image result for ‫کودک آزاری چیست‬‎

کودک آزاری چیست ؟

آزار ک ن می تواند جسمی، عاطفی، لفظی و یا باشد. حتی نادیده انگاشتن و توجه ن به ک ن نیز می تواند به نوعی در رده این اختلال قرار گیرد.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  این آزارها می تواند صدمه ای جدی به ک ن وارد کند و یا حتی باعث مرگشان شود.پژوهش ها نشان می دهد از هر 4 دختر و هر 8 پسر، یک نفر از آنها در سنین قبل از 18 سالگی مورد آزار قرار می گیرند.

همچنین سالانه یک کودک از هر 20 کودک، از نظر جسمی صدمه می بیند.آزارهای جسمی ک ن شامل مواردی چون، سوزاندن، کتک زدن و ش تن استخوان هاست. آزارهای ، لمس بدن ک ن به صورتی ناشایست را شامل می شود.

غفلت و بی توجهی می تواند مواردی چون خودداری از غذا دادن به ک ن، پوشانیدن لباس، تهیه س ناه و سایر نیازهای اساسی را شامل شود. نادیده انگاری عاطفی شامل مواردی چون، خودداری از ابراز عشق و محبت، راحتی و توجه است.

بی توجهی از لحاظ سلامت و بهداشت هنگامی روی می دهد که از مراقبت های پزشکی برای ک ن خودداری شود.

کودک آزاری دارای گستره وسیعی است و ممکن است در هر فرهنگ و اجتماعی که دارای ارزش های اخلاقی خاص خود هستند، اتفاق بیفتد.

به چه رفتارهایی کودک آزاری می گوییم ؟

ک ن به علت ویژگی هایی که از نظر سنی دارند ، بسیار آسیب پذیرند و نیار به حمایت و مراقبت ما دارند . اما گاهی بزرگسالان ، به دلایل مختلف ، به جای حمایت و مواظبت از ک ن آنان را مورد آزار قرار می دهند .

کودک آزاری شامل رفتارهایی است که توسط افراد دیگر ، خصوصا ً بزرگسالان ، نسبت به ک ن انجام می گیرد و به نوعی به سلامت جسمی و روانی آنان آسیب می رساند . رفتارهایی که به صورت تصادفی انجام می شوند کودک آزاری به حساب نمی آیند ، مانند این که کودکی به علت تصادف با اتومبیل دچار نقص جسمی شود .

کودک آزاری چگونه صورت می گیرد ؟

ک ن به صورت های مختلف مورد آزار قرار می گیرند :

کودک آزاری جسمی

یعنی رفتارهایی که به جسم کودک صدمه می زند ، مانند کتک زدن ، سوزاندن ، مجروح ، ش تن و …

image result for ‫کودک آزاری چیست‬‎

کودک آزاری روانی

شامل رفتارهایی است که به سلامت روانی کودک آسیب می رساند: توهین ، ترساندن ، تحقیر ، تبعیض و …

بی توجهی و غفلت

یعنی توجه ن به نیازهای اساسی ک ن مانند تغذیه ، بهداشت ، پوشاک ، آموزش و … در حدی که به سلامت جسمی و روانی آنان آسیب برسد .

سوء استفاده

یعنی استفاده از ک ن در ارتباط با ، واداشتن آن ها به کارهای دشوار ، سوء استفاده به صورت های مخلتف و …

چرا ک ن مورد آزار قرار می گیرند ؟

1)ناآگاهی والدین : گاهی والدین یا افراد دیگر که به ک ن آزار می رسانند ، نمی دانند که رفتار آن ها کودک آزار است ، مانند انی که ک ن را تنبیه بدنی می کنند ، مورد تحقیر و توهین قرار می دهند ، به نیازهای اساسی آن ها توجهی ندارند و این رفتارهای را عادی و معمولی می دانند .

2)مشکلات اقتصادی : فقر سبب می شود که ک ن از دسترسی به نیازهای اساسی مانند تغذیه و … محروم شوند یا والیدن به علت فشارهای مالی با رفتارهایی مانند پرخاشگری ، خشونت ، بی توجهی و … ک ن را مورد آزار قرار می دهند.

3)اعتیاد : اعتیاد به علت خصوصیاتی که در افراد ایجاد می کند ، مانند پرخاشگری ، بی مسئولیتی ، کاهش عواطف و … سبب می شود که ک ن مورد آزار ، به ویژه از نوع سوء استفاده ، قرار گیرند .

4)بیماری های روانی : در صورتی که والدین به بیمارهای روانی مبتلا باشند ، با رفتارهایی مانند تندخویی ، خشونت ، ناسازگاری ، بی توجهی و … که ناشی از بیماری روانی آن هاست ، سبب آزار ک ن می شوند .

5)مشکلات خانوادگی : مشاجرات شدید و طولانی والدین ، جمعیت زیاد خانواده ها ، شیوه های تربیتی نامناسب ، در برخی موارد وجود ناپدری و نامادری و … سبب می شود که ک ن مورد آزار قرار گیرند ، تا حدی که مشکلات خانوادگی یکی از دلایل کودک آزاری به شمار می رود .

image result for ‫کودک آزاری چیست‬‎

6)مشکلات ک ن : ک نی که مشکلات نسبتاً پایدار و شدید دارند بیش تر از سایر ک ن مورد آزار قرار می گیرند ، به عنوان مثال ، ک نی که به بیمارهای جسمی مزمن و طولانی مدت یا مشکلات رفتاری ، پرخاشگری بیقراری ، بیش فعالی ، اضطراب ، شب ادراری و … دچارند ، به علت مشکلاتی که برای بزرگسالان ایجاد می کنند و نیز به سبب ناآگاهی والدین از این مشکلات ، اغلب مورد آزار جسمی و روانی قرار می گیرند .

7)مشکلات مدرسه : مشکلاتی که در مدرسه برای دانش آموزان ایجاد می شود ، مانند انتظار بیش از حد ، ندیدن تفاوت ها ، ایجاد اضطراب ، ترس و رقابت های شدید ، تبعیض ، تنبیه بدنی ، تحقیر و توهین و … سبب آزارهای جسمی و روانی ک ن می شوند .

چگونه می توانیم کودک آزاری را کاهش دهیم ؟

1) ک ن را بیش تر و بهتر بشناسیم :

شناخت ک ن و نیازهای آنان سبب می شود که رفتار بهتری با آن ها داشته باشیم . برای این کار می توانیم از روش های مختلف مانند خواندن کتاب های مناسب ، شرکت در کلاس های آموزشی ، م کرن با افراد آگاه و … استفا ه کنیم .

2) علت کودک آزاری را بشناسیم :

کودک آزاری مانند هر رفتار دیگری علتی دارد . سعی کنیم علت آن را پیدا کنیم و با برطرف آن ، کودک آزاری را کاهش دهیم . ممکن است برخی از مشکلات را نتوانیم از بین ببریم ، در آن صورت پذیرش آن بهتر از آزار دادن ک ن است .

3) از دیگران کمک بگیریم :

کمک گرفتن و م نشانه هشیاری و آگاهی است ، نه ناتوانی . برای کاهش مشکلات خود می توانیم از مراکز مشاوره حضوری و تلفنی ، سازمان های غیر تی ، افراد آگاه و … کمک بگیریم .

4) آرامش خود را حفظ کنیم :

زندگی همیشه با مشکلات همراه است ، سعی کنیم خشم خود را کنترل کنیم و برای مشکلات چاره جویی نماییم . بسیاری از کودک آزاری ها در شرایطی انجام می گیرد که والدین قادر به کنترل خشم خود نیستند. کنترل خشم آموختنی است و می توانیم با تمرین بر خشم خود غلبه کنیم .

کودک آزاری چه زیان هایی برای ک ن دارد ؟

کودکی ، دوران رشد و شکل گیری شخصیت است . انواع کودک آزاری در این سال های حساس و مهم ، به رشد و سلامت ک ن آسیب های جدی می رساند . ک ن آزار دیده در همه جنبه های رشد ، مانند رشد جسمی ، ذهنی ، روانی و اجتماعی با مشکلات و نارسایی های فراوان روبه رو خواهند شد . بررسی های انجام شده نشان می دهد بسیاری از ک نی که در دوران کودکی قربانی آزار و بدرفتاری بوده اند ، در بزرگسالی خود به آزار ک ن پرداخته اند و این بزرگ ترین زیان کودک آزاری است که سبب تداوم آن می شود .

چگونه می توانیم از کودک آزاری پیشگیری کنیم ؟

پیشگیری همیشه بهتر ، آسان تر و سریع تر از درمان است .

برای پیشگیری از کودک آزاری می توانیم از راه کارهای زیر استفاده کنیم :

1)دقت در ازدواج و تشکیل خانواده ، خودداری از ازدواج های تحمیلی ، ناشناخته ؛ شتاب زده و ازدواج در سنین پایین .

2)توجه به تنظیم خانواده و شمار مناسب فرزندان .

3)افزایش آگاهی خود در زمینه پرورش فرزندان و شیوه های مناسب رفتار با آنان.

4)پذیرش مسئولیت ها و انجام وظایف خود به عنوان پدر ، مادر ؛ معلم ، س رست و … نسبت به ک ن .

5)آشنایی با حقوق و نیازهای اساسی ک ن .

6)توجه به سلامت جسمی و روانی خود و کاهش فشارهای عصبی و مشکلات رفتاری خود که سبب کودک آزاری می شود .

7)تقویت روحیه کمک ، هنگام برخورد با مشکلات ، و آشنایی با مراکز حمایتی ، مشاوره و امداد در مورد ک ن و خانواده ها .

نشانه ها

ک نی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند از شکایت و بیان آن، می ترسند. آنها از این می ترسند که مورد سرزنش قرار بگیرند و یا این که بزرگترها، حرفهایشان را باور نکنند. والدین اغلب نشانه های کودک آزاری را نمی شناسند زیرا نمی خواهند با واقعیت روبه رو شوند.

ک نی که آزرده شده اند، باید هر چه سریع تر تحت درمان و پشتیبانی خاص قرار گیرند. هر قدر آزار ک ن طولانی تر باشد، احتمال بهبود کامل آنها کمتر خواهد بود.مراقب تغییرات جسمی و یا رفتاری کودک باشید، هر چند توضیحی در مورد آن ندهند.

 اگر دلیل خاصی مبنی بر مورد آزار قرارگرفتن کودک خود ندارید، انجام آزمایشات مربوطه را ضروری بدانید. ممکن است کودک شما ترسیده باشد. به تغییرات و نشانه های زیر توجه کنید:

– نشانه های آزار جسمی:

هر گونه جراحت (کوفتگی و کبودی پوست، سوختگی، ش تگی، هر گونه جراحت مربوط به سر و شکم) که کودک در مورد آن توضیحی نمی دهد.

– بعضی از نشانه های آزار :

 رفتارهای ناشی از ترس (کابوس، افسردگی، ترس های غیرمعمول، تلاش برای فرار ) دردهای شکمی، شب ادراری، خونریزی.

– نشانه های آزار عاطفی:

تغییر ناگهانی در سطح اعتماد به نفس، معده درد و یا سردرد هایی بدون علت مشخص پزشکی، ترس های غیرنرمال، افزایش کابوس ها و تلاش برای فرار.

– نشانه های بی توجهی عاطفی و غفلت از ک ن:

 به دست آوردن وزن به صورت بسیار ناموفق به خصوص در نوزادان، اشتهای سیری ناپذیر برای رفتارهای محبت آمیز.

علل ایجاد

آزار و اذیت در بسیاری از خانواده ها پنهان داشته می شود. کودک آزاری اغلب در خانواده هایی اتفاق می افتد که از نظر اجتماعی بسیار منزوی بوده، دوستی نداشته و با دیگران نیز ارتباطی ندارند.

والدینی که در دوران کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند بیشتر امکان دارد ک ن خود را مورد آزار قرار دهند.استفاده از مخدرات و دارو می تواند شمار کودک آزاری را افزایش دهد. والدینی که بیش از حد انتقاد می کنند، در روش های تربیتی و رعایت نظم بسیار خشن هستند، آنهایی که برای ک نشان خیلی کم یا زیاد ابراز نگرانی می کنند و یا استرس بسیار زیادی دارند ممکن است در شمار والدین کودک آزار نیز قرار داشته باشند.

والدین کودک آزار اغلب قصد صدمه زدن به ک ن خود را ندارند. معمولاً آنها در هنگام عصبانیت ک ن خود را مورد ضرب و شتم قرار می دهند. اینچنین والدینی نیاز به کمک حرفه ای روان شناسی دارند.

چگونگی مقابله

اگر حدس می زنید که کودکی تحت آزار و اذیت قرار دارد با پزشک اطفال و مرکز حمایت از ک ن تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید. پزشکان از نظر اخلاقی م م هستند، هرگونه نشانه های آزار ک ن و یا غفلت و بی توجهی نسبت به آنها را گزارش دهند.

حتی ممکن است در صورت وم شما را به درمانگران دیگری معرفی کنند تا هرگونه اطلاعات مورد نیاز برای بررسی ها، جمع آوری شود. پزشکان حتی اگر لازم باشد، در دادگاه برای ب حمایت برای ک ن، شهادت داده و در صورتی که گمان کنند ممکن است ک ن تحت آزار قرار گیرند، دادخواست جنایی تنظیم خواهند کرد.

هر اقدامی که طبیعتی آزار دهنده دارد باید فوراً گزارش شده و برای رفع آن کمک گرفته شود. تأخیر در گزارش، شانس ک ن را برای بهبودی کامل کاهش می دهد. اغلب اوقات کودکی که با او بدرفتاری شده و یا مورد آزار قرار گرفته، افسرده شده و رفتارهای خشونت آمیز، گوشه گیری و یا خودکشی از او سر خواهد زد.

 وقتی این ک ن بزرگ می شوند به مخدرات و دارو روی می آورند و تلاش می کنند به صورتی فرار کنند و یا این که آزار، اذیت و آسیبی که از سوی دیگران دیده اند، انکار نمایند. تحمل آزار در دوران کودکی ممکن است در بزرگسالی به خودکشی و افسردگی منجر شود.اگر کودکی تحت آزار شدید قرار دارد، شاید شما تنها ی باشید که می توانید به او کمک کنید. در گزارش و اعلام این آزار به افراد ذی صلاح درنگ نکنید.

بی توجهی و تکذیب مشکلات، تنها اوضاع را وخیم تر می کند. با این کار شانس ک ن را برای بهبود کامل به شدت کاهش می دهید. در بیشتر اوقات، ک نی که تحت آزار و یا بی توجهی قرار می گیرند، جراحات و صدمه های عاطفیشان بسیار شدیدتر از جراحات جسمیشان است. ک نی که با آنها بدرفتاری شود بیشتر خودکشی کرده و یا افسرده می شوند.

 از طریق برقراری ارتباط نزدیک با این ک ن، می توان به میزان جراحت های وارده از نظر عاطفی و جسمی پی برد. بزرگسالانی که در کودکی تحت آزار قرار داشته اند، با مشکلات بیشتری مواجهند و رفتارهای پر خطر در آنها بیشتر وجود دارد.

اگر شما حدس می زنید که کودکی به نوعی  تحت آزار قرار دارد باید:

– کودک را به محلی امن و آرام ببرید.

– اطلاعاتی دقیق از چگونگی آزارهایی که به او رسیده ب کنید.

– آرام باشید و کودک را عصبانی نکنید.

– برای این که کودک آزارهایی که دیده آشکار کند، به او اطمینان قلبی بدهید تا باورتان کرده و تمامی اتفاقات را صادقانه بیان کند.

– به کودک بگویید به او کمک می کنید و از دیگران نیز برایش کمک خواهید گرفت.

– تمامی اطلاعاتی که به دست آورده اید، یادداشت کنید.

– فوراً به مقامات مسئول در این زمینه گزارش دهید.

http://www.pezeshk.us/