسهیلات شهرستان ملکان ریال تسهیلات گیری برخی میلیارد ریال ریال تسهیلات بانکی کارگروه سر سوغات اصفهان چیست فواعد گردو داستان دنباله دار ژن خوب و عد اجتماعی والیبالمون عشقه تیغه تراش فست دامله پاسخ کتاب ورک بوک کانون زبان run2 سشوار فیلیپس 3000 وات صابون خاویار بندانداز برقی جاندلی ید صابون پاپایا اصل ماشین اصلاح و ریش تراش انسان چه بوده است دسگاه پرس کاسه گلی گستر چاپی مدار مدار چاپی تنور گازی دو سینی خونه باشه وقتی میری دوای دردم تویی من دورت بگردم عزیز جونم میخوام عاشقت بمونم html اصول ماندگار درب کارhtml خاستگاه وه ت بزرگترین یاخته علوم هفتم انشا درباره صدای به هم خوردن برگ ها در پاییز اتوماسیون شبکه توزیع پاسدار حریم تعبیرخواب ناس فلق کوثر listبازیکن برسبولیس هادی نوروزی you cried poem mohammad khodkhodaie shut down دیدگاه فقهی ره جهان بینی چیست ask video elektron 103 octatrack dynamic sampling tutorial synthic4te در هجده سالگی نگران تفکر دیگران در مورد خودتان هستید تودیع معارفه معاون فرماندار بخشدار وزینه شهرستان سردشت دوچرخه رکورد مقاومت منظور speedmax دستی منظور دستی رکورد ساعتی نهایی دوچرخه مقاومت هوا دوچرخه تنها تقویم مهر فرهنگیان بوشهر برگزاری مسابقات علمی در شهرستان خنج زیباسازی پیام تبریک اولین روز مدرسه رفتن فرزند یوغون سیک ایستریرم تجک و یک روز تابستانی شلتوک برنج مرگ مصطفی رحیمی باعشق نماد


کلینیک مددکاری کیوان

وظایف مددکار اجتماعی در مدارس

امروزه تعلیم و تربیت دیگر به مفهوم انتقال یک سری مفاهیم ذهنی نیست بلکه هدف تعلیم و تربیت نایل شدن بر سه حیطه شناختی(دانش)، عاطفی(نگرش) و مهارتی(رفتاری) توسعه یافته است. یعنی در پروسه آموزش، هم مربی و هم دانش آموز بایستی نخست نسبت به پدیده های هستی و پیرامون خود شناخت حاصل کند و سپس تغییر نگرش ایجاد نماید و در مرحله سوم روی رفتار اثرگذارد و به اصطلاح درونی شود و محصول نهایی که انسانی اجتماعی است، در تعامل با دیگران قابلیت های مختلف دانشی، نگرشی و مهارتی و رفتاری را ب نماید.»

کبری قوامی، کارشناس ارشد مددکاری، مدرس و دارای سابقه ۱۴سال مشاوره در مراکز پیش ی آموزش و پرورش، معتقد است که مددکاری در مدارس از وضعیت مطلوب فاصله زیادی دارد.

او در توضیح وضعیت مطلوب می گوید: «سطوح فعالیت مددکاران در آموزش و پرورش بسیار متنوع و گسترده است. در حقیقت مددکاران می توانند در همه بخش های آموزش و پرورش، در جهت بهبود روابط و حل مشکلات فعالیت کنند. یکی از حیطه های مهم مددکاری در مدارس حیطه سلامت و ارتقاست. به این ترتیب که مددکار می تواند زمینه های رشد و موفقیت دانش آموزان را با ایجاد بستر مناسب برای شناخت استعدادها و توانایی ها و از قوه به فعل رساندن آنها، فراهم کند و روابط دانش آموزان را با اولیای مدرسه، اولیای خودشان و دانش آموزان دیگر بهبود بخشد.»

حیطه پیشگیری، حوزه فعالیت دیگری است که برای مددکاران اجتماعی تعریف شده است.

قوامی می گوید: «بچه ها در سنین مدرسه، با مسائل زیادی روبه رو می شوند، آسیب های اجتماعی در این سنین بیشتر از هر سنی در کمین دانش آموزان است و وظیفه آموزش و پرورش این است که از آسیب ها و انحرافات پیشگیری کند. مددکاران اجتماعی در مدارس می توانند با ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان، مهارت های زندگی را در آنها افزایش دهند و به عبارت دیگر آنها را توانمند کنند تا در آینده وقتی وارد جامعه می شوند بتوانند با مسائل و مشکلات زندگی مقابله کنند یا سازگاری نشان دهند.»

علاوه بر پیشگیری، مددکاری اجتماعی می تواند پس از وقوع آسیب ها نیز عملکرد بسیار مؤثری داشته باشد. تعداد زیادی از دانش آموزان، در سنین مدرسه با مسائل و مشکلات متنوعی دست به گریبانند؛ مشکلاتی نظیر نابسامانی خانواده، بی س رستی، بدس رستی، تک س رستی، ارتباطات نامناسب در محیط خانواده و حتی مشکلات اقتصادی. این مسائل که به طور کلی موجب تغیر رفتار دانش آموز و عدم پذیرش او توسط گروه دوستان می شود، تنها به دست مددکاری اجتماعی قابل حل است. قوامی معتقد است: «مددکار این قدرت را دارد که در کلیه مشکلات و مسائل دانش آموزان وارد شود و آنها را حمایت کند. او می تواند ارتباطات صحیح و مناسب را به بچه ها آموزش دهد و رفتار آنها با محیط و اطرافیانشان را تصحیح کند. مددکار حتی می تواند در زمینه اقتصادی و مالی هم از دانش آموزان حمایت کند تا از انحرافات مصون بمانند. در حقیقت مددکار با انجام این فعالیت ها، کارکرد مناسب اجتماعی را به بچه ها برمی گرداند تا بتوانند زندگی سالم و عادی شان را داشته باشند.»

از دیگر وظایف مددکاری اجتماعی در مدارس تلاش در بهبود روابط پرسنل مدرسه است. به بیان دیگر مددکار می تواند با تنظیم روابط مناسب بین مدیر، معاونین، دبیران و مشاورهای مدرسه، توانایی های آنان را افزایش دهد و شرایطی را فراهم کند که با فراغ بال بیشتری فعالیت کنند و بتوانند به پیشرفت اه آموزشی سیستم کمک کنند.

مددکاری اجتماعی در آموزش و پرورش، کارکرد مهم دیگری دارد، قوامی از آن تحت عنوان بهبود بخشی به روابط بین سازمانی یاد می کند. او برای توضیح این کارکرد می گوید: «طبیعی است که آموزش و پرورش نمی تواند تمام اه خود را به تنهایی تأمین کند و به کمک سازمان ها و وزارتخانه های دیگر احتیاج دارد. مثلاً برای تزریق وا ن به بچه ها و آموزش مقابله با بیماری هایی مثل ایدز، آموزش و پرورش نیاز به همکاری وزارت بهداشت و درمان دارد یا برای کاهش اضطراب دانش آموزان دوره پیش ی در آستانه کنکور، آموزش و پرورش می تواند با همکاری وزارت علوم و سازمان سنجش اطلاعات و نرم افزارهایی را در اختیار بچه ها قرار دهد.

یا در پروژه های آموزش رفتار در هنگام وقوع ز له، آموزش و پرورش نیاز به کمک سازمان هلال احمر دارد. مددکاری اجتماعی در سطح کلان توانایی فراهم زمینه این همکاری را با مؤسسات دیگر دارد، به عبارت دیگر مددکاری با ایجاد و بهبود بخشی روابط بین وزارت آموزش و پرورش و دیگر سازمان ها به تأمین اه چند جانبه آموزشی کمک می کند.»

مددکاری با مشاوره تفاوت دارد

در منابع و نظرات صاحبنظران می بینم که بین راهنمایی، مشاوره، روان درمانی و روان کاوی حد و مرز دقیق و روشنی وجود ندارد. پوراصغریان در مقاله خود توضیح می دهد: «راهنمایی، مشاوره، روان درمانی و روان کاوی اساساً نگرش روان شناختی دارند و به عبارت دیگر فردنگر هستند، فرد را درمان و یا در او تغییر به وجود می آورند و این اصلی ترین تفاوت این رشته ها و حرفه ها با مددکاری اجتماعی است. البته در این حرفه ها و رشته ها نیز از روابط اجتماعی، شرایط و محیط اجتماعی و… صحبت می شود ولی جوهره اصلی این رشته را روان شناختی و فردگرایانه، یعنی فرد جدا شده از محیط اجتماعی خود تشکیل می دهد.»

در حقیقت می توان این طور نتیجه گرفت که حوزه فعالیت مددکاری اجتماعی بسیار وسیع تر از روانشناسی و مشاوره است، به این ترتیب که مشاور بیشتر با خود فرد سرو کار دارد اما مددکار با خانواده، محیط اطراف و دوستان او و در یک کلام با جامعه فرد سر و کار دارد. اما در حال حاضر در مدارس آموزش و پرورش ردیفی تحت عنوان مددکار اجتماعی تعریف نشده و تنها مشاور اجازه فعالیت دارد. در حالی که طبق گفته های کبری قوامی، مددکار اجتماعی و مشاور آموزش و پرورش در گزارش کاری که از مشاوران مدارس مطالبه می شود، مواردی ذکر شد که در حیطه عملکرد مددکاران است نه مشاوران. مواردی مثل سالم سازی محیط مدارس که طبق تعریف وظایف نمی توان چنین کاری را از مشاور انتظار داشت.

قوامی می گوید: «البته مشاوران هرچه در توانشان است انجام می دهند اما اینها وظایف مددکار است، مددکار برای انجام این فعالیت ها آموزش دیده و بهتر از عهده کارها برمی آید.»

به گفته قوامی اگرچه در سطح کلان و در خود وزارتخانه، پستی تحت عنوان کارشناسی مددکاری وجود دارد و در کلینیک های مشاوره آموزش و پرورش نیز مددکار اجتماعی حضور دائمی دارد، اما در داخل مدارس هنوز جایگاه مشخصی برای مددکاری تعریف نشده است.

توجه به خدمات مددکاری مدارس، در کشوری که حدود ۲۰ میلیون نفر کودک و نوجوان سرویس گیرنده های مستقیم آموزش و پرورش رسمی آن هستند، لازم و ضروری به نظر می رسد. اگر آمار والدین را بر این تعداد اضافه کنیم می توان گفت که در هر خانواده یک دانش آموز مشغول به تحصیل است یا در گذشته نزدیک مشغول به تحصیل بوده و یا در آینده نزدیک مشغول به تحصیل خواهد شد. از این رو دغدغه تعلیم و تربیت نه تنها همه خانواده ها را متأثر کرده که بیشتر خانواده ها را نسبت به وضعیت تحصیلی و شغلی آینده فرزندشان، نگران و دل مشغول کرده اند. مددکاری، حرفه هنری است که با اتکا بر دانش و بردباری، فداکاری و ایثار، در حمایت از دانش آموزان و خانواده های آنان سعی و اهتمام می ورزد و در جهت کاهش دغدغه های تربیتی و آموزشی و حل آسیب های اجتماعی با اطمینان گام برمی د

عنوان وبلاگ : کلینیک مددکاری کیوان
منبع :
برچسب ها : وظایف مددکار اجتماعی در مدارس - آموزش ,اجتماعی ,دانش ,مددکاری ,مددکار ,پرورش ,دانش آموزان ,مددکاری اجتماعی ,مددکار اجتماعی ,عبارت دیگر ,دانش آموز

شرح وظایف مددکار در مراکز نگهداری ک ن بی س رست و بدس رست

مددکار اجتماعی شاغل در مراکز شبانه روزی با حوزه فعالیت ک ن بی س رست و بدس رست و آسیب دیده اجتماعی ۱۲-۷ سال ،وظایفی را برعهده دارد که در ۴حیطه انجام میگیرد.تحت عنوان فعالیت های اجتماعی،بهداشتی،آموزشی،روانشناسی.که هر کدام از این حیطه فعالیت ها یک پرونده مخصوص به خود را دارد که مددکار وظیفه پیگیری آن را دارد. مددکار شاغل در مراکزشبانه روزی با اداره بهزیستی و دفتر شبه خانواده ارتباط دارد و وظایفش را تحت نظارت این دفتر انجام می دهد.دراین مراکز در دو گروه سنی ۱۲-۷سال و ۱۲ سال به بالا برساس حوزه فعالیت فرزندان مورد پذیرش قرار میگیرند.فرزندان ۷سال را از شیرخواگاه و ۷سال به بالا را از دیگر مراکز شبانه روزی .در اینجا به اختصار به شرح وظایف مددکار دراین مراکز اشاره می گردد.

در مراکز شبانه روزی برای هر فرزند که نگهداری می گردد پرونده های مشخصی تدوین می گردد، تحت عنوان:
۱)پرونده اجتماعی
۲) پرونده تحصیلی
۳) پرونده روانشناسی
۴) پرونده بهداشتی

*پرونده ی اجتماعی مهم ترین بخش کار مددکاراجتماعی را به نمایش می گذارد.
در هنگام پذیرش فرزند برای مرکز شبانه روزی باید پرونده ها به دقت بررسی شوند،و همچنین مدارک همراه فرزند در صورت دارا بودن از قبیل:
شناسنامه،دفترچه بیمه،دفترچه حساب پس انداز،کارت اعتباری ، دریافت گردد و سپس فرم مربوط به پذیرش امضا گردد.

*گزارش هایی که مددکار اجتماعی در پرونده اجتماعی برای فرزندان ثبت می کند انواع مختلفی دارد:
۱)گزارش خلاصه وضعیت فرزند: هر ۴ ماه یکبار نوشته میشود.بعد از گذشت ۴ماه از پذیرش فرزند،گزارش خلاصه وضعیت وی توسط مددکار نوشته می شود.در خلاصه وضعیت فرزند گزارشی کامل در طی این ۴ ماه از وی نوشته می گردد شامل خلاصه ای از وضعیت خانوادگی کودک براساس آ ین تحقیقات انجام شده و…
۲)گزارش طرح مراقبت و تشکیل تیم تخصصی:
این گزارش هر ۶ ماه یکبار انجام میگیرد.اگر فرزند جدیدی مورد پذیرش قرار میگیرد یک ماه بعد از انتقال وی به موسسه جلسه تیم تخصصی با شرکت اعضا از جمله: مدیر،مددکار اجتماعی،روانشناس،مربی تشکیل می گردد و برای ۶ ماه آینده فرزند برنامه ریزی می گردد.و صورت جلسه کار تیمی به اداره بهزیستی ارسال می گردد.
*منظور از شماره جلسه در فرم طرح مراقبت تعداد جلسات برگزار شده می باشد.
*اگراولین طرح مراقبت فرزند می باشد در فرم کلمه مرور را خط زده و تدوین را انتخاب می کنیم.
*منظور از تاریخ پذیرش در فرم مربوطه،تاریخی است که دادگاه حکم پذیرش داده است،نه تاریخی که فرزند مورد پذیرش موسسه واقع شده است.
*در قسمت خلاصه وضعیت عمومی سعی برآن است تا به نکات مهم توجه گردد از جمله علت پذیرش،مدت زمان پذیرش،شرایط پدر و مادر و خانواده و جده ی پدری و مادری طبق آ ین آمار ب شده همچنین به شرایط روحی ،جسمی،میزان وابستگی فرزند به خانواده و ملاقات ها و شرایط بهداشتی،تحصیلی توجه گردد.
*برای یافتن علت پذیرش فرزند باید به فرم مورد نظر اولیه رجوع کنید نه اکتفا به گزارشات مددکاران سابق پرونده.
*در تیم مراقبت ۶ ماهه در قسمت را ار مددکار باید ۶ ماهه آینده فرزند را در نظر بگیرد.و یک برنامه جامع و کامل با نظر تیم تخصصی ارائه دهد، در اینجا برنامه هایی همچون،
۱)آزمایشات مختلف و روتین
۲)اوقات فراغت فرزند
۳)برنامه ملاقات ها و تماس های تلفنی فرزند
۴)ثبت نام در پایه تحصیلی و تهیه لوازم مربوط به مدرسه …
۵)برنامه ریزی جهت آموزش فرزند در غالب کلاس های تقویتی و آموزشی …

*در صورتی که یکی از فرزندان موسسه شرایطی را برای فرزندخواندگی و یا امین موقت داشته باشد باید یک تیم مراقبت فوق العاده تشکیل داده و در آن همه اعضا رای خود را اعلام کنند.

این دو گزارش از مهم ترین گزارشات پرونده اجتماعی هستند.از دیگر فعالیت هایی که زیر مجموعه فعالیت اجتماعی برای فرزندان می باشد،برنامه ملاقات و تماس تلفنی فرزندان می باشد.

ملاقات:
-ملاقات ها هر ماه برگزار می شود،و گزارش آن در پرونده درج می گردد.
*اگر فرزندی خواهر و یا برادری در دیگر موسسات شبانه روزی داشته باشد طی هماهنگی با مددکار آن موسسه ملاقات برقرار می گردد.
*اگر والدین فرزند در زندان تحمل کیفر می نمایند طی هماهنگی با سازمان بهزیستی و دریافت مجوز و همچنین هماهنگی با مددکار زندان در صورتی که این ملاقات برای فرزند اثرات سویی نداشته باشد انجام میگیرد.
– تماس تلفنی فرزندان هر ماه با توجه به صلاح دید و بررسی شرایط کودک انجام میگیرد.
* اغلب فرزندانی که دارای یکی از والدین یا هر دو و یا جده ی پدری و مادری هستند می توانند با آنها تماس تلفنی داشته باشند.
*برخی از حامیان فرزندان نیز می توانند بنابر شرایط خاص فرزند با وی، تماس تلفنی داشته باشد.

-مرخصی فرزندان:
برخی از فرزندان دارای جده مادری و پدری هستند، که به دلایلی شرایط نگهداری فرزند را نداشته اند بنابراین می توانند با حکم دادگستری و صلاح دید قاضی فرزند را برای مدت زمان محدود به مرخصی ببرند.
*قبل از فرستادن فرزند به مرخصی باید یک بازدید مددکاری از منزل مربوطه انجام شود .
*در برخی مواقع خانواده فرزند برای مرخصی فرزند اقدام کرده و حکم دادگستری نیز دارد اما صلاح دید مددکار و مسئول موسسه براین است که این عمل انجام نشود،زیرا در برخی مواقع خانواده فرزند باعث آشفتگی و تشویش خاطر فرزند می شوند،که در این موارد طی گزارشی از جانب روانشناس موسسه این امر تایید گردد و یا خانواده شرایط مناسب برای حضور فرزند در خانه را ندارد برای مثال،مادر بزرگی که ازدواج مجدد داشته و همسرش نیز پسرانی دارد که ممکن است برای فرزند آسیب زا باشند در این شرایط می توان اجازه مرخصی به خانواده را نداد واگر از سوی قاضی احضار گردید طی گزارشی جامع و کامل به همراه ادله برای قاضی دلایل عدم موافقت را شرح داد.

-برخی دیگر از فعالیت های مددکار اجتماعی که در پرونده اجتماعی فرزند قرار میگیرد از قبیل:
افتتاح حساب پس انداز برای فرزندان: برای افتتاح حساب فرزندان در اغلب مواقع باید این امر را فردی که تحت عنوان قیم فرزندان میباشد انجام دهد.

نگارش گزارش های جامع از وضعیت خاص فرزند:
*برخی مواقع شرایط اضطراری برای یکی از فرزندان پیش می آید که باید یک گزارش جامع و کامل از وضعیت فرزند به اداره ارائه دهید.از جمله : ترخیص.
پیگیری وضعیت امین موقت و یا فرزند خواندگی برحسب شرایط سازمان.
*در خصوص امین موقت فرزندان مددکار باید پیگیر وضعیت خانوادگی فرزند باشد،و اینکه چه مدتی است که از والدین فرزند و یا قیم وی پیگیری صورت نگرفته است و یا اگر والدین فرزند در زندان می باشند پیگیر جرم و مدت حبس آنها باشد که اگر شرایط اش وجود داشت مشخصات فرزند را برای لیست امین موقت ارسال کند.
*برخی از فرزندان به دلایل متعدد فاقد شناسنامه میباشند که پیگیری جهت صدور شناسنامه برای آنها از وظایف مددکار می باشد.که طی هماهنگی با اداره ثبت احوال منطقه مربوطه انجام می گردد.
*برخی از فرزندان هم فاقد دفترچه بیمه درمانی میباشند که می توان جهت دریافت بیمه مانند دفترچه بیمه سلامت برای آنها اقدام کرد .

*لیست آماریارانه ماهیانه مرکز هر ماه باید به همراه نامه و۳کپی از پروانه فعالیت مرکز ضمیمه گردد و برای بهزیستی ارسال گردد.
*ماهیانه باید لیست اسامی پرسنل و فرزندان موسسه به اداره ارسال گردد.
-یکی دیگر از وظایف مددکار در موسسه تهیه برنامه عملکرد مرکز هر ۳ ماه می باشد.کلیه برنامه های تفریحی،آموزشی،فرهنگی و … باید به همراه ع درج گردد و به اداره ارسال گردد.

پرونده تحصیلی:
از جمله وظایف مددکار موسسه در حیطه تحصیلی فرزندان شامل موارد ذیل میباشد:
۱)پیگیری وضعیت ثبت نام فرزند در پایه تحصیلی مربوطه.
-تهیه لوازم مربوطه به مدرسه از جمله: روپوش مدرسه،کتاب،لوازم حریرو…
۲)گاهی اوقات ممکن است فرزندی که پذیرش می شود وا یناسیونش تکمیل نباشد مددکار موسسه باید با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی ابتدا وا یناسیون را تکمیل کرده و سپس برای ثبت نام فرزند در پایه اول ابت اقدام نماید.
۳)مددکار رابط بین مدرسه و موسسه است و باید پیگیر روند تحصیلی فرزندان باشد .پیشنهاد می گردد که برای پیگیری وضعیت تحصیلی فرزند به علت اینکه درروحیه فرزند تاثیر منفی ایجاد نگردد یک فرد مشخص به مدرسه مراجعه نماید.
۴)در پرونده تحصیلی مددکار باید یک گزارش ماهیانه از وضعیت تحصیلی فرزند در پرونده درج کند.و کارنامه هر ترم فرزند را نیز در پرونده ثبت کند.
*اگر فرزند در مراکز آموزشی از قبیل کلاس زبان شرکت دارد عملکرد و کارنامه آن را هم در پرونده درج نماید.
۵)موسسه موظف است برای فرزندان کلاس های آموزشی جهت تقویت پایه تحصیلی،کلاس های هنری ، ورزشی و… برگزار کند.

پرونده روانشناسی:
-در موسسات حضور یک روانشناس ضروری است.برخی موسسات از روانپزشک و مشاور و همچنین روانشناس کودک نیز استفاده می کنند.
روانشناس موظف است با برگزاری کلاس های درمانی برای فرزندان گزارش آن را در پرونده درج نماید.در برخی از کلاس های درمانی که به صورت بازی درمانی ایجاد می شود حضور فردی که فرزندان با آن فرد احساس صمیمیت دارند به روند درمان کمک میکند که مددکار این کار را انجام می دهد.

پرونده بهداشتی:
*در خصوص بهداشت فرزندان یک فرمی وجود دارد که در آن مربی موسسه با حضور مددکار اجتماعی کلیه وضعیت ظاهری فرزند از جمله: وضعیت لباس و تمییزی،بهداشت مو و ناخن، چک می شود این فرم باید هر دو هفته یکبار تکمیل گردد.
*در خصوص وضعیت بهداشت دهان و دندان فرزندان نیز باید با مراجعه به دندانپزشک و تکمیل فرم مربوطه و درج آن در پرونده اقدام گردد.
*برخی از فرزندان به سبب مشکلات خانوادگی ،روحی،روانی به مراجعه به روانپزشک نیازمند هستند.که باید تحت نظر پزشک معالج قرار گیرند.برخی از فرزندان نیز دچار بیش فعالی میباشند که با نظر پزشک معالج برای آنها ریتالین تجویز می گردد .
موارد گفته شده به اختصار شرح وظایف مددکار اجتماعی شاغل در مراکز شبانه روزی بوده امید است که مورد راهنمایی عزیزان قرار گرفته باشد.

عنوان وبلاگ : کلینیک مددکاری کیوان
منبع :
برچسب ها : شرح وظایف مددکار در مراکز نگهداری ک ن بی س رست و بدس رست - فرزند ,فرزندان ,گردد ,مددکار ,پرونده ,وضعیت ,شبانه روزی ,وظایف مددکار ,مددکار اجتماعی ,برای فرزندان ,امین موقت ,مواقع خانواده فرزند ,وضعیت تحصی

اخلاص در حرفه مددکاری اجتماعی

عشق به انسانها ، ایمان و اخلاص شغلی و دستگیری از نیازمندان وقتی با علم و تجربه تلفیق می شود حرفه ای را ایجاد می کند که هدف آن گسترش عد اجتماعی و توانمندی با رویکرد حرفه ای است

در طول چند سال گذشته تعداد افرادی که وارد دایره مددکاری اجتماعی شده اند به مراتب بیشتر از گذشته بوده وتعداد زیادی از این افراد به رشته تحصیلی خویش عشق می ورزند و هرگونه تحریف در مبانی فکری و عملی حرفه را بر نمی تابند.نیروی بزرگی که یک سرمایه انسانی بزرگی را شکل داده است و این مایه مباهات است.

با وجود این و به رغم تلاش تعدادی از اساتید و مددکاران اجتماعی به تبعیت از ازدیاد تعداد مددکاران اجتماعی نه تنها تغییرات محسسوسی در رشد کیفی و توسعه حرفه دیده نشده است بلکه نمونه های از پسرفت زمینه ای نیز مشاهده گردیده است.و از مصادیق عینی این پسرفتگی می توان به انحصار در لایه های بالایی هرم علمی حرفه، حذف ای مددکاری اجتماعی، تدریس واحدهای درسی مددکاری اجتماعی توسط اساتید غیر مرتبط در برخی از ها، ، جذب دارندگان مدارک تحصیلی غیر مرتبط در پست های مددکاری اجتماعی ، افزایش بیکاری مددکاران اجتماعی ، نبود سازمان نظام مددکاری اجتماعی و... اشاره نمود.

و شاید این نابسامانی ریشه در علتهایی است که نیاز به کالبد شکافیهای متعددی داشته باشد.

هر مددکار اجتماعی که از روی اخلاص و ایمان قلبی حرفه خویش را انتخاب کرده و کمک به حرفه را از وظایف اصلی خویش قرار داده است نه تنها به یکی از تعهدات مهم مندرج در منشور اخلاقی حرفه جامعه عمل می پوشاند بلکه بی مهابا سعی در گشایش روزنه های جدید امید در کالبد حرفه می باشد، زیرو بم مسائل را تحلیل می کند موانع را تشخیص می دهد و در جهت برداشتن موانع به تکاپو می افتد.

رشد و توسعه هر حرفه ای منوط به شناخت صحیح این موانع یا شاخصهای دارد که تشخیص آن شاخصها و حذف موانع می تواند راه را برای جااندازی حرفه بصورت پایدار و اصولی مهیا کند .


برچسب ها: مددکاری اجتماعی
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۱۰ساعت توسط امین موحدی | نظر بدهید

تغییر را از خودمان شروع کنیم!

عدم نهادینه شدن حرفه مددکاری اجتماعی در جامعه و نیز بیکاری برخی مددکاران اجتماعی یک واقعیت عینی است و رسیدن به یک جامعه مددکاری ایده آل و نهادی، آرزوی هر مددکار اجتماعی است. اما عوامل زیادی مانع رسیدن به این مهم شده که یکی از مهمترین انها خود شخص مددکار اجتماعی می باشد.همیشه عادت داریم توپ را به میدان جامعه بیاندازیم و کمتر در مورد کوتاهی و قصور خود مددکاران در این زمینه بحث کنیم. یکی از مهمترین فاکتورهای رسیدن به وضعیت ایده آل ، شروع تغییر از خود مددکاران اجتماعی می باشد. تجربتا بارها می بینیم که از نظر کاری تفاوت عمده و محسوسی با مددکاران تجربی نداریم، و همان کارهایی را انجام می دهیم که مددکاران تجربی انجام می دهند، و در مقابل مدرکمان را به رخ کشیده و در مقام انتقاد از وضعیت شغلی امان قرار داریم و انتظار تغییر و تحول و توجه به مددکاران و نهادینه ان را داریم! باید قبول کنیم که خودمان نیز مقصریم!

بدیهی است برای متصدیان امور اداری و استخدامی سازمانها ، چیزی برای گفتن نداشته و طبیعتا نباید انتظار بیشتری از آنها داشته باشیم. جهت رسیدن به این مهم بایستی تغییرات مهمی را از خودمون شروع نماییم، برای حرفه دل بسوزانیم و در کنار فعالیت شغلی به مطالعه آ ین دستاوردهای علمی مددکاری بپردازیم ، پژوهشگر باشیم و طرحهای جدید و کارامد مددکاری ارائه دهیم و به مسئولان را ارهای بهبود فرایند ارائه بدهیم و خلاصه کلام بروز باشیم و یافته های و مهارتهایمان را بکار ببندیم گردش کار را خودمون تخصصی نماییم و به مرور ثابت کنیم که متفاوتیم!

عنوان وبلاگ : کلینیک مددکاری کیوان
منبع :
برچسب ها : اخلاص در حرفه مددکاری اجتماعی - اجتماعی ,حرفه ,مددکاری ,مددکاران ,کنیم ,جامعه ,مددکاری اجتماعی ,مددکاران اجتماعی ,مددکار اجتماعی ,مددکاران تجربی ,حرفه مددکاری ,حرفه مددکاری ا

مهارت های لازم زن و شوهری

تحکیم روابط شویی، علاقه به داشتن یک ارتباط سالم، ایجاد یک کانون گرم و صمیمی و رسیدن به تفاهم، از مسئولیت های همه اعضای خانواده به ویژه زن و شوهر است. لازمه ایجاد، حفظ و استمرار روابط شویی سالم، داشتن تعهد، وفاداری، اعتماد، انصاف و سعه صدر متقابل است. در این زمینه، زن و شوهر با یادگیری مهارت های ارتباطی و به کار بستن آنها می توانند روابط خود را بهبود بخشند، متحول سازند و در فضایی سرشار از تفاهم و حسن نظر، به حل و فصل مسائل خود بپردازند.

وقتی در زندگی شویی، اختلاف نظر یا سوءتفاهمی بروز می کند، به جای سرزنش یکدیگر و ارائه تفسیرهای نادرست باید به شناسایی مسئله، علت ی و حل آن پرداخت. البته باید اعتراف کرد که گاهی وقت ها شناسایی مسئله اصلی و نیز یافتن علت ها و رشدها کار دشواری است؛ زیرا آنچه روی خودنمایی می کند، با واقعیت تفاوت دارد. بنابراین، شناخت ریشه های اصلی مسئله، کار ماهرانه و پیچیده ای است که کمک و مشاوره افراد متخصص را می طلبد. گاهی بین زوجین پیام هایی رد و بدل می شود که به درستی درک نمی شود، اما در بیشتر موارد زن و شوهر اگر چه با زبانی واحد با یکدیگر صحبت می کنند، اما آنچه یکی می گوید و آنچه دیگری می شنود، بسیار متفاوتند و در نتیجه، مشکلات ارتباطی را به دنبال می آورد. از آن جا که مهم ترین عامل پدید آمدن مسائل و مشکلات شویی، از ارتباطات نادرست و برداشت های واهی ناشی می شود، زن و شوهر، هر یک به سهم خود مسئولیت دارند که از به وجود آمدن آن پیش گیری کنند تا اختلاف ها و ابهام های کوچک رفتاری، به صورت یک فرآیند ویران گر و پیش رونده عمل نکنند.

گاه یک سوء تفاهم کوچک مانند یک گلوله برف به تدریج به یک بهمن بزرگ تبدیل می شود و بنیان زندگی را متلاشی می کند. وقتی زن و شوهر با هم توافق نداشته باشند، بحث آنها به مشاجره می کشد و پس از آن، درگیری آغاز می شود. به گونه ای که گفت وگوی دوستانه ناگهان به پایان می رسد و آنها به دلخور ، سرزنش ، شکایت ، اتهام بستن، توقع و شک و تردید روی می آورند. زن و شوهر، با مشاجره، نه تنها احساسات خود را جریحه دار می کنند، بلکه به روابط شویی خود نیز آسیب می رسانند همان گونه که ارتباط، مهم ترین عنصر هر پیوند است، مشاجره اقدامی به شدت ویران کننده است؛ چرا که به هر اندازه به ی نزدیک می شویم، ناراحت او و ناراحت شدن از او ساده تر می شود.

چگونه می توان تعامل مثبت را جایگزین اختلافات شویی و تعاملات منفی نمود؟

ن و مردان موفق در زندگی شویی، به خوبی می دانند که یک زندگی مشترک موفق و رضایت بخش، استوار و شاد، بدون آگاهی و ب مهارت های لازم و به صورت تصادفی، به وجود نمی آید. برای اینکه زندگی مشترک خوب و رضایت بخشی داشته باشیم، برای اینکه بتوانیم رابطه ی شایسته و بهتری با همسرمان برقرار کنیم و زندگی مشترک پربار و غنی داشته باشیم و برای اینکه عادت های منفی و م ب خود را کنار بگذاریم، باید شیوه و ابزارهای مثبت و سازنده را جایگزین آنها کنیم:

**در برخورد با مسائل و مشکلات زندگی، به جای واکنش و ع العمل، کنش و عمل مثبت و سازنده از خود نشان دهیم. به جای استفاده از الگوهای منفی حاکم بر فرهنگ جامعه، با تفکر و خلاقیت، به مسائل، پاسخ نو دهیم و عاشق کارهای جدید باشیم.

در زندگی مشترک تان دوست دارید چه اتفاقاتی بیفتد؟ هدف های خود را بنویسید و آنها را تصویرسازی کنید. کارهای مهم را در گروه (1)، کارهای متوسط را در گروه (2) و کارهای کم اهمیت را در گروه (3) قرار دهید. مهم ترین کارها را اول انجام دهید. اولویت کارهای خود را با اولویت های همسرتان مقایسه کرده و بشناسید و نقاط مشترک و تفاوت ها را معلوم سازید و تفاوت ها را کاهش دهید. برای رسیدن به هدف های تان، برنامه ریزی کنید. هدف های خود را مدام مرور کرده و زمان رسیدن به آنها را مشخص سازید. مهارت های جدید و لازم برای داشتن زندگی خوب را یاد بگیرید. مسوولیت پذیر و انعطاف پذیر باشید. سعی کنید با همکاری و همیاری و با شاد و دلگرمی دادن به خود و همسرتان، در شاد و آرام ساختن زندگی مشترک تان سهیم باشید.

**هر روز از خود بپرسید چه کار کنم که خود و همسرم را شاد و شادتر کنیم؟ وظایف خود را با لذت و عاشقانه انجام دهید و از موفقیت های کوچک نیز لذت ببرید. سعی کنید به طور حتم برای با هم بودن، وقت بگذارید چرا که در شاد زندگی مشترک، بسیار اثرگذار است.

برای اینکه زندگی مشترک بهتر و پربارتری از تجربه نماییم، باید توجه کنیم که برای زن و شوهر، بسیار اهمیت دارد که هر روز، چند دقیقه به مبادله ی احساسات خود با دیگری بپردازند. احساسات را به هم انتقال دادن، درک شما را از همسرتان بیشتر می کنند و می توانید یکدیگر را بهتر بشناسید و همدیگر را بهتر قبول داشته باشید.

باید بدانیم با خودآگاهی و مدیریت بر ذهن خویشتن است که می توان فرمان زندگی خود را در دست گرفت. با دیگر آگاهی است که می توان بر حال و احوال و احساسات عمیق همسرتان اطلاع دقیقی پیدا کنید، او را بهتر بشناسید، به موقع او را تحسین و تایید و حمایت کنید و یاد بگیرید به جای واکنش های منفی، کنش و عمل های مثبت از خود نشان دهید.

باید بدانیم که:

در زندگی مشترک، ب آگاهی و مهارت های لازم، وقت گذاشتن برای همسر، با هم بودن، سعی در شناخت نیازها و رفع نیازهای همدیگر، تعهد داشتن و تلاش هریک از زوج ها نسبت به ایجاد یک رابطه ی شویی مطلوب، پذیرش مسوولیت ها و انعطاف پذیری های به موقع و ... همگی در ایجاد زندگی مشترک خوب و رضایت بخش، موثر هستند. اگر هر یک از زوج ها، هدف های خود را تعیین کنند و به آرامی و صادقانه با همسر در میان بگذارند و بپذیرند که زندگی مشترک خوب، با خود او شروع می شود و هر یک از زوج ها بدانند که در ساختن رابطه ی بهتر در زندگی مشترک، نقش مثبت و سازنده ای بر عهده دارند، می توانند با مهر و محبت، همسر خود را تحت تاثیر مثبت قرار دهند و به عنوان پاداش رفتار درست خود، زندگی مشترک پرباری را تجربه نمای

عنوان وبلاگ : کلینیک مددکاری کیوان
منبع :
برچسب ها : مهارت های لازم زن و شوهری - زندگی ,مشترک ,مثبت ,دهید ,کارهای ,می شود ,زندگی مشترک ,برای اینکه ,انجام دهید ,زندگی مشترک، ,باید بدانیم ,اینکه زندگی مشترک ,برای اینکه زندگی

دستورالعمل مددکاری بیمارستان

بیماران از دو طریق وارد بیمارستان می شوند:
1- بیماران اورژانسی که از طریق پذیرش اورژانس، پذیرش می شوند
2- بیماران از طریق مراجعه به درمانگاهها و پذیرش اصلی ( بیماران الکتیو )
1- بیمارانی که از طریق اورژانس پذیرش می شوند 2 دسته می باشند
1- بیماران تصادفی
2- بیماران غیر تصادفی ( کاهش سطح هوشیاری، سقوط از ارتفاع، نزاع )
1- بیماران تصادفی : که بر اثر تصادف و از طریق اورژانس 115 به بیمارستان منتقل می شوند که پس از معالجه بیمار در صورتیکه از همان طریق اورژانس ترخیص گردید صورت جلسه تصادفی به همراه بیمار داده می شود تا توسط کلانتری مربوطه مهر و امضا گردد و از همراه کپی کارت ملی و یا شناسنامه بیمار اخذ و بیمار مرخص می گردد و سپس پرونده ها به مددکاری ارسال می شوند که مدارک فوق همراه با صورتحساب پرونده و فتوکپی کارت اورژانس / فتوکپی برگه پذیرش / فتوکپی اورژانس 115 ) ضمیمه می شوند و سپس در 2 لیست جداگانه الف ) تامین هزینه های درمانی مصدومین ناشی از ترافیک ب) فرم آمار مصدومین ناشی از حوادث ترافیکی منظور گردیده و به حسابداری ارجاع تا به معاونت درمان ارسال و مبالغ آن اخذ شود.
2- بیماران غیر تصادفی اورژانس که فاقد بیمه می باشد و اقامت آنها بیشتر از 6 ساعت باشد و موارد جزء تعهد بیمه باشد به همراه بیمار فرم برگه خدمات درمانی داده می شود که به همراه شناسنامه/ کارت ملی/ گواهینامه/ کارت پایان خدمت/ جهت بیمه شد به اداره کل خدمات درمانی فرستاده می شوند.
در صورتیکه بیماران از طریق اورژانس به بخش منتقل گردند هر روز توسط پذیرش در کامپیوتر درج و توسط مددکاری پیگیری می شود و مددکار طی بازدید روزانه از بخشها بیماران فاقد بیمه را شناسایی و همراه آنها را جهت بیمه نمودن بیمار خود به مددکاری معرفی و یا گرفتن برگه خدمات درمانی و مراجعه به اداره کل بیمه خدمات درمانی و شعب آنها هزینه کمتری را متحمل شوند.
ودر صورتیکه بیماران بستری در بخشها تصادفی باشد نیز به آنها جهت دریافت فرم صورتجلسه تصادفی برای تایید کلانتری اعلام می شوند و در صورت عدم تایید کلانتری فرم گواهی تصادفی اورژانس 115 به آنها داده می شود و پس از تایید در روز ترخیص مدارک را همراه پرونده از ترخیص به مددکاری آورده و از همراه بیمار مدارک مورد نیاز که ( شامل کپی کارت اورژانس، برگه پذیرش اورژانس، برگه خدمات 115 خلاصه پرونده، تاییدیه کلانتری، فتوکپی کارت ملی یا شناسنامه بیمار و صورت حساب ) دریافت و پرونده پس از درج فرم تضمین هزینه مددکاری و امضاؤ توسط ریاست بیمارستان مجددا به ترخیص عودت داده شد و ثبت می گردد و رسید مربوطه گرفته می شود.
صورت حساب ها در آ هر ماه در 2 لیست جداگانه ( 1- فرم تضمین هزینه بیماران تصادفی و آمار بیماران تصادفی ) درج و همراه صورت حساب ها به حسابداری تحویل می گردد تا مبالغ آن از معاونت درمان اخذ گردد.
2- بیماران الکتیو بیمارانی که از طریق درمانگاهها پذیرش داده می شوند در صورت داشتن دفترچه بیمه بستری می شوند و درز صورتیکه بیمه نداشته باشند به مددکاری معرفی می شوند و مددکاری مبلغی به عنوان پیش پرداخت از بیمار اخذ و سپس برگه معرفی به بیمه خدمات درمانی به بیمار داده می شود تا بیمه شود.
در مورد بیماران پناهنده در صورتی که دارای کارت اقامت دائمی یاتردد باشند جهت کمک هزینه درمانی به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد معرفی می گردند که فرم واحد ارجاع پزشکی کمیساریای سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ارسالی از آن سازمان توسط پزشک مربوطه تکمیل و به همراه صورتحساب و مکاتبه مددکاری به آن سازمان ارسال و پس از دریافت پاسخ ( صدور معرفینامه ) سازمان ملل متحد که تقبل هزینه در آن درج گردیده کپی در پرونده بیمار بایگانی و اصل آن به حسابداری تحویل می گردد.
- بیماران خاص ( هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی ) به اداره امور بیماران خاص جهت بیمه شدن به صورت رایگان و یا مساعدت در پرداخت هزینه درمان و دارو معرفی می گردند
- در صورت نیاز به بازدید از منزل و یا محل کار بیمارانی که دارای شرایط خاص باشند ( داخل و خارج شهر ) مددکار اجتماعی با استفاده از وسیله نقلیه بیمارستان به آدرس مورد نظر مراجعه و گزارش مربوطه در خصوص امکان و نحوه کمک به بیمار را تهیه و تنظیم می نماید.
- بیمارانی که قادر به پرداخت نمی باشند توسط مددکاری فرم تضمین هزینه بر روی پرونده آنها درج و یا خانواده و یا خود بیمار مصاحبه می شوند و مبلغی تخفیف در نظر گرفته می شود و سپس به تایید ریاست بیمارستان می رسد صورتحساب بیمار با فرم تضمین هزینه مددکاری هر سه ماه یکبار در فرم تخفیف فرانشیز بیماران بی بضاعت لیست گردیده و به حسابداری تحویل تا مبالغی از معاونت درمان اخذ گردد.
- بیمارانی که در طی اقامت در بیمارستان همراهی ندارند و یا از نظر مالی منی توانند بعضی از آزمایشها یا ct اسکنهای خارج از بیمارستان را انجام دهند پس از تحقیق و مصاحبه با بیمار مبلغی از گردان بیمارستان به مسئول بخش داده می شود تا لیست گردیده به حسابداری تحویل و مجددا بعدی به مددکاری داده شود.
- لباسهایی است که بعضی از افراد به مددکاری می آورند تا در موقع ترخیص بیمارانی که همراه ندارند و یا لباس ندارند به آنها داده شود تا با لباس بیمارستان ترخیص نگردند.
بیمارانی که فاقد همراه می باشند و خانواده ندارند :
پیگیری ترخیص بیمارانی که خانواده نداشته و یا خانواده جهت ترخیص مراجعه نمی نمایند که در بعضی موارد مددکار اجتماعی به همراه بیماربر و آمبولانس جهت شناسایی محل س ت و تحویل بیمار به خانواده اقدام می نماید.
و مواقعی که هیچ همراه و یا آدرس مشخصی ندارد مددکاری با پیگیری و نوشتن نامه به اداره س رستی و اخذ نامه و هماهنگی با بهزیستی و داشتن شرایط ( الف – نداشتن خانواده و تایید نامه س رستی و داشتن سن بالای 60 سال و ب – گواهی صحت سلامت از پزشک مذکور ) به بهزیستی اعلام و توسط پزشک بهزیستی ویزیت و گرفتن تاییدیه به یکی از مراکز بهزیستی مانند ( کهریزک، هاشمی نژاد، ریحانه، .... ) معرفی می گردد و سپس بیمار بوسیله آمبولانس و مددکاری به مرکز

مربوطه برده و تحویل می گردد.
بیماران کنار خیابانی:
بیماران کنار خیابانی که مکان مشخصی ندارند در موقع ترخیص با 137 شهرداری و گرمخانه های آن در فصل زمستان تماس گرفته شده و در صورتیکه بیمار مشکل جدی نداشته باشد توسط این نهادها از بیمارستان به گرم خانه ها منتقل می شوند.
پس از بررسی وضعیت اقتصادی – اجتماعی – خانوادگی بیمار توسط مددکار اجتماعی چنانچه بیمار قادر به پرداخت هزینه درمانی در زمان ترخیص نبوده گزارش مددکاری تهیه و مکاتبات لازم با سازمانها و موسسات مربوطه جهت دریافت کمک انجام شده تا در روز ترخیص بیمار به موقع مرخص شده و تخت بیمارستان نگردیده و هزینه افزایش نیابد.
یاد آوری : تعیین میزان تخفیف به مددجو براساس شرایط بیمار و با تشخیص مددکار اجتماعی انجام می پذیرد.
در مدت اقامت بیمار در بیمارستان حدالامکان سعی در بیمه نمودن بیمار می شود حتی بیماران فاقد همراه در صورت داشتن شناسنامه توسط مددکاری از طریق پیک و یا مددکار اجتماعی به اداره کل خدمات درمانی معرفی و فرم بیمه دریافت می شود تا در روز تسویه حساب حداقل ممکن بتواند با مراجعه به افراد خیر و یا استفاده از ماده 129086 ترخیص شود.
درصورتیکه بیمار نیاز به وسایلی از قبیل عصا، واکر داشته باشد و توان مالی تامین آن را نداشته باشد.
مددکاری با مصاحبه و تحقیق و بررسی های لازم از تنخواه گردان مددکاری جهت تهیه اینگونه لوازم استفاده می کند و بیماران تصادفی که کل هزینه آنها رایگان می باشد کلیه وسایل در اختیار آنها قرار می گیرد.
بیمارانی که کارت کمیته امداد دارند توسط مددکاری بستری می شوند و گواهی بستری از پزشک معلج اخذ گردیده و همراه کارت کمیته به کمیته امداد فرستاده می شوند تا معرفینامه گرفته شده و هزینه های آنها رایگان منظور می گردد.
و همچنین بیماران فاقد همراه مددکاری خود کارها را بر عهده گرفته و معرفینامه را تهیه می کند و بیمارانی که قادر به پرداخت هزینه داروخانه نمی باشند نیز یک صورتحساب با هزینه داروخانه به انضمام نامه مددکاری جهت کمیته امداد ارسال و معمولا هزینه های سنگین را مساعدت می نمایند.
ساعات کار مددکاری :
مددکاری از ساعت 7 صبح تا 5 بعد از ظهر همزمان با ساعت کار ترخیص در بیمارستان حضور دارد و در صورت نیاز نیز از طریق تماس تلفنی با مددکاری مشکل بیمار حل می شود.
مدارک مورد نیاز برای بیماران تصادفی :
1- تایید صورتجلسه تصادفی توسط کلانتری یا گواهی اورژانس 115
2- کپی کارت ملی یا شناسنامه
مدارک مورد نیاز برای بیماران فاقد بیمه :
1- داشتن کارت ملی – شناسنامه – گواهینامه – کارت پایان خدمت – گذرنامه تا در صورت در تعهد بودن بیمه اقدام شود
دستورالعمل بیماران بی بضاعت :
در صورتیکه بیماران بیمه داشته باشند فرانشیز آنها با توجه به ماده 129086 تخفیف و یا رایگان می شود.

عنوان وبلاگ : کلینیک مددکاری کیوان
منبع :
برچسب ها : دستورالعمل مددکاری بیمارستان - بیماران ,بیمار ,مددکاری ,بیمه ,هزینه ,شوند ,خدمات درمانی ,مددکار اجتماعی ,بیماران تصادفی ,حسابداری تحویل ,توسط مددکاری ,تضمین هزینه مددکاری ,بی

ترس های متداول در ک ن و راههای درمان آن

ترس طبیعی یا به طور مختصر «ترس» به واکنشی گفته می شود که در موقعیت هایی نشان داده می شود که برای بیشتر افراد، ترسناک تلقی می شود. مثلا ترسیدن هنگام گذشتن از پرتگاهی در ارتفاعات کوهستان یا ترس از صدای مهیب انفجار در آشپزخانه. اما ترس مرضی یا فوبیا نوع خاصی از ترس است که در درجه اول افراطی، غیر منطقی و ناموجه است. اگر فوبیا از یک چیز خاص (مثلا آمپول)، از حیوانی خاص (مثل گربه) یا موقعیتی خاص (مثلا پرواز با هواپیما) باشد به آن فوبیای خاص می گویند و اگر ترس از موقعیت های اجتماعی (مثل سخنرانی) باشد به آن فوبیای اجتماعی گفته می شود.

این تقسیم بندی ها را می شود برای بزرگسالان به راحتی به کار برد اما در ک ن به چند دلیل، جدا ترس های طبیعی از فوبیا سخت است. در درجه اول نشانه های ترس در ک ن با بزرگسالان فرق می کند. یعنی ممکن است کودک به جای این که مثل بزرگسالان از موقعیتی وحشت زده شود، ح قهر به خود بگیرد یا خودش را به بزرگسالان بچسباند. حتی ممکن است کودک، ترس خودش را پشت نشانه های افسردگی و خشم پنهان کند. ضمن این که برخلاف بزرگسال ها که می دانند ترسشان افراطی و غیر منطقی است ک ن آن قدر رشد نکرده اند که تفاوت ترس های طبیعی و غیر طبیعی را بدانند.


چه ترسی؟ چه سنی؟
بعضی از ترس ها برای بعضی از سنین طبیعی تر است اما کلا هیچ ترسی – حتی اگر طبیعی باشد- نباید بیش از دو سال طول بکشد. یعنی طول کشیدن بیش از این حد، نشانه مشکل و نیازمند توجه یا حتی درمان بالینی است.


ویژگی های ترس در ک ن
* برخی از ترس ها در ک ن ریشه فطری دارد(ترس از صداهای مهیب) و برخی دیگر از همان ماه های اول و به صورت اکتس در کودک شکل می گیرد(ترس از حیوانات مثل سوسک و گربه) و والدین برای جلوگیری از ترسو شدن ک ن باید خود الگوی شجاعت باشند.

* ترس ک ن ممکن است ثبات و دوام نداشته باشد، زود پدید آید و زود هم از بین برود.

* گاهی ترس ک ن مبتنی بر واقعیت نیست یعنی از چیزی می ترسند که بی خطر است.
روش های درمان ترس ک ن

با توجه به نوع ترس در کودک، روش های درمانی متفاوتی ارائه می شود. این روشها عبارتند از:

* از بین بردن موقعیت ترس آور: یکی از راه های درمان ترس کودک، دور وی از شرایط و موقعیت ترس آور است، مثلا محیط تاریک.

* تلقین در تقویت روحی: یکی از روش های مۆثر، تلقین شجاعت به کودک است، چرا که گاهی ترس، ناشی از عدم اعتماد به نفس و احساس بی کفایتی است و در صورتی که کودک اعتماد به نفس یابد، می تواند به عنوان فردی شجاع بر ترس خود غلبه کند.

* ارائه الگو: یکی از راه های درمان، ارائه الگوی مناسب و شجاع برای کودک ترسو است. این الگو باید بدون نقص و قابل لمس و به دور از مقایسه کودک با او باشد که البته الگوهای مناسب را بهتر است از میان کتاب ها انتخاب کرد.

* درمان های پزشکی: گاهی کودک از نظر جسمی دچار ضعف های بدنی شده است و این ضعف زمینه را برای ترس ایجاد کرده است. اختلالات غدد و ترشحات اضافی ممکن است با تأثیر بر سیستم بدن سبب مشکلات و اختلالاتی چون ترس در ک ن شوند.

راه های کمک به ک ن در مقابله با ترس
والدین می توانند به فرزندانشان کمک کنند تا با تقویت حس اعتماد به نفس و ب مهارتهای لازم با ترس های خود مقابله کنند. در این قسمت می خواهیم شما را با راه های کمک به فرزندانتان برای مقابله با ترسها و اضطرابهای خود آشنا کنیم:

* تشخیص دهید که این ترس واقعی است. هرچند که به نظر شما مسئله ای بسیار کوچک و پیش پا افتاده باشد، برای فرزندتان حقیقت دارد و باعث اضطراب و ترس او می شود. صحبت درمورد آن ترس بسیار کمک کننده است، کلمات گاهی قادرند احساسات منفی را از چیزی بیرون بکشند. اگر درمورد ترسها صحبت کنید، قدرت آنها کمتر خواهد شد.

* هیچوقت با کوچک و ناچیز آن مورد، سعی نکنید کودکتان را وادار به مقابله با آن کنید. گفتن "مس ه بازی در نیار! هیچ دیوی تو کمد تو قایم نشده!" ممکن است باعث شود فرزندتان بتواند بخوابد، اما ترس را از بین نخواهد برد.

* اسباب ترس را برای فرزندانتان فراهم نکنید. اگر میدانید فرزندتان از سگها خوشش نمی آید، طوری از خیابان رد نشوید که با آن سگ روبه رو نشوید. اینکار فقط باعث می شود که فرزندتان یقین کند که سگها موجوداتی ترسناک و وحشت آور هستند. در اینگونه مواقع فقط باید با مراقبت و توجه با کودکتان رفتار کنید تا بتواند با آن موقعیت ترس آور روبه رو شود.

* به فرزندتان یاد بدهید که چطور میزان یک ترس را اندازه گیری کند. اگر کودک بتواند شدت یک ترس را با میزان 1 تا 10 بسنجد، ممکن است بتواند به ترس با شدت کمتری نسبت به قبل نگاه کند.

* تکنیک های کنار آمدن و برخورد با ترسها را به ک نتان بیاموزید. می توانید این تکنیک ها را امتحان کنید: خودتان را "صاحب خانه" به کودک معرفی کنید، و این باعث خواهد شد که کودک نسبت به شیء ترسناک جرات و جسارت بیشتری پیدا کند و برای فرار از آن به شما پناه بیاورد. به فرزندانتان یاد بدهید که در چنین مواقعی به خود بگویند، "من می توانم.." یا "هیچی نیست، می تونم با اون کنار بیام...". تکنیک های تمدد اعصاب نیز کمک کننده هستند، مثل تجسم فکری (تصور غوطه خوردن روی ابرها یا دراز کشیدن لب ساحل دریا) و تنفس عمیق.

* صبور باشید

* سعی کنید در کودکتان حس استقلال به وجود بیاورید. خیلی سخت است، به خصوص برای شمایی که کودکتان به شما وابسته است و خودتان هم به کودکتان وابسته اید.

* یکی از بهترین راه های انتقال غیر مستقیم سخنتان به کودکتان «بازی » است. شما می توانید در زمینه های ترس کودکتان با وی همبازی شده و واکنش های کودکتان را ببینید و اگر لازم بود اصلاحش کنید.

* کودکتان را با دیگران مقایسه نکنید. این کار باعث می شود نه تنها ترس کودکتان را درست نکنید بلکه با مقایسه او با همسالانش، عزت نفسش را هم لگدمال می کنید.

* اصرار نکنید. هر چه بیشتر کودکتان را مجبور به مواجهه با ترسش کنید و بیشتر از زور استفاده کنید، هراسش بیشتر می شود. سعی کنید کاری کنید که کودک کم کم به ترس خود خو بگیرد.

راه برطرف ترسها , مقابله با آنهاست. با استفاده از پیشنهاداتی که در این مقاله ارائه شد، می توانید به فرزندتان کمک کنید تا بهتر با موقعیت های زندگی کنار بیایند.

عنوان وبلاگ : کلینیک مددکاری کیوان
منبع :
برچسب ها : ترس های متداول در ک ن و راههای درمان آن - کودک ,کودکتان ,ک ن ,می شود ,فرزندتان ,ممکن ,موقعیت ترس آور ,ترس های طبیعی ,گفته می شود

علائم بیماری دیابت در ک ن

دیابت نوع 2 یک بیماری تدریجی است و وقتی لوزالمعده، نتواند انسولین کافی ترشح کند یا بافتهای بدن، نتوانند از این انسولین تولید شده، درست استفاده کنند، بروز پیدا می کند.


انسولین نوعی هورمون است که به سلولهای بدن ، کمک می کند تا انرژی مورد نیاز خود را از قند (گلوکز) تهیه نماید. همچنین باعث می شود قند اضافی ، در سلول های ماهیچه ، چربی و یا کبد ، ذخیره گردد.


بدون وجود انسولین، قند در خون باقی می ماند و نمی تواند وارد سلول ها شود و نقش خود را در بدن به خوبی بازی کند و این امر موجب بالا رفتن میزان قند در خون می شود. ی که در اکثر مواقع، قند خونش بسیار بالا باشد، به بیماری دیابت ، مبتلا خواهد شد.

علت بیماری دیابت چیست؟
هنوز برای پزشکان بطور دقیق علت این بیماری مشخص نشده است. متخصصان فاکتورهایی همچون اضافه وزن کودک، نداشتن تحرک کافی و همچنین سابقه بیماری در خانواده را ، از عوامل اصلی می دانند.

همچنین هورمون های جدیدی که در سالهای نوجوانی ، در بدن تولید می شوند، می تواند مصرف صحیح انسولین در بدن را ، تحت تاثیر قرار دهد. به این عارضه مقاومت انسولینی، گفته می شود که در نهایت به بیماری دیابت ، منجر خواهد شد.

علائم بیماری دیابت
اگر علائم دیابت به موقع شناسایی نشده و بیماری تشخیص داده نشود و بچه ها انسولین مورد نیاز را دریافت نکنند، برایشان خطرناک خواهد بود. بنابراین بهتر است نسبت به علائم این بیماری آگاهی های لازم را داشته باشید تا در صورت مشاهده آنها در بچه ها به موقع اقدام شود. حتما می دانید که ژنتیک در ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارد، اما بهتر است نسبت به این شش علامت هوشیارتر باشید.

* بچه ای که بیش از حد احساس تشنگی دارد
البته بچه زیاد شیطنت می کنند و به همین دلیل نیز طبیعی است آب بیشتری مصرف کنند. اما بچه ای که بیش از حد طبیعی دستشویی می رود، بیشتر احساس تشنگی می کند، چون بدن وی نیاز به تامین آب لازم دارد.

متخصصان معتقدند که علاوه بر ادرار بیشتر، تشنه شدن مداوم نیز می تواند جزو علائم ابتلا به دیابت باشد. در واقع یک دور باطل نیز شکل می گیرد. هر چه کودکی زیاد آب بنوشد نیاز به ادرار نیز در وی بیشتر می شود. به عقیده ی محققان مایوکلینیک این چرخه می تواند هشدار دهنده باشد.

* بچه ای که بینایی اش مشکل پیدا می کند
انجمنcanadian diabetes ociation عنوان کرده است که دیابت دلیل اصلی کاهش دید و بیماری های چشمی در ی شمالی است. بیماری دیابت روی شبکیه ی چشم و رگ های خونی تغذیه ی کننده ی این عضو را تحت تاثیر قرار می دهد و در طولانی مدت منجر به از دست دادن بینایی می شود.

به عقیده ی محققان این عارضه ی بیماری دیابت به شیوه های مختلفی خود را نشان می دهد و بر حسب شرایط هر فردی شدت و ضعف دارد، یعنی از تاری دید شروع شده و حتی امکان دارد باعث ن نایی شود. به گفته ی محققان این مشکل حدود 23 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع یک را تهدید می کند.

* بچه ای که زیاد دستشویی می رود
کار ساده ای نیست که متوجه بشوید فرزندتان بیش از حد طبیعی به دستشویی می رود یا نه! اما اگر متوجه شده اید که فرزندتان زیاد به دستشویی می رود و یا مدام شکایت می کند که نیاز به دستشویی دارد بهتر است کمی هشیارتر باشید.

به عقیده ی متخصصان بالا بودن میزان گلوکز یا همان قند در کلیه ها که توسط بدن جذب نمی شوند، باعث افزایش نیاز به دستشویی و دفع ادرار می شوند. در واقع کلیه ها تلاش می کند تا از مازاد قند موجود خلاص شوند، برای همین میزان ادرار بیشتر می شود.

اضافه وزن کودک,بی تحرکی و سابقه بیماری در خانواده، از عوامل اصلی دیابت ک ن است


* بچه ای که لاغر می شود
اگر در خون کودکی به میزان کافی انسولین وجود نداشته باشد، بدن وی شروع به استفاده از دیگر منابع انرژی (علاوه بر قند) می کند. در نتیجه بدن وی چربی و قند بیشتر می سوزاند و این مسئله می تواند منجر به بروز تغییراتی در ظاهر وی شده و کاهش وزن چشمگیری حاصل شود.

به گفته ی محققان زمانی که بدن از چربی ها به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده نکند، اسیدهایی در خون تولید می کند. این پدیده اسیدوکتوز نام دارد و نیاز به دفع سریع دارد. اگر در کودکتان علائمی مانند ح تهوع، خستگی یا دل درد مشاهده می کنید که دلیل موجهی ندارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

* بچه ای که بد اخلاق و بی حوصله می شود
اگر متوجه تغییرات زیادی در خلق و خوی فرزندتان شده اید، کمی هشیارتر باشید. احتمال دارد تغییر خلق و خوی بچه ها و بداخلاقی آنها علامت این باشد که میزان قند خون آنها ثابت نیست.

به عقیده ی محققان میزان قند خون بالا یا پایین می تواند روی ک ن اثرات متفاوتی بذارد. بالا بودن قند خون در ک ن باعث می شود که احساس بیماری و بی حوصلگی داشته باشند و همان ک ن عاقل و خوب همیشگی نباشند.

* بچه ای که ضعف می کند
خستگی غیرقابل توجیه و طولانی مدت در بچه ها می تواند نشان دهنده ی افت قند خون آنها باشد تا جایی که حتی امکان دارد دچار لرزش شوند.

نتایج پژوهشی که در خصوص بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 انجام شده است نشان می دهد افرادی که میزان قند خون شان در طول شب دچار افت می شوند، در طول روز احساس خستگی زیادی دارند. به نظر می رسد که افت قند خون اثرات طولانی مدتی داشته باشد، چون افراد مبتلا در انجام کارهای روزمره نیز دچار خستگی زودهنگامی می شوند.

اما حواستان باشد که نوروپاتی دیابتی یا آسیب دیدن عصب ها به دلیل قند خون بالا نیز یکی دیگر از علائم خستگی در افراد مبتلا به دیابت است. زمانی که قند خون به مدت زیادی بالا باشد، مشکلاتی مانند سوزن سوزن شدن دست و پا، کرختی و همچنین کاهش حجم عضلات و ضعف در اعضای بدن بروز می کند. با این حال این مشکل بیشتر در افراد بزرگسال دیده می شود و با مصرف الکل و عوامل دیگر تشدید می شود.

در هر حال لازم است که هر نوع تغییر غیرعادی در بچه ها جدی گرفته شده و مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد.

چگونه دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود؟
با انجام یک آزمایش خون ساده، این بیماری قابل تشخیص است. پزشکان معمولاً برای تصمیم گیری در خصوص نوع دیابت 1 یا 2، از انواع تخصصی تر آزمایش ها، بهره می برند.

در صورتی که کودک دارای اضافه وزن بوده و تحرک بدنی کمی داشته باشد ، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است. گاهی بطور تصادفی، در ک نی که برای انجام آزمایش خون یا تست ادرار به منظور دیگری به پزشک مراجعه کرده اند، بیماری دیابت نوع 2 ، تشخیص داده می شود.

عنوان وبلاگ : کلینیک مددکاری کیوان
منبع :
برچسب ها : علائم بیماری دیابت در ک ن - بیماری ,دیابت ,تواند ,میزان ,علائم ,انسولین ,بیماری دیابت ,تشخیص داده ,افراد مبتلا ,امکان دارد ,بالا بودن
All rights reserved. © Javane 2017 Run in 0.296 seconds
RSS