جستجو ها
تاریخ قمرى تاریخ قمرى آموزش گام به گام ا س املاک گستر 20 کرج نقطه چین حروف الفبا ت ت گتمه دایان گال یانیمدا معنی اهنگ talk dirty to me از jason black شهاغدت سجاد را تسلیت عرض میکنم طیف ir بنزوییک اسید و تفسیر کنترل خشم نوجوان نقشه زمین پلاک ثبتی 290 قم احضار موکل الله الصمد html اهنگ تیتراژ پایانی the hangover html folder cygwin systemsec example splitted open with splitted recalc checksum folder with systemsec stock system partition custom system partition با وجود قرآن مرهم زخم کلید ویندوز طلسم دیو سلیمانی انشادرموردگل به زبان ادبی huawei ascend g750 پایم تدریس آزاد آزاد پیام disney rockers آبسردکن آنی بدون مخزن ولایت لازم است زند رضایت رضایت مندی با یاد تو من شروه غمگین جنوبم ولادت گناه کنیم وایییییییی علت گازدار شدن اب زرشک سوالات کاروفناوری 1تا50 پایه تنهایی توام صورت در دفینه html آفتاب سوخته رایگان بررسی ارتباط بین اخلاقی و فساد اداری با در نظر گرفتن مولفه میانجی عد سازمانی اندازه گیری بهروز سهرابقایقت جا دارد کد نوحه نغمه شب و روزم کربلا رو عشقه مخصوص پیشواز همراه اول محلول توزن البرز شستشوی لوله ای کولر اهنگ کنارغریو اخذ درس مطالعه آزاد serotonin deficiency بحث و گفتگو در مورد دیدار بایرلورکوزن بایرن مونیخ بیمه دانا کد انواع متن دعوتنامه رسمی وحجاب html پا تو کفش شعرا نخواهد دشمن ترتیب رن کامان استارت کمپرسور کولر چه چیزی میتونه جای مهریه برای خانم ها رو پر کنه sheida martin ثبت کمربند تکواندو در سایت امروز هشتمه دلتن سفید2 how to replace a 2003 monte carlo ecm spectre did you understand gahi sokot طلسم لاغری شدید یا ضامن اهو کتابخانه عمومی شه بوسه ای که شد ع سریال شاهگوش ملکان تسهیلات پرداخت بانک ریال افزود پرداخت تسهیلات شهرستان ملکان ریال تسهیلات گیری برخی میلیارد ریال ریال تسهیلات بانکی کارگروه سر سوغات اصفهان چیست فواعد گردو داستان دنباله دار ژن خوب و عد اجتماعی والیبالمون عشقه تیغه تراش فست دامله پاسخ کتاب ورک بوک کانون زبان run2 سشوار فیلیپس 3000 وات صابون خاویار بندانداز برقی جاندلی ید صابون پاپایا اصل ماشین اصلاح و ریش تراش انسان چه بوده است دسگاه پرس کاسه گلی گستر چاپی مدار مدار چاپی تنور گازی دو سینی خونه باشه وقتی میری دوای دردم تویی من دورت بگردم عزیز جونم میخوام عاشقت بمونم html اصول ماندگار درب کارhtml خاستگاه وه ت بزرگترین یاخته علوم هفتم انشا درباره صدای به هم خوردن برگ ها در پاییز اتوماسیون شبکه توزیع پاسدار حریم تعبیرخواب ناس فلق کوثر listبازیکن برسبولیس هادی نوروزی you cried poem mohammad khodkhodaie shut down دیدگاه فقهی ره جهان بینی چیست ask video elektron 103 octatrack dynamic sampling tutorial synthic4te در هجده سالگی نگران تفکر دیگران در مورد خودتان هستید تودیع معارفه معاون فرماندار بخشدار وزینه شهرستان سردشت دوچرخه رکورد مقاومت منظور speedmax دستی منظور دستی رکورد ساعتی نهایی دوچرخه مقاومت هوا دوچرخه تنها تقویم مهر فرهنگیان بوشهر برگزاری مسابقات علمی در شهرستان خنج زیباسازی پیام تبریک اولین روز مدرسه رفتن فرزند یوغون سیک ایستریرم تجک و یک روز تابستانی شلتوک برنج مرگ مصطفی رحیمی باعشق نماد


خدمات و عمران

حرفه ایده ال

 1. از فرمول g+p+v استفاده نمایید

حرفه ی ایده آل شما به طور حتم بر فرمول g+p+v (که مخفف استعداد (gift)، اشتیاق (p ion) و ارزش (value) می باشد) منطبق است. همان طور که گفتیم، نقاط قدرت، اشتیاق و ارزش های تان را مد نظر داشته باشید، در مورد نحوه ی کارتان در چه زمینه هایی منعطف هستید؟

عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : حرفه ایده ال

زبان بدن

زبان بدن یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی است که در برقراری ارتباطات روزمره ما جایگاه بسیار پررنگی دارد. اگر مَش حسن نامی را از فاصله ی دور دیدید که دو دستی بر سر خود کوبید متوجه می شوید که ش مرده است؛ یا اگر کارگردان تلویزیونی یکی از هواداران فوتبال را در ورزشگاه نشان داد که انگشتانش را به صورت حرف v در هوا تکان می داد، متوجه می شوید که تیم محبوبش برده است. با این حال شناسایی کُدهای تصویریِ زبان بدن همیشه به این سادگی نیست. بعضی مواقع باید شرلوک هلمز باشید تا سر از کار مردم در بیاورید. انسان ها همیشه در حال مخفی احساسات شان هستند و زبان بدن چیزی است که آن ها را لو می دهد. اکنون می خواهیم شما را با رمزگشایی حالات مختلف زبانِ بدن آشنا کنیم تا قادر باشید ذهن خلق الله را بخوانید.

دروغ سنجی :

پس از خواندن تیتر شاید خیلی از افراد پیش خود بگویند ” چه خوب، از این به بعد مُچ دروغگو را می گیرم” . اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که مانند سبک نوشتن یا صحبت ، زبانِ بدن هر فردی هم سبک خاص خود را دارد. بنابراین با نگاه به هر فردی که دستش را به ریش هایش می کشد نمی توانید دقیقاً بفهمید که به چه چیز فکر می کند. به جای این کار می توانید به رفتار او نگاه کنید و راحتی یا ناراحتی او را اندازه بگیرید. تشخیص راحتی/ناراحتی یک استراتژی کلی تر است.

جو ناوارو، بازپرس بازنشسته ی fbi، در کتاب خود what every body is saying می نویسد: “ انی که دروغ می گویند یا جرمی مرتکب شده اند نمی توانند راحت و آرام بنشینند و ممکن است علائمی از ناراحتی یا تنش را بروز دهند. تلاش برای ساختن پاسخ های دروغ باعث می شود فشاری به این افراد وارد شود که در یک فرد معمولی چنین چیزی دیده نمی شود.”

با تعمیم دادن این گفته می توان چنین تعبیر کرد که معیار راحتی/ناراحتی مانند عینکی است که معنی تمامی حالات زبانِ بدن را به ما نشان می دهد. برای نمونه در یک عروسی که همه خوش حال و خندان اند، یک نفر که عین بُخت النصر، دست به روی یک صندلی نشسته است و بدون این که حرکتی د فقط کف زمین را نگاه می کند، توی ذوق می زند. مطمئناً مشکلی وجود دارد که آن فرد این چنین رفتار می کند. درعوض، دیدن همین رفتار در بیمارستان به هیچ وجه تعجب آور نیست. بیمارستان پر از آدم های ناراحت است.


مقاله مرتبط: اگر می خواهید متخصص شناخت افراد شوید مقاله چگونه دست یک دروغگو را رو کنیم (تا مجبور شوند راستش را بگویند)را از دست ندهید و اگر خود را بهتر می خواهید بشناسید مقاله راهنمای ساعت بیولوژیک بدن: چه کاری را، چه موقع، انجام دهیم؟ را مطالعه کنید.


شما قادر خواهید بود تا با مشاهده ی میزان راحت بودن یک فرد در یک موقعیت مشخص، درباره ی چیزی که در مغزش می گذرد حدس هایی بزنید. اگر به خواستگاری رفته اید و عروس سینی چای را روی پای شما دمر نمی کند (به راحتی چای را می آورد)، احتمالاً شما را می خواهد. شما متصدی مصاحبه ی متقاضیان کار هستید و متقاضی محترم در طول مصاحبه کاملاً آرام و متین است. هنگامی که از او می پرسید آیا می تواند از تمام کارفرماهای فهرست شده در رزومه اش گواهی شغلی بگیرد، به یکباره با یقه ی پیراهنش ور می رود و آب دهنش را قورت می دهد و می گوید بله. به احتمال قریب به یقین، هم اکنون، در ذهن این فرد، p oshop و corel draw، با یکدیگر الاکلنگ بازی می کنند. توجه داشته باشید که شناخت زبانِ بدن علم محسوب نمی شود که همیشه یک نتیجه ی قطعی پیش پایتان بگذارد.

هنگامی که اعضا و جوارح زیرآب ما را می زنند

بیشتر اعضای بدن ما به صورت غیرارادی رازهای درون مان را افشا می کنند. با بررسی سرنخ هایی که اعضای بدن از خود بروز می دهند می توان احساس درونی یک فرد را کشف کرد.

سر و صورت

اولین چیزی که باید درباره ی سر و صورت بدانید این است که این دو قسمت موذی ترین بخش های بدن هستند. بعداً به این خواهیم پرداخت که کدام عضو صداقت بیشتری دارد. این امر چندان تعجبی هم ندارد زیرا از بچگی به ما یاد می دهند که خیلی کارها علیرغم صداقتشان کار خوبی نیستند و ادب حکم می کند که طور دیگری رفتار کنید.

یکی از این موارد “لبخند ” است. در بلاگ بین المللی paul ekman (روانشناس معروف یی که در زمینه ی زبانِ بدن از محققان پیشرو به شمار می رود) لبخند این طور تعریف می شود: لبخندی از سر اجبار که در طی آن فقط لب به حرکت در می آید. این درحالی است که در خنده ی واقعی چشم ها نیز به کار گرفته می شوند. در یک خنده ی واقعی، نه تنها گوشه ی لب ها، بلکه ابروها، پلک ها و حتی کل سر به سمت بالا می رود.

فشار دادن لب ها به همدیگر نیز سرنخ دیگری است برای اینکه تشخیص بدهیم فرد مورد نظر ما راحت نیست. این قضیه بیشتر در تخصص تحلیل گران است. زیرا فشاردادن لب ها اغلب در مواقعی اتفاق می افتد که سیاستمداری بخواهد به اشتباه خود اقرار کند. اگر فکر کرده اید در این زمینه برایتان مثال می زنیم سخت در اشتباه هستید زیرا دنیای سیاست برای ما به اندازه ی پشیزی جذ ت ندارد.

ح های دیگری نیز برای سر و صورت وجود دارد که خیلی به یکدیگر نزدیک هستند و دسته بندی آن ها کمی پیچیده تر است.

دست ها

شریک جرم بعدی دست ها هستند. حرکات معنی دار زیادی را می توان با استفاده از دست ها انجام داد که قابل آموختن و یاد دادن است (مثل “انگشتت را به سمت ی نگیر”)، اما 2 نکته در مورد حرکت دست ها وجود دارد که باید مورد توجه قرارگیرند: 1- چه فضایی را می کنند و 2- چه قدر به سمت بالا می روند.

عموماً هر ژستی که جاذبه ی زمین را به چالش بکشد، بیانگر مثبت شی است. آدمِ خوشحال و هیجان زده است که بالا و پایین می پرد و دستانش را در هوا می چرخاند نه آدمِ مغموم و ش ت خورده. دست ها نقش مهمی در این امر ایفا می کنند. ناوارو در این باره می گوید: ژست یک آدم غمگین مانند ح فردی است که در حال غرق شدن است. سر و چانه رو به پایین است و شانه ها فرو افتاده.

ژست های مختلف دست می تواند به ما در برقراری ارتباط کمک های شایانی کنند – مثل مربی های فوتبال که از کنار زمین با حرکات دست بازیکنان شان را هدایت می کنند – اما وقتی بخواهیم سطح راحتی/ناراحتی فردی را از طریق حرکات دست هایش اندازه گیری کنیم، جاذبه به دادمان می رسد.

بالاتنه

از کِش شلوار تا زیرگردن را بالاتنه می گوییم. بالاتنه منطقه ی حساسی است که ارگان های اصلِ کاریِ بدن را در خود جای می دهد. ما به صورت غریزی یاد گرفته ایم تا از این قسمت از بدن حس محافظت کنیم. تنها وقتی اجازه می دهیم ی به بالاتنه ی ما دسترسی داشته باشد که کاملاً خیالمان از او راحت باشد. برع ، اگر ی عصبی باشد و با بالاتنه ی او شوخی دستی یم، نیم متر از جا می پرد و اگر جنبه شوخی هم نداشته باشد به دنبال مان می افتد تا چَک محکمی پس کله مان بزند.

مغز به دست ها و پاها فرمان می دهد تا از بالاتنه محافظت کنند. وقتی افراد متمدن از ی دلگیر باشند در مواجهه با او روی صورتش اسید نمی پاشند، بلکه از او روی برمی گردانند. اعضای جلویی بدن ما خیلی حساس هستند و فقط وقتی احساس راحتی کنند اجازه می دهند فرد دیگری به آن ها نزدیک شود. بنابراین اگر نصفه شب به خانه آمدید و دیدید که همسرتان در رختخواب رو به دیوار خو ده است و هر چه برق ها را خاموش روشن می کنید و در یخچال را باز و بسته می کنید از جایش تکان نمی خورد، خود را آماده کنید که فردا داستان خواهید داشت.

هر چقدر با طرف مقابل راحت تر باشید با آغوش بازتری به سراغ او می روید و هر چقدر حضور او شما را ناراحت تر کند فاصله ی بیشتری با او برقرار می کنید.

پاها

بالا ه زمان معرفی بی شیله پیله ترین عضو بدن رسید. آقایان، خانم ها… پاها. پاها بلد نیستند دروغ بگویند. در طی میلیون ها سال که از تکامل انسان گذشته است، ما یاد گرفته ایم که از پاهایمان برای فرار استفاده کنیم. یکی از راه هایی که می توان با استفاده از آن حرکات پاها را تفسیر کرد جهت قرارگیری پاهاست. اگر ایستاده اید و با ی صحبت می کنید که رویش به شماست اما به صورت il ایستاده است (یکی از پاها صاف است، پای دیگر به سمت بیرون قرارگرفته است) معنی اش این است که می خواهد به جای دیگری برود. بالاتنه اش رو به شماست ولی پاهایش احساس واقعی او را لو می دهند.

در عوض اگر پاهایش به صورت بود معنی اش این است که یا از همکلام بودن با شما احساس رضایت می کند و انگار دوست دارد خودش را گیربیندازد تا نتواند از پیش شما برود یا اینکه بدجوری دستشویی دارد. هر چقدر هم که آداب معا به شما فشار بیاورد که بر اساس قواعد آن رفتار کنید، مغز دستور خودش را می دهد و پاها حرف گوش کن تر از بقیه ی اعضا و جوارح هستند.

البته این وسط فقط اسم روده ها بد درفته است و شیادانی مثل چشم قِسِر در رفته اند. می گویند طرف یک روده ی راست هم در شکمش نیست درحالی که اگر قرار نبود این 6 متر روده مثل شلنگ آتش نشانی روی هم تا خورده باشند، اکنون به زرافه سور زده بودیم.

در انتها برای اینکه با مقوله ی زبان بدن و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید، توصیه می کنیم
سریال lie to me با بازی tim roth را تماشا کنید

عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : زبان بدن - صورت ,پاها ,بالاتنه ,دست ها ,راحتی ,زبان ,راحتی ناراحتی ,وجود دارد ,برای اینکه

حل مساله

کتاب چگونه مسئله را حل کنیم از جورج پولیا

چگونه مسئله را حل کنیم

نام کتاب: چگونه مسئله را حل کنیم

نویسنده: جورج پولیا

مترجم: احمد آرام

انتشارات: کیهان

سال نشر: ۱۳۶۶

زبان: فارسی

تعداد صفحات: ۲۴۸ صفحه

فرمت: pdf

حجم: ۹٫۸۷ مگابایت

مقدمه

آیا حل مسئله آموزش دادنی است؟ یکی از دلایل فقدان طرحی برای آموزش حل مسئله به دانش آموزان ، این است که آموزشگران ریاضی تا چندین سال پیش معتقد بودند که حل مسئله آموزش دادنی نیست بلکه یک هنر یا ویژگی و توانایی است که بعضی از انسانها دارند و بعضی ندارند. بنابراین هیچ تلاش برای حل مسئله به دانش آموزان نمی کرد. اما تعداد انی که درمورد آموزش حل مسئله تحقیق می کنند بیش تر است.

بخشی از کتاب

فرآیند حل مساله:

در فرایند حل مسئله این چهار مرحله چهار گام طی می شوند تا یک مسأله ریاضی به طور کامل حل شود. این مدل چهار مرحله ای به این شکل است:
۱- فهم سؤال ۲- تهیه طرح یا نقشه ۳- اجرای طرح ۴- بازنگری
که به طور خلاصه هر کدام را به صورت زیر می توان توضیح داد :
فهمیدن مسئله:

پاسخ به پرسشی که فهمیده نشده کاری عبث و بیهوده می باشد لذا معلم باید از افتادن چنین اتفاقی در کلاس جلوگیری کند و علاوه بر آن میل به پاسخ را در دانش آموز ایجاد کند. بنابراین ابتدا معلم باید از شاگرد بخواهد مسئله را بصورت روان بیان کند و سپس مشخص کند که مسئله از نوع (ثابت ی) یا (پیدا ی) است. لذا شاگرد باید بتواند بخش های اصلی مسئله که مجهول و دادهجها و شرط است بیان کند. لذا معلم نباید پرسش های زیر را فراموش کند : مجهول چیست؟ داده ها کدام است؟ شرط چیست؟ آیا تحقق یافتن شرط مسئله امکان پذیر است؟ آیا شرط مسئله برای تعیین مجهول کفایت می کند؟ یا این که شرط مسئله کافی است؟ آیا شرط مسئله زائد است؟ آیا در شرط مسئله تناقض است؟ حال معلم می تواند به شاگردان پیشنهاد دهد که : در صورت امکان شکلی رسم کنید علائم مناسب را به کار ببرید قسمت های مختلف شرط را از هم جدا کنید به منابع دیگر برای یافتن لغات و عبارت های کلیدی رجوع کنید.

• تهیه طرحی مناسب برای مسئله:

معلم در اینجا باید از شاگرد بخواهد ارتباط میان داده ها و مجهول را پیدا کند و در صورت نیافتن ارتباط مستقیمی میان داده ها و مجهول مسئله های کمکی را در نظر بگیرد تا بتواند برای حل مسئله نقشه ای طرح کند لذا از طرف معلم سئوالات زیر برای طرح نقشه، توسط شاگرد می تواند مفید باشد. در این جا مسئله ای وابسته به مسئله شما وجود دارد که قبل از این حل شده است آیا می توانید آنرا به کار ببرید؟ آیا می توانید روش به کار رفته در آن را در این مسئله به کار ببرید؟ آیا باید یک عنصر کمکی را وارد کنید تا به کار بردن آن را ممکن سازد؟ آیا می توانید صورت مسئله را به صورت دیگری بیان کنید؟ اگر نمی توانید مسئله طرح شده را حل کنید ابتدا به حل مسئله وابسته به آن بپردازید. آیا می توانید مسئله وابسته را که بیشتر در دسترس باشد تحلیل کنید؟ با یک مسئله کلی تر؟ با یک مسئله خاص تر؟ با یک مسئله مشابه؟ آیا می توانید یک قسمت از مسئله را حل کنید؟ تنها یک جزء از شرط را نگاه دارید. و باقی آن را کنار بگذارید در این صورت مجهول تا به چه اندازه معلوم می شود و چگونه تغییر می کند؟ آیا می توانید از داده ها چیز سودمندی است اج کنید؟ آیا داده های دیگری به فکر شما خطور می کند که بتواند برای به دست آوردن مجهول سودمند باشد؟ آیا می توانید مجهول با داده ها یا در صورت وم هر دو را چنان تغییر دهید که مجهول تازه و داده های تازه به یکدیگر نزدیکتر باشند؟ آیا همه داده ها را به کار برده اید؟ آیا همه شرط ها را به کار برده اید؟ آیا همه مفاهیم اصلی مندرج در مساله را بکار برده اید؟ چند نمونه از استراتژی های که در طول حل مساله ممکن است بکار روند بقرار زیر می باشد: تهیه مدل یعنی رسم الگوی مشابه یا منحنی متناسب با موقعیت مساله تهیه فهرست ج جها و منحنی های منظم و سازمان یافته و جستجو برای الگو کار برع انتخاب های نمادهای مناسب مشخص اطلاعات داده شده مورد احتیاج و خواسته شده نوشتن یک معادله یا یک فرمول حل ساده تر و مرتبط با مساله داده شده تقسیم یک مساله به زیر مساله های مختلف وحل هر کدام از آنها استفاده از استدلال استنتاجی کنترل فرضیه های پنهان در صورت مسالهحدس یک جواب و آزمایش آن تغییر نحوه نگرش به مساله (تغییر دیدگاه)

• اجرای طرح (نقشه):

پس از آنکه طرح مناسب برای حل مسئله تهیه شد باید آن را به مورد اجرا گذاشت. شخص باید نظارت کامل به پیشرفت اجرای طرح داشته باشد تا اگر زمانی احساس کند که طرح کشیده شده او را به هدف که همان حل مسئله می باشد رهنمون نکند، بتواند طرح جدیدی را تهیه و اجرا د. سوالاتی که در ضمن اجرای نقشه معلم می تواند از شاگرد بپرسد بصورت زیر می باشد. آیا طرحی که تهیه کرده اید شما را به حل مسئله هدایت می کند؟ آیا لازم است که طرح فعلی را کنار گذاشته و طرح جدیدی تهیه کند؟ آیا برای اجرای طرح خود به اطلاعات اضافه تر یا کمک دیگران نیازمند می باشید؟

• بازنگری:

امتحان جو که بدست آمده است پس از پایان اجرا، حل کننده مسئله باید بازنگری بر تمامی مراحل اجرای طرح داشته باشد.

چند نکته:

۱- زمانی که آموزش یک راهبرد مورد نظر است، از دانش آموزان می خواهیم، مسئله های داده شده را فقط با همان راهبرد مورد نظر حل کنند تا با آن به طور کامل آشنا شوند. اما با گذاشتن از آموزش راهبردها درهنگام حل مسئله آن ها می توانند از هر راهبردی که مایل هستند مسئله را حل کنند. به این ترتیب، یک مسئله می تواند با راهبردهای متفاوت درکلاس حل شود. در صورتی که این اتفاق درکلاس بیفتد، باعث خوش حالی و سربلندی معلم خواهد شد.

۲- آموزش راهبرد یعنی فراهم شرایط و موقعیتی که دانش آموز درک کند، راهبرد مورد نظر برای حل مسئله کارآیی دارد.

۳- تعداد راهبرد زیاد است اما آموزش تعداد زیادی راهبرد به دانش آموزان طبق تحقیقات انجام شده مناسب نیست. زیرا مانع تفکر و خلاقیت دانش آموز خواهد شد.

راهبردهای حل مسئله:

• راهبرد رسم شکل :

کشیدن شکل برای بهتر فهمیدن مسئله و یا پیدا راه حل آن می­باشد. راهبرد رسم شکل ، بهترین شروع برای حل مسئله است . طبیعی ترین راهبردی که به ذهن دانش آموز می رسد رسم شکل است. بسیاری از مسائل با کشیدن ی شکل مناسب یا مسأله به طول کامل حل یا راه حل آنها آشکار می شود. اغلب معلمان این راهبرد ( راه حل) را در حل مسئله ها از دانش آموزان نمی پذیرند، به همین دلیل این راهبرد طبیعی کم کم کنار گذاشته می شود.

• راهبرد الگوی :

کشف رابطه بین جمله­ های عددی و یا شکل­های هندسی در مسئله است .

• راهبرد زیر مسئله :

مسئله­های پیچیده و چند هدفی را به مسئله­ های کوتاه و سلسله­ وار تقسیم کرده و با حل آن­ها، مسئله حل خواهد شد. تشخیص زیر مسئله ها و حل آنها، راهبرد مهمی برای حل مسئله های ترکیبی است.

در این راهبرد ۲ نکته قابل توجه است :

۱- تشخیص زیر مسئله ­ها

۲- نوشتن مسئله­ های کوچک و حل آنها برای رسیدن به پاسخ نهائی مسئله

• راهبرد مسئله ی ساده تر مرتبط با مسئله ی اصلی :

گاهی مسأله پیچیدگی هایی دارد که نمی توان آن را به راحتی حل کرد . اما وقتی آن را ساده می کنیم، یا حل و یا روش حل آن ظاهر می شود. وقتی مسأله درح ساده تر بررسی شد یا یک الگو ی می توان آن را به ح کلی تعمیمی داد. ساده عددها و داده ها نیز بخشی از این راهبرد است.

• راهبرد سازماندهی­ داده­ ها و ج نظام­دار :

سازمان­دهی ­داده ­ها از طریق ج نظام­دار، ما را یاری می­ دهد که بتوانیم الگویی را از دل آنها کشف کنیم و اطلاعات پنهان در داده­ ها را به دست آوریم.

• راهبرد حدس و آزمایش :

دانش­ آموز پاسخ مسئله را حدس می­زند، پس از بررسی حدس و آزمایش آن، حدس بعدی را با استدلالی منطقی مشخص می­کند. با ادامه دادن این فرآیند، کم کم خود به پاسخ درست مسئله می­رسد.

• راهبرد حذف ح ­های نا مطلوب :

حذف ح های نامطلوب، یعنی کنار گذاشتن ح هایی که با شرایط و فرضیات مسئله تطبیق نداند تا رسیدن به پاسخ و ح مطلوب که مورد نظر مسئله است. با دسته بندی پاسخ­های احتمالی، با توجه به داده­ های مسئله، ح ­های نامطلوب حذف شده و پاسخ درست مشخص خواهد شد.

• راهبرد روش جبری و تشکیل معادله :

برای استفاده از این روش ۵ گام زیر باید رعایت شود :

۱- خواندن مسئله بادقت

۲- انتخاب نماد برای تغییر

۳- نوشتن معادله

۴- حل معادله

۵- آزمایش پاسخ

ویزگی ها و را ارهای حل مسائل کتاب ریاضی:

معمولاٌ دانش آموزان در حل مسائل کتاب­های درسی مشکلات عمده­ ای دارند. از این رو لازم است، را ارهایی جهت حل مسائل کتاب (با داشتن ویژگی های مناسب) به شاگردان ارائه گردد. برخی از این را ارها عبارتند از:

– شاگردان را باید هدایت کردکه مسئله را بفهمند. برای این منظور بخواهید که متن مسئله را دقیق بخوانند و یا با زبان خودشان توضیح دهند که مسئله چه میگوید و چه می­خواهد. (فهمیدن)

– از شاگردان بخواهید مشخص کنند که معلومات مسئله چیست؟ مجهول مسئله کدام است؟ به عبارت دیگر معین کنند، چه دارند و چه می­خواهند و بعد راهی را که می­توانند با استفاده از آن به حل مسئله اقدام کنند، را حدس بزنند. (انتخاب راهبرد حل مسئله)

– توضیح دهید که نحوه ­ی خواندن مسئله برای حل آن بسیار مهم است . انی که نتوانند درست بخوانند ، مسئله را نخواهند فهمید و در نتیجه نخواهند توانست آن را حل کنند.

– بخواهید که مسئله را عینی سازی کنند. بدین ترتیب که مثلاٌ وقتی گفته میشود علی ۲ سیب دارد، مادرش به او ۳ سیب دیگر داد. حالا علی چند سیب دارد؟ در این مسئله فرد خودش و مادرش را در نظر بگیرد و تعداد سیب­های داشته و گرفته را ملموس کند تا بهتر بتواند مسئله را درک کند.

– بخواهید تا خودشان در رابطه با راه حلی که به ذهن خودشان می­رسد، مسئله­ای بسازند. مثلاٌ مسئله­ای را بسازند که از راه جمع جل گردد. این موضوع به شاگردان کمک خواهد کرد تا مفاهیم را بهتر درک کنند و یادگیری آنها تقویت گردد.

– بخواهید که بعد از خواندن مسئله، پاسخ مسئله را حدس بزنند. این امر کمک می­کند تا بیشتر به مسئله توجه کنند.

– یادآوری نمائید که یک مسئله ممکن است چند راه حل داشته باشد. که می­توانند از هر راه حل استفاده کنند.

– به دانش آموزان آموزش دهید که هر علامت سئوال در متن مسئله، یک جواب می­خواهد.

– برای تمرکز بیشتر دانش آموزان به آنان آموزش دهید زیر اعداد بکار رفته در مسئله خط بکشند.

– بخواهید که بعد از هر مسئله پاسخی را که به دست می­آورند، با یک عبارت فارسی بنویسند که چیست. (جلو نویسی آنچه را که بدست آورده ­اند.)

– اگر خودتان مسئله طرح می­کنید سعی کنید که صورت مسئله روشن و بدور از ابهام باشد تا شاگردان آن را راحت بفهمند.

– مسئله­ ی طرح شده باید با سطح اطلاعات و دانش شاگردان همخوانی داشته باشد.

– تا آن جا که امکان دارد، سعی کنید مسئله­ ای طرح کنید که صورت مسئله جنبه­ ی شهودی و تجربی داشته باشد.

– مسئله­ ای را که برای شاگردان طرح می­کنید سعی کنید ، برای آنان لذت بخش باشد. مورد علاقه­ ی آنها باشد. فرصت­ ها را برای کشف ریاضی ایجاد کند. قادر باشند از راه­ های مختلف حل کنند.

– به شاگردان اجازه دهید تا روشی را که خود پیشنهاد می­ کنند، جهت حل مسئله بکار گیرند.

– از مدل واقعی و ملموس جهت مسئله استفاده کنید. (تا جایی که ممکن است برای آن شکل کشیده شود. )

– از اشکال، تابلو، نمودارها و نقشه­ های هندسی جهت درک بهتر مسئله استفاده کنید.

– ارتباط دادن یک مسئله ­مشکل و سخت با یک مسئله­ مشابه امکان حل آن را برای شاگردان ساده تر می­کند. (راهبرد حل مسئله­ ساده­ تر)

معرفی کتاب

جورج پولیا درسال ۱۹۹۵ توجه تمامی دست اندرکاران آموزش یادگیری را به چارچوبی که برای حل مساله ریاضی ارایه داده بود جلب کرد. مدل جورج پولیا برای حل مسایل ریاضی، شامل چهار مرحله زیر است:

۱) فهمیدن و درک مساله

۲) تهیه طرحی برای حل مساله

۳) اجرای طرح

۴) بازنگری.

انی که مشغول حل مساله هستند می توانند مهارتهای فردی و استراتژیهای مناسب را در قالب این چارچوب فرا گیرند و دانش خود را توسعه دهند. البته باید توجه داشت که تمام اجزای این چارچوب در حال تعامل دایم با هم هستند. مثلأ ممکن است ی در مرحله سوم متوجه شود که طرحی که تهیه کرده به نتیجه نخواهد رسید، یا موانعی در راه اجرای آن است. در نتیجه به مرحله اول و دوم بازگشته و با درک جدیدی که از مساله پیدا می کند، طرحی نو می ریزد و آن را به اجرا می گذارد. پروفسور پولیا را “پدر روش حل مساله” خوانده اند. او یکی از افرادی است که در مورد چگونگی حل مسأله و آموزش آن تحقیقات بسیاری کرد و حاصل کار او در کتاب «چگونه مسئله را حل کنیم» منتشر شد. این کتاب، یکی از بهترین کتاب های اوست. او در مقدمه ی کتاب خود می گوید: «من یک ریاضیدان هستم. متخصص آموزش ریاضی نیستم، اما علاقمندم بدانم چرا من می توانم مسأله ریاضی را حل کنم و دیگران نمی توانند؟ چرا بعضی از دانشجویان مسأله ریاضی را حل می کنند، ولی بعضی نمی توانند؟» در این کتاب او مسائل را به دو دسته ی کلی مساله های اثباتی و مساله های یافتنی تقسیم می کند. از نظر او هر چند مسایل عملی با مساله های ریاضیات محض تفاوت دارند، اما روش های حل هر دوی آن ها، بر پایه ی راه حل مسایل یافتنی است. این کتاب به چهار فصل تقسیم شده است:

در کلاس درس: این فصل خود شامل بیست بخش است.

چگونه مسئله را حل کنیم: در این فصل که به صورت محاوره نوشته شده است، ی تصوری به پرسشهای کوتاه شاگردی تصوری، پاسخ می دهد.

واژه نامه کوچک راهی : این فصل که گسترده ترین فصل کتاب است، شامل شصت و هفت مقاله است که به ترتیب الفبایی مرتب شده اند.

مسائل، اشاره ها و راه حل ها: در این فصل چندین “مسئله” که باب میل خواننده بلندپروازتر است آمده و به دنبال هر مسئله، “اشاره ای” آمده است که راهی برای حل آن را نشان می دهد و نهایتا توضیح کاملتر آن، در بخش “راه حل ها” آمده است.

نویسنده و اطلاعات کتاب:

پروفسور جرج پولیا ریاضیدان نامی متولد “بوداپست” بیش از ۲۵۰ مقاله و رساله درباره ی حساب، احتمالات، آنالیز مختلط، روش تدریس ریاضیات و … دارد. یکی از بهترین کتاب های او چگونه مسئله را حل کنیم است که تا کنون به ۱۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده است. عنوان اصلی کتاب، how to solve it (به فارسی: چگونه حلش کنیم) است. این کتاب در سال ۱۳۶۴ به دست شادروان احمد آرام به فارسی ترجمه شده است.

عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : حل مساله - مسئله ,راهبرد ,مساله ,دانش ,آموزش ,داده ,دانش آموزان ,داشته باشد ,دانش آموز ,جورج پولیا ,چگونه مسئله ,مسئله آموزش دادنی ,کتاب چگونه مسئله

20 راز برایان

گر میخواهید زندگی تان را متحول کنید و تغییر دهید، این نیز باید تبدیل به مهم ترین هدف تان باشد؛
هرکاری بخواهید انجام دهید و به هر نتیجه مهمی که بخواهید در زندگی برسید باید تمرکز کامل بر روی آن داشته باشید و وقت و انرژی تان را صرف کارهایی که شما را از هدف تان دورتر میکنند، نکنید.

در ادامه، مهم ترین جملات از کتاب های برایان تریسی را میخوانید :

 1. افراد موفق همیشه به دنبال فرصت هایی برای کمک به دیگران هستند. افراد ناموفق آنهایی هستند که همیشه می پرسند «چه سودی برای من دارد؟»
 2. من کشف کرده ام که شانس قابل پیش بینی است. اگر شانس بیشتری میخواهید، باید شانس بیشتری امتحان کنید. فعال باشید و بیشتر در نظر دیگران باشید.
 3. مهم نیست از کجا آمده اید، تنها چیزی که مهم است، مقصدتان است.
 4. شما در وجودتان توانایی لازم برای غلبه بر تمام مشکلاتی که زندگی پیش پای شما قرار داده را دارید.
 5. هرآنچه را که با احساس قوی باور داشته باشید تبدیل به واقعیت تان میشود.
 6. کلید موفقیت این است که ذهن آگاه مان را بر روی کاری که نسبت به آن اشتیاق داریم و نه کارهایی که می ترسیم متمرکز کنیم.
 7. افراد با اه ِ شفاف و مکتوب دستآوردهای بیشتری در زمان کمتر نسبت به افرادی که اه شان را فقط تصور میکنند، دارند.
 8. هرچقدر اعتبار بیشتری ج کنید، اعتبار بیشتری بدست می آورید. هرچقدر بیشتر به دیگران کمک کنید، دیگران بیشتر به کمک شما می آیند.
 9. اگر آرزو دارید چیزهای با ارزشی در زندگی شخصی و کاری تان بدست آورید، اول از همه باید خودتان تبدیل به شخصیت با ارزشی شوید.
 10. افراد موفق به سادگی افرادی با عادت های موفق هستند.
 11. ارتباطات یک مهارتی است که میتوانید یادبگیرید. چیزی مثل دوچرخه سواری یا تایپ . اگر عزم تان را جزم کردید تا در این مهارت موفق شوید، میتوانید خیلی سریع کیفیت تمام بخش های زندگی تان را افزایش دهید.
 12. افراد پیروز عادت دارند انتظارات مثبت خودشان را از تمام رویداد ها داشته باشند.
 13. شما نمیتوانید هرآنچه را که برای شما اتفاق می افتد را کنترل کنید، اما میتوانید طرزفکرتان را نسبت به آنچه برای شما رخ میدهد را تغییر دهید و در این کار شما تغییر را جایگزین فرمانبرداری میکنید.
 14. قانون طلایی شماره یک را در مدیریت فراموش نکنید : دیگران را همانطور مدیریت کنید که دوست دارید شما را مدیریت کنند.
 15. مهم ترین دارایی شما، قابلیت سودآوری تان است و با ارزش ترین منبع، زمان شماست.
 16. تمام افراد موفق زن یا مرد، رویاپردازان بزرگی هستند. آنها آینده ای که دوست دارند را در رویای شان میبینند، تمام بخش ها را با جزییات تصور میکنند و هر روز برای بدست آوردن این رویا تلاش میکنند، هدفگذاری میکنند و به اه شان میرسند.
 17. اگر فرزندان تان را طوری تربیت کنید که باور داشته باشند میتوانند هر هدف یا دستآوری در زندگی داشته باشند، شما به عنوان والد موفق شدید بهترین تربیت را در حق فرزندتان انجام دهید.
 18. اگر کاری که هم اکنون انجام میدهید شما را به سمت اه تان هدایت نمیکند، پس درحال دور شما از اه تان است.
 19. شما باید کارهای خیلی خیلی زیادی انجام دهید، تلاش های کوچک و پیوسته ای که هیچ آنها را نمیبیند یا ارزش آنها را درک نمیکند تا به موفقیت ارزشمندی دست پیدا کنید.
 20. انسان عادت دارد همیشه توقعاتش را بدست آورد. مهم نیست توقع اتفاق خوب یا بد باشد.
عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : 20 راز برایان - افراد ,زندگی ,موفق ,بیشتری ,دیگران ,تمام ,افراد موفق ,اعتبار بیشتری ,داشته باشند ,باور داشته ,شانس بیشتری

ترکیب رنگ

سلام دوباره

به دوستانی که معترض هستند که من دیر به دیر میام عرض کنم خواهشا درک کنید. وقت خیلی کمی دارم و خستگی هم اجازه زیاد تایپ نمیده ولی بازم چشم تا جایی که بتونم سریعتر موضوعاتو توضیح خواهم داد

بریم سر ترکیب رنگ ها

اول خی ونو راحت کنم که ترکیب رنگ ها در تولید انبوه زیاد استفاده ای نداره و بیشتر به درد سنگ های خشن میخوره. گفته بودیم که 90 درصد سنگ سیمانی یعنی کفپوش که الان 90 درصد پیاده روهای شهر های بزرگ و پارک ها هم سمنت پلاستیه. اگه تونستید در این ها یک سنگ چند رنگی پیدا کنید جایزه دارید. البته ناراحت نشید بلکه خوشحالم بشید که به این صورت جا افتاده. چرا؟ چون چند رنگی کار هم هزینه میبره هم کارگر میبره هم زمان و در نتیجه حجم تولیدم میاد پایین. ولی چون هدف ما اینه که تمام قضیه سنگ سیمانی یا سمنت پلاست توضیح بدیم پس توضیح میدیم

سه روش اضافه رنگ وجود داره که دو روش اول روش های به درد نخوریه(خواهیم گفت چرا) ولی میگیم که گفته باشیم و البته دو روش اول همون روش هایی که کلاهبردارای محترم به شما اموزش میدن ولی روش اصل کاری روش سوم و در انتها رنگ محصولات خشن که البته انقدر ساده هست که نمیخوام اسم روش روش بزارم

روش اول :

دو رنگی که میخواید با هم ترکیب کنیدو از طیف رنگتون انتخاب کنید. برای این روش نیازمند 2 می ر هستیم و همین عامل باعث به درد نخور بودن این روش. چون 2 می ر یعنی دوبرابر دردسر و گارگر و زمان و آنچنان اجرایی نیست. هر یک از رنگ های انتخ و در یک می ر بسازید حالا که ملات آماده شد باید فرقونتون یا جام چرخ دار یا هرچیزی که دارید برای انتقال ملاتو ببرید زیر می ر اول و در می ر بازکنید و ملاتو تخلیه کنید. سعی کنید ملاتو یک طرف ظرف تخلیه کنید تا ملات ظرف دوم در کنارش بریزید. اگر ملات ها روی هم ریخته نشه بهتره . و بهتره که کنار هم باشه. حالا با دست یا با هر چیز دیگه که میخاید باید ملاتو هم بزنید و مهمترین چیز همین هم زدنست. این دو رنگ ملات که کنار هم ریختیدو باید فقط و فقط دو یا سه دور هم بزنید. مثلا دستتون میکنید توش و دستتونو 2 بار میچرخونید. نکته مهم ترکیب رنگ ها اینه که رنگ ها نباید با هم قاطی بشه برای همینه که میگیم دو یا سه دور بیشتر هم نزنید. حالا همه چیز آمادست و میتونید با ملاقه ملاتو بریزید تو قالب. روز بعد قالبو باز کنید و از دیدن کارتون لذت ببرید. من خودم سنگهایی که ترکیب رنگ درشون هست و خیلی دوست دارم ولی به دلایلی که گفتم تولید نمیکنیم

روش دوم:

مثل روش اول دو رنگ مورد نظر انتخاب میکنیم. رنگ اصلی یا رنگ پایه کارو در می ر میسازیم ولی رنگ دوم که در واقع رنگی هست که میخوایم رنگ رگه های روی سنگ باشه رو در یک استانبولی و در حد 4 5 کیلو میسازیم. روش ترکیب به این صورت که قالب روی میز کار میزاریم. مقداری از ملات اسانبولی رو باید در یک سرند (الک) با چشمه حدودا یک سانتی متری بریزید. سرندو روی قالب بگیرید و یک ضربه بهش بزنید. معمولا با یک ضربه مقداری از ملات سرند روی قالب خواهد ریخت که برای دورنگ شدن سنگ ما کافی خواهد بود. حالا قالبو میزاریم رو میز ویبره و با ملات می ر پرش میکنیم و تمام

روش سوم (روش اصلی):

ملاتو با رنگ مورد نظر بسازید و ببرید پای میز ویبره. رنگ دوم رو در یک نمکدان بزرگ بریزید و به صورت خطی روی ملات بپاشید. پورد رنگ نباید پخش بشه. حالا دستتونو خیس میکنید یا با یه قلم خیس روی رنگ میکشید تا حل بشه و به خورد ملات بره (نباید ح پودری باقی بمونه). حالا با دست ملاتو دو سه دور هم میزنید. در این روش بهتره یکی دبار ملاتو زیرو رو هم ید که ملاتهای زیری هم رنگی بشن. و ملات امادست که در قالب بریزید. همین کارو میتونید در می ر هم انجام بدید(برای دستگاه های مثلا اتومات). مقدار رنگ مصرفی باید بر حسب سلیقه و مقدار پخش شدگی مورد نظر کم و زیاد کنید. بهتره که مثلا اگر 200 کیلو ملات دارید در دو مرحله 100 کیلویی تخلیه و رنگی کنید.

روش ترکیب رنگ سنگ های خشن:

برای ترکیب رنگ سنگ های خشن میتونید از روش های گفته شده استفاده کنید. اما روش کنترل شده ای که برای این کار وجود داره اینه که اب و رنگ(رنگ دوم) و سیمان ( مثلا 20 برابر وزن رنگ) با هم قاطی کنید تا آبرنگ درست کنید و باید تا حد شربت غلیظ باشه زیادی آبکیش نکنید. حالا رنگو با قلمو در بین شیار های قالب ها ی سنگ خشن یا طرح آجرتون کم کم و به طور غیر منظم اعمال کنید. حرفه ای و هنرمند شدن در این کار نیاز به چند روز تجربه داره. میتونید از 3 یا 4 رنگ هم استفاده کنید. حالا ملاتو بریزید تو قالب و ویبره بزنید. تمام

چند نکته:

- میتونید به جای 2 رنگ از سه رنگ یا بیشتر استفاده کنید.

- رنگ های مصرفی بهتره از یه خانواده باشن. مثلا رنگ رویه پر رنگ شده ی رنگ پایه باشه

- معمولا رنگ سفید روی همه رنگ ها قابل کار و زیبا میشه ولی گرونترین رنگه

- در سمنت پلاست فقط میشه رنگ های طرح ابرو بادی در آورد و نقشه رنگ ها زیاد قابل کنترل نیست. قابلیت کنترل شما بر روی هم زدن رنگهای ترکیبی و درصد اونهاست. مثلا در این کار نمیتونید مثل سنگ های طبیعی یا سرامیک خط های رنگی بوجود بیارید و رنگها به صورت ابری هستن

- مهمترین نکته در این بخش به نظر بنده اینه که نباید رنگها باهم قاطی بشه

امیدوارم به درد کارجویان محترم و دوستان عزیز و همچنین شیادهای بی سواد خورده باشه

عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : ترکیب رنگ - ملات ,ملاتو ,ترکیب ,حالا ,می ر ,رنگی ,استفاده کنید ,ملاتو بریزید ,تخلیه کنید ,وجود داره ,سمنت پلاست

تک رنک

برای دانستن مقدار رنگ ها اول از همه هر جزوه و فرمولی که داریدو باید بندازین دور. چون تو جزوه و فرمول نمیشه رنگو دید.

رنگ های پر استفاده بتنی 3 تاست زرد قرمز قهوه ای که باید در دو سیمان سفید و سیاه طیفشو بدست بیارید

مقدار مصرف رنگ در محصولات بتنی کمتر از 3 درصد و بدونید رنگ دانه ها مقاومتو کاهش میدن

حالا وقت رنگ ساختن

همه موادو آماده کنید یک بار با سیمان سیاه یک بار با سیمان سفید

بهتره که برای هر آزمایش ملات های8 کیلویی بسازید با نسبت یک به سه یعنی 6 کیلو ماسه و 2 کیلو سیمان

و مقدار رنگو نسبت به 2 کیلو سیمان بریزید

البته ملات 8 کیلوییو باید با دست هم بزنید مگه اینکه می ر کوچیک داشته باشید

حال شروع میکنیم به ساخت رنگ زرد با درصد های مختلف

پیشنهاد من اینه که طیف رنگتونو با اختلاف درصد ها .25 ( بیست و پنج صدم) بالا ببرید

مثلا .25 .5 .75 1 1.25 1.5 1.75 2 2.25 2.5 2.75 3 درصد

برای هر رنگ و سیمان این درصدهارو بسازید و باید چند روز وقت بزارید ولی بدونید که میراثی برای یک عمرتون دارید درست میکنید حتی اگر این کارو ادامه ندید. من خودم طیف رنگمو با خودم تو قبر هم میبرم اگر قبرستونچی بزاره

حالا چند تا نکته مهم میگم که خوب یادتون باشه

دوستان زیادی پرسیدن که فرق تولید محصولا براق با مات چیه؟

براق و مات محصول دست ما نیست بلکه دست قالب

قالب های abs محصولاتشون تا حدی براق ولی سنگ قالب های لاستیکی اصلا براق نیستن

براقیت سنگ قالب های abs به مرور از بین خواهد رفت و روش حساب طولانی مدت وا نکنید

خیلی از شیادا از همین براقیت موقتی قالب های abs سو استفاده کرده و داستان هایی برای کارجو ها تعریف کرده بودن که نمیدونم نمونه های سرامیکی و فلان و فلان و .... میتونید بزنید

نکته بسیار مهم در رنگ بتن: رنگ در بتن به مرور زمان ضعیف و کمرنگ میشه حتی اگر شما 10 درصد رنگ اضافه کنید. رنگ محصولات بتنی در همه جای دنیا معضلیه برای خودش. رنگ بتن معمولا بی روح و بور خواهد بود. البته بتنی که شما در نمایشگاه ها خواهید دید منظورم نیست. مواظب باشید فریبتون ندن. منظورم محصولات بتنیه که تو خیابان کار شده و زیر نور آفتاب و پا میخوره وگرنه بتن داخل نمایشگاه که این داستانارو نداره و هر روزم روش دستمال میکشنو میشه با براق کننده جلوشو چند برابر کرد. حتی دوستان ما نمایشگاه یکی از این شیادا رفته بودن تو گرمدره کرج که محصولات بتنی کف نمایشگاه چیده بود و لی به مردم میگفت باید پلاستیک دور کفششون بپیچن و روش راه برن. تمام این براقیت هایی هم که در های تبلیغاتی میبینین واقعی نیست و از 2 ح خارج نیست. 1- براق کننده روش خورده و صرفا جهت نمایش 2- تازه از قالب در اومده

درباره مورد 2 باید این توضیحو بهتون بدم که محصولا abs وقتی تازه از قالب درمیان بسیار شفافن مثل شیشه که این شفافیت به خاطر خیس بودنشونه و بعد از یکی دو روز خشک شدن 90 درصد شفافیتشون میپره و به خاطر همین خیس بودنه که رنگو بسیار زیبا نشون میدن و شما وقتی برای اولین بار سنگتونو از قالب در میارید کیف میکنید و میگید عجب رنگی داره ولی با گذشت یک هفته میبینید که رنگ کلا تغییر کرده.

در کل باید بهتون بگم محصولات بتنی باید یک ماه زیر نور خورشید باشن تا بشه در مورد رنگشون اضهار نظر کرد

اگر هر کدوم از کلاهبردارا با حرفای من مخالفت کرد بهش بگید اگه میتونه یک محصول سمنت پلاستی که روی ساختمون یا خیابون کار شده و برق میزنه رو نشونتون بده

نکته مهم: دو نوع رنگ سیاه برای بتن میشه استفاده کرد یکی دوده هست که فکر کنم کد 360 و دیگری کربن بلک. مطمئنا از دوده یدترین رنگ سیاه ممکن در میاد که در واقع اصلا سیاه نیست به خاطر همین خیلیا میرن سراغ کربن بلک. ولی رنگ کربن بلک یه مشکلی داره و اونم اینه که پایه آب نیست و پایه رزینیه یعنی اینکه نمیتونید مثل بقیه رنگ ها استفادش کنید. نحوه استفادش اینه که باید روان کنندرو در آب بریزید . بعد حداقل 2درصد کربن بلک داخل مخلوط اب و رزین بریزید و با هم زن حداقل حداقل 5 دقیقه هم بزنید تا حل بشه. خیلی هم کثیف کاری داره و ممکنه قالب های abs رنگی کنه

نکته مهم: از رنگ قهوه ای چه باسیمان سیاه چه با سیمان سفید رنگ جالبی در نمیاد و قهوای رو باید با فرمول زیر بسازید

سیمان سیاه: 4 واحد(پیمانه) زرد و 1 واحد قرمز ( اصلا قهوه ای نداره)

سیمان سفید: 2 پیمانه زرد و یک پیمانه قهوه ای

سری بعد توضیحات چند رنگی هارو براتون میگم.( رنگ های ترکیبی)

عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : تک رنک - قالب ,سیمان ,سیاه ,بتنی ,براق ,درصد ,سیمان سفید ,محصولات بتنی ,خاطر همین ,براق کننده ,سیمان سیاه

سیمان

یه چیزیو که سری قبل یادم رفت بگم رنگه که باید در کنار سیمان و ماسه وقتی هنوز آب نریختیم تو می ر ریخته بشه چون باید خوب پخش بشه و بعد از 2 3 دقیقه هم زدن میریم سراغ آب

(درباره رنگ در یک پست جدا صحبت میکنیم)

مقدار آب مهمترین بخش از ساخت بتن

برای درک بهتر اینطوری بهتون بگم که یه بتن در طول سالیان تحصیلش مهمترین چیزی که باید یاد بگیره کنترل مقدار آب بتن. مقدار آب به قدری مهم که شما با اضافه 15درصد آب بیشتر به یک ملاتی که مقاومت 7 روزش 500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع میتونید مقاومت همین ملاتو به 200 کاهش بدید یعنی بیش از 2 برابر کمترش کنید. امیدوارم فهمیده باشید که با چه داستان مهمی سر و کار داریم.

مقدار آب ملات چیزیه که اکثر کلاش های محترم عرصه سنگ (یا سمنت پلاست یا محصولات سیمانی یا هر اسم دیگه ای که داره) سوادشو ندارن چه برسه به اینکه بخوان به شما بگن اگر هم سوادشو داشته باشن مطمئنم که شرفشو ندارن و بهتون نمیگن. اینطوری حرف میزنم چون در جریان ظلمی که دارن به یک سری از جوونای جویای آینده میکنن هستم

مقدار آب هم مثل بقیه موارد بر اساس وزن سیمان بیان میشه و مقدار مناسب آب مقداریه که با کمترین وزن آب مصرفی بشه ملات رو ساخت

یعنی هر چقدر آب کمتری بزنیم محصول مقاومتری داریم البته به شرطی که ملاتی یکدست تشکیل بشه

مثالی که میتونم براتون بزنم اینه که شرکتی میاد فلان پیاده رو سنگ فرش میکنه و سنگ فرشش 10 سال 20 سال کار میکنه ولی سنگ فرش جای دیگه ای رو که شرکت دیگه محصولشو تولید کرده میبینیم که بعد 2 سال و چند تا سیکل ذوب و یخبندان نابود شده. این بی کیفیتی جنس شرکت دوم میتونه عوامل زیادی داشته باشه ولی به جرات میگم که مهمترین عاملش شاید بالای 50 درصد مربوط به مقدار آبه. ناگفته نمونه که 20 سال عمر برای بتن زیاد نیست ولی داریم راجع به کفپوش صحبت میکنیم که بالاترین میزان فرسایشو داره. عمر حداقل 10 سال برای کفپوش عمر قابل قبولیه. وگرنه یه نمونه بتنی که تو کشوی میز شماست و عامل فرساینده نداره تا 1000 سالم چیزیش نمیشه

البته نترسید چون ای بتن ده ها ساله دارن رو مقدار اب کار میکنن و لازم نیست شما برید دنبالش

حالا این مقدار حد اقلی آب چقدره؟

تعیین مقدار آب مورد نیاز آب بتن به روش ین عمران و بتن یه مقدار پیچیدست و نیاز به آزمایش های اولیه زیادی داره. مثلا باید ماسه دانه بندی بشه. مقدار رطوبت اولیه ماسه که از معدن میاد اندازه گیری شه. جذب آب ماسه و اشباع و ssd و از این حرفا که در این مقال نمیگنجه. میخوام یه روش ساده بهتون بگم که همیشه و با هر ماسه ای بتونید مقدار آب مورد نیاز بتن رو تا حدی دقیق بدست بیارید. مشکل اساسی در توضیح مقدار دقیق آب در اینجا اینه که ما نمیدونیم مقدار اولیه رطوبت ماسه شما چقدر. پس با روشی ساده و کارگاهی و کاربردی این کارو توضیح میدم تا به عددی نزدیک به ا برسین.

اول اینو همیشه یادتون باشه تو بدترین حال ممکن هم آب ملات نسبت به سیمان نباید بیش از 45 درصد باشه. مثلا اگر 10 کیلو سیمان دارید آب باید زیر 4500 گرم باشه. اما این بدترین ح ممکنه ما دنبال بهترین ح یم. امروزه ا بتن هایی با مقاومت بالا میسازن که مقدار آبشون زیر 20 درصد. حالا پیشنهاد من به شما انجام آزمایشیه که بتونیم به مقدار آب خوبی برسیم.

آزمایش ما به این ترتیبه که هر ماسه و سیمان و ... که برای تولید داریم آماده میکنیم و از در دسترس بودنشون برای آینده (در هرجای ایران که هستید) مطمئن باشید و بدنید که موادتونو مجبور نیستید هر بار عوض کنید چون عوض شدن مواد تکرار آزمایشو میطلبه. برای مرحله اول آزمایش ماسه سیمان ب ید و هم بزنید و آماده کنید. به میزان 35 درصد وزن سیمان آب آماده کنید. این 35 درصد برای همه و همه جای ایران ی انه. یک درصد روان کننده رو بکشید و در آب بریزید و کمی هم بزنید (همیشه قبل از استفاده روان کننده بد نیست که ظرفشو هم بزنید چون این مواد کمی ته نشینی دارن). برای اب حتما باید یه ظرف در دار داشته باشید و درشو سوراخ کنید تا آبو مثل آب پاش و کم کم به ملات اضافه کنید. تمام 35 درصد آبو اضافه کنید. مواد و بریزید تو قالب و بزارید رو میز ویبره . برای اینکه از خوب بودن ملاتتون مطمئن باشید باید به ملاتی برسید که بعد از 20 30 ثانیه ویبره خوردن پشتش آب نیفته. یکی از موارد ملات بد اینه که بلافاصله پشتش آب میندازه یعنی آبش میاد بالا که یعنی فرمول اختلاطمون به هم خورده و درست نیست. البته به اینم توجه کنید که میانیگن 10 دقیقه ای که داریم با ملات کار میکنیم باید کنه وگرنه وقتی 250 کیلو ملات داریم چند تا ملاقه (ملاغه) اول شل تر و چندتا ملاقه آ سفت تره.

حالا با دیدن مواد هر ی این کاره هم نباشه میفهمه که مقدار اب ما کم یا زیاد. اگر شل بود که احتمالا هم هست باید مقدار آب ملاتو کم کنیم و مثدار روان کننده همون قبلی باشه چون مقدار سیمان که تغییر نکرده. برای این کار آزمایشو با یک درصد کمتر اب کمتر یعنی 34 درصد تکرار میکنیم و نتیجه آزمایشو میبینیم. باید با این آزمایش مقدار آبو تا جایی کم کنیم که 2 تا اتفاق بیفته. 1- با یک درصد آب کمتر ملات یکنواختی تشکیل نشه. 2- ملات تا ده دقیقه کارایی و روانی خودشو حفظ کنه

با این آزمایش ساده یکی دو ساعته میتونید به درصد قابل اطمینانی از آب برسید. حالا وثت تجربه . برید و با کمی زحمت و عرق ریختن مقدار آبتونو مشخص کنید.این فقط تئوری بود حالا وقت کار

البته زیاد رو سفت بودن ملات حساسیت نشون ندید اتفاقا میخوام بهتون بگم که مقدار آبو تا جایی کم کنید که ملات خمیر سفتی تشکیل بده نه اینکه فرنی مانند بشه. افراد معمولا تو روزای اول خیلی دوست دارن که ملات نرم تر و نرم تر باشه چرا؟ چون رو ویبره مثل آب پخش میشه و افراد با دیدن این پخش شدن آنی خیلی حال میکنن و فکر میکنن که درستش همینه

حالا چرا مقدار آب زیاد بده و مقاومتو کاهش میده؟ چون بتن مقدار کمی از آب موجودو استفاده میکمه و بقیه آب به مرور زمان از ساختار بتن خارج میشه. حالا این آب که خارج میشه جاشو چی پر میکنه؟ هیچی. در واقع هوا و همین هواست که مقاومت بتن مارو کاهش میده پس برای همینه میگیم که مقدار آب بتن باید کم باشه .

وقتی شروع به تولید کردین روی قالبهاتون پلاستیک نکشین. چون پلاستیک کشیدن خودش باعث بالا کشیدن آب ملات میشه. بهترین کار اینه کا بین قالب هاتون سرامیک بزارید. که هم بتونید زمان ب ید هم جلوی تبخیر آبو بگیرید هم بتونید قالب هاتونو رو هم بچینید.

راستی هرچی ملات کم آبتر باشه موقع قالب باز راحتترید و لب پریدگی سنگها کمتر پیش میاد.

فکر نکنید چیزی که اینجا خوندید همه چیز درباره آب بتن. اگر بخواید درباره تعیین مقدار آب بتن بیشتر بدونید و رشتتون هم مرتبط نیست باید برید سراغ مقاله های بتن

نکته بسیار بسیار مهم: آب رو کم کم باید به ملات اضافه کرد. به هیچ وجه کل آب وزن شدرو یکدفعه به ملات اضافه نکنید. اضافه آب باید اروم اروم انجام بشه یه چیزی حدود یک دقیقه اگه باشه خوبه. سر ظرفی رو سوراخ کنید تا مثل دوش اب اضافه شه. این بهترین ح

چند نکته ی همینجوری ولی مهم:

ماسه طبیعی سخت تر گیر میاد - ملاتش نرم تره - آب کمتری میطلبه _ بهتر ویبره میخوره - مقاومت کمتری داره

ماسه ش ته راحت تر گیر میاد - ملاتش سفت تره - آب بیشتری میطلبه- کمتر ویبره میپذیره-مقاومت بالاتری داره

حتما از ماسه های 2 بار شسته استفاده کنید

از ماسه های مخلوط طبیعی و ش ته استفاده نکنید چون فقط هنگام بارگیری روی هم رخته میشن و یکنواخت نیستن ( یا این یا اون)

مناطقی که آب خوبی ندارن و آبشون سولفاتیه باید حتما از اب تصفیه شده استفاده کنن

نباید سیمان پاکتیو بیشتر از 3 ما انبارر کنید

سیمان سفید 20 درصد مقاومت کمتری نسبت به سیمان سیاه داره

عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : سیمان - ملات ,درصد ,ماسه ,سیمان ,باشه ,مقاومت ,ملات اضافه ,روان کننده ,خارج میشه ,میاد ملاتش ,مقاومت کمتری

توصیه برای ارتباط خوب

توصیه های یک مأمور fbi: هفت راه برای اینکه دیگران از برقراری ارتباط با شما لذت ببرندملاقات با افراد جدید می تواند اندکی ناجور پیش برود. اما چگونه تاثیر خوبی روی مخاطب مان بگذاریم؟ چگونه سخنوری کنیم تا فردی که رو به روی ما قرار گرفته احساس بدی نداشته باشد؟

تحقیقات نشان می دهند که روابط انسانی، برای ایجاد خوشحالی حیاتی محسوب می شوند و ایجاد رابطه، کلید موفقیت، پیدا شغل جدید و زندگی بهتر است. اما بهترین راه برای ایجاد پیوند و اعتماد چیست؟ خلاصه و کوتاه، چه ی می تواند یادمان دهد، جوری برخورد کنیم که مردم از ما خوششان بیاید؟

ر ن دریک می تواند. وی مدیر بخش تحلیل رفتار در fbi بوده و برای 27 سال روی پرونده های فردی کار کرده است. در ادامه مطلب از تجربه های وی می شنویم.

وی نویسنده کتاب “همه اش در مورد من نیست: ده تکنیک برتر برای ایجاد پیوند با دیگران” است. ر ن دریک از طرف هیچ سازمانی در کتابش و حتی این مطلب سخن نمی گوید بلکه دیدگاه های شخصی اش را ارائه می دهد.

مهم ترین کاری که حین ملاقات با یک شخص باید انجام دهید

party-conver ion-3

پند شماره 1 ر ن: “جویای افکار و دیدگاه دیگران شوید، بدون اینکه قضاوت شان کنید، سوال بپرسید، گوش کنید. هیچ ، حتی خود شما، دوست ندارد توسط دیگران قضاوت شود.”

“اولین راهبرد در برابر هر شخصی که با آن صحبت می کنم، قضاوت ن ش است. مردم هیچ علاقه ای ندارند در مورد اعتقادات و افکارشان و یا هر عملی که انجام می دهند مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند. گوش فرادادن و شنیدن صحبت دیگران به منزله موافقت شما با آن ها نیست. شما باید نیازها خواسته ها و رویاهای طرف مقابل را متوجه شوید.”

اما وقتی بحث در مورد چیزهای غیر قابل قبول شروع شد، به جای مخالفت مستقیم را ار ر ن را پیش بگیرید: “کاری که ترجیح می دهم حین برخورد با نظرات مخالفم به جای قضاوت شان انجام دهم بیان جملات این چنینی است: اوه، واقعا جالب است، تا به حال این طوری در موردش نشنیده بودم، کمک کن متوجه شوم، چگونه با آن کنار آمدی؟”

در این ح ، قضاوت نکرده اید، بلکه به عقیده وی تمایل نشان داده اید، و حالا طرف مقابل بدون اینکه بخواهد احساس بدی داشته باشد به صحبت در مورد خودش ادامه می دهد.

تحقیقات نشان داده مردم وقتی در مورد خودشان صحبت می کنند احساس رضایت بیشتری نسبت به زمانی که در مورد غذا و پول صحبت می کنند نشان می دهند:

“صحبت در مورد خودمان، چه در مکالمه رو در رو و چه در شبکه های اجتماعی مانند و توییتر، همان احساساتی را در مغز بر می انگیزد که وقتی ما داریم در مورد غذا و پول صحبت می کنیم.”

عیب جو و خودبین نباشید

nice-and-smiling-5

بسیاری از ما عاشق آن لحظه ای هستیم که شخص مقابل اشتباه کند و سریعا اصلاحش کنیم. و این طرز برخورد، فرآیند شکل گیری پیوند میان دو نفر را نابود می کند. دوست دارید به دیگران ثابت کنید خیلی می دانید؟ اینکار را نکنید. ر ن دلایلش را می گوید:

“کنار گذاشتن خودبینی، نیازها، خواسته ها و اعتقادات ما را در رده های بعدی اهمیت قرار می دهد. به صورت آگاهانه، علاقه خود برای صحیح بودن و تصحیح گفته دیگران را فراموش کنید.”

دیل کارنگی سال ها پیش گفت مخالفت با دیگران رابطه را شکل نمی دهد و علم عصب شناسی امروز این گفته ها را تایید می کند. وقتی مردم ببینند ی با آن ها بر سر عقایدشان مخالفت می کند، بخش منطق مغزشان از کار می افتد و آماده نبرد می شوند:

در کتاب compelling people آمده: “بنابراین چه رخ خواهد داد زمانی که مغز ببیند اطلاعاتی مخالف با آنچه باور دارد علیه او شکل گرفته اند؟ به محض اینکه شناسایی اش کند، منطق را از کار می اندازند و شروع به مقابله می کند.”

حالا متوجه شدید چرا نباید همیشه باهوش ترین فرد جمع باشید که ایرادات دیگران را اصلاح می کند؟

چگونه یک شنونده خوب باشیم

mountain-climbing-team-2

همه ما شنیده ایم که فنون شنیداری م وم هستند اما هیچ راه درست را برای مان توضیح نداده. راز آن چیست؟ فکر در مورد اینکه چه چیزی باید در ادامه بگویید را رها کنید و به آنچه می گویند گوش دهید. کنجکاو باشید و در مورد چیزهایی که بیشتر برای تان جالب است پرسش کنید.

ر ن می گوید: “گوش دادن به معنای بستن دهان نیست. تفاوتی در این بین وجود دارد. اگر فقط ت بنشینید، یعنی دارید به چیزی که می خواهید در ادامه بگویید فکر می کنید، فقط آن را الان نمی گویید. لحظه ای که در مورد پاسخم فکر می کنم، تقریبا نیمی از من گوش می دهد و نیم دیگر به دنبال فرصتی می گردد که طرف مقابل را ت کند تا داستان خودم را تعریف کنم.”

در ادامه وی راه کار ارائه می دهد: “کاری که انجام می دهید این است: به محض اینکه فکر کردید زمان آن فرارسیده تا داستان خودتان را تعریف کنید و جریان را تغییر دهید، خودتان را منع نمایید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از خودتان بپرسید چه چیز جذ در حرف های شان بود که برای من جذ ت دارند؟”

تحقیقات نشان داده وقتی دیگران ببینند مایل به دانستن در موردشان هستید، شما نزدشان محبوب تر می شوید.

بهترین سوالات برای پرسیدن از طرف مقابل

body-language

زندگی برای همه می تواند سخت باشد: فقیر و ثروتمند، پیر و جوان، همه ما با چالش هایی روبرو می شویم که دوست داریم در موردشان صحبت کنیم. پس در این مورد باید سوال پرسید. ر ن می گوید:

“سوال فوق العاده ای که عاشقش هستم چالش هاست: این هفته چه چالش هایی را در کارت تجربه کردی؟ با زندگی در این قسمت از کشور با چه چالش هایی رو به رو می شوی؟ چجور مشکلاتی را حین بزرگ فرزندانت داشته ای؟ همه یک چالشی دارند. پرسیدن در مورد آن ها، سبب می شود که مردم در مورد اولویت های حال حاضر زندگی شان با شما صحبت کنند.”

اما وقتی ی تمایلی به صحبت با ما ندارد و نمی خواهد اطلاعاتش را با ما به اشتراک بگذارد، چه باید کرد؟

چگونه کاری کنیم مخاطب احساس راحتی داشته باشد

millennial-4

اول از همه: بگویید که فقط یک دقیقه فرصت دارید و باید سریعا بروید.

ر ن توصیه جالبی دارد: “وقتی مردم بدانند شما می خواهید بروید احساس آرامش می کنند. برای مثال اگر در ضیافتی هستید و می خواهید با فردی ناآشنا ارتباط برقرار کنید باید به سوالاتی که حین نزدیک شدن به او برایش پیش می آورید پاسخ دهید: “تو که هستی؟”، “چه می خواهی؟” و از همه مهم تر “کی می روی؟”. این سوالات بی تامل در ذهن مخاطب شکل می گیرد و شما هم بدون تامل باید به پرسش “کی می روی؟” پاسخ دهید.”

هیچ دوست ندارد با یک آدم عجیب و غریب که یک دفعه جلویش ظاهر می شود و حس ط بودن به او می دهد صحبت کند. مردم از آنچه که فکرش را کنید مهربان تر هستند و حاضرند به شما کمک کنند اما اول از همه باید احساس امنیت را در کنار شما تجربه کرده باشند.

ر ن می گوید یکی از دلایلی که اعتماد میان دو نفر شکل نمی گیرد، تناقض حرف ها و زبان بدن است. پس بیایید در مورد این مسئله هم صحبت کنیم.

زبان بدن را به کار گیرید

bodylanguage

کلام تان باید مثبت باشد، بدون خودخواهی، بدبینی و قضاوت. در همین حین، زبان بدن تان هم باید همخوانی داشته باشد.

پیشنهادهای ر ن:

 • اولین کار لبخند زدن است. شما باید بدون شک لبخند بزنید و این ترفندی است برای ایجاد اعتماد.
 • مستقیم به چهره طرف مقابل نگاه کنید. با پایین نگه داشتن سر و مغرورانه نگاه از بالای بینی همه چیز را اب می کنید.
 • صاف و مستقیم ایستادن در برابر ی می تواند اندکی توهین آمیز باشد، راحت تر بایستید تا شخص مقابل هم احساس راحتی داشته باشد.
 • دست تان را پشت خود پنهان نکنید. این کار به معنای بی علاقه بودن شما به سخنان طرف مقابل است.
 • ابرو و لب. این دو را به راحتی می توان در چهره کنترل کرد و استفاده های فوق العاده ای برد. با بالا بردن ابرو یا تغییر ح لب و لبخند زدن، شما در حال ارسال نشانه هایی هستید، نشانه های از جنس اهمیت به گفته ها و شنیده ها.

دانشمندان ثابت کرده اند لبخند زدن می تواند به اندازه خوردن 2000 شکلات برای مغز ما خوشحالی به ارمغان آورد.

مرحله بعد، تمامی مشکلات خود را برطرف کرده اید و برخورد مناسبی ارائه می دهید اما طرف مقابل احساس ناامنی به شما می دهد. چه کنیم؟

چگونه با ی که اعتمادی به او نداریم کنار بیاییم

t1larg.body.language

تا اینجای کار متوجه شدیم چگونه با استفاده از تکنیک های ساده دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم، اما اگر ی بخواهد این ترفندها را روی ما اجرا کند چه باید کرد؟ ط نشوید، همچنان شکارچی باشید و سوال بپرسید.

ر ن می گوید: “اولین چیزی که سعی می کنم انجام دهم، شناختن اه است: تو حرف های جالبی می زنی و مسلما در کارت خیلی خبره هستی اما چیزی که نظر من را به خودش جلب کرده، هدف توست. می خواهی چه کار کنی؟ من هدفی دارم و تو هم مسلما اه ی داری که در جهت به دست آوردن آن می کوشی. دوست دارم در مورد آن ها بدانم، شاید توانستیم با هم کاری مشترک انجام دهیم.”

می خواهید با ی رابطه ای شکل دهید؟ روی صداقت تمرکز کنید، نه حقه ها. اینگونه نزد دیگران احترام به دست می آورید.

عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : توصیه برای ارتباط خوب - مورد ,دیگران ,ر ن ,صحبت ,مقابل ,مردم ,برای ایجاد ,داشته باشد ,تحقیقات نشان ,چالش هایی ,نشان داده ,احساس راحتی داشته ,برای ایجاد پیوند

سنگ انتیک

سنگ آنتیک از قرار دادن قطعات ش ته سنگ و ده سنگ کنار هم (ضایعات و باطله های سنگ های تراورتن) و چسباندن آنها با ملات هایی که پایه زرینی دارند تولید می شوند و به عبارتی از مجموع و ترکیب باطله ها و ضایعات سنگ های تزیینی تراورتن با مواد افزاینده مختصر دیگر به دست می آیند. ایده پدید آمدن سنگ های آنتیک از آنجا شکل گرفت که طراحان و آرشیتکت ها به منظور هر چه زیباتر فضاها اعم از فضاهای بیرونی و درونی ساختمان ها و کف پوش ها و محوطه سازی های بیرونی نیاز به سنگ هایی با فاکتورهای مورد نظر خویش را احساس می د به علاوه پیشرفت صنعت ساختمان و سلیقه های مختلف این نیاز را بیان می کرد که سنگ هایی با طرح های مختلف و فاکتورهای فیزیکی و مکانیکی با کیفیت بالا و قیمت مناسب باید در دسترس باشد.

1. قدمت استفاده از سنگریزه ها و ده سنگ ها

انسان از زمان های دور سنگریزه ها را جمع می کرد و از آنها ابزار می ساخت، او از آنها مهره درست می کرد و رنگ می زد تا زینت تن او شود. 8 هزار سال قبل از میلاد مردم منطقه ای که اکنون فرانسه و اسپانیا نامیده می شوند با اجرای رنگ قرمز روی سنگریزه ها، نقطه گذاری و خطوط موجدار آنها را تزیین می د.

اولین نمونه های شناخته شده کاربرد موزائیک از سنگریزه ها متعلق به قرن هشتم قبل از میلاد و در آسیای صغیر است.

در قرن سوم قبل از میلاد یونانی ها سنگفرش های موزائیکی وسیعی از سنگریزه های تیره رنگ با انتقال تدریجی بسیار ظریف به سمت رنگ روشن ساختند.

موزائیک های مقدونیه به درجه اوج صنعت خود رسیدند، آنها با ساروج تکه های باریکی از سرب خط فاصل تندیس ها را طراحی می د و به آنها استحکام می بخشیدند.

در موزائیک های قدیمی چینی ها آمیخته ای از نقش های هندسی و نقشمایه های گل و گیاه بود و اغلب با کاشی های سقف طرح ریزی می شد. در مقابل موزائیک های پرتغالی ها به طور معمول برجسته و انتزاعی بود.

سنگفرش های موزائیکی اسپانیا بیشتر پالوده شده و با سنگریزه های خا تری، سفید و ارغوانی انواع طرح های هندسی را خلق کرده اند.

در بعضی از فرهنگ ها سنگ علاوه بر جنبه کاربردی و تزئین اهمیت معنوی نیز دارد، در باغ های ژاپن، سنگ ها بنیاد و روح باغ به شمار می روند و در باور آنها سنگ پناهگاه خیابان است.

اغلب سنگ های ویژه را در محل وسیعی از شن و ماسه قرار می دهند که به زیبایی شیار کشیده شده است تا به اجناس آرامش و تعادل کامل دست دهد.

کاهن های بو زن در مراسم تمرکز روزانه خود در اینکار مشارکت کرده و طرح های سنتی را شن کشی می کنند که در طول قرن ها تکامل یافته است.

به طور کلی از اوایل قرن بیستم پیشرفت های عملی به حدی رسید که انسان قادر گشته سنگ های آنتیک و را در آزمایشگاه تولید کند هر چند که قیمت و هزینه های تولید آن بسیار گران است.

2. تشکیل ضایعات

معمولا در هنگام است اج معادن تراورتن به ویژه در مواقعی که سنگ دارای کیلواژ، درزه و شکاف و ش تگی باشد و درزه های موجود در سنگ به یکدیگر نزدیک باشند مقدار زیادی و حدود 20 درصد ضایعات به صورت سنگ لاشه ایجاد می شود که این مواد به عنوان محصولات جانبی معدن به حساب می آیند. البته تولید و ایجاد ضایعات از طریق دیگر هم صورت می گیرد و آن کارخانه های فرآوری سنگ تزیینی تراورتن است که با توجه به تناژ و وزن یک تن سنگ تراورتن ورودی به کارخانه فرآوری جهت برش و تهیه پلاک حدود 35 درصد آن به عنوان ضایعات در نظر گرفته می شود و به طور کلی در کارخانه های سنگ ابعاد سنگ زیر 10 سانتی متر به عنوان باطله در نظر گرفته می شوند. 25 درصد از باطله های معادن سنگ ایران بازیافت می شوند که باطله حاصل از معادن سنگ ایران دو برابر استاندارد جهانی است. بیشترین حجم باطله مربوط به معادن سنگ گرانیت است.

3. عوامل مهم تشکیل ضایعات و باطله های سنگ های تزئینی

1. قله های آورده شده به کارخانه ها دارای شکاف هایی بوده که در موقع برش توسط قله بر در کارخانه باعث ضایعات بیشتر شده و از استحکام معمول محصول نیز می کاهد.

2. براساس آمار به دست آمده، یک تن سنگ زمانی که از معدن خارج می شود 50 درصد آن ناسالم و غیرقابل استفاده است که ضمن ایجاد ضایعات در نتیجه مصرف کننده باید برای هر یک تن سنگ دو برابر بهای آن را بپردازد.

3. معمولا پلاک هایی که در کارخانه های سنگبری، استفاده یا تولید می شوند به علت عدم دقت در حمل غالبا باعث ایجاد ش تگی در لبه ها، ترک ها و یا اش در سطح ساب خورده می شود و باعث ایجاد ضایعات می شود.

4. توسط دستگاه بلوک بر

5. توسط اره گروه های چندتیغه ای

6. توسط چکش

7. چنانچه امتداد لایه ها به موازات راستای چین خوردگی نباشد سنگ ش تگی بیشتری دارد

8. تاثیر گسله ها و درزه ها بر سنگ ها

9. سنگ های واقع در نواحی ش ته

10. روند است اج در جهت ع شیب طبقات نباشد

11. معادنی که به روش انفجاری است اج می شوند در اثر ضربه انفجار به میزان زیادی درزه ایجاد می شود که در زمان برش یا صیقل منجر به ش تن پلاک و ایجاد ضایعات می شود.

12. توسط دستگاه سیم برش هنگام برش سنگ.

4. مقایسه ضایعات سنگ در معدن و کارخانه فرآوری

باطله های موجود درکارخانه و معدن یک شباهت دارند و آن این است که هر دو ماده یک جنس و یک ترکیب شیمیایی دارند ولی از نظر نوع عملکرد با هم تفاوت دارند و این عملکرد بستگی به نوع سنگ، ضخامت و اندازه های متفاوت آنها دارد.

5. مقایسه کاربردی ضایعات سنگ های گرانیتی و تراورتن

1. بسته به نوع سنگ می توان از آنها استفاده های زیادی کرد، اگر سنگ های ضایعاتی از نوع آذرین باشند که سخت هستند می توان از آنها برای تولید سنگفرش استفاده کرد ولی اگر سنگ ها نرم باشند مانند تراورتن می توان آنها را به پودرسنگ تبدیل کرد یا از آنها برای تهیه سنگ های آنتیک که در نماها استفاده می شود بهره برد.

2. معادن سنگ گرانیت 25 درصد معادن سنگ را تشکیل می دهند و بیشترین ضایعات سنگ ها هم مربوط به سنگ گرانیت است زیرا روش است اج در این معادن فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد ولی در معادن سنگ نرم از جمله تراورتن با توجه به استفاده از روش های مکانیزه، مقدار باطله در حد کمی است و در گذشته قطعات کوچک سنگ تراورتن در معادن دپو می شدند ولی هم اکنون با افزایش قیمت سنگ، فرآوری این قطعات از نظر اقتصادی توجیه پذیر است.

6. دلائل عدم به کارگیری سنگ های گرانیتی و کوارتزیت جهت استفاده سنگ های آنتیک

1. ضایعات سنگ هایی که برای تولید سنگ های آنتیک به کار می رود، باید سختی قابل قبول داشته باشند. سختی زیاد نیز شرایط برش و صیقل دادن سنگ را مشکل ساخته و هزینه تهیه سنگ آنتیک را بالا می برد.

لذا سختی باید در حد قابل قبول باشد در نتیجه تهیه سنگ های آنتیکی به دلیل سختی زیاد گرانیت ها و کوارتزیت ها گران تمام می شود.

2. به طور کلی ضایعات سنگی که در برابر اسیدها مقاوم هستند جهت تولید سنگ های آنتیک مناسب نیستند. از جمله گرانیت، سینیت، دیوزیت، کوارتزیت، آنزریت، تراکیت، بازاکت، دیاباز و ماسه سنگ ولی سنگ های ذکر شده جهت تولید سنگفرش، کفپوش، دیوار داخلی یا خارجی مناسب هستند.

7. دلائل استفاده از ضایعات سنگ های تراورتن جهت تولید سنگ های آنتیک

1. مقاومت قابل قبول سنگ های تراورتن 2. سختی کم 3. قابلیت ساب و برش 4. استحکام بالا و شکل پذیری 5. بلوری بودن 6. چگالی زیاد 7. زیبایی ظاهر 8. وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل به ملات 9. سهولت دسترسی 10. عدم امکان ره شده ذخایر آن 11. تنوع رنگ ها 12. ارزانی نسبت به سایر سنگ ها 13. عدم وجود ساختارهای تکتونیکی به روی این ذخایر به دلیل جوان بودن آنها (کوارترنر) 14. شرایط است اج ایده آل دارند به همین دلیل اغلب با لایه بندی افقی، شیب کم و در نقاط کم ارتفاع و قابل دستی تشکیل می شوند 15. مقاومت فشاری 16. جذب رطوبت 17. در مقابل قلیایی ها مقاومند 18. افزایش صادرات سنگ های تراورتن باعث بالا رفتن توان مالی معدنکاران و ایجاد واحد فرآوری باطله شده.

8. شرایط استفاده از ضایعات سنگ های تراورتن در تولید سنگ های آنتیک

1. قطعات سنگ باید از نظر وضعیت میکروتکتونیکی و وجود درزه و شکاف ها ارزی شوند 2. قطعات سنگ مورد نظر باید قابلیت برش و سایش و مقاومت در جهات مختلف با در نظر گرفتن تجربه کارگر سنگبر را داشته باشند 3. مشاوره با کارسنگ 4. بررسی سطح صیقلی سنگ از نظر زیبایی و قیمت گذاری و بازاری 5. شرایط فنی برش 6. انجام آنالیز کانی شناسی به روش اشعه مجهول (x–ray) در چند نمونه بارز typical جهت بررسی حضور کانی های رسی و کوارتز در سنگ های آ ی 7. تهیه چند مقطع نازک از نمونه های ضایعات جهت بررسی تاثیر پدیده راسیون در سنگ 8. انجام محاسبات تعیین ذخیره دپوی باطله ضایعات سنگ 9. ارائه طرح های بهره برداری و بررسی فنی و اقتصادی10. بحث بر روی بهره برداری ضایعات سنگ هایی که در برابر قلیایی ها مقاومند مانند آ متراکم، ومیت، مرمر، منیزیت و ماسه سنگ های آ ی.

9. سنگ هایی که شرایط لازم جهت تولید سنگ های آنتیک را دارند

ضایعات سنگ هایی که در برابر قلیایی ها مقاومند مانند آ متراکم، ومیت، مرمر، منیزیت و ماسه سنگ های آ ی.

10. ویژگی های سنگ های آنتیک براساس مطالعات انجام شده

1. مقاوم درمقابل سایش

2. تنوع رنگ در آنها (بیش از 20 رنگ مختلف)

3. دارای عمر مفید و طولانی

4. دارای وزن کم

5. صادرات آنها به سهولت انجام می گیرد چون بسته بندی آنها به سهولت انجام می شود.

6. قابلیت تحمل گرمای بالایی دارند به همین دلیل در ساخت فضای خارجی شومینه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

7. در فضای داخلی و خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

8. مصونیت در مقابل یخ زدگی.

9. به سادگی قابلیت برش دارند.

10. این سنگ ها در اثر قرار گرفتن در معرض عوامل آلاینده کثیف شده و به همان کیفیت قابل تمیز شدن هستند .

11. به مدل های مختلف می توان آنها را تولید کرد.

12. محل تولید آنها در مناطقی که نیروی کار ارزان وجود دارد و بیشتر محصولات با روش های دست ساز انجام می گیرد.

13. این محصولات نیاز به نگهداری کم دارند.

14. تکنولوژی تولید این محصولات با به کارگیری حداکثر مواد طبیعی و حداقل افزودنی (چسب و رزین) انجام می گیرد.

15. ضد آتش

16. جاذبه انرژی

17. در محیط های سالم و بهداشتی مانند بیمارستان ها، خدمات غذایی، محیط های تحصیلی، خانه های بهداشت مورد استفاده قرار می گیرند.

18. در محیط های مرطوب و خیس به کار می روند.

19. رنگ بخشی از اجزای سنگ محسوب می شود و در زمان طولانی به صورت ثابت در می آید.

20. چسب ها یا ملات های این محصولات ا اما نباید رنگ آمیزی شوند و رنگ آمیزی آنها به انتخاب مصرف کننده است و سلیقه ای است.

11. مقایسه سنگ های آنتیک و سنگ های طبیعی (پلاک سنگ ها)

1. سنگ های آنتیک از تنوع بیشتری نسبت به سنگ های طبیعی برخوردارند.

2. از نظر مقاومت، سنگ های آنتیک در برابر فشار، انعطاف پذیری، یخ زدگی و اش برداری از وضعیت بهتری نسبت به سنگ های طبیعی برخورداند.

3. وزن سنگ های آنتیک نسبت به سنگ های طبیعی کمتر است به همین دلیل در صنعت ساختمان از مطلوبیت بیشتری برخوردارند.

4. سنگ های آنتیک در ضخامت های کمتری قابلیت برش و قالب گیری دارند.

5. از نظر قیمت سنگ های آنتیک به علت به کار بردن چسب های رزین به عنوان چسباننده ذرات بیشتر از سنگ های طبیعی هستند.

7. از لحاظ مقدار باطله سنگ های آنتیک ضایعات نداشته چون خود آنها از باطله سنگ های طبیعی تولید شده اند.

8. سنگ های طبیعی به علت وجود رگه و برش در حمل و نقل حدود 15 درصد پرت دارند ولی سنگ های آنتیک طوری به هم فی می شوند که تا هنگام نصب هیچ گونه آسیبی نمی بینند.

9. از لحاظ وزنی سنگ های آنتیک به طور چشمگیری سبکتر از سنگ های طبیعی هستند.

10. از نظر نصب به مراتب آسان تر و راحت تر از سنگ های طبیعی می توانند نصب شوند.

12. آنالیز شیمیایی باطله های تراورتن جهت تولید سنگ های آنتیک

کربنات کلسیم ca co3، سپس sio2، پیریت fes2، کربنات کلسیم و منیزیوم ca mg co3، رس fe2 o3 + al 2o3 ، سولفات so 4 -2، مواد آلی c

13. تاثیرات تنوع رنگ های سنگ در تولید سنگ های آنتیک

1. سنگ های آ ی درشت و متبلور به دلیل جلا و درخشندگی، در صورتی که رنگ های شفاف داشته باشند از مرغوبیت بهتری برخوردارند.

2. سنگ های آ ی با بافت اُلیتیک در مقطع صیقلی (سنگ نمای تراش و صیقل خورده) در صورتی که از رنگ شفاف و مناسب برخوردار باشند ممکن است زیبایی خاص داشته باشند.

3. متن یکدست و یکنواخت در سنگ های آ ی میکریتی مثل سنگ آ های کرتاسه، ائوسن و الیگوسن ایران (سازند قم، آسماری، جهرم) و سنگ های آ ی سازند ها مختلف ژواسیک، به دلیل دارا بودن رنگ های مختلف از سیاه تا خا تری، کرم، زرد، لیمویی و سفید می توانند ایده آل باشند.

4. سنگ های آ ی دارای پوسته درشت مثل استراها به دلیل اینکه ساختمان داخلی فسیل ها در مقاطع مختلف در یک سطح صیقلی نمایش داده می شود ممکن است نمای جذ داشته باشند.

14. ابعاد ضایعات و باطله های پلاک ها وکاربرد آنها

1. ضخامت 2 الی 5/2 سانتی متر جهت پوشش نمای خارجی و کف ساختمان و یا پوشش دیواره های داخلی ساختمان

2. ضخامت 5 الی 7 سانتی متر برای استفاده در پله ساختمان ها

3. ضخامت 5 الی 10 میلی متر و ابعاد 20×10 سانتی متر به عنوان کاشی و جهت پوشش نمای داخلی و آشپزخانه، در این ح دقت در یکنواخت بودن ضخامت و طول و عرض کاشی و گونیا بودن اضلاع بسیار مهم است.

15. چسبانده های سنگ های آنتیک

1. چسبانده ها دارای ترکیبات ساختاری زرینی هستند که به همراه با پر کننده ها برای چسباندن دانه ها به کار می روند و پس از سخت شدن، پرکننده ها را کاملا به هم فی می کنند و سنگی فشرده و مقاوم را به وجود می آورند.

2. رایج ترین چسب ارگانیکی که مورد استفاده قرار می گیرد رزین پلیمری غیراشباع و چسب اورتومتالیک که رزین نیمه سختی با حداقل واکنش است.

3. چسب ها یا ملات سنگ های آنتیک ا اما نباید رنگ آمیزی شوند و رنگ آمیزی آنها به انتخاب مصرف کننده است و سلیقه ای است.

16. برای دفع ضایعات همواره نکات ذیل باید مد نظر باشد:

1. سهولت انجام عملیات دفع ضایعات

2. هزینه عملیات دفع ضایعات با توجه به واحد حجم سنگ تولیدی

3. موقعیت محلی که برای دفع ضایعات در نظر گرفته شده است

4. سرعت پر شدن محل دفع ضایعات

5. در معادن زیرزمینی مناطقی که کار است اج در آنها به اتمام رسیده است می توان آنها را با ضایعات پرکرد.

6. نصب تابلوی محل دپوی ضایعات

7. فاصله دپوی ضایعات از محل سنیه کار از بابت جلوگیری از آلودگی زیست محیطی

8. تفکیک دپوی ضایعات از دپوی مواد معدنی

9. احداث کارخانه بازیافت ضایعات در جوار دپوی ضایعات از نظر اصول فنی و ی و توجیهات اقتصادی

10. محل های ریختن مواد باطله بایستی در پروژه ها مشخص شوند.

17. برآورد باطله های یک معدن

یکی از موضوعات مهمی که در مطالعات زمین شناسی و اکتشاف اهمیت دارد باطله کانسار است که در پروفیل های تهیه شده باید حجم باطله تعیین شود. محل جمع آوری باطله ها باید بیرون از محدوده کانسار باشد.

18. کاهش درصد زیان ناشی از قواره ها

هر چه حجم بلوک ها کوچکتر باشد، درصد زیان ناشی از امتیازات کمتر می شود و هنگامی که حجم بلوک کوچکتر و نامنظمی ها بیشتر می شوند، زیان ناشی از آن در حد 40 الی 45 درصد خواهد بود. اگر بلوک ها به خوبی قواره شوند بحث درباره حجم ومی نداشته و حجم مفید از بلوک تقریبا معادل بازده عملی آن است. مقدار باطله هر معدن به روش است اج آن بستگی دارد و در صورتی که معادن به صورت مکانیزه به بهره برداری برسند، میزان ضایعات و باطله های حاصل خیلی کمتر خواهد بود. اگر واحد فرآوری در کنار معادن سنگ احداث شوند از یک معدن سنگ، هیچ باطله و ضایعاتی ایجاد نمی شود.

19. مشکلات و معایب و نواقص فرآوری سنگ های آنتیک و همچنین مشکلات سنگ های آنتیک تولید شده

1. آب: با توجه به پردازش ضایعات، دوغاب و ده برش ها اهمیت آن خیلی زیاد شده است که این امر، به ویژه در کارخانه های فرآوری آشکار است.

2. عدم شناخت کافی نسبت به تکنولوژی جدید دستگاه های مورد نیاز

3. عدم وجود مرکز اطلاع رسانی علمی و بازرگانی در این زمینه.

4. کمبود متخصصان کارآمد در بخش سنگ های آنتیک.

5. عدم تخصص اعتبار لازم.

6. استفاده از سنگ های تراورتن و مرمریت و مرمرها در فضای باز به دلیل باران های اسیدی ای بزرگ مثل تهران، پس از چند سال درخشندگی، کیفیت خود را از دست داده و چهره ساختمان را کهنه تر نشان می دهند.

7. استفاده از سنگ های گرانیتی که پرتوزا هستند در فضاهای بسته و مرطوب (مانند ایستگاه های مترو) خطرناک هستند.

8. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اعلام کرد که 20 واحد آلاینده زیست محیطی در این استان در 3 ماهه نخست سال جاری 85، اخطار تعطیلی دریافت کرده اند که این واحد ها عمدتا سنگبری، بازیافت ضایعات، پخت آسف که تخلیه آلاینده های آنها در محیط تاثیر مطلوبی بر منابع آب، خاک و هوای منطقه دارد، هستند.

9. پایین بودن میزان تقاضا برای مصرف سنگ های باطله فرآوری شده را می توان عامل اصلی تمایل بخش خصوصی به تولید این محصول دانست.

20. توجیه اقتصادی سنگ های آنتیک

1. از نظر قیمت، سنگ های آنتیک به مراتب قیمتی کمتر از سنگ های طبیعی دارند، چرا که کارهای دشواری که روی سنگ طبیعی برای رساندن آن به بازار و قابل استفاده آن انجام می شود در مورد سنگ های آنتیک غیرضروری می نماید و دارای وزنی کمتر و ضخامتی کوچکتر هستند.

2. قطعات تخت آن در مقیاس مترمربع و قطعات باریک آن در مقیاس متر بفروش می رسد.

3. سنگ های ضایعاتی به دست آمده به صورت تنی فروخته می شوند.

4. بسته به نوع سنگ از بابت مرغوبیت، قیمت آنها تا تنی 10 هزار تومان است در حالی که سنگ خام اولیه گاهی تا تنی 300 هزار تومان فروخته می شود.

1-20. مقایسه فروش سنگ تراورتن و فروش ضایعات آن

سنگ تراورتن که معمول آن حدود تنی 70 هزار تومان است در هر تن حدود 7 مترمربع سنگ تولید می شود، در حالی که هر تن 30 هزار تن را جهت برش دربر دارد که پس از برش هر متر آن حدود 6 هزار تومان جهت رزین و ساب به خود اختصاص می دهد. پس هر تن سنگ تراورتن 106= 30+6+70 تومان هزینه داشته تا 7 مترمربع سنگ بدهد، یعنی هر متر 15 هزار تومان این سنگ در بازار به متری 19-17 هزار تومان فروخته می شود یعنی به ازای برش هر تن سنگ حدود 30-14 هزار تومان سود حاصل می شود.

در حالی که ضایعات سنگ تراورتن به تنی حدود 6-5 هزار تومان فروخته می شود، به ازای هر تن ضایعات حدود 7 متر سنگ آنتیک به دست می آید. هزینه فرآوری ضایعات حدودا معادل همان هزینه در سنگ ساختمان است یعنی هر تن حدودا 40 هزار تومان را در بر دارد و از فروش آن به ازای هر متر حدودا یک میلیارد ریال حاصل می شود.

2-20. فروش معرق

در معرق به همین شکل هزینه سنگ برنز و ضایعات به کار رفته تا حدود هر متر مربع 40 هزار تومان به علاوه دستمزد روزانه 15 هزار تومان کارگر معادل 30 هزار تومان جهت 2 روز ساخت یک مترمربع معرق با در نظر گرفتن اجاره کارگاه مصالح، ابزارآلات حدودا 80 هزار تومان به ازای هر مترمربع است. در حالی که هرمتر مربع بین 300- 200 هزار تومان به قیمت کیفیت در ساخت به فروش می رسد لذا مشاهده می شود کار با ضایعات در صورتی که با برنامه ریزی و به صورت گسترده انجام شود بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

3-20. واحدهای کانه آرایی سیار و قیمت تمام شده:

واحدهای کانه آرایی سیار قیمت تمام شده فرآوری باطله را کاهش می دهند.

4-20. واحدهای سنگبری کشور و سرمایه و گردش مالی:

در حال حاضر حدود 5 هزار واحد سنگبری با 37 هزار میلیارد ریال سرمایه و گردش مالی 25 هزار میلیارد ریال در کشور فعال هستند.

5 -20. قیمت سنگ های آنتیک :

اگر قیمت یک مترمربع سنگ معمولی بین 25 تا 30 دلار باشد سنگ دارای قیمتی بین 37 تا 40 دلار است.

6-20. دلائل بحران سنگ در ایران با توجه به بحران اقتصادی:

1. سیطره مافیای سنگ که با تحمیل باج های گزاف بر تولیدکنندگان سنگ، سبب گران شدن و در نتیجه غیررقابتی شدن قیمت این کالا شده است

2. واردات سنگ های خارجی به ویژه از کشور چین که به دلیل قیمت ارزان سنگ ایرانی را در معرض رقابتی نابرابر قرار داده است.

3. گسترش فراوان کارخانه های سرامیک در سال های اخیر که هر یک معادل صد واحد سنگبری کاشی تولید می کنند و با قیمتی بسیار ارزا ن تر از سنگ به دست تصرف کننده می رسانند.

7-20. دلائل سودآوری ضایعات در سنگ ها:

با توجه به اینکه بازیافت باطله ها در کنار مواد اولیه (معدن و کارخانه) صورت می گیرد و هزینه های جانبی ذیل را نخواهیم داشت:

1. هزینه حمل ونقل 2. هزینه حفاری 3. هزینه بهره برداری

8-20. ارزش افزوده سنگ تراورتن:

ارزش افزوده سنگ تراورتن 5 دلار در هر مترمربع سنگ است.

9-20. هزینه دفع ضایعات دوغاب پردازش در ایتالیا:

با در نظر گرفتن پردازش10 هزار مترمربع محصول در ماه و احتساب هزینه دفع ضایعات دوغاب پردازشی که امروزه در ایتالیا در حدود یک دلار برای هر مترمربع است.

10-20. سنگ های آنتیک و قاچاق آنها و ارزش افزوده:

سنگ های فاقد ارزش افزوده هستند و در واقع با ورود آنها تنها ارز از کشور خارج می شود و از طرفی به خاطر عدم وجود هیچ گونه کنترلی بر این گونه سنگ ها، بسیاری از آنها پس از ساخت به همراه طلا، حتی به قیمت سنگ طبیعی ناآشنا فروخته می شوند و هم اکنون در کشور ما درصد زیادی از سنگ های قیمتی است اج شده به صورت قاچاق از کشور خارج می شود و از طریق دبی و امارات برای فرآوری به کشورهایی مانند هند و پا تان میرود و بعد از فرآوری دوباره به طور قاچاق وارد کشور می شود و اینکار باعث می شود دیگران از ارزش افزوده مواد اولیه ما استفاده کنند که در نتیجه باعث می شود در کشور ما کارهای تولید متوقف شود و قاچاق سنگ فیروزه به خارج از کشور جزو این موارد باشد و بنا به گفته کارشناسان ظرف یک دهه گذشته از 70 درصد فیروزه تراشان در بازار رضا مشهد که قطب اصلی تراش نگین ایران است تغییر شغل داده اند.

21. بزرگترین مصرف کنندگان سنگ های باطله فرآوری شده و افزایش واحدهای کانه آرایی سیار

شهرداری ها و ارگان هایی که فعالیت های عمرانی دارند به عنوان بزرگترین مصرف کنندگان سنگ های باطله فرآوری شده کشور هستند و در صورتی که شهرداری ها میزان مصرف سنگ های باطله فرآوری شده را افزایش دهند بخش خصوصی به دنبال ایجاد واحدهای کانه آرایی سیار خواهد رفت و با سرمایه گذاری در این زمینه اقدام به فرآوری سنگ های باطله خواهد کرد.

1-21. تعداد واحدهای کانه آرایی جهت فرآوری سنگ های باطله:

تاکنون 5 واحد کانه آرایی جهت فرآوری سنگ های باطله در کشور ایجاد شده که فقط یکی از آنها در کنار معدن مستقر است و بقیه در کارگاه های خارج از معادن مستقر شده اند.

2-21. کارخانه های سنگ های تراورتن فرآوری شده خارج از کشور:

1. کارخانه سنگ منطقه جبل علی دوبی 2. کارخانه سنگ شارجه

در حال حاضر فرآوری سنگ های ایرانی در یک کارخانه در منطقه جبل علی دوبی انجام می شود که توان تولید این کارخانه حدود 15 هزار مترمربع سنگ در ماه است و کارخانه دیگری در شارجه احداث شده که علاوه بر ید سنگ خام مقداری از سنگ های تراورتن تولید ایران را فرآوری و صادر می کند.

3-21. بزرگترین پروژه بازی زمین در جهان:

اولین جزیره جهان جزیره نخل جمیره در دبی به مساحت 30 کیلومترمربع بخشی از برنامه ای است که بزرگترین پروژه بازی زمین در جهان خوانده می شود و نتیجه 5 سال جابه جایی میلیون ها تن از شن و ماسه های خلیج فارس و سنگ های است اج شده است.

4-21. مهد صنعت سنگ تزیینی جهان:

منطقه کارارا ایتالیا به عنوان مهد صنعت سنگ تزیینی جهان شناخته می شود و تکنولوژی تولید سنگ های آنتیک و از سال 1960 در ایتالیا پدید آمد و اولین کارخانه تولید سنگ های آنتیک و مربوط به شرکت برتون ایتالیایی بوده که پیش از 80 نمایندگی در کشورها و 3 نمایندگی در ایران دارد.

5-21. ارزشمندترین معادن سنگ کشور ایران:

ارزشمندترین معادن سنگ کشور، معادن سنگ کرم استخوانی ده بید فارس در منطقه قلعه نوعی ده بید است.

6-21. پرمصرف ترین کشوری که از سنگ تراورتن استفاده می کنند و سنگ های تراورتن نیمه فرآوری شده:

بخش عمده صادرات سنگ های تزیینی ایران به خارج از کشور سنگ های تراورتن است که 90 درصد سنگ تراورتن تولید شده در دنیا به مصرف می رسد و این سنگ ها به صورت نیمه فرآوری شده به خارج صادر شده و حدود 50 درصد ارزش افزوده این سنگ ها نصیب کشور می شود. سنگ های تراورتن با ضخامت دو برابر آنچه مورد نیاز بازار ست حمل می شوند و در آنجا پس از فرآوری، برش و کاهش ضخامت سنگ، این محصول به یداران فروخته می شود و البته این فرآوری بین 15 تا 20 درصد ضایعات را به همراه دارد.

7-21. حداقل نیاز جهانی به سنگ های تزیینی در هر سال و نیاز ایران:

حداقل نیاز جهانی به سنگ های تزیینی در هر سال 5 میلیارد متر مربع میباشد که ایران می تواند 20 درصد از این نیاز را تصاحب کند.

8-21. عوامل مهم بازسازی صنعت سنگ کشور:

1. بازاری جهانی 2. بازیافت ضایعات سنگ

9-21. ایجاد واحد کانه آرایی سیار درکنار معدن:

تاکنون تنها واحد کانه آرایی در کنار معدن سنگ در سیرجان قرار دارد.

10-21. احداث اولین کارخانه تولید سنگ های در خوی:

احداث اولین کارخانه تولید سنگ های در خوی با استفاده از ضایعات سنگ های طبیعی روزانه 120 مترمربع سنگ که مقاومت آنها 4 برابر سنگ های طبیعی است را تولید خواهد کرد.

11-21. دلایل مصارف سنگ های باطله معادن فرآوری شده در دنیا و مقایسه با ایران:

به دلیل دوام زیاد، قیمت ارزان و زیبایی این سنگ ها، مصرفشان در دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است ولی در ایران به این مسئله توجه کافی نمی شود.

12-21. استاندارد جهانی از هر تن سنگ ماده معدنی قابل است اج شده:

استانداردهای جهانی از هر تن سنگ معدن حدود 650 کیلوگرم ماده معدنی قابل است اج می شود گفت این رقم در ایران حدود 350 کیلوگرم و با این ترتیب در کشورهای دیگر از دو سوم سنگ است اج شده ماده معدنی قابل مصرف حاصل می شود ولی در ایران این رقم به یک سوم می رسد.

13-21. ضایعات سنگ در کشور ما (ایران) با ذکر مثال یکی از معادن سنگ تراورتن:

در کشور ما 90 درصد ضایعات مواد نرم جهت تولید پلاک مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در معدن سنگ تراورتن دینگه کهریز همدان در مسیر همدان ـ ملایر بلوک های کوچکتر و با وزن حدود 7 تن کمتر جزو ضایعات محسوب می شود و از مواد باطله برای تولید سنگ های آنتیک و لقمه استفاده می شود.

14-21. میزان ذخایر معادن سنگ کشور:

میزان ذخایر معادن سنگ کشف شده در کشور یک میلیارد و 200 میلیون تن و ذخایر کشف نشده حدود 4 میلیارد و 800 میلیون تن هستند.

15-21. میزان ذخائر سنگ های شناسایی شده کشور:

از کل میزان ذخایر سنگ های کشف شده در کشور میزان صددرصد تراورتن و کمتر از یک درصد مرمر که ذخیره مرمریت حدود 2016 میلیارد تن و گرانیت حدود 105 میلیارد تن است.

16-21. میزان سنگ های بریده شده از سال 83 تاکنون:

میزان سنگ بریده شده از سال 83 تاکنون در بیش از 5 هزار واحد سنگ فرآوری شده کشور بالغ بر 70 میلیون مترمربع است.

17-21. میزان ذخایر تراورتن و مرمر در کشور:

تراورتن حدود 450 میلیون تن و مرمر 44 میلیون تن برآورد شده است.

22. کاربردها و مصارف سنگ های آنتیک و همچنین استفاده از ضایعات سنگ ها:

1. ایجاد لقمه سنگ از ضایعات سنگ ها:

با احداث و نصب یک دستگاه کم هزینه برای د سنگ ها مخصوصا ضایعات سنگ می توان شکل و ابعاد آنها را به صورت اصطلاحا لقمه سنگ برای مصارف شهرسازی، سنگ فرش پیاده روها همچنین ج سازی کنار خیابان ها انجام داد.

البته از سنگ های قله با ابعاد کم نیز می توان در شهر به خصوص شهر همدان در وسط جداول خیابان ها استفاده کرد و البته در وسط بلوار های اصلی شهر همدان قلوه سنگ های گرانیتی رنگ نشده قرار داده اند که نمای زیبایی به خیابان های شهر می دهند.

2. رنگ آمیزی ضایعات سنگ های تراورتن و تشکیل سنگ های آنتیک رنگی:

ضایعات سنگ های تراورتن را می توان رنگ کنیم که چون سنگ متخلخل است راحتر هم رنگ می پذیرد و همچنین اگر رنگ آن روشن تر باشد این عمل به مراتب راحت تر نیز خواهد شد سپس این ده سنگ ها که به رنگ های مختلف درآمده اند را به زیبایی درکنار هم چسبیده و به هم می چسبانیم که ظاهری بسیار زیبا پیدا می کند.

3. استفاده از ضایعات برای ایجاد آبگیر یا سیل بند:

در برخی معادن که دارای چشمه های دائمی و همچنین آبراهه هستند می توان از ضایعات سنگ ها برای ایجاد یک آبگیر یا سیل بند در پایین دست معدن استفاده کرد که در معدن سنگ گرانیت همدان اینکار انجام شده و از آب این آبگیر برای آبیاری زمین های کشاورزی پایین دست استفاده می شود.

4. استفاده از ضایعات در باغچه های تزیینی:

معمولا برای کف دیواره ها، دیواره کوتاه باغچه های تزیینی از ضایعات و های آن در ابعاد cm 4ـ2 استفاده می شود.

5. استفاده از ضایعات سنگ تراورتن به عنوان سنگ لاشه:

به طور کلی استفاده از ضایعات سنگ تراورتن به عنوان سنگ لاشه در صورتی که ابعاد این سنگ ها به اندازه 20 سانتی متر باشد می توان از آنها به عنوان سنگ لاشه استفاده کنیم.

6. استفاده از ضایعات در صنایع مختلف:

صنایع مختلف عبارتند از: 1. صنعت سیمان 2. مصنوعات سنگی و هنری 3. مجسمه سازی 4. پودر سنگ 5. سنگ موزائیک 6. کاشی سنگی 7. سنگ 8. صنایع شیمیایی 9. تولید کاغذ10. پلاستیک سازی 11. سنگفرش 12. مصالح ساختمانی13. سر میزی 14. غوری 15. چراغ پایه 16. ظروف مجسمه سازی 17. سنگ های تزئینی 18. شیشه های رومیزی 19. ظرفشوی آشپزخانه 20. وان 21. دانه تسبیح سنگ 22. جواهرسازی 23. زیباسازی است 24. سرویس های بهداشتی با رنگ های مختلف 25. لوازم آرایشی 26. روکار مساجد و ساختمان ها 27. ساخت وسایل منزل مانند دور آینه 28. ساخت لوستر 29. کف پوش هتل ها 30. در تولید بتن و سیمان 31. ده ها را با همان شکل نامنظم کنار هم قرار داده و برای نمای ساختمان استفاده می شود. 32. صنایع لاستیک سازی 33. رنگسازی 34. ملات 35. شیشه36. سرامیک37. تغذیه حیوانات 38. کودها 39. ده برش های بلوک ها 40. محصولات نیمه تکمیل شده 41. قطعات تولید شده نهایی 42. دوغاب پردازش 43. تولید سیمان برای ساختن آجر و مصالح ساختمانی 44. زیرسازی جاده ها 45. به عنوان موج شکن در سواحل دریاها (کاهش فرسایش) 46. صافی های شنی تصفیه خانه ها 47. بازسازی بناهای قدیمی 48. بندهای آبخیزداری 49. اماکن متبرکه و زاده ها50. سالن های سخنرانی 51. دکوراسیون ویلاها 52. سیستم های آشپزخانه (ظرفشویی ـ اوپن و…) 53. دکوراسیون های داخلی منازل 54. منبر 55. ظروف سنگی 56. کاشی های سنگی.

2-6. انواع سیستم های بلوری جهت تولید سنگ های آنتیک:

1. سیستم مکعبی با کوبیک cubic 2- چهار وجهی یا تتراگونال tetragonal 3- شش وجهی یا هگزاگونال hexagonal 4- راست نوری یا اورتوروبیک orthorbabic 5- تک نوری یا مونوسیلیسیکmonoclicic.

7. استفاده از پودر سنگ آ حاصل از ضایعات سنگبری بر خواص آجر ساختمانی:

در تحقیقات انجام گرفته، پودر سنگ آ حاصل از ضایعات سنگبری سنگ های کربناتی به عنوان افزودنی تخلخل زا در آجر با نسبت های مختلف خاک و پودر سنگ آ ، نمونه های آجر ساخته شده، آزمایش های اندازه گیری چگالی بدنه، جمع شدگی های خشک شدن و پختن، جذب آب، مقاومت فشار و ضریب هدایت حرارتی بررسی شده است.

8. کاربرد و مصارف ضایعات سنگ در تولید کاشی های آنتیک:

کاشی های آنتیک شامل کاشی های دوره ویکتوریا، کاشی های دستی و انواع تزیینی هستند.

این کاشی ها مانند دیگر آثار هنری و سنتی، کاشی های منقوش به دست و آنتیک به قرن ها و مکان های متفاوتی تعلق دارند.

گرچه تعدادی از این کاشی ها با قیمت های بسیار بالا ید و فروش می شوند لیکن اکثر آنها دارای قیمت مناسبی هستند.

در هنر کاشی سازی در اواسط سال 1800 شروع شد و تمام این کاشی ها در کل یون ها قرار دارند.

9. استفاده و مصرف سنگ های رودخانه ای در ساخت جواهرسازی river stone:

سنگ های رودخانه ای عبارتند از ریگ های کروی صاف که در رودخانه ها و سواحل یافت می شوند، عمل آب و سنگ های دیگر روی سنگ های رودخانه ای به طور طبیعی باعث ساییدگی آنها می شوند، سنگ های رودخانه ای به عنوان دانه تسبیح سنگ در جواهرسازی استفاده می شوند.

10. سنگ هرکاره:

تالک شیت مشهد 10 کیلوگرم جنوب مشهد رخنمون دارد و از سری سنگ های نرم افیولیتی با سختی کم است که برای ساختن ظروف سنگی یا مهاری به کار می رود.

به علت نرم بودن و قابلیت بیشه خواری، بنام سنگ هرکاره معروف است.

11. کشف ماده جدیدی برای برطرف دود و گاز ناشی از حرکت خودروها جهت نصب در سنگفرش های حاصله از باطله ها:

یک شرکت ژاپنی با الهام از شرایط آب و هوایی پراگ، پایتخت جمهوری چک، ماده تازه ای را تکمیل کرد که از آن می توان در سنگفرش پیاده روها استفاده کرد، این ماده در عین حال قادر است دود و گاز ناشی از حرکت خودروها را تصفیه کند.

شهرداری منطقه وست مستر در پایتخت انگلیس ناحیه ای در اروپاست که طرح استفاده از این ماده را در سنگفرش پیاده روها به مورد اجرا در آورده است.

قطعات مکعب شکلی که با استفاده از ماده جدید ساخته می شوند حاوی کاتالیزور دی ا ید تیتانیوم است که می تواند در هوای آفت با ماده ا ید نیتروژن که از اگزوز اتومبیل ها متصاعد می شود، واکنش شیمیایی انجام دهد و این گاز آلوده ساز را به دو عنصر ا یژن و نیتروژن تجزیه کند، سنگ هایی که در سنگفرش پیاده روهای شهر پراگ به کار رفته به طور طبیعی حاوی کاتالیزور دی ا ید تیتانیوم است و وجود همین ماده موجب شده تا هوای این شهر از ا ید نیتروژن پا ازی شود.

ا ید نیتروژن مانع تنفس عادی افراد می شود و برای انی که به بیماری آسم و برونشیت مبتلا هستند ناراحتی ایجاد می کند. این گاز همچنین سبب سوزش چشمان و نیز خشک شدن گیاهان می شود.

شرکت ژاپنی سنگفرش های تازه خود را در شهر اوزاکامی ژاپن مورد آزمایش قرار داده و توانسته است آلودگی هوا را در این شهر تا 80 درصد کاهش دهد.

12. استفاده از ضایعات مرمریت و گرانیت ها:

از گرانولات های مرمریت و گرانیت به اندازه ای مختلف برای ساختن تایل های سیمانی مرمرنما (terrazo) و نیز برای ساختن کلوخه های مرمریت ـ رزینی و مرمریت ـ سیمانی استفاده می شود که در ساختن اسلب ها و بلوک هایی با ابعادی مشابه سنگ طبیعی کاربرد دارند.

23. مراحل خط تولید سنگ های آنتیک:

با توجه به اینکه سنگ های ضایعاتی کارخانه ها که عمدتا از جنس تراورتن است به قیمتی ارزان یداری شده و به کارگاه تولیدات آنتیک حمل می کنند و در آنجا قطعات تفکیک شده براساس ضخامت و ابعادشان در جای مناسب قرار داده می شوند، این سنگ ها توسط کارگرانی که کار و مختص اینکار در نظر گرفته شده اند برش داده می شوند و به ابعاد منظم تبدیل می شوند به طور مثال به صورت 10 سانتی متر طولی (10 سانتی متر طولی: یعنی سنگی که پهنای آن 10 سانتی متر و طول آن نامشخص باشد.) پس از آن در بخش دیگری این سنگ ها توسط کارگران دیگر به ضخامت یکدست یک سانتی متر برش داده می شوند. بسته به نوع پای که در نظر است، سنگ های به دست آمده را به قطعات کوچکتری مثلا x 2 2cm یا x 1 1cm یا به هر شکل دیگری که مورد نیاز طرح باشد برش می دهیم، این سنگ ها که به اشکال و ابعاد مورد نظر تبدیل شد، هر گروه را به طور مجزا در دستگاه می ر قرار داده و درون دستگاه مقداری (حد معین) آب ریخته و دستگاه را روشن می کنیم تا پس از چند ساعت در اثر سایش قطعات برش خورده روی یکدیگر شکلی کهنه به خود بگیرند و پس از آن محصول به دست آمده را جهت خشک شدن در محل های مخصوص نگهداری می کنند، پس از خشک شدن قطعات، بسته به نوع طرح، قالب هایی که از قبل به این منظور طراحی و با موادی مثل سیلی ساخته شده اند در اختیار کارگرانی که در این بخش عمدتا خانم ها هستند، قرار داده می شوند، در این بخش کارگران سنگ هایی را که به اشکال مختلف تهیه شده در جاهای در نظر گرفته شده درون قالب ها می چینند، هنگام چیدن آنها، شکل و طرح سنگ ها کاملا اختیاری و با برنامه ریزی انجام می شود. پس از جایگزینی قطعات در قالب ها، پارچه متری برش خورده را به اندازه مساحت قالب ها روی سنگ قرار داده و روی آن را چسب کاری می کنند، چسب کاری باید کاملا با دقت انجام شود، برای چسب کاری معمولا از چسب چوب استفاده می شود.

عنوان وبلاگ : خدمات و عمران
منبع :
برچسب ها : سنگ انتیک - سنگ های ,ضایعات ,آنتیک ,استفاده ,می شود ,تولید ,سنگ های آنتیک ,هزار تومان ,تولید سنگ های ,سنگ های تراورتن ,سنگ های طبیعی ,تولید سنگ های آن
All rights reserved. © Javane 2017 Run in 0.514 seconds
RSS