گزارش افکارنیوز، مقتدی صدر ائتلاف السائرون پیشتر در اولین توئیت خود پس از پیروزی اعلام کرده بود که با همه لیست ها به جز الفتح وابسته به هادی العامری و ائتلاف « ة قانون» به ریاست نوری مالکی، متحد خواهد شد.


در همین حال به گزارش السومریه نیوز، «محمد جمیل المیاحی»، سخنگوی جریان حکمه به ی عمار حکیم بامداد دیروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که 72 ساعت آینده شاهد تشکیل یک همپیمانی میان این جریان و ائتلاف های «سائرون» به ی «مقتدی صدر»، «فتح» به ی «هادی عامری» و «نصر» به ی «حیدر عبادی» خواهد بود.


این در حالی است که از مجموع 329 کرسی پارلمان آینده عراق ائتلاف سائرون 54 کرسی، ائتلاف فتح 47 کرسی، ائتلاف نصر 42 کرسی و جریان حکمه نیز 19 کرسی در اختیار دارند و در صورت همپیمانی با یکدیگر در مجموع دارای 162 کرسی پارلمان خواهند بود و برای تشکیل ت اکثریت تنها به سه کرسی دیگر نیاز خواهند داشت.


از طرفی، در حالی که ائتلاف صدر پیش از این از «علی داوی» استاندار ۵۳ ساله استان فقیر میسان به عنوان گزینه نخست ی یاد می کرد ، خبرها حاکی از قطعی شدن نخست ی مجدد حیدر العبادی است.


«شیخ صلاح العبیدی» سخنگوی جریان صدر عراق دیروز در گفت وگو با رو مه الأهرام مصر گفت که ائتلاف سائرون به ی مقتدی صدر، هیچ مشکلی با ادامه نخست ی حیدر العبادی نخست کنونی عراق ندارد.


وی افزود:شرط ادامه نخست ی العبادی، تعهد قاطعانه وی به مبارزه با فساد و اتخاذ تصمیماتی قاطعانه علیه فاسدان و ادامه ندادن همان وضعیت قبلی است که عراقی ها در طول چهار سال گذشته با آن مواجه بودند و فاسدان بدون هیچ محاکمه ای رها شدند.


پیش از این گزارش شده بود که «مقتدی صدر» در دیدار اخیر با حیدر العبادی از وی خواسته است که برای تصدی مجدد منصب نخست ی عراق حزب الدعوه ی را ترک کند که با واکنش منفی العبادی روبه رو شده بود.


مقتدی صدر که پیش از این برای تشکیل فرا یون اکثریت به دیدار نخست حیدر العبادی رفته بود، دیروز در بغداد میزبان هادی العامری رئیس سازمان بدر و رئیس لیست الفتح بود.


صدر در این دیدار بر تشکیل « ت پدرانه» برای ارائه خدمات به ملت عراق سخن گفت. العامری نیز گفت که «ما به دنبال عبور از طایفه گرایی و تشکیل بزرگ ترین فرا یون ملی شامل تمامی فرا یون ها برای حل مشکلات کشور هستیم.» همزمان با خبر دیدار صدر با هادی عامری، نشانه ها از به حاشیه رفتن ائتلاف نوری المالکی است. در همین حال، یک مقام عضو ائتلاف الفتح بدون این که نامش فاش شود اظهار کرد «این که گفته شده ائتلافی بین چهار لیست طی ۷۲ ساعت آینده اعلام خواهد شد، صحت ندارد. آن چه گفته شده ائتلافی با حضور سائرون، الفتح، الحکمه و النصر ظرف ۷۲ ساعت اعلام می شود، صحت ندارد و همه متفق القول هستند که هیچ جناحی در حاشیه گذاشته نشود و از سهمیه بندی و طایفه گرایی عبور کنیم.»