به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، رحب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ضمن متهم کشور های دارنده تسلیحات هسته ای به تهدید جهان از به خاطر وج از شدیدا انتقاد کرد.

به گزارش رویترز، اردوغان با بیان تعداد تقریبی کلا های هسته ای در سرتاسر جهان که اغلب آن ها در اختیار و روسیه است گفت: آن هایی که بیش از ۱۵۰۰ کلا در اختیار دارند کل جهان را تهدید میکنند نه کشور هایی که مثل ایران. 

وی با اشاره به ایران افزود؛ چه کشور هایی با کلا های که دارند کل دنیا را در خطر داده اند؟ 

اردوغان که در یک مراسم افطار به مناسبت ماه مبارک رمضان صحبت میکرد با اشاره به نابودی سلاح های هسته ای در خاورمیانه از به عنوان تنها دارنده کلا هسته ای در منطقه یاد کرد و از آن انتقاد کرد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه اظهارات خود افزود؛ ترکیه مشتعل دوباره مسائل از جمله توافق هسته ای ایران، که درحال فروکش بحران بود، را نمی پذیرد. وی با اشاره به وج واشنگتن از گفت که آنکارا وفاداری دیگر امضا کنندگان این توافق را بسیار مثبت تلقی می کند. 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری روز ۱۸ اردیبهشت با زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی در به صورت یک طرفه از آن خارج شد و اکنون تلاش می کند مذاکرات تازه ای را با ایران کلید بزند.

مایک پامپئو خارجه این کشور دوشنبه شب در یک سخنرانی شروط ۱۲ گانه ای را برای توافق به ایران لیست کرد که با واکنش تند مقامات ایرانی مواجه شد.

وزارت خارجه ایران در بیانیه ای در واکنش به اظهارات سخیف خارجه اعلام کرد که این کشور حق ندارد برای سیاست های ایران در منطقه تعیین تکلیف کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است؛ سخنان پامپئو یک بار دیگر فقر اطلاعاتی، ضعف بینشی، عقب ماندگی تحلیلی، و سردرگمی روند های تصمیم سازی و تصمیم گیری در ایالات متحده را به نمایش گذارد و نشان داد جریانات تندرو و جنگ طلب در نه تاریخ میدانند و نه قادرند از آن درس بگیرند.