جستجو ها
دوست داشتنی که از تب و تاب افتاد connection keeper تلگرام فارسی وصالحق وبلاگ صالحین دبیرستان حضرت معصومه س خدای دانه دل نوشته ای از خودم طنز جبهه تعبیر خواب سوره قل هو و الله احد html الیگودرز تنها بدنبال helli boors اطلاعات اتروپین atropine دیکاترو dicatro آتروپین سولفات atropine sulfate آترومیل atromil قرص آمپول انفجار بزرگ شمال حلب را لرزاند نحوه مقاله isi منفی انرژی منفی پاهای فلور نظریhtml ترجمه مقاله مدلسازی و شبیه سازی نوع جدیدی از emi تداخل الکترومغناطیسی برای ماژول های الکترونیکی بر تحقیق بررسی انواع موتورهای برق ماکو چت ماکو indecent proposal فاطیما فاطیما بهارمست انحصار وراثت حسابهای د ونفره مدیران دستگیر شده کانال های تلگرامی فردا محاکمه می شوند لوازم ارایشی اوتی ساخت کره دعوتنامه افطاری صفات خدا در دعای جوشن کبیر ودعای عرفه زنگ املا دبیرستان منشور کورش برای تاتو انتقالات فرهنگیان س و ب گفتو وگو تشکر از حضور در انتخابات خطبه های ۲۸ آبان ماه سال ۱۳۹۵ اروندکنار بازی دوباره بیاد بیاد بیاد deutsch دﻟﻢ ﺑﺮﺍﯼ ت ت موزیک فو مرداد ماه پر اتفاق myeloblast میلوبلاست band neutrophil myeloblast myeloblast نوتروفیلی maturation مراحل بلوغ بشت د تخفیف بگیرید مرا در رنج انداخت روبات خشمگین یک نفر را مجروح کرد پیام تبریک اولین روز مدرسه رفتن فرزند list این قسمت ژرف تر از خواب زمین ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را در یک بند توضیح دهید مردم تحریم قرار نداده فداکاری همکاری حمایت تائب خشنود فداکاران آدرس کانال نوای لر در آپارات توارث ژنی فرار پرندگان از شهر دودی تحقیق در مورد حباب کلاس چهارم candy blossom 5 زاد بعد ارسی فضای منعقد گوروم نوحه زینبیم گل بالام قانه باتدی اثر اردبیلی بزرگترین عددچهاررقمی وازلین اصل را چگونه تشخیص دهیم بازین قبریمه rug of export سالام اولسون شهریم ماراغاشهرطوس کودک برای کودک مراقبه روزانه ی ال معجزه 29 داد آهنگ اسما جان در سایت معلمی تواشیح ترکمنی به سوی الله پرنده خودروی اولین اروموبیل شرکت آغاز خودروی پرنده اولین خودروی شرکت اروموبیل برای حرکت تلاش برای اولین خودروی پرنده یه تیریپ رویا بیوگرافی حسن هیاس ویکی پدیا html اسامی برندگان مسابقه کتابخوانی محرم اعلام شد تو این احساسو به اینجا کشون چون نامهربانی قصدکشتن حامدزمانی خلاصه جلد اول کتاب آیین دادرسی کیفری علی خالقی ایذه استان مردم شهرستان تشنگی خوزستان استان خوزستان ابراز گلایه شهرستان ایذه شهروندان ایذه ای ادارات متولی رئیس سازمان برنامه پایت سلام صاحب راهت دسته بندی عنصر ها به روش های دیگر در وبگاه انجمن شیمی ایران منطقه گردشگری طبیعی دوستان منطقه گردشگری توسط دوستان درخت شماره وقتے بگوبیخیال بیخیال بگوبیخیال وقتے عخوانین چهارلنگ بختیاری افزایش کیفیت خدمات رسانی در پایانه مسافربری نمونه سوالات مرکز تحقیقات معلمان شمس ابادی اصفهان windows خارش عروس هلندی راچگونه درمان کنیم آ ین خواهش من باتو منابع کنکور ا علوم قران وحدیث سال94 جنگل پاسند وآبشارهای سمبی واسپه او عبادت خلاصه وقتی ها مدیر می شوند خواص کریستال سنگ نمک آپدیت لایسنس نود 32 ورژن 10 در تاریخ چهارشنبه 1 دی میشه تولد حنا دختری در چمن زار jquery 172minjs دبیرستان فرخیه زیادآباد آهنگ جدید مجید اطها بنام مگه من مردم گرامی ص به شهادت رسیدند یا به مرگ طبیعی وفات د سید ممد شریفی فلج مغزی ک ن
برترین ها


دانش-ایران

خداحافظی دانش آموز ابت با استرس قبول شدن یا نشدن

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، معاونان آموزش ابت سراسر کشور با صدور بیانیه ای از تصمیم آموزش و پرورش برای حذف آزمون از مقطع ابت تشکر د.

در این بیانیه خطاب به آموزش و پرورش آمده است: تصمیم شجاعانه شما برای بازگرداندن کودکی فرزندان ایران، موجی از شادی و شعف را به مدارس آورد، این خبر که «با تصمیم شورای عالی آموزش و پرورش، برگزاری هرگونه آزمون ورودی در مدارس ابت ممنوع شد» فقط یک تیتر خبری نبود بلکه یک تصمیم سرنوشت ساز برای آینده ایران ی است.

برگرداندن نشاط به دوران کودکی و محور قرار دادن تربیت 7.5 میلیون دانش آموز ابت و خداحافظی با استرس قبول شدن یا نشدن در مدارس خاص و... اینها دستاورد کوچکی نیست.

می توانیم به خود ببالیم که یکی از مهم ترین و ارزشمندترین تصمیمات گرفته شده بعد از انقلاب شکوهمند ی پیرامون تعلیم و تربیت فرزندان ایران عزیز، در دوران وزارت شما اتفاق افتاد و چه فرخنده ایامی است که در جشن سی و نهمین سالگرد چنین انقل شاهد شکوفایی شه ای ناب باشیم، شه ای که می تواند مقدمات اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به شکل صددرصدی در دوره ابت فراهم کند.

ما معاونان آموزش ابت سراسر کشور به نمایندگی از قشر عظیم معلمان ابت ، دانش آموزان و خانواده های ایرانی، خداوند مهربان را شاکریم و از جنابعالی که چنین فرصت ارزشمندی را فراهم آوردید تشکر و قدردانی می کنیم، بهترین تبریکات ما را پذیرفته و حمایت یکان یکان معلمان کشور را پشت سر خود احساس کنید.

از همه نهادهای کشور به ویژه نمایندگان محترم مجلس انتظار داریم کنار محترم آموزش و پرورش باشند تا این دستگاه بتواند همچنان در تحقق منویات ی (مدظله العالی) که در جهت اجرای سند تحول بنیادین و مبتنی بر روش های نوین و عملی تعلیم و تربیت است، پیشرو باشد.

عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : خداحافظی دانش آموز ابت با استرس قبول شدن یا نشدن - آموزش ,ابت ,پرورش ,تصمیم ,کشور ,تربیت ,استرس قبول ,تحول بنیادین , آموزش ,سراسر کشور ,آموزش ابت ,آموزش ابت سراسر ,معاونان آموزش ابت

برگزاری آزمون در دوره ابت ممنوع شد

به گزارش خبرگزاری فارس، سید محمد بطحایی آموزش و پرورش در برنامه پیش رو اظهار داشت: در مصوبه ای که در آموزش و پرورش داشتیم مقرر شد برگزاری هرگونه آزمون در دوره ابت ممنوع شود و برای مدارس خاص دوره هفتم آزمونی برگزاز نشود.

وی افزود: پیشرفت آموزش و پرورش ما پس از انقلاب چشمگیر بوده است خصوصا در بخش کمی؛ اما سرعت تغییرات جامعه از سرعت پیشرفت ما بیشتر بوده است.

بطحایی تصریح کرد: هیچ کشوری به اندازه کشور ما نظام آموزشی اش متمرکز نیست که زمینه ساز مشکلات بسیاری در کشور شده است.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : برگزاری آزمون در دوره ابت ممنوع شد - دوره ,پرورش ,آموزش ,ابت ممنوع ,دوره ابت ,دوره ابت ممنوع

آزمون ورودی پایه هفتم تیزهوشان حذف شد

رضوان حکیم زاده در گفت وگو با ایسنا، جزئیات ممنوعیت برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه تی و تیزهوشان در پایه هفتم را تبیین و اظهار کرد: با توجه به مفاد سند تحول بنیادین و اه ی که برای دوره ابت مبنی بر محور بودن جریان تربیت در کلیه فعالیت های آموزش و پرورش مشخص شده، در شورای عالی آموزش و پرورش تصمیم گرفته شد در دوره ابت مجالی را فراهم کنیم که این جریان مهم تحت الشعاع هیچ امر دیگری قرار نگیرد.

وی افزود: از این جهت قرار شد کلیه عواملی که باعث می شوند تعلیم و تربیت در دوره ابت تغییر جهت دهد و به ی ری آزمون های تستی تقلیل یابد و محورهای اساسی یاد شده از جمله مهارت آموزی، شاداب بودن و نشاط داشتن دانش آموزان به دست فراموشی س شود را مورد توجه جدی قرار داده و بر آنها تمرکز کنیم.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : آزمون ورودی پایه هفتم تیزهوشان حذف شد - ابت ,دوره ,دوره ابت ,پایه هفتم ,آزمون ورودی

سالروز پیروزی انقلاب ی

سالروز پیروزی انقلاب ی را به تمامی هم وطنانمان تبریک میگوییم.


عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : سالروز پیروزی انقلاب ی - انقلاب ی ,پیروزی انقلاب ,سالروز پیروزی ,پیروزی انقلاب ی ,سالروز پیروزی انقلاب

ایران تسلیت

درگذشت 66نفر از هم وطنانمان را در پرواز تهران-یاسوج به ایران تسلیت می گوییم.

نتیجه تصویری برای هواپیما تهران-یاسوج

عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : ایران تسلیت - ایران تسلیت

توصیه های آلبرت اینشتین برای افزایش هوش و خلاقیت ک ن

هرچند اینشتین متخصص تعلیم و تربیت نبود، اما اهمیت بسیاری برای این موضوع قائل بود و به مناسبت های مختلف دیدگاه های خود را در این مورد مطرح می کرد. او که خود از مدرسه گریزان بود و شیوه ی آموزشی مرسوم را که بسیار خشک و خشن بود کاملا اشتباه می دانست، در تمام عمر سعی کرد اولیا و مربیان را تشویق کند که روش های انسانی تر و صحیح تری برای آموزش و تربیت در پیش بگیرند. او با هرگونه اعمال زور و تنبیه در آموزش مخالف و معتقد بود که «بدترین چیز برای یک مدرسه آن است که روش کار خود را بر ترس، زور و قدرت نمایی ساختگی استوار کند. چنین روشی ویرانگر احساسات سالم، صداقت و اعتماد به نفسشاگردان خواهد بود

اینشتین با ک ن دوستی داشت. او در هنگام معا با ک ن، خود را در سطح آنها قرار می داد. به عقیده ی او روح یک طفل، دست نخورده و دوست داشتنی، شاداب، انعطاف پذیر، صادق و پرشور است، زیرا هنوز زیر فشار قراردادها در نیامده و خدشه دار و دگرگون نشده است. از همین روست که کودک بی آنکه از نادانی خود شرمنده باشد، آشکار و بی پروا پرسش هایی را مانند سیل بر زبان جاری می کند. اینشتین برای آشنا ک ن با قوانین شگرف طبیعت، خود را توانا و ورزیده می دانست. عبارات و اصطلاحاتی را می پسندید که هم دقیق و روشن و هم درخور فهم ک ن باشد. به عقیده ی او علت بی خبر ماندن بسیاری از مردمان باهوش وبااستعداد از این جهان شگرف، آن است که علم را به شیوه های آموزشی خشک و پوسیده به دانش آموزان آموزش می دهند. در اینجا به بررسی ۱۰ توصیه ی او که می تواند برای تربیت و آموزش ک ن و نوجوانان الهام بخش و مفید باشد، می پردازیم.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : توصیه های آلبرت اینشتین برای افزایش هوش و خلاقیت ک ن - ک ن ,آموزش ,اینشتین ,تربیت ,اینشتین برای

کاربردی ترین روش های تقویت اراده برای درس خواندن

آیا تاکنون برای تان پیش آمده زمانی که قرار بوده درس بخوانید مدام دست دست کنید و کار امروز را به فردا بیندازید؟ آیا اطمینان دارید چنانچه می توانستید کمی با اراده تر درس بخوانید، نمرات بهتری می گرفتید؟ اگر این چنین است، بدانید که تنها نیستید. اغلب مردم هر چند وقت یک بار با چنین مشکلاتی هنگام درس خواندن مواجه می شوند. این مقاله را بخوانید تا با روش های تقویت اراده برای درس خواندن آشنا شوید، از خیال پردازی دست بکشید و سفت و سخت مشغول درس خواندن شوید.

روش اول: بر موانع غلبه کنید

۱. مشغول هر کاری که هستید از آن دست بکشید و بروید درس بخوانید

بله، خیلی راحت است مدام به خود بگویید: «یه ساعت دیگه شروع می کنم.» این حرف را بارها تکرار می کنید و ناگهان نگاه می کنید و می بینید یک روز کامل از دست رفته است. اگر واقعا لازم است به صورت جدی درس بخوانید، بیش از این تعلل نکنید. مشغول هر کاری که هستید از آن دست بکشید، دفتر و کتاب خود را بردارید و به یک مکان ت و خلوت بروید و مشغول درس خواندن شوید. با جملاتی نظیر «فقط یه دور دیگه بازی» یا «فقط یه سریال دیگه» در کار خودتان کارشکنی نکنید. هرچه زودتر مشغول درس شوید، زودتر کارتان تمام می شود و در نهایت وقت آزاد بیشتری در اختیار خواهید داشت.

شروع هر کاری از ادامه دادن آن خیلی سخت تر است. هنگامی که از اولین سد عبور کردید، می بینید که ادامه ی مسیر بسیار ساده تر است.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : کاربردی ترین روش های تقویت اراده برای درس خواندن - خواندن ,مشغول ,کاری ,بخوانید ,خواندن شوید ,اراده برای ,تقویت اراده

۷ نکته طلایی برای افزایش یادگیری دانش آموزان

مدت زیادی از اعلام نتایج اولیه ی کنکور سراسری نمی گذرد و هنوز هم بحث کنکور در بسیاری از خانواده ها حس داغ است. یکی از بارزترین معضلات کنکوری هایی که نتوانسته اند در این رقابت به رتبه ی دلخواه شان دست پیدا کنند، ضعف در یادگیری محتوای آموزشی است. از این رو، در مقاله ی حاضر قصد داریم به ۷ نکته طلایی اما کاربردی بپردازیم که در افزایش یادگیری همه به ویژه دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی و کنکوری ها، نقش بسزایی دارد.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : ۷ نکته طلایی برای افزایش یادگیری دانش آموزان - یادگیری ,افزایش یادگیری ,نکته طلایی

تاثیرگذارترین جملات انگیزشی برای کنکوری ها

کنکور. بالا ه زمانی وجود دارد که این واژه در شما موجی از استرس و نگرانی برمی انگیزد و زندگی تان را تغییر می دهد. درس خواندن به خودی خود برای بسیاری از دانش آموزان کار سختی است و وقتی با امتحانی مثل کنکور رو به رو هستیم، یعنی حجم زیادی از درس و استرس به خاطر تاثیری که این امتحان در مسیر زندگی و آینده دارد، خوب طبیعی است که گاهی درس خواندن کار بسیار مشکلی می شود. به عنوان یک دانش آموز، داشتن جزوه و کتاب همیشه برای شما کافی نیست، مهم تر از آن انگیزه است که شما را تحریک کند، سراغ آنها بروید. در این نوشته به جملات انگیزشی برای کنکوری ها می پردازیم. از جملاتی درباره ی درس خواندن گرفته تا جملاتی در مورد موفقیت در مدرسه و . آنچه می خوانید معجونی است از انگیزه و الهام برای دانش آموزان. امیدواریم این جملات به شما کمک کند وقتی خسته می شوید و دیگر حوصله ی جزوه های گیج کننده و کتاب تست های قطور را ندارید برگردید و با امید و هدف برای فتح قله ی کنکور تلاش کنید.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : تاثیرگذارترین جملات انگیزشی برای کنکوری ها - جملات ,خواندن ,کنکور ,برای کنکوری ,انگیزشی برای ,جملات انگیزشی

بلاهایی که هدفون ها به سرتان می آورند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد مهدی سالم، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی درباره آسیب های ناشی از هدفون به گوش گفت: هدفون یک تکنولوژی رایج است و نمی توان همه را از آن منع کرد، اما بایستی بطور صحیح از آن استفاده شود.

وی افزود: به طور کلی هدفون ها داخل یا روی گوش قرار می گیرند، معمولا افراد از این وسایل برای گوش دادن موسیقی و جدا خود از محیط اطراف استفاده می کنند تا یک فضای شخصی را در هنگام راه رفتن در خیابان، مترو و اماکن شلوغ برای خود به وجود بیاورند.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : بلاهایی که هدفون ها به سرتان می آورند - هدفون

نگه داشتن عطسه چه خطراتی دارد؟

عطسه بخشی از فرآیند ایمنی بدن است که کمک می کند سالم بمانیم. با این حال برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که در برخی موقعیت ها مانند سکوت سالن سینما، شلوغی آسانسور یا هنگام روبوسی با دوستان مان جلوی این واکنش فیزیولوژیک پیچیده را بگیریم.

چرا عطسه می کنیم؟

عطسه در نتیجه عبور ذرات یا ماده تحریک کننده از سوراخ های بینی و واردشدن آن به پوشش داخلی بینی اتفاق می افتد. وارد شدن این ذرات به پوشش داخلی بینی سلول های عصبی دیواره بینی را تحریک می کند و باعث آزاد شدن هیستامین می شود. وقتی مغز این پیام را دریافت می کند، ماهیچه های گلو را فعال کرده و به شش ها فرمان می دهد برای بیرون راندن ذرات تحریک کننده، هوا را با فشار از مجرای نای به بیرون بفرستند، درا ین ح فشار هوایی که به بیرون فرستاده می شود آن قدر زیاد است که می تواند شش تا هشت متر مسافت را طی کند.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : نگه داشتن عطسه چه خطراتی دارد؟ - بینی ,عطسه ,بیرون ,ذرات ,داخلی بینی ,پوشش داخلی

مضرات مصرف قلیان

با مصرف قلیان بوی بد دهان، سرفه، تنگی نفس، سردرد، دندان های زرد و کثیف، پوست تیره و چروکیده به سراغ شما می آیند.

قلیان وسیله ای آبی است برای کشیدن تنباکو که در خاورمیانه، آسیای مرکزی و شمال آفریقا متداول است. قلیان توسط هندیان اختراع شد. در کشور های عربی به نام شیشه و نارجیله معروف است و در شبه قاره به حقه معروف است. قلیان برای استفاده از دود حاصل از تماس زغال گداخته و تنباکو است که به این عمل «کشیدن قلیان» می گویند.

استعمال دخانیات تنها به معنی مصرف سیگار نیست و توتون و تنباکو، پیپ و مصرف قلیان نیز دخانیات محسوب می شوند که دود ناشی از مواد دخانی بیش از 4000 ماده سمی و70 ماده سرطان زا دارد.

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : مضرات مصرف قلیان - قلیان ,مصرف ,مصرف قلیان

9 عادت اشتباه که مغزتان را نابود می کند!

مغز، مانند سایر اندام های بدن بر اثر عوامل مختلف که گاه برای ما ناشناخته و پنهان هستند، آسیب می بیند.

برخی عادت های روزمره در طول زمان، مشکلات زیادی برای مغز ایجاد می کنند. با تعدادی از این عوامل آسیب زا آشنا شوید:

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : 9 عادت اشتباه که مغزتان را نابود می کند!

به این 6 دلیل آفتاب بگیرید

اگرچه فصل پاییز همراه با مایل شدن نور خورشید است، اما شما هنوز هم می توانید در ساعات اوج تابش به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به طور محافظت شده در معرض آفتاب قرار بگیرید و از مزایای سلامتی آن بهره ببرید.

بهره مندی از نور خورشید تنها به معنای جذب موثر ویتامین دی در بدن نیست. شما با قرار گیری در معرض آفتاب از ۶ راه می توانید به افزایش سلامت خود کمک کنید:

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : به این 6 دلیل آفتاب بگیرید - آفتاب ,معرض آفتاب

به این دلایل خطرناک با موهای خیس نخو د!

خو دن با موی خیس یکی از بدترین عادت هایی است که افراد بخصوص ن دارند. اگر شما هم جزء آن دسته از آدم ها هستید که با موهای خیس به رخت خواب می روید بهتر است این عادت بد و مضر را به دلایل زیر ترک کنید.

همه می گویند قبل از خواب باعث ایجاد آرامش و خواب راحت می شود، اما همین دوستانی که چنین نسخه هایی برای خواب راحت ما می پیچند، از این نکته غافلند که مراقبت از مو و رسیدگی به امورات بعد از چقدر دشوار است: خشک موها، رسیدگی به آنها و سایر مراسم بعد از انرژی زیادی از شما می گیرد.

متاسفانه گزینه ی بیشتر ما در این هنگام همان انتخاب تنبلی است. با موی خیس می خو م و نمی دانیم ضرری که برای خود ایجاد می کنیم خیلی بیشتر از نرفتن و خط کشیدن دور خواب آرام بعد از است. اما واقعا چرا نباید با موی خیس بخو م؟

ادامه مطلب
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : به این دلایل خطرناک با موهای خیس نخو د! - ,خواب ,خواب راحت

حضور 5 ایران در جمع برترین های دنیا
- س رست پایگاه استنادی علوم جهان (isc) گفت: نتایج رتبه بندی سال 2018 میلادی کیو اس که به تازگی منتشر شده است، از حضور های صنعتی شریف، صنعتی کبیر، علم و صنعت ایران، تهران و شهید بهشتی در جمع 959 برتر جهان نشان دارد.

محمدجواد دهقانی ادامه داد: در این رتبه بندی صنعتی شریف با ب رتبه 480-471، صنعتی کبیر با رتبه 550-501، علم و صنعت ایران با رتبه 600-551، تهران با رتبه 650-601 و شهید بهشتی با رتبه 1000-801 حضور یافتند.
دهقانی اظهار داشت: کیو اس به عنوان یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی، هرساله های برتر جهان را رتبه بندی می کند. کیو اس در سال 2018 میلادی تعداد 959 از 84 کشور را تحت پوشش رتبه بندی جهانی خود قرار داده است. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس بر اساس دامنه گسترده ای از فعالیت های ی طراحی شده است . ها توسط 6 شاخص در قالب 4 حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزی می شوند. شش شاخص رتبه بندی جهانی کیو اس عبارت هستند از بررسی شهرت با وزن 40%، ارزی کارفرمایان با وزن 10% ، نسبت اعضای هیات علمی بین المللی با وزن 5%، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن 5%، میزان استنادات به ازای هر عضو هیات علمی با وزن 20% و نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو با وزن 20%.
پایگاه رتبه بندی کیو اس برای بررسی تعداد مقالات پژوهشی، اطلاعات پنج ساله ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می دهد.
وی گفت: در رتبه بندی جهانی سال 2018 میلادی کیواس، موسسه تکنولوژی ماساچوست (mit) برای ششمین دوره متوالی عنوان برترین جهان را به دست آورده است. استنفورد، هاروارد، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، کمبریج، آ فورد، کالج لندن، امپریال کالج لندن، شیکاگو و موسسه تکنولوژی فدرال خ سوئیس به ترتیب رتبه دوم تا دهم را در رتبه بندی جهانی سال 2018 کیو اس ب د.

*وضعیت های برتر قاره های مختلف در رتبه بندی سال 2018 کیو اس
دهقانی در ادامه افزود: در رتبه بندی جهانی کیو اس 183 در ی شمالی ، 252 از قاره آسیا، 369 از قاره اروپا، 18 از قاره آفریقا، 89 از قاره ی لاتین و 45 از قاره استرالیا های برتر جهان در سال 2018 را تشکیل می دهند.
*قاره اروپا
وی افزود: در رتبه بندی جهانی کیواس سال 2018 میلادی در مجموع 369 از کشورهای اروپایی حضور دارند که کمبریج، آ فورد ، کالج لندن و امپریال کالج لندن از انگلستان با رتبه های 5، 6 ، 7 و 8 جهانی به عنوان 4 برتر اروپا معرفی شدند. موسسه تکنولوژی فدرال خ از کشور سوئیس و حائز رتبه 10 جهان و 5 اروپا، به عنوان برترین های قاره اروپا خارج از کشور انگلستان شناخته شد. اگرچه کشور انگلستان خانه برترین های اروپایی است با این حال نتایج رتبه بندی سال 2018 کیو اس نشان داد که 51 از 76 آن دچار افت رتبه شدند.
*قاره آسیا
س رست پایگاه استنادی علوم جهان (isc) گفت: بر خلاف اروپا، های آسیایی و جوان هر ساله نتایج نظام های رتبه بندی را دستخوش تغییر و تحول می کنند. در رتبه بندی کیو اس در مجموع 252 از قاره آسیا حضور دارند که صنعتی نانیانگ سنگاپور با رتبه 11، ملی سنگاپور با رتبه 15، تسینگهوا از چین با رتبه 25 جهانی، هنگ¬کنگ با رتبه 26جهانی و توکیو از ژاپن با رتبه 28 برترین های این قاره را تشکیل می دهند.
در رتبه بندی کیو اس هایی چون صنعتی نانیانگ و پیشرفته علم و صنعت کره که بر بعد صنعت تمرکز یافته اند توانسته اند با رشد جایگاه نتایج خیره کننده ای از خود نشان دهند.
همچنین از کشور چین 39 در این رتبه بندی حاضر شده اند و تسینگهوآ که برترین این کشورمی باشد رتبه 25 جهانی و 3 آسیا را ب کرده است. 6 این کشور در جمع 100 برتر دنیا قرار دارند که این تعداد در سال گذشته برابر با 4 بوده است.
کشور هند نیز در سال 2018 تعداد های برتر خود را در بازه 200 برتر از 2 در سال 2017 به 3 در سال 2018 ارتقا داده است.
*قاره ی شمالی
در رتبه بندی کیواس در مجموع 183 از این قاره حضور دارند که موسسه تکنولوژی ماساچوست (mit) ، استنفورد، هاروارد و موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، از ایالات متحده با رتبه های 1، 2 ، 3 و 4 جهانی، برترین های قاره ی شمالی و جهان را تشکیل می دهند.
همچنین تورنتو کانادا نیز با ب رتبه جهانی 31 برترین این کشور معرفی شد.
*قاره ی لاتین
در رتبه بندی کیواس سال 2018 در مجموع 89 از ی لاتین حضور دارند که بوینس آیرس از آرژانتین با رتبه 75 جهانی، سائوپائولو با رتبه 121 جهانی، ملی مکزیک در رتبه 122 جهانی و کاتولیک شیلی با رتبه 137 برترین های این قاره را تشکیل می دهند.
*قاره استرالیا
در رتبه بندی کیواس در مجموع 45 از قاره استرالیا حضور دارند که 5 آن در جمع 50 برتر جهان قرار گرفته اند. ملی استرالیا با رتبه 20 ، ملبورن با رتبه 41 و نیو ساوت و با رتبه 45 به عنوان 3 برتر این قاره معرفی شدند.
*قاره آفریقا
در رتبه بندی کیواس در مجموع 18 از قاره آفریقا حضور دارند که کیپ تاون با رتبه 191 ، استلنبوش با رتبه 361 و ویتواترسرند با رتبه 364 از کشورآفریقای جنوبی برترین های این قاره را تشکیل می دهند.

برچسب ها : حضور 5 ایران در جمع برترین های دنیا - ,رتبه ,بندی ,قاره ,جهانی ,برتر ,رتبه بندی ,برترین ,بندی جهانی ,حضور دارند ,موسسه تکنولوژی ,موسسه تکنولوژی فدرال ,تکنولوژی فدرال خ , صنعتی نانیانگ

آلودگی صوتی، تهدیدی برای حیات وحش
مطالعه ای جدید دریافته است که سر و صدای بشر بیشتر از نیمی از مناطق محافظت شده ی طبیعی در ایالات متحده را آلوده می کند تا حدی که این آلودگی صوتی می تواند در توانایی حیوانات برای شکار و بقا در حیات وحش اختلال ایجاد کند. طبق گزارش منتشر شده توسط مجله science، در ۴۹۲ مکانی که پناهگاه هایی برای تنوع زیستی در سراسر کشور بودند، صداهایی ضبط شد. از این گزارش محققان دریافته اند که در ۶۳ درصد مناطق حفاظت شده، سر و صدای پس زمینه از سه دسی بل فراتر می رود.

در ۲۱ درصد مناطق سر و صدای پس زمینه ۱۰ دسی بل بالاتر از شرایطی بود که تاثیر انسانی وجود نداشت. «ریچل بو تون»، نویسنده ی ارشد این مطالعه و زیست شناس بقای تنوع زیستی از ای کلورادو گفت: «افزایشی دو و ده برابری در سطح صداها فراتر از حد طبیعی وجود دارد.» بو تون گفت: «از زاویه دیگر که به این موضوع نگاه کنیم متوجه می شویم که سر و صدای تولید شده توسط بشر، منطقه ای که صداهای طبیعی می توانست تا ۵۰ و ۹۰ درصد شنیده شود را کاهش داده است.» او گفت: «بنابراین اگر شما می توانستید ص را در فاصله ی ۳۰ متری بشنوید، حال شما می توانید آن را تنها در ۱۵ متری بشنوید.»

الگوریتمی کامپیوتری برای تخمین زدن خط مبنا برای صداهای طبیعی در محیطی براساس ویژگی های منحصر به فرد آن استفاده شد. منشاء این سر و صدای اضافی شامل اکتشاف نفت و گاز، ش ت لایه های زمین به هنگام حفاری برای استحصال گاز طبیعی، فعالیت های معدن کاری و است اج مواد، موتور سیکلت ها و ترافیک وسایل نقلیه و به طور کلی توسعه ی انسانی است. تاثیر این سر و صداهای اضافه شده می تواند گسترده باشد. با تون گفت: «پرندگان ممکن است شرایط سخت تری برای یافتن جفت داشته باشند یا گونه ای ط ممکن است نتواند نزدیک شدن شکارچی را بشوند و در نتیجه به احتمال زیاد شکار می شود. حتی اگر تنها یک گونه به طور مستقیم توسط این سر و صداها تحت تاثیر قرار بگیرد، این تاثیرات ممکن است به درون جامعه ای اکولوژی سرازیر شود.» محققان اظهار داشتند که این مطالعه نشان می دهد که آلودگی صوتی انسان، در حالی که اغلب مشکلی شهری در نظر گرفته می شود، بسیار گسترده تر از چیزی است که تصور می شد.

عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : آلودگی صوتی، تهدیدی برای حیات وحش - صدای ,طبیعی ,صداهای ,ممکن ,تاثیر ,آلودگی ,صداهای طبیعی ,درصد مناطق ,تنوع زیستی ,آلودگی صوتی

کشف مولکول های پروبیوتیک در اطراف ستاره مشابه خورشیدبه گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، محققان شیلیایی در اطراف ستاره "iras 16293-2422" که در صورت فلکی "مارافسای"(ophiuchus ) قرار دارد، نشانه هایی از وجود مولکول های "متیل ایزوسیانات" یافته اند که می تواند حاکی از وجود حیات بیگانه در اطراف این ستاره باشد.

ستاره های این صورت فلکی تقریبا هم اندازه خورشید هستند اما در مراحل ابت شکل گیری قرار دارند.

براساس اعلام "رصدخانه جنوبی اروپا"(european southern observatory) این اولین بار است که نشانه هایی از این ماده شیمیایی در اطراف یک ستاره کشف می شود.

در این بیانیه آمده است: کشف این مواد ما را بسیار شگفت زده کرده است زیرا ویژگی های این سامانه را به خورشید و سیارات مشابه زمین نزدیک کرده است و با کشف این مولکول های پروبیوتیک یک قطعه دیگر از پازل چگونگی ایجاد حیات بر روی زمین پیدا شده است.

پیش از این منجمان در صفحه گرد و غبار اطراف این ستاره یک فرم ساده از قند موسوم به "گلیکولالدهید"(glycolaldehyde) را یافته بودند که یکی از مواد سازنده rna است و به عنوان یکی از پایه ای ترین نشانه های حیات محسوب می شود.

"نی نیگترینک"(niels ligterink) و "آئودری کوتنز"(audrey coutens) از محققان آمستردام هلند و کالج لندن که در کشف مولکول متیل ایزوسیانات در این سامانه شرکت داشته اند، در بیانیه ای در رابطه با این کشف اعلام د: این سامانه ستاره ای همچنان در حال ارائه اطلاعات بیشتری درباره خودشان به ما هستند. مولکول های جدید از ارکان بنیادین برای ایجاد پپتایدها و آمینواسیدها هستند که در ایجاد پروتئین ها نقش کلیدی دارند.

محققان در این کشف علاوه بر استفاده از اطلاعات تلسکوپ "آلما"(alma) از شبیه سازی رایانه ای و شیمیایی ساختار صفحات گرد و غبار و گاز اطراف این ستاره نیز استفاده د.

نتایج این شبیه سازی ها نشان داد که منبع ایجاد ماده متیل ایزوسیانات، ذرات یخی هستند که در شرایط فوق العاده سردی که مشابه فضای میان ستاره ای است به وجود آمده اند و این موضوع نشان می دهد که یک سامانه مشابه منظومه شمسی در ابتدای شکل گیری خود قرار دارد.

نتایج این تحقیق در نشریه علمی royal astronomical society منتشر شده است.

عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : کشف مولکول های پروبیوتیک در اطراف ستاره مشابه خورشید - ستاره ,اطراف ,سامانه ,مشابه ,ایجاد ,مولکول های ,مولکول های پروبیوتیک ,متیل ایزوسیانات ,صورت فلکی ,اطراف ستاره

مشاهده اثر اسپین الکترونی در نانوبلورهای محلول محور
به گزارش ایسنا به نقل از ساینس دیلی، نانوبلورهای محلول محور در نوردهی آ ین نسل نمایشگرهای دارای پنل مسطح کاربرد دارد؛ آنها همچنین در حوزه های دیگر مانند تشخیص و درمان های پزشکی نیز کارآمد هستند.

به تازگی محققان موفق به اثبات و تایید اثرات اسپین در چنین نانوبلورهایی شده اند. تیم های تحقیقاتی در آینده قادر خواهند بود با استفاده از این دستاورد، فرستنده های به صرفه تر و قدرتمندتر و همچنین تراشه های رایانه ای با ویژگی مصرف برق کمتر تولید کنند.

تیم هامبورگ با همکاری محمد مهدی رامین موید، دانش آموخته خواجه نصیر طوسی، بر روی تولید و تعیین ویژگی های نانوبلورهای نیمه رسانای دوبعدی تمرکز دارند. ساختار این سازه ها و همچنین ویژگی های نوری و الکتریکی آن ها قابل تنظیم است و این امر آن ها را در تولید سلول های خورشیدی و مدارهای رایانه ای کاربردی می کند.

در مقایسه با ابزاری که مبتنی بر حرکت الکترون هستند، اجزای اسپینترونیک مبتنی بر جهت اسپین الکترون ها عمل می کنند. زمانی که نور از داخل این عناصر نوری عبور می کند، می تواند به صورت دورانی پلاریزه شود بدین معنا که نور نیروی گشتاور دریافت می کند.

با تاباندن نور پلاریزه دورانی (circular-polarized light) بر روی نانوبلورهای محلول محور ، امکان آرایش بارهای الکتریکی با توجه به گشتاور (اسپین) آنها در مواد نیمه رسانا و تبدیل شان به جریان الکتریکی بدون اعمال ولتاژ وجود دارد. بررسی جریان برق تولید شده اطلاعاتی درباره ویژگی های وابسته به اسپین بلور ارائه می دهد.

موید و همکارانش موفق به تایید وجود اثر اسپین الکترونی در نانوسازه های سولفید سرب دوبعدی شدند. این دستاورد مهم است زیرا چنین اثری به دلیل تقارن بالای بلورین نانوبلورها در ح عادی قابل مشاهده نیست و فقط با تاثیر چنین میدان الکتریکی موثری است که این تقارن ش ته می شود و می توان جریان را اندازه گرفت.

با تغییر دادن ضخامت لایه نانوبلور و همچنین ویژگی نور به کار رفته و شدت میدان های الکتریکی، می توان این اثر را کنترل کرد. این امر امکان سازگارشدن شرایط با کاربردهای هدفمندی را می دهد که به نوبه خود امکان دستکاری خارجی اسپین الکترون را ممکن می سازند.

مشاهده آزمایشگاهی این اثر با شبیه سازی های ساختار الکترونیکی مواد در هامبورگ انجام شد. یافته های موید و همکارانش ارزشمند است زیرا آن ها برای نخستین بار نشان دادند رخداد اثرات اساسی انتقال اسپین الکترونی در نانومواد تولیدشده به صورت شیمیایی امکان پذیر است.

این دستاورد در ارتقای دانش محققان درباره ویژگی های اپتوالکترونیک نانوساختارهای محلول محور به عنوان اساسی برای بررسی بیشتر سیستم های دوبعدی کارآمد و کارکرد آن ها در حوزه انرژی های تجدیدپذیر، فناوری اطلاعات و کاتالیزگر موثر است.

نانوفناوری، حوزه ای کلیدی در قرن بیست و یکم به شمار می آید چون مواد با ابعاد چند نانومتر (یک میلیونم میلی متر) دارای ویژگی های نوری، مغناطیسی، الکتریکی و فتوالکتریکی هستند.

می توان از این خصوصیات در ساخت دیودهای کارآمد منتشرکننده نور ، سلول های خورشیدی، حسگرهای جدید، آشکارسازهای نوری، فرستنده های انعطاف پذیر و تراشه های رایانه ای مفید و همچنین در حوزه های پزشکی و زیستی بهره برد.

درک ویژگی های اپتوالکتریکی نانوسازه ها و کنترل دقیق این ویژگی ها امکان کاربرد آن ها در ابزار الکترونیکی نیمه رسانای مورد کاربرد در سیستم های نوری و الکترومغناطیسی را می دهد؛ این امر به نوبه خود منجر به ساخت پردازشگرهای صرفه جویی کننده در مصرف برق می شود.

جزئیات این دستاورد علمی در nature communications منتشر شد.

برچسب ها : مشاهده اثر اسپین الکترونی در نانوبلورهای محلول محور - اسپین ,ویژگی های ,الکتریکی ,آن ها ,تولید ,امکان ,اسپین الکترونی در ,درباره ویژگی های , هامبورگ ,تراشه های رایانه ای ,نانوبلورهای محلول مح

تصویر زیبای ناسا از فوران آتشفشان آلاسکابه گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، "سازمان فضایی "(ناسا) در توضیح این ع نوشت: ستون خا تر و رسوب ناشی از فعالیت آتشفشان آلاسکا در دریای برینگ در این تصویر به رنگ سبز دیده می شود.

این تصویر بوسیله "لندست-8"(land -8) در تاریخ 5 ژوئیه (15 داد) از آتشفشان بوگوسلف ( bogoslof)گرفته شده است. این کوه از ماه دسامبر سال 2016 به صورت مداوم در حال فعالیت است.

ارتفاع این جزیره در حدود 100 متر بالاتر از سطح دریاست و حدود 1800 متر از آن زیر آب دریای برینگ قرار دارد.

فعالیت این آتشفشان در مرحله "نارنجی" قرار دارد که به معنی فعالیت محدود با انفجارهای کوچک و وج محدود گدازه های آتشفشانی به همراه بخار است.

این تصاویر در ساعت 14 به وقت محلی گرفته شده است و ارتفاع بخارهای متصاعد شده از آن حدود 11 هزار تا 14 هزار متر از سطح دریا بوده است.

براساس آمارهای منتشر شده آلاسکا به تنهایی 70 درصد فوران های آتشفشانی در را به خود اختصاص داده است و 42 آتشفشان از مجموع 65 آتشفشان در این ای واقع شده است.

خا ترهای آتشفشان ها می تواند بر حرکت هواپیماها تاثیرگذار باشد و به همین دلیل همواره فعالیت های آتشفشانی از زمین و فضا مورد رصد دقیق قرار می گیرند.


برچسب ها : تصویر زیبای ناسا از فوران آتشفشان آلاسکا - آتشفشان ,فعالیت ,آتشفشانی ,آلاسکا ,تصویر ,قرار دارد ,دریای برینگ ,آتشفشان آلاسکا

کربن فوق قوی با خاصیت الاستیکی و رساناییبه گزارش ایسنا و به نقل از شینهوا، س رست این گروه تحقیقاتی زیشنگ ژائو، پروفسور یانشان چین می گوید: به بیان ساده، بهترین خواص گرافن و الماس که هر دو اشکالی متفاوتی از کربن هستند در این ماده با هم ترکیب شده است.

وی ادامه می دهد: ترکیب این خواص کاربردهای بسیار زیادی در نیروهای نظامی و صنعت هوا و فضا دارد.

کربن عنصری است که به نظر می رسد قابلیت های نامحدودی دارد. این ویژگی به این خاطر است که کربن می تواند پیوندهای شیمیایی مختلفی تشکیل دهد و به این ترتیب ساختارهای بسیار جالبی از خود نشان دهد.

فشار ابزار مناسبی برای کنترل این پیوندهای شیمیایی است و می تواند این انتقال فاز را به پیش ببرد و عاملی برای تغییر شکل کربن باشد. به عنوان مثال در شرایط فشار بالا، گرافیت نرم به الماس تبدیل می شود که سخت ترین ماده ای است که تاکنون بر روی زمین شناخته شده است.

در این مطالعه جدید محققان ساختار بی نظمی از کربن به نام کربن شیشه ای را تحت فشار و گرما قرار دارند تا شکل جدیدی از این عنصر بسازند.

ژائو می گوید: این فرایند مشابه با فرایند تبدیل گرافیت به الماس است اما دمای استفاده شده آن قدر بالا نیست که منجر به تولید الماس شود.

نتیجه کربن شیشه ای فشرده ای است که خواص هیبریدی استثنایی از خود نشان می دهد که شامل سبکی، قدرت بسیار زیاد، سختی، الاستیکی و رسانایی جریان الکتریکی است.

این کربن شیشه ای فشرده بیش از دو برابر قوی تر از فیبرهای کربنی معمولی، الماس سیمانی، کاربید سیلی ی و سرامیک های برم کاربیدی است که در حال حاضر در صنایع استفاده می شوند.

ژائو می گوید: ما به مطالعات خود ادامه می دهیم تا مواد ساختاری جدیدی ایجاد کنیم که قدرت، سختی و خاصیت الاستیکی قابل توجهی دارند. هدف نهایی ما دستی به ماده فوق قوی و بسیار سختی است که خاصیت فوق الاستیکی داشته باشد.

این یافته در مجله science a nces به چاپ رسیده است.

برچسب ها : کربن فوق قوی با خاصیت الاستیکی و رسانایی - کربن ,الماس ,الاستیکی ,خاصیت ,شیشه ای ,فشار ,کربن شیشه ای ,خاصیت الاستیکی ,ژائو می گوید ,پیوندهای شیمیایی

وقتی 3 تلسکوپ بزرگ همزمان خورشید را رصد می کنندبه گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، در تصویر منتشر شده از سوی "سازمان فضایی "(ناسا) نقاطی که میزان فعالیت و واکنش ها در آنها زیادتر از بقیه است مشخص شده است.

این تصویر با تلفیق تصاویر سه تلسکوپ بزرگ در هم ایجاد شده است.

رصد اشعه های ای پرانرژی خورشید بوسیله مجموعه تلسکوپ های طیفی ناسا موسوم به "nustar" انجام شده است که نقاط پرفعالیت را با رنگ آبی نمایش داده است.

پرتوهای کم انرژی اشعه ای خورشید بوسیله فضاپیمای ژاپنی "هیندو"( hinode ) رصد شده اند و در این ع به رنگ سبز دیده می شود.

این فضاپیما در تاریخ 22 سپتامبر 2006 به فضا پرتاب شده و با همکاری و انگلیس به مطالعه و تصویربرداری از خورشید مشغول است.

"رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا"(sdo) نیز پرتوهای فرابنفش خورشید را رصد کرده که در تصویر با رنگ های زرد و قرمز مشخص شده اند.

براساس اعلام ناسا، هر سه تلسکوپ در تاریخ 29 آوریل 2015 اقدام به رصد خورشید کرده اند و این تصویر حاصل همکار همزمان آنهاست.

برچسب ها : وقتی 3 تلسکوپ بزرگ همزمان خورشید را رصد می کنند - خورشید ,تصویر ,ناسا ,تلسکوپ ,خورشید بوسیله ,تلسکوپ بزرگ

رصد لحظه های ابت حیات یک ستارهبه گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، ستاره "اوریون کی.ال"(orion kl) که در صورت فلکی "اوریون" قرار دارد پس از تشکیل اقدام به انتشار حجم زیادی از گاز داغ در فضای پیرامون خود کرده است که محققان برای اولین بار موفق به رصد آن شده اند.

این رصد به محققان ثابت کرد که جریان گاز به عنوان یک ترمز در برابر گردش ستاره به دور خودش در زمان شکل گرفتن عمل می کند.

"تومویا هیروتا"(tomoya hirota) محقق ارشد این تحقیق و عضو رصدخانه ملی ژاپن گفت: ما موفق شدیم جریان گازی که از این ستاره تازه متولد شده به بیرون ارسال می شود به طور کامل رصد کنیم و اطلاعات دقیقی از روند ارسال گاز به فضای بیرونی ستاره های تازه متولد شده به دست بیاوریم.

زندگی یک ستاره از به داخل کشیده شدن و تراکم یک سح گاز آغاز می شود که عمدتاً شامل هیدروژن به همراه هلیم و کمی از عناصر دیگر است. وقتی که چگالی هسته ستاره به اندازه کافی می رسد، هیدروژن در فرایندی پایدار توسط همجوشی هسته ای به هلیم تبدیل شده و انرژی فراوانی آزاد می شود. سایر قسمت های داخلی ستاره این انرژی را از طریق فرایندهای تابش و همرفت به بیرون انتقال می دهند. فشار داخلی ستاره از فروریختن آن بر اثر نیروی گرانشی خودش جلوگیری می کند.

پیش از این رصد تصور می شد که سرعت چرخش ستاره ها به دور خودشان بیشتر از این باشد اما جریان گازی متصاعد شده از این ستاره محققان را مجاب کرده که این سرعت در مواردی می تواند کمتر باشد.

عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : رصد لحظه های ابت حیات یک ستاره - ستاره ,جریان ,محققان ,داخلی ستاره ,تازه متولد ,جریان گازی

آشنایی با سازمان های استانداردسازی فناوری نانوبه گزارش ایسنا، در هر زمینه ای مجموعه ای از استانداردها وجود دارد که سنجش کمیت ها بر اساس آنها صورت می پذیرد.

نانوفناوری نیز از این مقوله جدا نیست و به هر حال برای اطمینان از صحت عملکرد، دقت در تولید محصولات و سلامت آنها می بایست یک سیستم استاندارد مشترک وجود داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده استانداردهایی برای تایید نهایی محصولات و امکان استفاده از آنها در سال های بعد از تولید نیز باید تعریف شود.

هر محصولی که از فناوری نانو استفاده کند و قرار باشد تجاری سازی شده و به بازار عرضه شود، می بایست این استانداردها را داشته باشد.

از جمله خطراتی که محصولات غیراستاندارد در عرصه نانو می توانند ایجاد کنند، تاثیر م ب روی اعضای حیاتی بدن مانند کبد، معده و شش ها است که به سرطان منجر خواهد شد.

در تحقیقی که آ فورد منتشر کرده است به این موضوع اشاره شده است که شش ها آسیب پذیرترین عضو بدن در برابر نفوذ نانوذرات سمی و غیراستاندارد محسوب می شوند.

ابعاد نانوذرات، یکی از مهمترین ویژگی های آنها در واکنش داشتن با اعضای بدن موجودات زنده است.

در صورتی که ابعاد آنها در حد چند میکرومتر باشد، امکان نفوذ آنها به سلول ها وجود دارد و به این ترتیب این ذرات وارد خون شده و اعضایی مانند کبد، قلب و گلبول های قرمز را تحت تاثیر قرار می دهد.

با توجه به بازار چندین میلیارد دلاری در زمینه فروش محصولات نانو، استانداردسازی و رعایت آنها از سوی شرکت ها، مهم ترین ویژگی یک محصول سالم بودن و عدم وجود مخاطره در استفاده از آن محسوب می شود.

آشنایی با مراجع استانداردسازی نانوفناوری

گروه های متعددی در سراسر دنیا در حال وضع و توسعه استانداردهای نانوفناوری هستند.

برخی از سازمان های استانداردسازی و کمیته های نانوفناوری مربوطه شان به شرح زیر هستند:

-سازمان استانداردسازی جهانی (iso) ، کمیته فنی ((tc 229 بخش نانوفناوری ها

-کمیته جهانی astm e56 نانوفناوری (که سابقا با عنوان "جامعه یی برای آزمایش و مواد" شناخته می شد).

-کمیسیون جهانی الکتروتکنیک کمیته فنی 113 (استانداردسازی نانوفناوری برای محصولات و سامانه های الکتریکی و الکترونیکی)

- شورای نانوفناوری موسسه ان برق و الکترونیک

این گروه ها به صورت داوطلبانه استانداردهای حوزه نانوفناوری را توسعه و بهبود می بخشند. استانداردهایی که به بهترین نحو و با پایه های قوی علمی فرمول بندی شده اند از دل چنین انجمن های جهانی بیرون آمده اند.

ی و مشارکت در روند استانداردسازی و بهبود استانداردهای نانوفناوری به این کشور اجازه می دهد تا رویکرد کلی و عملکرد فنی در بخش نانوفناوری را در هر کجای دنیا سازمان دهد.

علاوه بر این که گروه های دیگر نظیر موسسه ملی استاندارد (ansi) با در اختیار داشتن پایگاه داده استانداردها نیز در حال همکاری و مشارکت برای توسعه و بهبود استانداردهای حوزه نانوفناوری هستند.

پژوهش ت فدرال مربوط به اندازه گیری علوم و فناوری با س رستی موسسه ملی استانداردها و فناوری (nist) انجام گرفت. نمایندگان این موسسه مدیریت "astm" و کمیته e56 در بخش نانوفناوری را برعهده دارند.

همچنین ی "iso tc 229s" در کارگروه شماره 3 مشتمل بر سلامتی، امنیت و ابعاد زیست محیط نانوفناوری ها با ای در موسسه ملی امنیت حرفه ای و سلامت (niosh) بر عهده دارد.

برچسب ها : آشنایی با سازمان های استانداردسازی فناوری نانو - نانوفناوری ,استانداردسازی ,موسسه , ,محصولات ,استانداردهای ,سازمان های استانداردسازی ,استانداردهای حوزه ,حوزه نانوفناوری ,بهبود استانداردها

پرتاب اولین برای "ملت فضایی" تا دوماه دیگربه گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، سال گذشته طی یک فراخوان حدود 200 هزار نفر تصمیم گرفتند دیگر شهروندان ن زمین نباشند و پایه گذاران یک پایگاه فضایی قابل س ت موسوم به "آسگاردیا"(asgardia) باشند. 17 درصد این افراد زن و بقیه مرد هستند.

هدف از تأسیس "آسگاردیا" ایجاد یک فضای امن و مطمئن و صلح آمیز برای انسان هاست.

تاسیس این در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ توسط "ایگور آشوربیلی"( igor ashurbeyli)، بنیانگذار مرکز تحقیقات هوا و فضا بین المللی وین و رئیس کمیته علوم فضایی یونسکو پیشنهاد شد.

هدف وبسایت آن نیز در حال حاضر پذیرش مردم برای ثبت نام و شهروند پذیرفتن است با هدف این که سازمان ملل متحد آن ها را به عنوان یک ت مستقل، به رسمیّت بشناسد.

این کشور توسّط ۱۲ وزارت خانه از جمله وزارت خانه های علوم، فضا، آموزش و پرورش، اطّلاعات و ارتباطات، امور خارجه، تجارت و بازرگانی، دارایی، ایمنی و امنیّت، دادگستری، ادغام و یک وزارت خانه دیگر که در آسگاردیا توسط جامعه آن پیشنهاد می شود، اداره خواهد شد. وزرای این وزارت خانه ها نیز قبل از نخستین انتخابات، توسّط آشوربیلی انتخاب می شوند و بنا است که انتخاباتی هم در ژوئیه ۲۰۱۷ برگزار شود.

آشوربیلی در کنفرانس خبری خود روز 18 ژوئیه (28 داد) را روز ملی این کشور اعلام کرد و افزود: رای گیری برای طرح پرچم، سرود ملی، نشان ملی و قانون اساسی آسگاردیا که در طی شش ماه گذشته تدوین شده، انجام خواهد شد.

طی پنج سال اول تاسیس آسگاردیا، آشوربیلی رئیس حکومت خواهد بود و پس از آن پارلمان منتخب شهروندان این کشور فضایی رئیس حکومت را انتخاب خواهند کرد.

در قدم اول برای تاسیس این کشور یک با نام آسگاردیا-1 به فضا پرتاب خواهد شد.

این فوق العاده کوچک به وزن 2.8 کیلوگرم خواهد بود و صرفا به صورت نمادین اطلاعات 100 هزار نفر اول ثبت نام کننده در سایت را به فضا خواهد برد.

آشوربیلی این اقدام را که در ماه اوت انجام خواهد شد اولین قدم در تاسیس این "کشور فضایی" قلمداد کرده، هر چند این موضوع که آیا واقعا آسگاردیا می تواند اولین کشور فضایی باشد سوالات و ابهامات فراوانی دارد.

عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : پرتاب اولین برای "ملت فضایی" تا دوماه دیگر - کشور ,آسگاردیا ,فضایی ,آشوربیلی ,تاسیس ,اولین ,کشور فضایی ,رئیس حکومت ,انجام خواهد

مورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کننداین مورچه ها شهد گل ها را در شکم خود ذخیره می کنند و به دایره های کروی کوچک به اندازه ی یک حبه انگور درخشان و شفاف متمایل به زرد تبدیل می شوند و به سمت کلونی های خود می روند. مورچه های کارگر در کلونی از مورچه های عسل به عنوان منبع غذا استفاده می کنند. روش کار آنها به این شکل است که ..

مورچه ی عسل یا مورچه ی گلدان عسل honeypot ant نوعی مورچه است که در مناطق بیابانی استرالیا، مکزیک، آفریقای جنوبی، کالیفرنیا و...دیده می شوند.

مورچه های عسل را می توان از شا ارهای آفرینش نام برد. آنها در موسم باران شهد و عصاره ی گل ها و گیاهان موجود در صحرا و یا فضولات برخی ات انگلی روی برگ ها را (که پر از مواد قندی می باشند) همانند زنبورها می مکند.

مورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کنند

این مورچه ها شهد گل ها را در شکم خود ذخیره می کنند و به دایره های کروی کوچک به اندازه ی یک حبه انگور درخشان و شفاف متمایل به زرد تبدیل می شوند و به سمت کلونی های خود می روند.


روش کار آنها به این شکل است که پس از ذخیره ی شهد خود را به صورت وارونه درون لانه ها آویزان می کنند و در فصول زمستان و خش الی، به عنوان منبع غذایی سایر مورچه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر یکی از این مورچه ها بر اثر سنگینی از ح آویزان خارج شده و بیفتد، مورچه های کارگر او را دوباره از سقف لانه آویزان می کنند. هر مورچه ی عسل بیش از ۸ برابر وزن خود عسل حمل می کند و گاهی ممکن است به دلیل حجم زیاد عسل بمیرند.

مورچه های گرسنه دهان خود را به دهان مورچه ی عسل می چسبانند و مورچه ی سوم شکم مورچه ی عسل را با فشار منقبض می کند تا یک قطره عسل به دهان مورچه ی گرسنه بریزد.

برخی از بومیان استرالیا این مورچه ها را به عنوان شکلات می خورند و برای آنها یک نوع نماد و سمبل فرهنگ بومی نیز به شمار میرود.

در این گزارش تصاویر جالبی از این مورچه های خاص و منحصر به فرد را خواهید دید.
مورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کنندمورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کنندمورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کنندمورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کنندمورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کنندمورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کنند
عنوان وبلاگ : دانش-ایران
منبع :
برچسب ها : مورچه های شگفت انگیزی که عسل تولید می کنند - مورچه ,دهان ,آویزان ,شوند ,ذخیره ,کلونی ,دهان مورچه ,عنوان منبع ,شفاف متمایل ,انگور درخشان ,کروی کوچک

استتار فوق العاده یک جغد

برچسب ها : استتار فوق العاده یک جغد

سدسازی به آمازون لطمات جبران ناپذیر می زند
دانشمندان می گویند حوزه رودخانه آمازون در صورت اجرای برنامه سدسازی آسیبی جبران ناپذیر و جدی خواهد دید.

در حال حاضر ۱۴۰ سد هیدروالکتریک آماده یا در حال ساخت در آمازون وجود دارد و برنامه احداث ۴۲۸ سد دیگر نیز در جریان است.

محققان می گویند این سدها می توانند به پویایی شبکه رودخانه ای آمازون آسیب بزنند و حیات هزاران گونه منحصر به فرد را به خطر بیاندازند.

پروفسور "ادگاردو لاتروبس"(edgardo latrubesse) از تگزاس در صدر این گزارش نوشته است: جهان در آستانه از دست دادن پرتنوع ترین تالاب کره زمین است.

حوزه رودخانه آمازون مساحتی معادل 6.1 میلیون کیلومتر مربع را کرده است و بزرگترین و پیچیده ترین شبکه رودخانه ای کره زمین محسوب می شود.

این منطقه به ناحیه ای کلیدی برای احداث سدهای هیدروالکتریک تبدیل شده است.

اما این تحقیق نشان می دهد که تلاش برای دستی به انرژی های تجدیدپذیر در حاشیه آبراه های آمازون می تواند به مشکلات متعددی منجر شود.

گروهی از محققان از کشورهای مختلف جهان که در تدوین این گزارش نقش داشته اند بیش از هرچیز نگران حرکت طبیعی رسوب در این آبراه ها هستند.

رسوبات منبع حیاتی مواد غذایی برای جانداران در تالاب آمازون است و در عین حال بر جریان و حرکت آب تاثیر می گذارد.

پروفسور لاتروبس نوشته است: رسوب یعنی یک رودخانه چطور کار می کند، چگونه حرکت می کند و از چه طریقی زمین های تازه و محیط زیست را احیا می کند.

به گفته این محقق بررسی های زیست محیطی فعلی برای هر سد جداگانه انجام شده است و به تحقیق در تاثیر آنها بر مناطق مجاور می پردازد. با این همه او تاکید کرده که به رویکردی گسترده تر در این تحقیق نیاز است.

لاتروبس گفت: مشکل اینجاست که هیچ به دنبال بررسی مشکلات متواتری که احداث این سدها در کل مجموعه آمازون ایجاد می کند نیست.

محققان وضعیت رودهای مدریا، مارانون، و یوکایالی را که هر سه از انشعاب های آمازون هستند نگران کننده خوانده اند.

به گفته آنها این سه رودخانه مامن گونه های منحصربه فرد زیادی هستند و حتی اگر بخش کوچکی از برنامه احداث اجرا شود در خطر خواهند بود.

پروفسور لاتروبس گفته است هزاران گونه تحت تاثیر قرار می گیرند و در خطر انقراض هستند.

به گفته او به دلیل غیرقابل بازگشت بودن تاثیر سدسازی در این منطقه، باید مخاطرات این احداث پیش از اجرا بررسی شود.

برچسب ها : سدسازی به آمازون لطمات جبران ناپذیر می زند - آمازون ,احداث ,رودخانه ,گفته ,تاثیر ,لاتروبس ,هزاران گونه ,پروفسور لاتروبس ,شبکه رودخانه ای ,برنامه احداث ,رودخانه آمازون ,حوزه رودخانه آمازو?

بهبود عملکرد نانوکاتالیست های مورد استفاده در صنعت پتروشیمیپژوهشگر صنعتی سهند تبریز در تحقیقات خود، نانوکاتالیست هایی را ساخته است که مهم ترین کاربرد آن ها در صنایع پتروشیمی است که می توانند به طور ویژه موجب افزایش بهره وری فرایند تبدیل متانول به اولفین های سبک شوند.

محمد رستمی زاده در تحقیقات خود، نانوکاتالیست هایی را ساخته است که مهم ترین کاربرد آن ها در صنایع پتروشیمی است. این نانوکاتالیست ها می توانند به طور ویژه موجب افزایش بهره وری فرایند تبدیل متانول به اولفین های سبک شوند. در ساخت این نانوکاتالیست ها از نانوذرات آهن استفاده شده است.
عضو هیأت علمی سهند تبریز افزود: هدف اصلی بومی سازی دانش ساخت کاتالیست پرکاربرد زئولیتی و بهبود خواص آن جهت کاربرد در فرایند تولید اولفین های سبک بوده است.
وی با اشاره به اهمیت انجام این قبیل مطالعات اظهار کرد:بومی سازی دانش ساخت این نوع کاتالیست ها می تواند نقش مهمی در رسیدن به اه اقتصاد مقاومتی در حوزه ی نفت و گاز داشته باشد. بطور مشخص، با توجه به منابع وسیع گاز طبیعی و تولید مازاد متانول درکشور، تولید نانوکاتالیست زئولیتی fe/zsm-5 می تواند موجب رفع نیاز کشور به واردات اولفین های سبک (اتیلن و پروپیلن) شود و ارزش افزوده ی قابل توجهی را نصیب کشور کند.
پژوهشگر صنعتی تبریز افزود: در این طرح، اثر نحوه ی افزودن تقویت کننده نانوذرات آهن به نانوکاتالیست زئولیتی hzsm-5 بر عملکرد آن بررسی شده است. باید توجه داشت که در تبدیل متانول به اولفین های سبک در کنار شرایط فرایندی، شکل، ساختار و خواص اسیدی کاتالیست مورد استفاده نیز تأثیر بسزایی بر انتخاب پذیری و گزینش اولفین ها به عنوان محصول اصلی نسبت به محصولات جانبی دارد.
رستمی زاده در ادامه به تشریح را ار مورد استفاده در این طرح جهت دستی به هدف دنبال شده اشاره کرد و افزود: بهبود عملکرد کاتالیست، نظیر افزایش میزان تبدیل متانول، گزینش پذیری پروپیلن و طول عمر کاتالیست، با افزودن تقویت کننده به کاتالیست محقق می شود. در این تحقیق، به منظور تنظیم خصوصیات اسیدی و ساختاری نانوکاتالیست بهینه، تقویت کننده ی نانوذرات آهن به دو روش تلقیح و افزودن در حین مرحله ی ساخت مورد استفاده قرار گرفت. همچنین نانوکاتالیست های ساخته شده توسط چندین آزمون مختلف نظیر fe-sem، xrd، bet، nh3-tpd، ftir، tem و tga تعیین مشخصه شدند. در نهایت، عملکرد کاتالیستی نانوکاتالیست ها در شرایطی کاملاً مشابه شرایط عملیاتی فرآیند صنعتی تبدیل متانول به پروپیلن مورد ارزی واقع شد.
رستمی زاده در پایان عنوان کرد: این نتایج منجر به افزایش بهره وری فرآیند تبدیل متانول به اولفین ها و کاهش هزینه ی تولید در قیاس با واردات محصول می شود و خود گام بزرگی به سوی بومی سازی دانش ساخت و تولید صنعتی نانوکاتالیست های زئولیتی خواهد بود.
اولفین های سبک از جمله اتیلن و پروپیلن یکی از محصولات مهم صنایع پتروشیمی محسوب می شوند. در میان روش های مختلف تولید اولفین ها ، فرایند تبدیل متانول به اولفین جایگاه ویژه ای را از آن خود کرده است. مهم ترین مزیت این فرایند، عدم وابستگی آن به مواد اولیه ی نفتی است که محدودیت منابع فسیلی را پوشش می دهد. در این فرایند عموماً ازکاتالیست های زئولیتی، که یکی از پرکاربردترین کاتالیست ها در صنایع نفت و گاز است، استفاده می شود.
طبق آزمایش های صورت گرفته خصوصیات ساختاری و اسیدی مناسب نانوکاتالیست ها منجر به فعالیت کاتالیستی مطلوب آن ها شده است؛ به گونه ای که نانوکاتالیست توسعه داده شده عملکردی بهتر از برخی کاتالیست های تجاری نشان داده است. دیگر مشخصه ی بارز این نانوکاتالیست تولید شده، گزینش پذیری خیلی کم برای پارافین هاست (زیر 5 درصد) که از نظر عملیاتی پارامتری مهم برای کاتالیست این فرآیند است.
این تحقیقات از همکاری محمد رستمی زاده- عضو هیأت علمی صنعتی سهند تبریز و فریدون یاری پور- از شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ایران حاصل شده است.

برچسب ها : بهبود عملکرد نانوکاتالیست های مورد استفاده در صنعت پتروشیمی - تولید ,نانوکاتالیست ,متانول ,اولفین های ,استفاده ,پتروشیمی ,تبدیل متانول ,مورد استفاده ,بومی سازی ,سازی دانش ,دانش ساخت ,فرایند تبدیل متانول ,?

تولید نانوورق هایی برای بهبود باتری های یون لیتیممحققان روشی برای تولید نانوورق های ا ید ف ات انتقالی ارائه د تا از آنها برای توسعه باتری ها استفاده کنند. پیش از این نانوسیم و نانوذرات این مواد ساخته شده بود اما ساختارهای دوبعدی نظیر نانوورق این ا یدها تولید نشده بود.

محققان تگزاس با همکاری پژوهشگران آزمایشگاه ملی آرگونه موفق به ارائه راهبرد جدیدی شدند که با استفاده از آن می توان نانوورق های ا ید ف ات انتقالی را تولید کرد.
این نانوورق ها را می توان برای بهبود ذخیره سازی انرژی در باتری های یون لیتیم مورد استفاده قرار داد. البته از این راهبرد می توان برای تولید دیگر مواد نظیر فسفیدها، سوفلیدها و سلنیدها نیز استفاده کرد.
نانوبلورهای دوبعدی به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خاص، کاربرد وسیعی در فناوری های مختلف دارند. این خواص در نانوبلورهای دوبعدی وجود دارد، اما در ح توده ای این مواد دیده نمی شود. دی کالکوژنیدهای ف ات انتقالی از جمله این ترکیبات هستند که فرمولاسیون mx2 داشته که در آن m ف انتقالی نظیر تنگستن و مولیبدن بوده و x کالکوژنی نظیر سلنیم، گوگرد یا تلوریم است. نانومواد ا ید ف ات انتقالی ترکیب شده (mtmo) به دلیل آن ح های ظرفیت ترکیبیشان، پتانسیل استفاده در بخش فتوکاتالیست و ذخیره انرژی را دارند.
اما استفاده از این مواد تنها به ساختارهای صفر بعدی و یک بعدی نظیر نانوذرات و نانوسیم ها محدود بود؛ چرا که ایجاد صفحه هایی دو بعدی از آنها کاری چالش برانگیز بوده که دلیل این امر فقدان روشی برای لایه برداری آنهاست.
یک تیم تحقیقاتی به ی گویهان یو موفق به ارائه راهبرد دو مرحله ای پایین به بالا شده است که می توان با استفاده از آن نانوورق های mtmo را سنتز کرد. در این راهبرد امکان تعیین ابعاد حفره ها وجود دارد. این گروه از یک لایه ا ید گرافن به عنوان لایه ی فداشونده استفاده د تا پیش ماده های mtmo روی آن رشد کند. سپس یک عملیات حرارتی ثانویه (کلسیناسیون) برای تبدیل این پیش ماده ها به نانوورق مورد استفاده قرار گرفت که در عین تشکیل آنها، لایه ا ید گرافن از بین می رود.
این نانوورق ها به چند دلیل اهمیت زیادی دارند؛ اول این که این مواد دارای مساحت سطحی بالایی بوده و طول نفوذ یون در آنها بسیار کوتاه است. دوم این که روی هم قرارگرفتن آنها به حداقل رسیده و سایت های فعال زیادی برای ذخیره سازی یون آلکالین وجود دارد.

برچسب ها : تولید نانوورق هایی برای بهبود باتری های یون لیتیم - استفاده ,تولید ,نظیر ,انتقالی ,مواد ,ا ید ,ف ات انتقالی ,ا ید ف ات ,نانوبلورهای دوبعدی ,استفاده قرار ,وجود دارد ,ا ید ف ات انتقالی ,لایه ا ید گرافن
All rights reserved. © Javane 2017 Run in 0.458 seconds
RSS