جستجو ها
دوست داشتنی که از تب و تاب افتاد connection keeper تلگرام فارسی وصالحق وبلاگ صالحین دبیرستان حضرت معصومه س خدای دانه دل نوشته ای از خودم طنز جبهه تعبیر خواب سوره قل هو و الله احد html الیگودرز تنها بدنبال helli boors اطلاعات اتروپین atropine دیکاترو dicatro آتروپین سولفات atropine sulfate آترومیل atromil قرص آمپول انفجار بزرگ شمال حلب را لرزاند نحوه مقاله isi منفی انرژی منفی پاهای فلور نظریhtml ترجمه مقاله مدلسازی و شبیه سازی نوع جدیدی از emi تداخل الکترومغناطیسی برای ماژول های الکترونیکی بر تحقیق بررسی انواع موتورهای برق ماکو چت ماکو indecent proposal فاطیما فاطیما بهارمست انحصار وراثت حسابهای د ونفره مدیران دستگیر شده کانال های تلگرامی فردا محاکمه می شوند لوازم ارایشی اوتی ساخت کره دعوتنامه افطاری صفات خدا در دعای جوشن کبیر ودعای عرفه زنگ املا دبیرستان منشور کورش برای تاتو انتقالات فرهنگیان س و ب گفتو وگو تشکر از حضور در انتخابات خطبه های ۲۸ آبان ماه سال ۱۳۹۵ اروندکنار بازی دوباره بیاد بیاد بیاد deutsch دﻟﻢ ﺑﺮﺍﯼ ت ت موزیک فو مرداد ماه پر اتفاق myeloblast میلوبلاست band neutrophil myeloblast myeloblast نوتروفیلی maturation مراحل بلوغ بشت د تخفیف بگیرید مرا در رنج انداخت روبات خشمگین یک نفر را مجروح کرد پیام تبریک اولین روز مدرسه رفتن فرزند list این قسمت ژرف تر از خواب زمین ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را در یک بند توضیح دهید مردم تحریم قرار نداده فداکاری همکاری حمایت تائب خشنود فداکاران آدرس کانال نوای لر در آپارات توارث ژنی فرار پرندگان از شهر دودی تحقیق در مورد حباب کلاس چهارم candy blossom 5 زاد بعد ارسی فضای منعقد گوروم نوحه زینبیم گل بالام قانه باتدی اثر اردبیلی بزرگترین عددچهاررقمی وازلین اصل را چگونه تشخیص دهیم بازین قبریمه rug of export سالام اولسون شهریم ماراغاشهرطوس کودک برای کودک مراقبه روزانه ی ال معجزه 29 داد آهنگ اسما جان در سایت معلمی تواشیح ترکمنی به سوی الله پرنده خودروی اولین اروموبیل شرکت آغاز خودروی پرنده اولین خودروی شرکت اروموبیل برای حرکت تلاش برای اولین خودروی پرنده یه تیریپ رویا بیوگرافی حسن هیاس ویکی پدیا html اسامی برندگان مسابقه کتابخوانی محرم اعلام شد تو این احساسو به اینجا کشون چون نامهربانی قصدکشتن حامدزمانی خلاصه جلد اول کتاب آیین دادرسی کیفری علی خالقی ایذه استان مردم شهرستان تشنگی خوزستان استان خوزستان ابراز گلایه شهرستان ایذه شهروندان ایذه ای ادارات متولی رئیس سازمان برنامه پایت سلام صاحب راهت دسته بندی عنصر ها به روش های دیگر در وبگاه انجمن شیمی ایران منطقه گردشگری طبیعی دوستان منطقه گردشگری توسط دوستان درخت شماره وقتے بگوبیخیال بیخیال بگوبیخیال وقتے عخوانین چهارلنگ بختیاری افزایش کیفیت خدمات رسانی در پایانه مسافربری نمونه سوالات مرکز تحقیقات معلمان شمس ابادی اصفهان windows خارش عروس هلندی راچگونه درمان کنیم آ ین خواهش من باتو منابع کنکور ا علوم قران وحدیث سال94 جنگل پاسند وآبشارهای سمبی واسپه او عبادت خلاصه وقتی ها مدیر می شوند خواص کریستال سنگ نمک آپدیت لایسنس نود 32 ورژن 10 در تاریخ چهارشنبه 1 دی میشه تولد حنا دختری در چمن زار jquery 172minjs دبیرستان فرخیه زیادآباد آهنگ جدید مجید اطها بنام مگه من مردم گرامی ص به شهادت رسیدند یا به مرگ طبیعی وفات د سید ممد شریفی فلج مغزی ک ن
برترین ها


آپوتئــوز

پاد ت/ تفاوت رَه کز کجاست تا بکجا

این فایل صوتی برگرفته از سخنرانی ای از حجت ال قنبریان می باشد. راجع به آن نمایندگان ولی فقیه که در مواقع حساس به آن وظیفه ی روشنگرانه ی خود عمل نمیکنند. انی که تمام اعتبار خود را از ولی فقیه دارند اما در موقع حساس همانند داور کشتی حق و ناحق می کند و داوری می کند!

شنیدن این فایل صوتی:

این فایل صوتی از طریق (حجم 8mb)

عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
منبع :
برچسب ها : پاد ت/ تفاوت رَه کز کجاست تا بکجا - صوتی ,فایل ,فایل صوتی

عملیات عاشورای چهار

حماسه ی مجاهدین عراقی در هورالهویزه

کار مجاهدین عراقی در جریان عملیات قدس پنج به آزادسازی بخشی از دریاچه ام النهاج عراق در منطقه هورالهویزه منهتی شد و سپس عملیات عاشورای چهار در وسعتی به میزان یکصد و ده کیلومتر مربع برای آزادسازی کامل این دریاچه با همان ترکیب نیروهای عمل کننده در عملیات پیشین به اجرا درآمد.

نیروهای تیپ نه بدر ساعت دو بامداد سی ام فروردین ماه 1365 این حمله را آغاز د.

پناهنده شدن دو تن از نیروهای عراق و ارایه ی اطلاعات مناسب پیرامون این مطقه در روند عملیات عاشورای چهار، موثر واقع شد.

زمان حمله یک روز پیش از میلاد حضرت موسی کاظم ع بود و به همین مناسبت رمز عملیات یا موسی کاظم ع تعیین شد.

نیروها در غرب دریاچه به لحاظ استفاده از اصل غافلگیری و پشتیبانی موثر توپخانه به راحتی به اه خود رسیدند و بدین وسیله پانزده کمین دشمن که از نیروهای فرسان الهور به معنای نیروهای اطلاعاتی هور بودند، سقوط کرده و پیشروی تا سقوط کامل دریاچه ادامه یافت.

دشمن پاتک خود را در صبح روز نخست عملیات آغاز کرد؛ اما با اتخاذ تد ر خونسردی و صبر نیروهای مجاهد عراقی که در میان نی زار ها کمین کرده بودند، پس از نزدیک شدن دشمن به آنها حمله ور شده و پاتک آنها را خنثی د. پاتک دوم نیز در ساعت چهارده همان روز با پشتیبانی توپخانه و حمایت هواپیماهای پی-سی هفت آغاز شد این پاتک نیز به همان صورت نخست پاسخ داده شد و در نتیجه نیروهای بعثی با شماری کشته و زخمی و اسیر و با به جای گذاشتن هشت فروند قایق خود عقب نشستند؛ اما در این تعقیب و گریز یک فرمانده از مجاهدان عراقی بنام ابوالخیر به شهادت رسید.

در روز دوم عملیات دشمن برای بازپس گرفتن دریاچه ام النهاج سه بار متوالی اقدام به پاتک نمود، که در هر سه بار با رعایت اصل استتار و غافلگیری از سوی مجاهدین عراقی و مقاومت آنها روبرو شدند و با دادن تلفات و خسارات فراراوان از معرکه نبرد گریختند .

این عملیات که رسیدن به همه ی اه معین شده را در پی داشت، به آزادسازی یکصد و ده کیلومتر مربع از منطقه هورالهویزه عراق، 64 پایگاه، هفت آبراه در غرب دریاچه و تصرف سه پاسگاه و سه کمین دشمن و همچنین 27 فروند قایق و بلم، 99 قبضه سلاح نیمه سنگین، دو قبضه ضد هوایی تک لول کالیبر 14.5 م م و چهار قبضه خم انداز 82 و 60 م م از دشمن به غنیمت گرفته شد.

در طول این عملیات 25 پاسگاه، یک فروند هواپیمای پی سی هفت و صد فروند قایلق و بلم دشمن منهدم گردید. طی این عملیات تعداد 376 تن از نیرو های دشمن کشته و زخمی شده یا به اسارت در آمدند.

کوتاه از مستند "فرماندهان" - حجم: 8mb

شنیدن مطلب بصورت صوت:

برچسب ها : عملیات عاشورای چهار - عملیات ,دشمن ,دریاچه ,نیروهای ,عراقی ,پاتک ,مجاهدین عراقی ,عملیات عاشورای ,کمین دشمن ,فروند قایق ,موسی کاظم

عملیات خیبر

عملیات خیبر

نخستین عملیات آبی خاکی

پس از عملیات رمضان دو منطقه ی رملی فکه و منطقه ی آب گرفته ی حور برای نبرد با ماشین جنگی عراق مد نظر قرار گرفت به همین روی عملیات والفجر مقدماتی در فکّه و خیبر در حور طرح ریزی و به اجرا در آمد .

طی دوره ی تعقیب م که از تیرماه 1361 آغاز شده بود یکی از تد ر مهم، بدست گرفتن ابتکار عمل بود و بر همین اساس فرماندهان ایرانی در تلاش برای شناسایی نقاط ضعف دشمن بر آمدند. یکی از نتایج این تلاش شناسایی منطقه ی هور الهویزه و انتخاب این آبگرفتگی گسترده برای ضربه زدن به قوای دشمن بود. برای همین منظور قرارگاه نوح (ع) پاسداران برای انجام نخستین عملیات بزرگ آبی خاکی ایران تشکیل شد.

عملیات خیبر با 220 گردان و 63 گردان از با سازماندهی قرارگاه های نجف و کربلا و پشتیبانی قرارگاه نوح (ع) ساعت 21:30 دقیقه ی روز 3 اسفند 1362 و با رمز یا رسول الله (ص) آغاز شد.

این عملیات اساس طراحی عملیات گسترده ی بدر ، و الفجر 8 و کربلای 5 شد. حور منطقه ای در مجاورت با دریاست که در برخی نقاط سطح آن دو الی سه متر بالاتر از سطح دریا می باشد اینگونه مناطق در مسیر رودخانه های دائم و فصلی به وجود می آید .

منطقه ی عملیاتی خیبر در شرق رودخانه ی دجله و در درون هور العظیم واقع شده بود و از شمال به العزیز و از جنوب به القرنه ، طلاییه و یک محور در پاسگاه زید در محدوده ای به 100 کیلومتر مربع می رسید. در داخل این گستره دو جزیره ی مجنون، دکل های فشار قوی برق، دکل های تقویتی رادیو و تلوزیون، تاسیسات و کارخانه های کاغذ سازی و چاه های نفت قرار داشت؛ هم چنین در حاشیه ی دجله حدود 50 روستا وجود داشت که در هنگام عملیات خیبر همگی خالی از سکنه ی غیر نظامی بود.

قرار بود که نیرو های عمل کننده با عبور و پیشروی در حور بصره را از سمت شمال تهدید کرده و سوم عراق را نابود کند. البته پیش از در نظر گرفتن و رسیدن به چنین اه ی چند عملیات انحرافی و فریب از جمله تحریر القدس در در بلندی های شرقی سد دربندیخان عراق والفجر 5 در منطقه ی کوهستانی چنگوله و والفجر 6 در منطقه ی چیلات و چذابه به اجرا در آمده بود. سازماندهی رزمی نیروهای عمل کننده ی ایران در این عملیات شکل تازه ای به خود گرفت، به این گونه که نیروی زمینی با یگان های تحت امر خود و با استعداد دو لشگر پیاده، دو لشگر زرهی و یک تیپ هوابرد از محور زید و نیرو های پاسداران با دو لشگر پیاده و یک تیپ زرهی در همین محور و نه لشگر شش تیپ پیاده و سه تیپ زرهی از هور و طلاییه محور اصلی وارد عمل شدند. علاوه بر این در این محور عملیات فریب خود را با 5 تیپ و یک لشگر به انجام رساند در مرحله ی نخست، عملیات بطور همزمان از سراسر محور ها آغاز شد و پیشروی با سرعت عمل و غافلگیری دشمن همراه بود. هرچند در محور زید پیشروی چندانی میسر نشد اما در محور حور که خود به چهار محور فرعی العزیز القرنه و جزیره های مجنون و طلاییه تقسیم می شد بیشتر اه حاصل شد این پیشروی آن چنان قوی بود که در روز چهارم گروهی از رزمندگان در شهر القرنه پا گذاشتند و مردم شیعه نشین با قربانی به پیشواز آنان آمدند. در محور شمالی عملیات (العزیز) رزمندگان توانستند خود را به رودخانه ی دجله رسانده و تردد خودرو های بصره-بغداد را قطع کنند .

دو جزیره ی مجنون نیز به راحتی دور خورده و بدست قوای ایرانی افتاد.

از نکات ویژه این عملیات پرواز چرخبال های ایرانی بر فراز دو جزیره ی مجنون در نیمه های شب بود، در مرحله دوم در محور های جزیره ی مجنون و طلاییه به منظور الحاق و پیشروی به سوی نشوه در نظر گرفته شد اما بنا به عللی پیشروی صورت نگرفت و دشمن به طور گسترده ای به استفاده از انواع بمب های شیمیایی پرداخت.

با توجه به اینکه در این عملیات آبی خاکی کوتاه ترین فاصله از خط مقدم خودی تا خشکی 13 کیلومتر بود امکان پشتیبانی زمینی و بهره گیری از یگان تازه تاسیس شده ی نیروی دریایی وجود نداشته و تلاش هوانیروز پاسخگوی نیازمندی های نیرو های خط شکن و پ ندی نبود و با وجود استفاده ی عراق از مواد شیمیایی و پاتک های فراوان تنها دو جزیره ی مجنون حفظ و تثبیت شدند.

ضمن آنکه محمد ابراهیم همّت فرمانده ی لشکر27 محمد رسول الله پاسداران انقلاب ی در جریان دفع پاتک دشمن به جزایر مجنون به شهادت زسید.

در مرحله ی سوم عملیات که بیشتر به منظور دفع فشار های دشمن به جزایر مجنون شمالی و جنوبی به اجرا در آمد طی هفتاد و دو ساعت پاتک نیرو های عراقی نزدیک به یک میلیون گلوله ی توپ و خم شلیک د که نشان از حساسیت و تمرکز قوای دشمن بر این مناطق بود.

در نتیجه ی سه مرحله ی عملیات خیبر بیش از 23 یگان دشمن از بیست تا صد درصد متلاشی گردیده و تعداد 16140 تن از نیروهای دشمن کشته زخمی و اسیر شدند که در میان اسرا علاوه بر افسران ،درجه داران ، سربازان و جیش الشعب عراق، تعدادی غیر نظامی از کشور های مصر سودان مراکش و سومالی وجود داشتند.

افزون بر این 150 تانک و نفر بر ، 13 فروند هواپیما ، 4 فروند چرخبال و 200 خودرو ی دشمن منهدم گردید. در مجموع 1180کیلو متر از زمین های منطقه آزاد شد که 1000کیلومترمربع درحور و 40 کیلومترمربع از طلاییه را در بر می گرفت در میان غنایم بدست آمده از دشمن علاوه بر دستی به چاه های نفت منطقه با ذخیره ی میلیون ها بشکه نفت 150 تانک و نفر بر زرهی ، 250 خودرو، 19 ارابه توپ صحرایی دور برد ، 30 ارابه توپ ضد هوایی و 120 دستگاه ی به چشم می خورد.

کوتاه از مستند "فرماندهان" - حجم:7mb

شنیدن مطلب بصورت صوت:

برچسب ها : عملیات خیبر - عملیات ,محور ,دشمن ,منطقه , ,مجنون ,عملیات خیبر , پاسداران ,جزایر مجنون ,رسول الله ,قوای دشمن

عملیات محرم

عملیات محرم

فرو بردن عراق در ح انفعالی محض

پس از انجام عملیات موفق و موثر بیت المقدس، فتح المبین، مسلم بن عقیل ع، ثامن الائمه ع و ... نمی بایست به عراق فرصت خارج شدن از ح انفعالی و دفاعی داده می شد؛ بنابراین در طرح عملیات محرم علاوه بر آزادسازی ارتفاعات مرزی حُمرین در جبهه جنوبی و تصرف جای پا برای تهدید منطقه ی العماره ی عراق، این موارد نیز مد نظر فرماندهان پاسداران انقلاب ی قرار گرفت.

قرار بود در محور عین خوش زویدات در جنوب شرقی دهلران، رزمندگان در سه مرحله حمله را انجام دهند تا اینکه مرحله ی نخست عملیات در ساعت 8.22دقیقه 10آبان1361 با رمز "یا زینب س" به فرماندهی قرارگاه عملیاتی کربلا به اجرا درآمد.

نیروهای خودی توانستند در کمتر از نیم ساعت پس از اعلام حمله در یک محور شماری از نیروهای عراقی را به اسارت درآورده و در محور دیگر نیز نیروهای دشمن، با استعداد یک تیپ به محاصره درآمدند و بیشتر آنها اسیر شدند.

در ساعت 6صبح روز بعد بجز جناح چپ منطقه عملیات، کلیه ی یگان ها به اه تعیین شده دست یافتند. در روز اول عملیات همه ی نیروها به هم ملحق شدند. تنها یگان های قرارگاه چهارم بخاطر طغیان رودخانه دویرج و فقدان پل، نتوانستند اه خود را در منطقه چم هندی و روبوت به طور کامل تصرف نمایند.

در نتیجه طی این مرحله 550کیلومتر مربع از خاک ایران از جمله ارتفاعات 400، 298، پل چمسری، حوزه ی نفتی بیات، نهر عنبر، آزاد و جاده ی عین خوش به دهلران از زیر دید و تیررس دشمن خارج شد.

همچنین شهرک طیب عراق تحت اشراف قوای ایرانی قرار گرفت. تلفات و ضایعات وارده به دشمن شامل انهدام هشت تا دوازده یگان سازمانی از بیست تا هفتاد درصد، انهدام نود دستگاه تانک و نفربر، 130دستگاه خودرو، سقوط هفت فروند هواپیما و به غنیمت گرفتن 45دستگاه تانک و نفربر، 100دستگاه خودرو، مقدار انبوهی سلاح سبک و کشته و زخمی نمودن و به اسارت در آوردن 4570تن از نیروهای دشمن بود.

در مرحله ی دوم با وجود پیروزی های مرحله نخست و از هم پاشیدگی و ضعف روحیه ی دشمن به لحاظ عدم موفقیت قرارگاه چهارم در مرحله نخست و خالی ماندن جناح چپ، مواضع فتح شده نیز در معرض تهدید و پاتک دشمن بود. بنابراین ترمیم رخنه ی بوجود آمده ضروری می نمود.

برای همین هدف مرحله ی دوم عملیات محرم روز 10آبان ماه1361 در ساعت 2.30دقیقه بامداد آغاز شد.

نیروهای خودی در ساعت پنج صبح با الحاقی که صورت گرفت محاسبه ی دشمن را کامل د. در این مرحله 150کیلومتر مربع از زمین های شده آزاد و شش یگان دیگر عراق از 20 تا 65درصد منهدم شدند، همچنین تعداد دیگری از نیروهای عراقی به اسارت در آمدند.

هدف مرحله سوم عملیات محرم، تصرف همه ی بلندی های غربی حمرین و جاده ها و مراکز مهم عملیاتی و ایجاد و تامین لازم برای جاده ی آسف ه ی چمسری، شرحانی و زبیدات و جاده ی شوسه ی زویدات طی بود!

به همین منظور در ساعت 22روز دوشنبه 15آبان ماه1361 حمله ی مرحله ی سوم آغاز شد.

نبرد گسترده به واسطه ی مقاومت پراکنده ی نیروهای عراق و عدم پاک سازی منطقه در ساعت 8صبح 16آبان ماه به پایان رسید و در نتیجه 300کیلومتر مربع از خا ک عراق شامل پاسگاه های زبیدات، شرحانی، ابوغریب و همچین تاسیسات نفتی شامل 30تا 35 حلقه چاه نفت آزاد شد.

همچنین سازماندهی 14 تیپ عراقی حاضر در این نبرد آسیب دید . تجهیزاتی که از ماشین جنگی عراق از بین رفت 170دستگاه تانک و نفربر، صد دستگاه خودرو، 15قبضه توپ 106م م و 3 فروند هواپیما بود.

همچنین 14دستگاه تانک و نفربر، 150دستگاه خودرو، 51 قبضه توپ 106م م و نیز تعدادی از سلاح های سنگین و نیمه سنگین به دست رزمندگان افتاد.

نیروهای عملی کننده ی ایران در این عملیات شامل چهار لشکر پیاده، یک لشکر زرهی و یک تیپ احتیاط از پاسداران انقلاب ی و یک تیپ از نیروی زمینی بودند.

نیروی زمینی تازه تاسیس شده ی پاسدران انقلاب ی در این عملیات به خوبی از تانک ها و زره پوش های غنیمتی بهره برداری کرد.

کوتاه از مستند "فرماندهان"

عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
منبع :
برچسب ها : عملیات محرم - مرحله ,عملیات ,عراق ,ساعت ,نیروهای ,دشمن ,عملیات محرم ,انقلاب ی ,نیروهای عراقی ,قرارگاه چهارم ,فروند هواپیما ,پاسداران انقلاب ی , پاسداران انقلا

عارفانه - شهید احمد علی نیری

کتاب "عارفانه" خاطرات شهید احمد علی نیری است. مجموعه صدای میقات بخشی از این خاطرات را به شکل زیبایی بصورت صوتی ارئه کرده است در پایین این قسمت ها را می توانید دریافت کنید.

    شنیدن قسمت سوم:

     شنیدن قسمت چهارم:

      شنیدن قسمت پنجم:

       شنیدن قسمت ششم:

        شنیدن قسمت هفتم:

         شنیدن قسمت هشتم:

          شنیدن قسمت نهم:

           شنیدن قسمت دهم:

            شنیدن قسمت یازدهم:

             شنیدن قسمت دوازدهم:

              شنیدن قسمت سیزدهم:

            برچسب ها : عارفانه - شهید احمد علی نیری - قسمت ,عارفانه ,دریافت ,شنیدن ,عارفانه شنیدن ,شنیدن قسمت ,دریافت قسمت ,قسمت یازدهم ,قسمت دوازدهم

            پاد ت/ خدای آتش‏ نشان نه آتشفشان

            پاد ت خدای آتش‏ نشان نه آتشفشان استفاده شده از سخنان حاج آقا قنبریان

            شنیدن این فایل صوتی:

            دریافت این فایل صوتی با

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : پاد ت/ خدای آتش‏ نشان نه آتشفشان - فایل صوتی ,خدای آتش‏ نشان ,پاد ت خدای

            عملیات طریق القدس

            عملیات طریق القدس

            فتح بستان

            با عزل بنی صدر از مقام فرماندهی کل قوا و انتصاب سرهنگ صیاد سپهبد شهید علی صیاد به فرماندهی نیروی زمینی ایران و انجام عملیات ثامن الائمه ع که به ش ت حصر آبادان معروف شد؛ هماهنگی و بیشتر و ارتباط فرماندهان این دو قوا تنگ تر و محم تر گردید و زمینه های تبیین استراتژی جدید در جنگ با هدف آزادسازی مناطق تحت دشمن فراهم شد.

            از میان طرح هایی که در شورای عالی دفاع مطرح بود، طرح قطع ارتباط دشمن از شمال به جنوب با آزادسازی تنگه چزابه و آزادسازی شهر بستان برای رسیدن به نوار مرز بین المللی نیز وجود داشت. بنابراین در بامداد 8آذرماه1360 عملیات طریق القدس با رمز مقدس "یا حسین ع" بطور همزمان در چند محور از منطقه جنوب و با هدف آزادسازی شهر بستان و رسیدن به خطوط مرزی ایران و عراق در چزابه آغاز شد.

            در این نبرد که طراح آن شهید حسن باقری بوده و فرماندهی آن را پاسداران انقلاب ی بر عهده داشت؛ 23گردان از و 9گردان از در مصاف با 60گردان مجهز دشمن از چند محور نبرد را آغاز د. رزمندگان با عبور از منطقه رملی در شمال بستان دشمن را دور زده و بستان را فتح د. عبور از زمین های رملی صعب العبور سبب غافل گیری عراقی ها و تز ل قوای جنوبی دشمن گردید و بدین ترتیب همه ی اه از پیش تعیین شده بدست آمد. در طی یک هفته عملیات منطقه ای به گستره ی 650کیلومترمربع شامل شهر بستان تنگه ی استراتژیک چزابه، 70 روستا و 5پاسگاه مرزی آزاد شد و پس از گذشت 420روز از آغاز جنگ تحمیلی رزمندگان توانستند در منطقه ی عمومی گرد و بستان در مرز بین المللی مستقر شوند.

            همچنین فتح جزابه موجب شد تا اتصال قوای دشمن در غرب کرخه و غرب کارون گسسته شده و توان قوای سوم عراق در جنوب تجزیه گردد؛ این عملیات بهترین زمینه برای پیروزی در عملیات بزرگ فتح المبین تلقی می شود.

            با این ضربه سنگین بر پیکره دشمن 45دستگاه تانک و نفربر، 200دستگاه خودرو، 13فروند هواپیما و 4فروند چرخ بال منهدم و 45گردان و گروهان از 12تیپ و نیروهای کماندویی لشکر 5مکانیزه عراق از بین رفته و 3500تن کشته و زخمی از دشمن بر جای ماند.

            طی عملیات طریق القدس در کنار شمار فراوان اسرا غنایمی نیز از دشمن به دست آمد که بدین ترتیب گزارش شد 50دستگاه تانک، 150دستگاه بولدوزر و ماشین های ی رزمی، 19قبضه توپ 152 م م دوربرد، 70دستگاه نفربر، میزان قابل توجهی سلاح و مهمات، 2قبضه سلاح سنگین دوشکا با خودرو و 250دستگاه خودرو

            عملیات طریق القدس، بستان، نخستین مرحله از استراتژی موسوم به راه کربلا بود.

            همانطور که در تصویر مشاهده میکنید از اه عملیات آزادسازی تنگه چزابه (که در تصویر مشخص شده است) و آزادسازی شهر بستان که در تصویر مشخص است بود و همچنین رسیدن به مرز بین المللی که خط سفید سمت چپ مرز بین اللملی ایران و عراق است.

            6uy

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات طریق القدس - عملیات ,دشمن ,بستان ,آزادسازی , ,طریق ,عملیات طریق ,طریق القدس , عراق ,تصویر مشخص ,بدین ترتیب

            عملیات رمضان

            عملیات رمضان

            ورود به خاک عراق

            صدام پس از مشهر و به بهانه ی حمله ی سراسر به جنوب لبنان قصد داشت جنگ را خاتمه داده و امتیاز مشهر را برای خود نگه دارد. از سوی دیگر فرماندهان ایرانی با اطلاع از این قصد بر آن شدند تا با فتح منطقه ای از خاک عراق و گرفتن امتیاز ارزی پایان عادلانه ای به جنگ بدهند. به این ترتیب عملیات رمضان در چهار محور و پنج مرحله از سوی فرماندهان پاسداران انقلاب ی و ایران طراحی گردید.

            تا با عبور از خط مرز بین المللی یک زمین مثلث شکل به وسعت 1600کیلومتر مربع تصرف شود. این منطقه از شمال به کوشک و طلاییه و پاسگاه های مرزی در جنوب هویزه و حاشیه ی جنوبی هورالهویزه و از غرب به رودخانه ی اروند در نقطه ی تلاقی دجله و فرات بنام القلمه تا شلمچه در غرب مشهر و از شرق به خط مرزی شمالی جنوبی و از کوشک تا شلمچه را شامل می شد.

            طراحان ی در منطقه شمال غربی بصره و تنومه، خطوط پ ندی عراق را با ساخت یک کانال به طول 30 و عرض یک کیلومتر با پمپاژ آب و احداث موانع و کمین و سنگر های تیربار به عنوان موانعی اساسی و بازدارنده از حملات احتمالی نیروهای ایرانی بسوی بصره تدارک دیده بودند. همچنین در قسمت جنوبی منطقه روبروی شلمچه آب رها شده بود تا از هر گونه تردد نیروهای زرهی و پیاده عملا ممانعت به عمل آید.

            سرانجام عملیات رمضان در شب 21رمضان و سالروز شهادت علی ع در ساعت 21.30دقیقه شامگاه 23تیرماه1361 با رمز "یا صاحب ا مان ادرکنی" در منطقه عملیاتی شلمچه در شرق بصره آغاز شد. در این حمله در تیپ از و دو لشکر از نیروی زمینی حضور داشتند که تحت امر چهار قرارگاه عملیاتی کار می د.

            در مرحله نخست در سه محور به علت موانع و استحکامات پ ند مثلثی شکل و میادین مین فراوان نیروهای ایرانی نتوانستند با سرعت عمل به تمامی اه مورد نظر دست پیدا کنند. لذا با روشن شدن هوا از ادامه ی پیشروی خودداری شد. اما در محور جنوبی جنوب پاسگاه زید، چهار تیپ از و دو تیپ از توانستند با سرعت عمل چشمگیری همه ی مواضع دشمن را درهم کوبیده و تا عمق 30کیلومتری مواضع عراقی ها رسیده و خود را به نهر کتیبان، در شرق اروند و کانال ماهی گیری برسانند؛ بگونه ای که به قرارگاه فرماندهی لشکر نه زرهی عراق دست یافته و ضمن به غنیمت گرفتن خودروی بنز فرماندهی قرارگاه را منهدم د و توانستند از آب کانال ماهی و نهر کتیبان وضو بگیرند.

            علی رغم این موفقیت جناح راست نیروها بازمانده بود و با روشن شدن هوا عراقی ها با یک لشکر زرهی فشار اصلی را معطوف به این منطقه کرده و از تامین نیروهای پیشروی ایرانی ممانعت به عمل آوردند. در این مرحله از عملیات 85 دستگاه تانک و نفربر و 12توپ دشمن منهدم و 71دستگاه تانک و نفربر نیز به غنیمت گرفته شد.

            مرحله دوم نیز در محور میانی جنوب پاسگاه زید و با همان یگان ها و تقویت دو تیپ دیگر در تاریخ 25مردادماه1361 صورت گرفت که چندان موفقیت آمیز نبود و تنها مقداری خسارت به دشمن وارد آمد و شماری از آنان کشته، زخمی و اسیر شدند.

            در مرحله سوم احتمال می رفت که دشمن با نیروهای زرهی و آرایش وسیع آنان قصد پاتک دارد؛ لذا در تاریخ 30مردادماه1361 از شرکت نیروهای زرهی خودی صرف نظر شد تا نیروهای پیاده بتوانند به انهدام تانک ها ونفربرها بپردازند. بنابراین عملیات مرحله سوم از جنوب پاسگاه زید آغاز شد و نیروهای ایرانی بطور خیره کننده ای به در هم ش تن و تصرف مواضع دشمن پرداختند. رزمندگان توانستند در این مرحله مهم در زمینی به وسعت 180کیلومتر مربع نزدیک به 700دستگاه تانک و نفربر را منهدم و 14دستگاه تانک و نفربر دشمن را که 4دستگاه آن از نوع پیشرفته t72 بود به غنیمت بگیرند.

            مرحله چهارم عملیات در 1شهریورماه1361 از محور جنوبی منطقه عملیاتی شلمچه شروع شد، به دلیل آمادگی و هوشیاری عراقی ها و استحکامات و مواضعی که تعبیه شده بود راهی از خط نخست دشمن به روی رزمندگان باز نشد.

            مرحله پنجم و پایانی که تلاش نهایی و اصلی این عملیات نظامی بود، در تاریخ 6شهریور ماه1361 از شمال پاسگاه زید در حد فاصل دژ مرزی عراق و خاکریزهای مثلثی آغاز شد. در بدو درگیری و نبرد همه چیز طبق طرح فرماندهان ایرانی پیش می رفت، بنابراین نیروهای و توانستند گذشته از پا ازی و الحاق خاکریزی مناسب و دو جداره در جناح شمالی بسازند، ولی از آنجا که دقت کافی در ساخت آن بکار نرفت دشمن توانست 5کیلومتر در آن رخنه کند. در این مرحله 130دستگاه تانک ونفربر منهدم و 11دستگاه نیز به غنیمت گرفته شد و همچنین 800 تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند.

            بنابراین آمار کل تلفات و خسارات وارده به عراق در عملیات رمضان عبارت بود از: انهدام 1097دستگاه تانک و نفربر و کشته و زخمی شدن 8715 تن از نیروهای بعثی عراقی.

            ایران با اجرای این عملیات نظامی نشان داد که در نفوذ به خاک عراق و ادامه نبرد تنها به دنبال خواسته های به حق مردم مظلوم خود است؛ هر چند که تنها محدوده ی پاسگاه زید عراق به وسعت 400کیلومتر مربع تصرف و لشکر نه زرهی عراق بطور کل منهدم شد و هدف اصلی تامین نگردید اما این عملیات یک اقدام مثبت تلقی گردید.

            نقشه منطقه عملیاتی

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات رمضان - نیروهای ,عملیات ,دشمن ,مرحله ,عراق ,منطقه ,عملیات رمضان ,نیروهای ایرانی ,نیروهای زرهی ,جنوب پاسگاه ,منطقه عملیاتی ,عملیات نظامی ,منطقه عملیاتی ?

            عملیات مرصاد

            عملیات مرصاد

            ش ت آ ین و پیچیده ترین ترفند دشمن و منافقین ضد انقلاب

            رژیم عراق با بکارگیری گسترده ی سلاح های شیمیایی در جبهه های جنگ و موشک باران ا توانست شرایط جنگ را به نفع خود تغییر دهد. این در حالی بود که کارشناسان نظامی- ایران سرگرم بررسی و پذیرش قطعنامه ی 598 شوای امنیت سازمان ملل متحد بودند و سرانجام این قطعنامه در تاریخ 27تیرماه1367 مورد موافقت ایران قرار گرفت.

            چهار روز پس از پذیرش قطعنامه سازمان ملل قوای رژیم بغداد در 31تیرماه1367 به منظور تصرف بخش هایی از ایران گسترده ای را آغاز د، ولی با ایستادگی رزمندگان خودی بخش وسیعی از مناطق جنوبی کشور از خطر سقوط نجات پیدا کرد. همچنین عراق در جبهه های میانی نیز دست به تحرکاتی زد که تا حدی میتوانست برای تمامیت ارضی و استقلال کشور ما خطری جدی بحساب آید.

            هدف دشمن در جبهه میانی زمینه سازی برای هجوم سازمان مجاهدین خلق یا همان منافقین بود. در این جبهه عراق با حمله به خطوط پ ندی خودی آن ها را سرگرم کرده بود تا نیروهای منافقین بتوانند پس از ش ته شدن خط بوسیله ی عراق از نقطه ی دیگری حرکت خود را آغاز کنند.

            بدین ترتیب نیروهای منافقین پس از تصرف جبهه نیروهای ایرانی در منطقه س ل ذهاب به دست عراق بدون آنکه با مانعی روبرو باشند، سوار بر خودرو ها بسوی کرمانشاه حرکت د و تا تنگه چهارزَوَر پیش آمدند.

            این حرکت سریع و حساب شده ی دشمن طراحان جنگ و رزمندگان را غافل گیر کرد. به محض رسیدن خبر هجوم منافقین و عراق به ای مختلف کشور خیل عظیمی از نیروهای داوطلب بسوی جبهه ها روانه شدند همین امر محاسبات دشمن در تصرف بخشی از کشور ایران را برهم زد.

            در حالیکه هنوز توقف حملات عراق در جنوب کشور قطعی نشده بود، بخشی از نیروهای رزمنده جنوب راهی غرب کشور شدند، تا همراه مردم بسیج شوند و تحت عنوان عملیات مرصاد به سرکوب حملات عراق و منافقین بپردازند.

            عملیات مرصاد روز 3مردادماه1367 با رمز "یا صاحب ا مان عج ادرکنی" برای مقابله با حرکت منافقین و بازپس گیری مناطق شده انجام پذیرفت. در این عملیات که با فرماندهی پاسداران انقلاب ی و با پشتیبانی هوانیروز اجرا شد، رزمندگان خودی از سه محور چهارزور، جاده ی قلاجه و جاده ی آباد-پلدختر وارد عمل شدند و نیروهای ضدانقلاب را در دو مرحله سرکوب د.

            در این عملیات اگرچه منافقین تا پشت نوار مرزی عقب رانده شدند، اما قوای عراق، ارتفاعات مرزی را همچنان در خود نگه داشتند. در عملیات مرصاد بیش از 120دستگاه تانک، 400دستگاه نفربر، 240قبضه خم انداز 60 و 80 م م و 30قبضه توپ 106 م م دشمن منهدم شد. همچنین بیش از 20تیپ مشترک منافقین و عراق متلاشی شد و تعداد کشته وزخمی های دشمن از مرز 4800نفر گذشت.

            در این عملیات نزدیک به 1000قبضه آر پی جی 7، 700قبضه تیربار کلاشینکف، ده ها دستگاه خودرو، ده ها تانک و نفربر تعداد تجهیزات پیشرفته ی الکترونیکی و مخابراتی و مقادیری اسناد درون گروهی منافقین بدست رزمندگان افتاد.

            والحمدالله رب العالمین و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته            مدت زمان: 1 دقیقه

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات مرصاد - منافقین , ,عراق ,عملیات ,دشمن ,نیروهای , عراق ,عملیات مرصاد ,نیروهای منافقین ,رزمندگان خودی ,پذیرش قطعنامه

            معرفی ای از شهیدِ عارف "مصطفی چمران"

            چمران رئیس ستاد جنگ های نامنظم

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : معرفی ای از شهیدِ عارف "مصطفی چمران"

            عارفانه - شهید احمد علی نیری

            کتاب "عارفانه" خاطرات شهید احمد علی نیری است. مجموعه صدای میقات بخشی از این خاطرات را به شکل زیبایی بصورت صوتی ارئه کرده است در پایین این قسمت ها را می توانید دریافت کنید.

             1. دریافت قسمت یکم "عارفانه"
             2. شنیدن قسمت یک:

             1. دریافت قسمت دوم "عارفانه"
             2. شنیدن قسمت دوم:

             1. دریافت قسمت سوم "عارفانه"
             2. دریافت قسمت چهارم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت پنجم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت ششم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت هفتم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت هشتم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت نهم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت دهم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت یازدهم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت دوازدهم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت سیزدهم "عارفانه"

             1. دریافت قسمت چهاردهم "عارفانه"

            برچسب ها : عارفانه - شهید احمد علی نیری - قسمت ,عارفانه ,دریافت ,دریافت قسمت ,عارفانه دریافت ,شنیدن قسمت ,عارفانه شنیدن ,شهید احمد

            پاد ت / شرح شهادت - آیت الله احدی

            پاد تی از سخنرانی روز22 رمضان 93 آیت الله احدی. سلسله بحث صورت های برزخی.

            تهدمت و الله ارکان الهدى...

            شنیدن پاد ت:

            پاد ت شرح شهادت (توحید ناب)

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : پاد ت / شرح شهادت - آیت الله احدی - پاد ت ,الله ,الله احدی

            چیزهایی هست که نمیدانی...

            این کلیپ تهیه شده از قسمت 23، سلسله سخنرانی های کتاب گفتار "شرح حدیث جنود عقل و جهل" از حاج آقا قنبریان برگزار شده در رمضان مبارک96.

            از فاصله داشتن و عقب بودن دید و نگرش جریان اصولگرا به مردم نسبت به انقلاب صحبت می کند و اینکه ارزش و اهمیتی که ی و (ره) به مردم می دادند چگونه بود و اینان چگونه اند.

            برای شنیدن یا این کلیپ صوتی از لینک زیر استفاده کنید:

            این کلیپ صوتی با

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : چیزهایی هست که نمیدانی... - کلیپ ,کلیپ صوتی

            پاد ت / شرح شهادت - آیت الله احدی

            پاد تی از سخنرانی روز22 رمضان 93 آیت الله احدی. سلسله بحث صورت های برزخی.

            تهدمت و الله ارکان الهدى...

            شنیدن پاد ت:

            پاد ت شرح شهادت (توحید ناب)

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : پاد ت / شرح شهادت - آیت الله احدی - پاد ت ,الله ,الله احدی

            عملیات بدر

            عملیات بدر

            بازگشت دوباره به هورالهویزه

            ی ال از انجام عملیات خیبر می گذشت و تجربه های ارزنده و فراوانی برای فرماندهان جنگ بدست آمده بود. چندین فرمانده و نیروی کارآمد به شهادت رسیده و از همه ی عملیات هایی که طرح ریزی شده بود تنها عملیات میمک در جبهه میانی به اجرا درآمد.

            از سه منطقه ای که برای حمله های بعدی در نظر گرفته شد، یعنی منطقه عملیاتی خیبر در هورالهویزه، شرق بصره، رمضان و غرب اروند نهایتاً منطقه هورالهویزه برگزیده شد.

            تا عملیات بدر با هدف دستی و تسلط بر جاده ی بصره-العماره و نیز راهی به مرکز اصلی هور های غرب دجله که استان های ناصریه، بصره، و العماره را احاطه کرده است به اجرا درآید. همچنین با گزینش این منطقه تسلط بر شرق دجله و انهدام نیروهای عراق حاصل می گردید.

            این نبرد در امتداد حماسه ی خیبر بود و در آن پاسداران انقلاب ی با همکاری عملیات را فرماندهی و اجرا کرد. در شب 20اسفندماه1363 نیروهای ایرانی در پشت خطوط مقدم کرده و در ساعت 23با رمز "یا فاطمه ا هرا س" از دو محور عمده در حد فاصل العزیز تا الغرمه بسوی دشمن یورش بردند.

            منطقه هور مملو از موانع ایذایی و بشکه های خطرناک بمب ناپالم شده بود. همه ی این موانع و استحکامات از بیم حمله ای دوباره از سوی ایرانی ها در طول همان ی ال گذشته تدارک و تعبیه شده بودند. یگان های شامل سه لشکر و یک تیپ به همراه نه لشکر و هفت تیپ از بصورت ادغامی در این عملیات سازماندهی شده بودند. همچنین تد ری برای رویارویی و مقاومت در برابر بمب های شیمیایی که دشمن در طول عملیات به وفور از آنها بهره برد اتخاذ شد تا نیروها با کمترین آسیب به اه خود برسند.

            در همان ساعات نخست که نیروهای عمل کننده تهاجم خود را از دو محور شمالی و جنوبی شروع د، همه ی خطوط و استحکامات دشمن در هم کوبیده شد. اما در محور طراوه که به منظور پشتیبانی در نظر گرفته شد به سبب دوری عقبه و کمبود آتش پشتیبانی و سایر مسائل پیشروی به کندی صورت گرفت و بر ع در محور پد، خندق و ورطه گذشته از ش ته شدن خط دشمن برخی یگان ها با حرکت در عمق خط دشمن به هدف های ثانوی نیز دست یافتند.

            بنابراین تا صبح روز دوم عملیات از دو کیلومتری جنوب البیضه تا دو و نیم کیلومتر پایین تر از خط همایون خط نخست دشمن بطور کامل به تصرف نیروهای ایرانی درآمد و آنها در حد فاصل آبراه جمل تا خط همایون به پشت رودخانه دجله رسیدند.

            قرارگاه ی در طی سه روز جنگ و درگیری توانست با سخت کوشی بسیار، یک پل از جزیره ی مجنون جنوبی تا منطقه ی همایون ساخته و نصب نماید. از سوی دیگر نیروها با پشتیبانی هوانیروز به پا ازی پد خندق و پیشروی از پشت خط جمل سه به پشت صفین سه پرداختند.

            عملیات پس از هشت روز جنگ و گریز و مقاومت با آزادسازی روستای طرابه، لهوک، نهروان، فجره و تصرف بیش از 800کیلومتر مربع از زمین های هور و تصرف جاده ی خندق-الجرده بطول سیزده کیلومتر که فاصله آن با راه بصره العماره شش کیلومتر است به پایان رسید.

            نیروهای خودی طی چند روز با مقاومت در برابر پاتک های متوالی و سنگین زرهی عراق، ساحل خشک شرق دجله را تخلیه و به تثبیت مواضع جدید در هورالعظیم بسنده د.

            در جریان عملیات بدر مهدی باکری فرمانده لشکر 31عاشورا، عباس کریمی فرمانده لشکر 27محمد رسول الله ، ابراهیم جعفر زاده فرمانده تیپ 18الغدیر و تنی چند از فرماندهان و به شهادت رسیدند.

            همچنین همزمان با عملیات بدر جنگ ا آغاز شد و نیروی هوایی عراق مناطق مس ی تهران را مورد هدف قرار داد. در مقابل نخستین موشک های زمین به زمین ایران بسوی مراکز نظامی و اداری ای مهم عراق شلیک شد. عملیات بدر با انهدام هفت تیپ و پنج لشکر از 20تا 100درصد و کشته و زخمی شدن و به اسارت درآمدن 18200تن از قوای دشمن همراه بود.

            در این عملیات 250دستگاه تانک و نفربر زرهی، شش فروند هواپیما و 4 فروند چرخ بال، 40 عراده توپ صحرایی، 200دستگاه خودرو، 60قبضه خم انداز و 15دستگاه ی عراق منهدم و 50قبضه خم انداز و 2دستگاه رادار رازیت به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد.

            پس از عملیات بدر که با مشارکت پاسداران انقلاب ی و ایران انجام شد این دو نیرو توان و استعداد آن را یافتند که مستقل از هم ولی با هماهنگی، پشتیبانی و همیاری یکدیگر وارد عمل شوند.

            خاطره‏ ای از "محسن رضایی" درباره "مهدی باکری" پیرامون این عملیات (استفاده شده در برنامه زنگ بیداری 217 رادیو میقات)

            رحیم پور ازغدی: شاید جزو معدود افرادی بودیم که تا آ ین دقایق شهادت شهید برونسی در کنار ایشون بودیم، خب ایشون آدمی نبود که فلسفه خونده باشه، عرفان خونده باشه فقه و تفسیرو اصول... اینا باشه نبود یه آدم عالیه خاکی... بنا, کارگر یک مقدار طلبگی خونده بود؛ حکمت بود در برونسی ولو تحصیلات و مدرک نداشت ولی حکمت داشت قرآن که میخوند حقیقتا میخوند؛ ایمان داشت و مکاشفاتی که داشت که سه چهارنمومنش رو همون زمان جنگ شنیدم که قبل ازعملیات بدر ایشون گفت: اونجا که حضرت زهرا به من قول داده که من شهید می شم و تو بچه های دیگه مشهور بود که حاجی برونسی گفته: اگه من تو این عملیات شهید نشم تو مسلمونی خودم شک می کنم.

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات بدر - عملیات ,دشمن ,نیروهای ,منطقه , ,لشکر ,نیروهای ایرانی ,مهدی باکری ,فرمانده لشکر ,خم انداز ,ایرانی درآمد ,نیروهای ایرانی درآمد ,پاسداران انقلاب ی ,

            پاد ت/ "اساس دین حُبِّ حضرت صدیقه است"

            پاد ت "اساس دین حُبِّ حضرت صدیقه است" برگرفته از سخنان حجت ال قنبریان در آ ین سخنرانی(قسمت 26) سلسله مباحث "سیر و سفر آ ت".

            نقل می کنند روزی ابوذر به دیدن سلمان رفت و دیگی در منزل او بر سر بار بود، در اثنای صحبت با یکدیگر دیگ سرنگون شد و هیچ از مرق و چربی آن بر زمین نریخت. ابوذر از این معنا بسیار تعجب نموده، سلمان دوباره دیگ را بر سر بار گذاشت و مشغول صحبت شد. باز دیگ سرنگون شد و هیچ از مرق و چربی آن بر زمین نریخت، تعجب ابوذر زیادتر شد، وحشت زده از خانه سلمان بیرون آمد و در شگفتی این حال تفکر میکرد، ناگاه بیرون از خانه سلمان با # المومنین ع ملاقات نمود، حضرت فرمود: "چرا از خانه سلمان بیرون آمدی و سبب وحشت تو چیست؟ " عرض کرد: "چنین امری از سلمان مشاهده و به این سبب متعجب و متحیر شدم." فرمود: "ای اباذر اگر سلمان تو را خبر دهد از آنچه که می داند خواهی گفت خدا رحمت کند کشنده سلمان را."
            و به روایت شیخ مفید چون آن حضرت به نزد سلمان آمد فرمود: "ای سلمان، مدارا کن با مصاحب خود و ظاهر مساز در نزد او چیزی را که تاب نیاورد."
            برچسب ها : پاد ت/ "اساس دین حُبِّ حضرت صدیقه است" - سلمان ,حضرت ,خانه ,بیرون ,فرمود ,صدیقه ,خانه سلمان ,پاد ت اساس ,حضرت صدیقه ,حُبِّ حضرت ,سلمان بیرون ,خانه سلمان بیرون

            عملیات علی ع

            عملیات علی ع

            الله اکبـر

            روز 31اردیبهشت ماه1360 یک روز بزرگ در تاریخ جنگ بود. نیروهای پاسداران و ستاد بطور مشترک و همزمان از سه محور نخستین حمله ی هماهنگ خود را به اجرا گذاشتند.

            این عملیات با فرماندهی مشترک و در منطقه شوش و گرد به اجرا درآمد. دو عملیات در گرد و شمال کرخه و غرب گرد انجام شد، تا عملیات اصلی در چهار محور فرعی، در شمال رود کرخه به روی تپه های الله اکبر صورت پذیرد.

            پیش از انجام عملیات علی ع که با هدف آزادسازی این تپه های مهم در منطقه ای به وسعت 100کیلومتر مربع انجام شد و پس از عقب راندن دشمن از محور شمال و شمال غرب گرد، نیروهای خودی با رها آب رودخانه ی وحشی کرخه در حد فاصل این رود تا تپه های معروف الله اکبر، از پیشروی مجدد دشمن جلوگیری نمودند.

            طی چند مرحله تک و گریز، آنها را از روستای حوفل تا روبروی روستای سید خلف پس زده بودند. پس از این گیر و دار نیروهای صدام تلاش د تا با ساخت سد خاکی علاوه بر خشک زمین، به خط پ ندی خود ثبات و وسعت بدهند، تا انکه با پایان فصل زمستان و بارندگی، منطقه شمال کرخه به مرور خشک شد و نیروهای ایرانی مجددا خط پ ندی خود را تا روبروی روستای سید خلف پیش بردند دشمن نیز در سه مرحله تلاش کرد تا مواضع از دست داده را باز پس گیری و کند، که در تمامی مراتب ناکام ماند.

            در عملیات علی ع سه گردان از لشکر 92زرهی اهواز، دو گردان پیاده از و دو گردان از ستاد جنگ های نامنظم، نیروهای شهید مصطفی چمران دفاع وقت حضور داشتند.

            با این حمله تپه های الله اکبر، منطقه شحیطیه و اراضی شمال گرد آزاد شدند؛ همچنین با عملیاتی که نیروهای تحت امر پاسداران بطور همزمان در غرب گرد و به منظور پشتیبانی عملیات اصلی انجام دادند دشمن را تا سه کیلومتری گرد عقب راندند.

            طی این عملیات شمار 25دستگاه تانک و نفربر از تجهیزات و جنگ افزارهای دشمن منهدم و 20 دستگاه تانک و نفربر از آنها به غنیمت رزمندگان درآمد.

            همچنین در جریان این عملیات 700تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده و یا به اسارت نیروهای خودی درآمدند.

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات علی ع - عملیات ,نیروهای ,دشمن , گرد ,شمال ,کرخه ,عملیات ,روبروی روستای ,الله اکبر، ,عملیات اصلی ,شمال کرخه

            عملیات ام الحسنین ع

            عملیات ام الحسنین ع

            یک عملیات انحرافی موفق

            برای اینکه عراق باز نتواند با تمرکز نیرو و با خیال آسوده از جبهه هایی چون چزابه حرکاتی غیرقابل پیش بینی انجام دهد و برای تجزیه قدرت فرماندهی و تصمیم گیری دشمن از سوی فرماندهان خودی تصمیم به اجرای یک عملیات انحرافی در جبهه های مختلف بجز منطقه ی عملیاتی فتح المبین گرفته شد.

            چند طرح مورد نظر بود اما به دلایلی تنها طرح ام الحسنین به اجرا گذاشته شد. این عملیات در سه مرحله طی روزهای 24،25 و 26 اسفندماه1360 در محور حمیدیه کرخه کور انجام شد و طی آن نیروهایی از ایران با شیوه های چریکی که تا آن زمان به کار گرفته نشده بودند در جنوب کرخه ضرباتی به دشمن وارد آوردند.

            لطمات و آسیب های ایران در این عملیات بسیار ناچیز بود اما دشمن بیش از 850تن کشته و زخمی و اسیر داد و 15دستگاه تانک و نفربر و 7قبضه خم انداز آنها منهدم شد.

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات ام الحسنین ع - عملیات ,دشمن ,الحسنین ,عملیات انحرافی

            عملیات بدر

            عملیات بدر

            بازگشت دوباره به هورالهویزه

            ی ال از انجام عملیات خیبر می گذشت و تجربه های ارزنده و فراوانی برای فرماندهان جنگ بدست آمده بود. چندین فرمانده و نیروی کارآمد به شهادت رسیده و از همه ی عملیات هایی که طرح ریزی شده بود تنها عملیات میمک در جبهه میانی به اجرا درآمد.

            از سه منطقه ای که برای حمله های بعدی در نظر گرفته شد، یعنی منطقه عملیاتی خیبر در هورالهویزه، شرق بصره، رمضان و غرب اروند نهایتاً منطقه هورالهویزه برگزیده شد.

            تا عملیات بدر با هدف دستی و تسلط بر جاده ی بصره-العماره و نیز راهی به مرکز اصلی هور های غرب دجله که استان های ناصریه، بصره، و العماره را احاطه کرده است به اجرا درآید. همچنین با گزینش این منطقه تسلط بر شرق دجله و انهدام نیروهای عراق حاصل می گردید.

            این نبرد در امتداد حماسه ی خیبر بود و در آن پاسداران انقلاب ی با همکاری عملیات را فرماندهی و اجرا کرد. در شب 20اسفندماه1363 نیروهای ایرانی در پشت خطوط مقدم کرده و در ساعت 23با رمز "یا فاطمه ا هرا س" از دو محور عمده در حد فاصل العزیز تا الغرمه بسوی دشمن یورش بردند.

            منطقه هور مملو از موانع ایذایی و بشکه های خطرناک بمب ناپالم شده بود. همه ی این موانع و استحکامات از بیم حمله ای دوباره از سوی ایرانی ها در طول همان ی ال گذشته تدارک و تعبیه شده بودند. یگان های شامل سه لشکر و یک تیپ به همراه نه لشکر و هفت تیپ از بصورت ادغامی در این عملیات سازماندهی شده بودند. همچنین تد ری برای رویارویی و مقاومت در برابر بمب های شیمیایی که دشمن در طول عملیات به وفور از آنها بهره برد اتخاذ شد تا نیروها با کمترین آسیب به اه خود برسند.

            در همان ساعات نخست که نیروهای عمل کننده تهاجم خود را از دو محور شمالی و جنوبی شروع د، همه ی خطوط و استحکامات دشمن در هم کوبیده شد. اما در محور طراوه که به منظور پشتیبانی در نظر گرفته شد به سبب دوری عقبه و کمبود آتش پشتیبانی و سایر مسائل پیشروی به کندی صورت گرفت و بر ع در محور پد، خندق و ورطه گذشته از ش ته شدن خط دشمن برخی یگان ها با حرکت در عمق خط دشمن به هدف های ثانوی نیز دست یافتند.

            بنابراین تا صبح روز دوم عملیات از دو کیلومتری جنوب البیضه تا دو و نیم کیلومتر پایین تر از خط همایون خط نخست دشمن بطور کامل به تصرف نیروهای ایرانی درآمد و آنها در حد فاصل آبراه جمل تا خط همایون به پشت رودخانه دجله رسیدند.

            قرارگاه ی در طی سه روز جنگ و درگیری توانست با سخت کوشی بسیار، یک پل از جزیره ی مجنون جنوبی تا منطقه ی همایون ساخته و نصب نماید. از سوی دیگر نیروها با پشتیبانی هوانیروز به پا ازی پد خندق و پیشروی از پشت خط جمل سه به پشت صفین سه پرداختند.

            عملیات پس از هشت روز جنگ و گریز و مقاومت با آزادسازی روستای طرابه، لهوک، نهروان، فجره و تصرف بیش از 800کیلومتر مربع از زمین های هور و تصرف جاده ی خندق-الجرده بطول سیزده کیلومتر که فاصله آن با راه بصره العماره شش کیلومتر است به پایان رسید.

            نیروهای خودی طی چند روز با مقاومت در برابر پاتک های متوالی و سنگین زرهی عراق، ساحل خشک شرق دجله را تخلیه و به تثبیت مواضع جدید در هورالعظیم بسنده د.

            در جریان عملیات بدر مهدی باکری فرمانده لشکر 31عاشورا، عباس کریمی فرمانده لشکر 27محمد رسول الله ، ابراهیم جعفر زاده فرمانده تیپ 18الغدیر و تنی چند از فرماندهان و به شهادت رسیدند.

            همچنین همزمان با عملیات بدر جنگ ا آغاز شد و نیروی هوایی عراق مناطق مس ی تهران را مورد هدف قرار داد. در مقابل نخستین موشک های زمین به زمین ایران بسوی مراکز نظامی و اداری ای مهم عراق شلیک شد. عملیات بدر با انهدام هفت تیپ و پنج لشکر از 20تا 100درصد و کشته و زخمی شدن و به اسارت درآمدن 18200تن از قوای دشمن همراه بود.

            در این عملیات 250دستگاه تانک و نفربر زرهی، شش فروند هواپیما و 4 فروند چرخ بال، 40 عراده توپ صحرایی، 200دستگاه خودرو، 60قبضه خم انداز و 15دستگاه ی عراق منهدم و 50قبضه خم انداز و 2دستگاه رادار رازیت به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد.

            پس از عملیات بدر که با مشارکت پاسداران انقلاب ی و ایران انجام شد این دو نیرو توان و استعداد آن را یافتند که مستقل از هم ولی با هماهنگی، پشتیبانی و همیاری یکدیگر وارد عمل شوند.

            خاطره‏ ای از "محسن رضایی" درباره "مهدی باکری" پیرامون این عملیات (استفاده شده در برنامه زنگ بیداری 217 رادیو میقات)

            رحیم پور ازغدی: شاید جزو معدود افرادی بودیم که تا آ ین دقایق شهادت شهید برونسی در کنار ایشون بودیم، خب ایشون آدمی نبود که فلسفه خونده باشه ، عرفان خونده باشه فقه وتفسیرو اصول.. اینا باشه نبود یه آدم عالیه خاکی ..بنا , کارگر یک مقدار طلبگی خونده بود حکمت بود در برونسی ولو تحصیلات و مدرک نداشت ولی حکمت داشت قرآن که میخوند حقیقتا میخوند؛ ایمان داشت و مکاشفاتی که داشت که سه چهارنمومنش رو همون زمان جنگ شنیدم که قبل ازعملیات بدر ایشون گفت: اونجا که حضرت زهرا به من قول داده که من شهید می شم و تو بچه های دیگه مشهور بود که حاجی برونسی گفته: اگه من تو این عملیات شهید نشم تو مسلمونی خودم شک می کنم

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات بدر - عملیات ,دشمن , ,نیروهای ,منطقه , ,نیروهای ایرانی ,فرمانده لشکر ,خم انداز ,خونده باشه ,مهدی باکری ,نیروهای ایرانی درآمد ,پاسداران انقلاب ی , پاسدا

            عملیات بیت المقدس سه

            عملیات بیت المقدس سه

            آزاد سازی چند ارتفاع بلند و برف گرفته در شمال سلیمانیه عراق عمق خط جبهه ی شمالی دشمن

            عملیات بیت المقدس سه بر پایه ی تجزیه و تحلیل فرماندهان نیروی زمینی پاسدادان انقلاب ی در جریان عملیات بیت لمقدس دو که دو ماه پیش به انجام رسیده بود طرح ریزی شد.

            اوضاع جوی منطقه ی کردستان عراق و بلندی های صعب العبور محور شمالی جنگ همچنان نامناسب و سرد و یخبندان بود، ولی اه برجسته ای که در انجام این طرح پیگیری می شد، فرماندهان را بر آن داشت تا پیش از فصل گرما و حضور دو چندان نیروها ی دشمن در منطقه ، تکلیف دو ارتفاع مهم و بلند را به منظور گسترش وضعیت خودی در شمال شرقی سلیمانیه روشن سازند .

            این دو ارتفاع، اولاقلو و گوجار نام داشتند که دسترسی به هر یک مست م دسترسی و تصرف دیگری بود. ضرورت اصل آفند و ایجاد زمینه های مناسب برای آزاد سازی شهر و دشت حلبچه ی عراق با انجام عملیات والفجر ده سبب شد تا این عملیات در سه محوردر تاریخ 25 اسفندماه 1366 با رمز یا "موسی ابن جعفر ع" آغاز شود.

            ساعت 1 بامداد نیروها علی رغم همه ی مشکلات و دشوار ی های نبرد زمستانی توانستند با هدایت قرارگاه نجف و همزمان با اجرای عملیات و الفجر ده در حلبچه اه مورد نظر را تصرف و تأمین کنند.

            با وجود انکه رزمندگان از غروب روز پیش به تدریج از مقر خود در دشت حرمدان به سوی نقطه ی رهایی حرکت کرده و دچار خستگی راه شده بودند همچنین با وجود بارش برف و حادث شدن یک مه غلیظ بر منطقه و دامنه ها توانستند قله ی گوجار را آزاد کنند.

            نیرو های عراقی مستقر بر روی این قله همگی در سنگر هایشان یخ زده بودند و بنابر این پا ازی مواضع آسان صورت گرفت .

            در روز دوم عملیات اطلاع حاصل شد که نیرو های تازه وارد کماندویی پنجم عراق قصد دارند به منطقه ی آزاد شده پاتک کنند؛ اما علی رغم حضور و پاتک های پیاپی و سنگین آنها و از این سو نیز مشکلات در ارسال کمک و مهمات و تخلیه ی مجروحین و تلاش های دشمن و بمباران های شیمیایی هواپیما های عراقی بی نتیجه ماند و در مجموع با سه شبانه روز در گیری و نبرد سخت با طبیعت خشن و مشکلاتی ناشی از پشتیبانی هوانیروز و نیرو های دشمن اه مورد نظر محفوظ ماند.

            در عملیات بیت المقدس 3 منطقه ای به وسعت 40 کیلو متر مربع از خاک عراق آزاد؛ یک فروند هواپیما؛ تیپ 604 پیاده ، از یکم دشمن و شماری سلاح سنگین و نیمه سنگین منهدم و بیش از 1180نفر از نیروهای دشمن کشته زخمی و اسیر شدند.

            در تصویر بالا محدوده شهر حلبچه را مشاهده می کنید که با آزادسازی دو ارتفاع گوجار و اولاقلو زمینه برای رسیدن به این شهر عراق در عملیات بیت المقدس سه فراهم می شد.

            همچنین مرز ایران با عراق نیز مشخص است. برای تصویر بزرگتر روی ع کلیک کنید.

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات بیت المقدس سه - عملیات ,عراق ,دشمن ,منطقه ,المقدس ,آزاد ,اه مورد ,آزاد سازی

            عملیات بیت المقدس چهار

            عملیات بیت المقدس چهار

            تصرف بلندی های شاخ شمیران وشاخ سومر مشرف بر سد دربندی خان عراق

            عملیات والفجر ده علاوه بر آزادسازی حلبچه و تصرف چند ارتفاع مهم در منطقه سبب رزمندگان ایرانی به تاسیسات دربندی خان گردید همین امر باعث شد که طراحان چنگ به عملیاتی دیگر در این منطقه و همچنین تصرف ارتفاعات مشرف به سد بی شند.

            به همین منظور عملیات بیت المقدس چهار در 5فروردین ماه1367 با رمز "یا ابا عبدالله ع" در منطقه عمومی دربندی خان آغاز شد. این عملیات با طراحی و هدایت قرارگاه کربلا که فرماندهی پ ند منطقه فاو را نیز بر عهده داشت در تکمیل عملیات حلبچه اجرا شد.

            نیروهای عمل کننده در همان ساعات نخستین حمله موفق به فتح ارتفاعات منطقه همچون شاخه شمیران وشاخه سومر که به سد دربندی خان مشرف است، شدند.

            دشمن ضمن اجرای آتش شدیدد توپخانه به بمباران شیمیایی منطقه پرداخت و پس از کاستن از توان یگان های خودی پاتک سنگین خود را آغاز کرد به این ترتیب ادامه ی عملیات میسر نشد و تنها ارتفاعات آزاد شده حفظ و تثبیت شدند.

            در این عملیات بجز ارتفاعات یاد شده ی پشت قلعه و کبیره به همراه نه قله ی دیگر و روستاهای طولی شمیران، کانی کوه، سرشاد سوو، سرشاد خوار و چند د ده ی دیگر آزاد شد.

            تجهیزات منهدم شده ی دشمن در این عملیات به بیش از 20دستگاه تانک ونفربر، 50دستگاه خودروی سبک و سنگین و تعدادی تجهیزات جنگی رسید و دو تیپ، دو گردان تانک و یک گردان توپخانه ی دشمن از میان برداشته شد.

            تعداد کشته وزخمی های دشمن از مرز 1500نفر گذشت و تعداد اسرا به 400نفر رسید. غنایم بدست آمده در عملیات بیت المقدس چهار شامل 15دستگاه تانک و نفربر و تعداد زیادی تجهیزات سبک و نیمه سنگین می شد.

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات بیت المقدس چهار - عملیات ,منطقه ,دشمن ,ارتفاعات ,دربندی ,چهار ,المقدس چهار

            امیدواری رزمندگان و ناامیدی بنی صدری ها

            امیدواری رزمندگان و ناامیدی بنی صدری ها انقلاب:

            در اهواز آن هفته های اول جنگ بعد از آنی که # مشهر بوسیله ی دشمنان شده بود و آبادان در محاصره بود، توی اتاق کار ما - اتاق جنگ در آن محل جنگهای نامنظم - نقشه های گوناگونی بود؛ نقشه ی جزیره ی آبادان به طور کامل وجود داشت آن جا. هر وقت من چشمم به این نقشه می افتاد تمام روحم زیر فشار قرار می گرفت، از تصور این که مشهر عزیز و این خانه ها و این کوچه ها و این خیابانها و این نخلستانها زیر پای دشمن غاصب و م است. تمام فشاری که ما آن روز می آوردیم برای تجهیزات به مناسبت امیدی بود که داشتیم؛ متأسفانه هر چه می شنیدیم از آنهایی که اختیارات دست آنها بود آیه ی یأس بود. عده ای باورشان شده بود که ما مشهر را از دست دادیم، و معتقد بودند که باید بنشینیم با دشمنی که وارد خانه ی ما شده مذاکره کنیم تا در سایه ی این مذاکره بتوانیم وجب وجب و قدم قدم سرزمینهای خانه ی خودمان را پس بگیریم. حالا چقدر طول می کشید خدا می داند. ۱۳۶۴/۸/۵

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : امیدواری رزمندگان و ناامیدی بنی صدری ها - مشهر ,امیدواری رزمندگان

            پازل

            شاید که فقط شاید باعث بشه یکمکی یک فکری . که جای ما (نقش ما) کجاست در این پازل ./

            یک سخنرانی تقریبا نیم ساعته

            تصویری با حجم ۶۸ مگابایت!

            صوتی با حجم ۱۴ مگابایت!

            منبع: فاراقلیط

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : پازل

            اندر حکایت « » نشین!

            فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با «نسیم»، در خصوص پیش نویس قطعنامه شورای امنیت در خصوص مذاکرات هسته ای اظهار داشت:

            «نسیم»: نمای کلی پیش نویش قطعنامه شورای امنیت که قرار است فردا در شورای امنیت سازمان ملل در خصوص مذاکرات هسته ای صادر شود را چگونه ارزی می کنید؟

            فواد ایزدی: متن پیش نویس چند بخش مضر برای استقلال کشور دارد و امید این است که دوستان در وزارت خارجه به شدت نسبت به اتفاقی که قرار است روز دوشنبه محقق شود، اعتراض داشته باشند.

            بند ۱۱ و ۱۲ متن، سیستمی را پیش بینی کرده که در متن نیز به همین شکل وجود دارد و به هر کدام از ۵ عضو دائم شورای امنیت اجازه می دهد اگر با “هر بهانه ای” که از روند راضی نباشد، از اجرای آن سرباز بزنند، مثلا ایران براساس باید به لیستی از تعهدات خود عمل کند و بعد آژانس این موارد را راستی آزمایی می کند و بعد از این راستی آزمایی آژانس، کار طرف مقابل در تعلیق برخی از تحریم ها شروع می شود؛ در متن هم آمده است “beginning on implementation day” یعنی نه اینکه در آنجا تمام می شود، بلکه تعهدات طرف مقابل در اینجا شروع می شود اما اینکه کجا تمام می شود مشخص نیست.

            براساس متنی که هم در و هم در قطعنامه شورای امنیت هست هر زمانی که یکی از این پنج کشور بخواهند این روند را متوقف کنند، مثلا بعد از اینکه ایران به تعهدات خود عمل کرد و آژانس هم راستی آزمایی کرد و برای مدتی نیز برخی از تحریم ها تعلیق شد اگر ت جدیدی در روی کار آید و مثلا جمهوریخواهان قوه مجریه را در این کشور در دست بگیرند یا اتفاق دیگری بیفتد که مجموعه ای در درون سیستم حاکمیتی بگوید که مثلا ما به اه خود رسیده ایم و ایران به تعهدات خود عمل کرد، – قلب راکتور اراک را در آورد و در مورد نظنز هم فلان کار را انجام داد و ما دیگر برایمان ادامه این روند صرف نمی کند – می تواند تحریم ها را بازگرداند.

            متن پیش نویس قطعنامه این اجازه را به یا هرکدام از آن ۷ کشور دیگر می دهد که کل سیستم را متوقف کنند و به همان سبک قبلی برگردنند، یعنی مکانیسمی که تهیه شده این است که باید یکی از آن ۵ کشور اعتراض یا مشکلی “complaint” داشته باشند -لازم هم نیست که مدرک بیاورند و در متن قطعنامه هم نیامده که باید مدرک یا شواهدی بیاورند و همان اعتراض کافی است- در این شرایط ایران ۳۰ روز فرصت دارد به این اعتراض توجه کند و اگر تمکین کرد که هیچ و اگر تمکین نکرد باید از شورای امنیت رای گیری شود که آیا ما این روند را ادامه دهیم یا به ح ی قبلی برگردیم که تحریم ها وجود داشت، و بعد فرض کنید از این ۵ کشور عوض دائم شورای امنیت ۴ کشور بگویند که بهانه ای که کشور پنجم داشته درست نبوده و هر ۴ کشور بگویند که ادامه دهیم اما اگر یک کشور از آن ۵ کشور رای منفی دهد، این رای منفی در ساختار شواری امنیت به معنای وتو است و در این ح به این شکل اتوماتیک شما به ح ی که قبلا برمی گردید که به آن “snapback” که به معنای بازگشت ماشه ای می گویند و شرایط به ح قبلی باز می گردد.

            اتفاقی که در اینجا افتاده این است که براساس این قطعنامه ۵ کشور می توانند هم طرف دعوا و هم قاضی ما باشند. طرف دعوا به دلیل اینکه می آید برعلیه ایران اعتراض می کند و می شود طرف دعوا و قاضی هم به این دلیل که با یک رای نه می تواند کل سیستم را به هم بریزد.

            فرض کنید، ایران به تعهداتش عمل کرد و کنگره خوشش نیامد که عمل کند، در این شرایط ایران اعتراض می کند براساس حقی که دارد اما آن ۵ کشور توجهی نمی کنند، حال اگر ایران بخواهد خیلی سماجت به ج دهد آن کشور مقابل به راحتی می تواند تعبیر کند که اگر خیلی ادامه دهید تمام تحریم ها را به سر جای قبلی باز می گردانم، یعنی این قطعنامه یک گرز یا شمشیر خیلی بلندی بر روی سر ایران خواهد بود برای حداقل ۱۰ سال دیگر که خانم شرمن گفته بود اگر این ۱۰ سال تمام شود می خواهیم آن را برای یک دوره ۵ ساله دیگر نیز تمدید کنیم و از این جهت استقلال کشور را با مخاطره رو برو می کند.

            فرض کنید ما حتی اگر با چین در حوزه ای دعوایمان شود یا با روسیه مشکلی پیدا یم همه این پنج کشور این قدرت را پیدا می کنند که به شکلی ایران را با این قطعنامه در سازمان ملل گروگان بگیرند، حالا ممکن است برخی بگویند ما پیش از این نیز در سازمان ملل قطعنامه برعلیه خودمان داشتیم، اما تفاوت این مورد با قطعنامه های قبلی این است که اولا ما آن قطعنامه ها را قبول نداشتیم اما این قطعنامه را خودمان قبول کرده ایم و تیم مذاکره کننده اعلام کرده است که با این روند مشکلی ندارد و در متن نیز صدور این برنامه پیش بینی شده است که این تفاوت بسیار جدی است و بعد اینکه، همین موضوع که کشوری قبول می کند قطعنامه ای را م م به متعهد بودن بر آن است.

            ببیند در دعوای ما در حوزه هسته ای این است که طرف مقابل می گوید شما npt را امضا کرده اید و بر همین اساس می گوید شما به تعهدات بین المللی خود عمل نکرده اید، حال اینکه ما خودمان قبول کنیم قطعنامه ای این چنین را مخصوصا با توجه به بند ۱۱ و ۱۲ که اشاره شد دردسرهایی که عرض شد را خواهیم داشت.

            «نسیم»: هدف از صدور قطعنامه شورای امنیت پیش از تصویب متن در مجالس ایران و را چه می دانید؟

            فواد ایزدی: براساس متن توافق گفته شده است بعد از روزی که به جمع بندی رسیدند که همان هفته پیش بود، به سرعت قطعنامه سازمان ملل باید صادر شود که دلیل این موضوع به نظر بحث است که تصور می کنم هم تیم ایرانی و هم تیم یی علاقه داشتند مسیری که را شروع د به همین منوال ادامه پیدا کند و یی ها می خواستند به همین منوال کنگره خیلی ورودی به این بحث نداشته باشد و هم اینکه ت ما هم علاقمند بود مجلس خیلی ورودی در این بحث نداشته باشد و از این جهت زمانی که قانون حفاظت از دستاوردهای هسته ای توسط مجلس تصویب شد آقای نوبخت سخنگوی ت در جلسه مصاحبه شان گفتند که این مصوبه غیرقانونی است، با این حال شواری نگهبان این قانون را تائید کرد و مشخص شد این مصوبه غیرقانونی نیست اما در آن زمان ها ت خیلی از مصوبه مجلس راضی نبود و البته مصوبه مجلس نیز خیلی ضعیف شد و متن اصلی آن نیز تصویب نشد…

            «نسیم»: موضوع محدودیت های نظامی که در پیش نویس متن قطعنامه شورای امنیت آمده را چگونه ارزی می کنید؟

            فواد ایزدی: متن پیش نویس یک بخش “statement” یا بیانیه دارد که بند ۶ این بیانیه بحث محدودیت در حوزه تسلیحات متعارف و نه هسته ای ایران را مطرح می کند که ورود و وج سلاح به ایران را ممنوع می کند مشکل این بند این است که اکنون ما مشکلی به نام در عراق داریم و کاری که ایران ماه هاست در عراق انجام می دهد این است که به عده ای از عراقی هایی که در حال جنگ با هستند اسلحه می دهد اما براساس این متن قطعنامه ایران نباید به آنها اسلحه دهد و این موضوع چیزی است که ایران آن را قبول کرده است.

            ما قبلا هم قطعنامه داشتیم که نباید تسلیحات به دیگری می دادیم و می دادیم اما اکنون خود ما تعهد کرده ایم که به این قطعنامه جدید پایبند باشد و اگر پایبند نباشد بهانه برای طرف مقابل می شود که همانگونه که عرض کل سیستم را برهم بزند، پس ایران براساس این قطعنامه حتی نمی تواند حتی سلاح های متعارف معمول را به مجاهدین و نیروهای مخالف بدهد و همینطور نمی تواند به حزب الله کمک نظامی انجام دهد.

            نتانیاهو به طور مدام ما را تهدید نظامی می کند اما جرات ندارد که این تهدید را عملی کند چون می داند اگر به ایران حمله کند ۱۰ هزار موشک از جنوب لبنان به سرش می خورد، آنها از این موضوع که حزب الله یک نیروی بازدارند برای ماست خوششان نمی آمد و به این وسیله می خواهند جلوی آن را بگیرند تا مانع ارسال کمک نظامی به حزب الله لبنان شوند حالا که محدودیت های تسلیحاتی بحثی ۵ ساله است و موضوع موشک های بالستیک هم محدودیتی ۸ ساله دارد.

            بعد از اینکه اعلام شد یک خبرنگار از آقای کری پرسید شما که این محدودیت ها ۵ ساله و ۸ ساله را دارا هستید چرا اجازه دادید ۵ سال یا ۸ سال باشد بعد از آن چه؟ جواب آقای کری جالب بود که گفت براساس قطعنامه ۱۹۲۹ که آ ین قطعنامه سازمان ملل برعلیه ایران است، مجبور بوده که اگر ایران حاضر به مذاکره براساس مطالب مندرج در قطعنامه باشد همه این تحریم ها لغو شود، کری ادامه داد نه تنها ایران مذاکره کرده بلکه ما اصلا به توافق رسیده ایم!

            اگر می خواستیم قطعنامه ۱۹۲۹ را آنگونه که بود اجرا کنیم اصلا نباید هیچ محدودیتی در حوزه تسلیحاتی وجود داشته باشد، به یاد دارید که در توافق ژنو و لوزان قرار بود که اگر به توافق برسند همه تحریم های هسته ای برداشته شود، تحریم های مربوط به تسلیحات و موشک هم به دلیل بحث هسته ای ایران است، یعنی آمده اند ایران را جریمه کنند و گفته اند که چون در حوزه هسته ای ما از عملکرد شما خوشمان نمی آید جریمه شما این است که ید و فروش سلاح برای شما ممنوع می شود و مواردی از این دست.

            جواب کری این بود که اگر ما می خواستیم ۱۹۲۹ را اجرا کنیم همه این موارد باید برداشته می شود اما ما موفق شدیم که برای ۵ سال و ۸ نگه داریم و آقای لاوروف هم این موضوع را اشاره کرد که ایران براساس ۱۹۲۹ می توانست مقاومت کند و این محدودیت ۵ ساله و ۸ ساله را نپذیرد ولی پذیرفته است.

            نه تنها بند ۶ این بیانیه مشکل دارد و بلکه بند ۷ آن نیز به شدت مشکل دارد و در بند ۷ هر کشتی و هواپیمایی که بخواهد به سمت ایران بیاید ت های دنیا این حق را دارند که محموله این کشتی یا هواپیما و یا کامیون را بازرسی کنند، براساس برخی محدودیت ها برای ایران وجود دارد که براساس بند ۷ به کشورها حق بازرسی در خصوص این محدودیت ها برای محموله هایی که خارج یا داخل ایران می شوند داده شده است. از این جهت زمانی که می خواهند بند ۶ را اجرا کنند به راحتی ت یا رژیم صهیونیستی می توانند فلان محموله را که می خواهد برای عراق یا لبنان رود را متوقف کنند بازرسی کنند و در نهایت این حق هم به کشورها داده شده که همه وجی ها و ورودی های ایران را زیرنظر داشته باشند که این هم به شدت برای استقلال کشور ضرر دارد که گلوگاه های ورودی و وجی کشور در عمل به دست برخی از کشورها باشد.

            در پایان اینکه این قطعنامه ای که قرار است تصویب شود به شدت استقلال کشور را خدشه دار می کند و اتفاقی که باید بیفتد این است که وزارت خارجه ما باید درخواست کند که وقت بیشتری به این موضوع اختصاص داده شود و با عجله این کار در دوشنبه انجام نشود تا ببینند آیا می تواند این معضلاتی که در این قطعنامه هست را حل کند یا خیر.

            منبع: فاراقلیط

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : اندر حکایت « » نشین! - قطعنامه ,کشور ,براساس ,امنیت , ,می کند ,شورای امنیت ,فواد ایزدی ,استقلال کشور ,قطعنامه شورای ,ایران براساس ,قطعنامه شورای امنیت ,ایران اعتراض م

            کشاورزی، کشاورزی، کشاورزی

            میدونیم که کشاورزی مهمه، اما نمیدونیم کشاورزی چقدر مهمه ...


            گوش بدید ...

            (1)

            (2)

            منبع لینک ها: فاراقلیط

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : کشاورزی، کشاورزی، کشاورزی - کشاورزی ,لینک

            حیدر کرار

            السلام علیک یا علی بن طالب

            برای دریافت در اندازه ی بزرگ روی ع کلیک کنید ./

            پست اول از بخش اینفوگرافیک است.

            منبع: فرهنگ نیوز

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : حیدر کرار

            حضرت معصومه

            ولادت حضرت معصومه مبارک ./

            برای دریافت در اندازه ی بزرگ روی ع کلیک کنید ./

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : حضرت معصومه - حضرت معصومه

            روز مسجد

            برای دریافت در اندازه ی بزرگ روی ع کلیک کنید ./

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : روز مسجد

            شیخ الرئیس

            روز پزشک

            ابن سینا دانشمند هزاره دوم میلادی

            برای دریافت در اندازه ی بزرگ روی ع کلیک کنید ./

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : شیخ الرئیس

            عملیات فتح شش

            عملیات فتح 6
            هجوم به مراکز و تاسیسات نظامی دشمن و دیانا در کردستان عراق


            در روز 27 داد ماه 1366 زمانی که جنگ در جبهه های جنوب دچار س . عدم تهاجم جدی و گسترده از سوی طرفین نبرد به مواضع یکدیگر شده بود از سوی نیروی زمینی پاسداران انقلاب ی یک عملیات محدود و نامنظم در محور شمالی جنگ ترتیب داده شد. نیروهای تحت امر قرارگاه برون مرزی رمضان با کمک مع ن کرد عراق هجوم را آغاز د. این عملیات با هدف انهدام مراکز و تاسیسات نظامی دشمن در منطقه عمومی شمال استان اربیل عراق در شب هنگام و با رمز "یا زهرا سلام ا... علیها" آغاز شد.

            رزمندگان عمل کننده در عملیات نامنظم فتح 6 با یورش به پایگاه های مهم دشمن در بلندی های کورت، قلندر و سلیم خان در شمال شهر و منطقه دیانای عراق ضمن انهدام این پایگاه ها مراکز نظامی شهر مرگه سور و پل مواسلاتی آن محور را از بین برده و طی آن دو گردان جیش الشعبی و میلی شیای صدام و یازده خودروی نظامی عراق منهدم شد. دشمن در این عملیات نهصد و سی تن کشته، زخمی و اسیر برجای گذاشت.

            منطقه دیانای عراق با رنگ قرمز مشخص شده است.

            عنوان وبلاگ : آپوتئــوز
            منبع :
            برچسب ها : عملیات فتح شش - عملیات ,عراق ,دشمن ,نظامی ,منطقه ,مراکز ,دیانای عراق ,منطقه دیانای ,نظامی دشمن ,تاسیسات نظامی
            All rights reserved. © Javane 2017 Run in 0.528 seconds
            RSS